about us about us sobota, 06 marca 2021
Wyprawy wędkarskie


NORWEGIA - OFERTY
Norwegia - informacje
Wędkarstwo w Norwegii
Atlas ryb norweskich
Pogoda, czyli kiedy jechać?
Co zabrać na wyjazd?
Klimat i pogoda

Na temat Norwegii krąży w Polsce wiele krzywdzących opinii i stereotypów. Kojarzona jest przez naszych rodaków jako kraj zimna, śniegu i polarnych niedźwiedzi biegających między samochodami po ulicach miast. Tymczasem, biorąc pod uwagę jej północne położenie i ponad 2000 km rozciągłości, klimat norweski jest bardzo łagodny, a zagrożenia ze strony misiów możemy spodziewać się jedynie na Spitsbergenie, który leży daleko na północ od stałego lądu. Lato w południowo - środkowej Norwegii nie różni się temperaturami od tego w Polsce, z średnimi temperaturami lipca oscylującymi wokół 16 C. Woda oceanu w okresie letnim ma temperaturę ok. 20 - 23 C, a ilość dni słonecznych w miesiącach czerwiec - sierpień przewyższa tą w Polsce! Najzimniejszymi miesiącami w roku są styczeń oraz luty (średnio 0 C), a przebieg zimy na południu kraju nie odbiega za bardzo od naszych przyzwyczajeń. Co innego Norwegia północna, za kołem polarnym. Tutaj zima trwa praktycznie od października do czerwca (wiele dróg lokalnych w tym okresie jest nieczynnych), a zaspy śniegu zalegają turystyczne, pokryte już soczystą zielenią szlaki nawet w środku upalnego lata. Duży wpływ na norweski klimat ma ciepły Prąd Zatokowy - Golfstrom, który kieruje wielkie masy nagrzanej wody wzdłuż środkowo - północnego wybrzeża Norwegii. Z tego właśnie powodu łowiska tej części kraju należą do najrybniejszych obszarów świata, a woda w portach północnej Norwegii prawie nigdy nie zamarza (jedynie w przypadku długotrwałych temperatur poniżej - 30 C).

Najlepsze okresy połowów w Norwegii to:
marzec - kwiecień (najlepszy okres na dorsze w środkowo - północnej części kraju) maj - lipiec (wszystkie gatunki, cała Norwegia; lipiec to najlepszy okres połowów łososia) sierpień - wrzesień (znakomity okres na wszystkie ryby, szczególnie w północnej Norwegii)

Uwaga!
Norweska pogoda jest jednak mało przewidywalna i czasami bywa niebezpieczna dla turystów i wędkarzy pozbawionych wyobraźni. Dotyczy to przede wszystkim obszarów nadmorskich, w miesiącach czerwiec - wrzesień. Aura potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie. Nieraz podczas wędkowania obserwowaliśmy nagłe, bardzo szybkie spadki temperatury (nawet o 15 C w ciągu pół godziny) z jednoczesnymi, obfitymi opadami i silnym wiatrem. Na łowisko wypływaliśmy przy całkowitej flaucie i w krótkich rękawkach, aby wrócić po godzinie w strugach ulewnego deszczu, poganiani przez 2-metrowe fale! Dlatego zawsze przed wypłynięciem na wodę należy obowiązkowo zapoznać się z prognozą pogody (informacja dostępna w każdym, nawet najmniejszym porcie oraz u gospodarza wynajętego przez Państwa domku) oraz zabrać ze sobą cieplejszą, przeciwdeszczową odzież (niezastąpione są morskie kombinezony) i telefon komórkowy. Radzimy także poinformować gospodarza o przypuszczalnym chociaż obszarze, w którym zamierzamy wędkować. W przypadku konieczności przeczekania złej pogody gdzieś przy brzegu fiordu, taka informacja pozwoli Państwa bardzo szybko zlokalizować odpowiednim służbom.


Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon