Wyprawy wędkarskie
Atol Turneffe, Belize
Szwecja
Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe
Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe
Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize
Zapraszamy Państwa na wędkowanie w jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Atol Turneffe, bo o nim mowa, położony jest na Morzu Karaibskim, kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeża Republiki Belize.
Zatopiona wyspa
Jest największym atolem koralowym w rejonie Karaibów i jednym z czterech największych na półkuli zachodniej. Atol był niegdyś wyspą, która w wyniku erozji osunęła się poniżej poziomu morza, a na jej powierzchni zaczęły tworzyć się formacje koralowe. Dziś ponad lustro wody wystają tylko fragmenty dawnej wyspy, tworzące owal, na którego zewnętrznej stronie jest otwarte morze, a wewnątrz laguna. Pomiędzy skrawkami lądu woda tworzy cieśniny i zatoczki. Na piaszczystych łachach rosną palmy kokosowe, a pomiędzy mangrowcami ciągną się długie wąskie kanały, w których można spotkać wypoczywające krokodyle. Otaczająca atol rafa koralowa tworzy najbardziej bioróżnorodne środowisko na Karaibach.
Raj dla spinningistów
Wody otaczające atol Turneffe - zarówno od zewnątrz, czyli otwarte Morze Karaibskie i rafa koralowa, jak i wewnętrzne laguny - to wymarzone miejsce dla miłośników spinningu. Przy użyciu powierzchniowych popperów można skutecznie poławiać silne sportowe ryby, jakimi są tarpony, barakudy, jacki czy snappery. Ich nagłe, widowiskowe brania, podczas których w górę jak gejzer wystrzeliwują fontanny wody, a ostre szarpnięcia niemal wyrywają wędki z dłoni, mogą nieźle wystraszyć nawet najtwardszych spośród wędkarzy. A sama walka z tarponem czy barakudą to również coś absolutnie wyjątkowego. Ryby wyskakują często energicznie w powietrze i wytrwale odjeżdżają w morską toń. Gdy wreszcie udaje nam się je pokonać, serce rozpiera prawdziwa duma. Gdy chcemy nieco odpocząć od rzutów, możemy potrollingować na obrzeżach atolu. Nie chodzi tu jednak o ciężki trolling z umocowanymi w uchwytach potężnymi szklanymi wędziskami, lecz o zwykły trolling "z ręki" sprzętem o klasie zbliżonej do łososiowego, z użyciem woblerów. Brania czujemy doskonale, co jest największa frajdą wynikająca z tej metody. W ten sposób możemy złowić wielkie tarpony, barakudy, snappery, a także piekielnie silne, dochodzące do kilkudziesięciu kilogramów masy groupery. Słowem to wspaniała przygoda dla każdego kochającego spinning polskiego wędkarza.
Mr Bonefish
Szczególną rybą wśród poławianych na atolu Turneffe jest bonefish (czyli albula). Ryba ta dorasta maksymalnie do ok. 10 kg masy, ale najczęściej łowione są sztuki w przedziale 0,5-2 kg. Bonefishe to kultowe trofea dla muszkarzy. Poławia się je głównie na rozległych flatach brodząc w towarzystwie wypatrującego ryby przewodnika. Bonefishe żerują w tzw. "szkółkach", czyli dużych stadach jednego rocznika, jak i pojedynczo bądź w dwie czy trzy sztuki (wówczas są to zazwyczaj większe egzemplarze). Do brań kusi się je ściąganymi w różnym tempie imitacjami krewetek i małych krabów. Po zacięciu bonefish dokonuje prawdziwych cudów waleczności, odjeżdżając zazwyczaj na dobrych 50 metrów, a czasem jeszcze dalej, i to dosłownie na 2-3 sekundy. Prawdziwy ekspress. Ryby te można poławiać również na spinning i przy użyciu przynęt naturalnych. Czasem stada albuli żerują na nieco głębszej wodzie, co umożliwia łowienie ich z łodzi.
Miejsce na muchowego Wielkiego Szlema
Miłośnicy metody muchowej (głównie z USA) przybywają na atol Turneffe aby ustrzelić tzw. Wielkiego Wędkarskiego Szlema. Terminem tym określa się dokonanie niezwykłej sztuki, czyli złowienia na sztuczną muchę 3 gatunków: tarpona, bonefisha i permita - i to w ciągu jednego dnia. Udaje się to oczywiście nielicznym. Głównie z powodu permita, który należy do najtrudniejszych ryb morskich. Jest bardzo płochliwy i trudny do znalezienia. A po zacięciu często uwalnia się z haka, gdyż dysponuje rzadko spotykaną siłą, sprytem i szybkością. Dlatego Amerykanie traktują go z wielkim namaszczeniem i potrafią przyjeżdżać na permitowe łowy przez wiele lat aż do skutku. Zupełnie innym zagadnieniem jest łowienie na muchę tarpona. O ile znalezienie go i skłonienie do brania nie są tu tak trudne, o tyle wyholowanie potężnej ryby na muchówkę jest zadaniem arcypoważnym. Jak Państwo zatem widzą sami, Wielki Szlem to chyba najwyższa półka w wędkarstwie. Ale na atolu Turneffe każdemu może się to udać. A jak ktoś nie lubi tak trudnych wyzwań, zawsze pozostaje łowienie rekreacyjne innych gatunków, które daje w tym zakątku świata pełnię wędkarskiego szczęścia.
Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize Piękna barakuda
Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize Plaża w ośrodku
Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize Cubera snapper
Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize Inny rodzaj snappera
Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize Bonefish pod wodą
Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize Trofeum z flatu
Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize Snapper spod pomostu

Dostępność łowiska
Wędkowanie z komfortowych łodzi z przewodnikami. Każda z łodzi przeznaczona jest na 2 wędkarzy i prowadzona przez doświadczonego przewodnika. Na flatach łowi się brodząc w płytkiej wodzie. Można również poławiać ryby z pomostu obok ośrodka. Na muchę biorą tam czasem ładne snappery i barakudy.

Rekomendowane metody połowu

Spinning z użyciem popperów, gumowych dżigów, błystek czy woblerów, trolling (z ręki), metoda żywcowa, połów na świeże morskie skorupiaki i sztuczna mucha. Najskuteczniejsze przynęty można zakupić na miejscu.

Limity i ograniczenia

Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie niektóre gatunki złowionych ryb mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację. Bonefish, tarpon oraz permit objęte są praktyką no kill.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Baza wędkarsko-nurkowa na atolu Turneffe to światowa ekstraklasa. Jej gospodarzami są Amerykanie. Ośrodek jest usytuowany na odludnej, nieza- mieszkanej wysepce, wśród palm kokosowych, w iście rajskiej scenerii. Na terenie ośrodka znajdują się bu- ngalowy dla gości, a także restauracja z pomieszczeniem klubowym, bar i przy-
Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize Atol Turneffe - Wędkarstwo w Belize
stań. Możliwość korzystania z miejscowego telefonu satelitarnego. Zakwaterowanie w przyjemnych pokojach 2-osobowych z klimatyzacją, wiatrakiem sufitowym, łazienką i WC. Posiłki (śniadania i kolacje) są serwowane w restauracji. Lunch jest serwowany w trakcie wędkowania przez przewodnika na łodzi. Po wędkowaniu możliwość korzystania z dobrze zaopatrzonego baru. Na miejscu można wypożyczyć znakomitej klasy sprzęt wędkarski (głównie muchowy), a także specjalne buty do brodzenia po rafie. W specjalnym sklepiku gospodarze oferują szeroki wybór much, a także okulary przeciwsłoneczne, kremy, odzież czy zabezpieczające przed słońcem bandanki. Do dyspozycji wędkarzy doskonałe, szybkie łodzie wędkarskie prowadzone przez wysokiej klasy miejscowych przewodników (anglojęzycznych).
Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe
Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe
Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe Wędkarstwo w Belize - Atol Turneffe
Obejrzyj reportaż z Belize na stronie
www.fishingexplorers.com
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych