
Zapraszamy Państwa na wędkarską wyprawę życia do Kanady - krainy białych nocy, cudownych krajobrazów, niedźwiedzi grizzly i wielkich ryb. Kolumbia Brytyjska jest najbardziej wysuniętą na zachód prowincją Kanady słynącą z wielkich połaci niezamieszaknych lasów oraz niezliczonych zbiorników wodnych i rzek, uchodzących do Pacyfiku. To na dzień dzisiejszy jeden z najbardziej dzikich obszarów na Ziemi, zamieszkany przez nieco ponad 4 mln osób (pomimo powierzchni ponad 3-krotnie większej od Polski). Właśnie tutaj oferujemy Państwu możliwość przeżycia wspaniałej wędarskiej przygody, jakiej na próżno szukać w Europie. Zaledwie 11 godzin lotu z Warszawy znajduje się bowiem autentyczny wędkarski raj. Gwarantujemy, iż wizyta w tym miejscu to spełnienie marzeń każdego prawdziwego wędkarza i turysty wrażliwego na piękno przyrody!
Tereny wędkarskie, ryby oraz metody połowu

Piękna, dostojna i dzika - te słowa najlepiej określają charakter Fraser. Jest najdłuższą rzeką Kolumbii Brytyjskiej (1386 km) i uchodzi do Oceanu Spokojnego w Vancouver. Od zawsze uznawana za jedno z najlepszych i najciekawszych łososiowych łowisk świata. Posiada kilkaset dopływów, a w jej biegu występują liczne jeziora. Rybostan jest niewyobrażalnie bogaty. W okresie ciągów tarłowych łososi (w zależności od gatunku ciąg ma miejsce pomiędzy lipcem a listopadem) wody rzeki są po prostu "wybrukowane" rybami. Ciąg np. największego łososia pacyficznego - dorastającej do 45 kg czawyczy (inaczej king salmon - łosoś królewski) czy coho mogą liczyć rocznie po 20-25 mln osobników! Według badań naukowców i przyrodników w żadną inną rzekę na świecie nie wchodzi na raz tak wiele łososi. Poza king salmon i Coho w łowisku powszechnie występuje łosoś sockeye (nerka), a także chum (keta) i pink. Dokładny skład gatunkowy rzeki zależy zawsze od miesiąca i ciągu. Wszystkie gatunki bez problemu dają łowić się na wędkę. W najlepszych okresach brań można złowić 25-30 ryb dziennie. Średnia masa łososi królewskich wynosi 10-12 kg (ryby 15-20 kg są na porządku dziennym), natomiast chum około 6-8 kg. Łososie można łowić z powodzeniem na sztuczną muchę, jak i użyciu zestawu spinningowego. Lokalizacja ryb jest dziecinnie prosta, gdyż zazwyczaj doskonale je widać w krystalicznie czystej wodzie. Łowienie polega więc na spacerze brzegiem rzeki (krajobrazy zapierają dech w piersiach) i wypatrywaniu stanowisk ryb. Po namierzeniu odpowiedniego miejsca wystarczy odpowiednio zaprezentować przynętę i ... mocno trzymać się wędki!

Mimo, iż połowy łososi cieszą się na Fraser dużym uznaniem, wielu wędkarzy z całego świata przyjeżdża tu po zupełnie inne ryby. Celem są jedne z największych słodkowodnych drapieżników świata - gigantyczne jesiotry białe. Ryby te w niezmiennej niemal postaci zamieszkuję Ziemię od ponad 65 mln lat, a ich wygląd (ciało pokryte tarczkami kostnymi i niespotykany, niezwykle sympatyczny pysk zakończony czterema wąsami) przywodzi nieco na myśl dinozaury! Rzeka bez wątpienia należy do najlepszych łowisk tego gatunku. Populacja jesiotra białego jest liczna i stabilna, a dzięki olbrzymiej pracy miejscowych wędkarzy i lokalnej społeczności stale rośnie. Aby zapewnić liczną populację ryb, co roku na odbudowę stada wydawane są setki tysiący dolarów, a zabieranie ryb (także ich nęcenie) jest surowo zabronione. Potencjalni kłusownicy lub wędkarze nieprzestrzegający prawa mogą spodziewać się drakońskich kar, z konfiskatą łodzi, samochodu i pobytem w areszcie włącznie.

Drodzy Państwo, gwarantujemy, iż łowienie wielkich jesiotrów to wędkarska przygoda życia. Sam sprzęt niezbędny przy połowach tych ryb (zapewniają go przewodnicy) sprawia, iż na myśl o braniu przechodzi dreszcz podniecenia. Ryby dorównują rozmiarami i siłą marlinom, a hol potrafi trwać wiele minut, a przy sztukach okazowych nawet godzin. Jesiotry łowi się z gruntu, zawsze z miejscowym przewodnikiem i z jego łodzi. Przynętą jest najczęściej łososiowa ikra lub zepsute mięso tejże ryby. Przewodnicy są specjalnie przeszkoleni w zakresie łowienia (oraz obchodzenia się z rybami), a ich usługi cechuje pełen profesjonalizm i bardzo poważne podejście do Klienta. Wszyscy przewodnicy łowiący na Fraser posiadają specjalne zezwolenia wydane przez kanadyjski rząd. Najlepszy okres połowów to miesiące wrzesień-listopad, choć także na wiosnę możemy liczyć na spore sukcesy. Najważniejsza jest temperatura wody (powinna wynosić 9-11 stopni Celsjusza). Z reguły możemy się spodziewać od 4 do 10 brań dziennie na łódź, ale dość często zdarzają się takie dni, iż brań potrafi być nawet 20-30. Niestety nie każde branie jest równoznaczne z zakończonym sukcesem holem. Przyczyną jest zwykle zbyt delikatny sprzęt lub po prostu brak sił wędkarza. Jesiotry dorastają bowiem we Fraser do 700 kg wagi i 6 m długości. Oczywiście taka ryba to prawdziwy okaz i zakończony sukcesem hol zdarza się wędkarzom raz na kilkadziesiąt lat. Za to ryby w rozmiarach 2-3 m (150-300 kg) możemy spodziewać się w każdym momencie wędkowania. Samemu raczej nie damy jej rady – wędkę trzeba będzie co jakiś czas oddać koledze lub poluzować hamulec kołowrotka.

Jesiotr walczy bowiem z niezwykłą mocą i zaciętością - potrafi w kilka sekund wysnuć z kołowrotka kilkadziesiąt metrów 180-funtowej plecionki lub niespodziewanie wyskoczyć na 2 m w powietrze tuż przy burcie łodzi! Pełna informacja wędkarska na temat rzeki Fraser oraz odpowiednich metod połowu i zalecanego sprzętu dostępna w biurze Eventur Fishing.
UWAGA! Informujemy, iż w dniach 19-28 października 2007 organizujemy grupowy wyjazd na rzekę Fraser. Celem połowu są oczywiście jesiotry białe, ale łowić będziemy także łososie. Więcej informacji o wyprawie znajdziecie Państwo TUTAJ
Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>