Wyprawy wędkarskie
Klimat i pogoda
Norwegia
Nie jest tak źle, jak by się wydawało
Norwegia
Jeśli chcemy łowić na morzu - musimy ciepło się ubrać
Na temat Norwegii krąży w Polsce wiele krzywdzących opinii i stereotypów. Kojarzona jest przez naszych rodaków jako kraj zimna, śniegu i polarnych niedźwiedzi biegających między samochodami po ulicach miast. Tymczasem, biorąc pod uwagę jej północne położenie i ponad 2000 km rozciągłości południkowej, klimat norweski jest bardzo łagodny, a zagrożenia ze strony misiów możemy spodziewać się jedynie na wyspach archipelagu Svalbard, który leży daleko na północ od stałego lądu. Lato w południowo-środkowej Norwegii nie różni się znacząco od tego w Polsce, z średnimi temperaturami lipca oscylującymi wokół 16 C. Woda oceanu w okresie letnim ma temperaturę ok. 20-23 C, a ilość dni słonecznych w miesiącach czerwiec-sierpień przewyższa tę notowaną w Polsce! Należy jednak uczciwie powiedzieć, że jeśli
już nadciągną chmury, prawie zawsze przynoszą opady. Najzimniejszymi miesiącami w roku są styczeń oraz luty (średnio 0 C), a przebieg zimy na południu kraju nie odbiega za bardzo od naszych przyzwyczajeń. Co innego Norwegia północna, za kołem polarnym.
Białe noce i Golfsztrom
Tutaj zima trwa praktycznie od października do maja (wiele dróg lokalnych w tym okresie jest nieczynnych), a zaspy śniegu zalegają turystyczne szlaki nawet w środku upalnego lata, kiedy wokół sporo już soczystej zieleni. Lato na północy Norwegii jest krótkie, ale ciepłe i dość pogodne. Ciekawym zjawiskiem są białe noce. Północne koło polarne wyznacza obszar, na którym przynajmniej przez jeden dzień w roku (latem) słońce nigdy nie zachodzi. Oczywiście im dalej na północ, tym więcej takich dni. Ale nawet gdy słońce chowa się za horyzont, to na krótko (1-3 godz.), a jego poświata jest również nocą widoczna. Na północy Norwegii nie ma więc latem klasycznej ciemnej nocy z gwiaździstym niebem, jaką znamy z Polski. Jest stosunkowo widno, szczególnie przy bezchmurnej pogodzie. Białe noce to wielka atrakcja dla turystów, a także dla wędkarzy, którzy mogą łowić ryby bez żadnych ograniczeń. Duży wpływ na norweski klimat ma ciepły Prąd Zatokowy - Golfsztrom, który kieruje wielkie masy nagrzanej wody wzdłuż środkowo-północnego wybrzeża Norwegii. Z tego właśnie powodu łowiska tej części kraju należą do najrybniejszych obszarów świata, a woda w portach północnej Norwegii prawie nigdy nie zamarza (jedynie w przypadku długotrwałych temperatur poniżej - 30 C).
Zmienność pogody
Norweska pogoda, pomimo że w rzeczywistości znacznie lepsza niż w powtarzanych często stereotypach, jest jednak mało przewidywalna i czasami bywa niebezpieczna dla turystów oraz wędkarzy pozbawionych wyobraźni. Dotyczy to przede wszystkim obszarów nadmorskich w miesiącach czerwiec-wrzesień. Aura potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie. Nieraz podczas wędkowania obserwowaliśmy nagłe, bardzo szybkie spadki temperatury (nawet o 10-15 C w ciągu godziny) z jednoczesnymi, obfitymi opadami i silnym wiatrem. Na łowisko wypływaliśmy przy całkowitej flaucie i w krótkich rękawkach, aby wrócić po godzinie w strugach ulewnego deszczu, na dodatek poganiani przez 2-metrowe fale! Dlatego zawsze przed wypłynięciem na wodę należy obowiązkowo zapoznać się z prognozą pogody (informacja dostępna w każdym, nawet najmniejszym porcie oraz u gospodarza wynajętego przez Państwa domku) oraz zabrać ze sobą cieplejszą, przeciwdeszczową odzież (niezastąpione są morskie kombinezony) i telefon komórkowy. Radzimy także poinformować gospodarza o przybliżonym obszarze, w którym zamierzamy wędkować. W przypadku konieczności przeczekania złej pogody gdzieś przy brzegu fiordu, taka informacja pozwoli Państwa bardzo szybko zlokalizować odpowiednim służbom.
Pogoda w Norwegii
Norwegia - pogoda Biała noc w Norwegii
Norwegia - pogoda Czasem morze jest gładkie
Norwegia - pogoda Norweskie lato
Norwegia - pogoda Zorza polarna
Norwegia - pogoda Zimny, deszczowy dzień
Najlepsze okresy połowów w Norwegii
Miesiące marzec i kwiecień to najlepszy okres na dorsze w środkowo-północnej części kraju. Od maja do lipca dobrze biorą wszystkie gatunki w całej Norwegii (lipiec to najlepszy okres połowów łososia). Z kolei sierpień i wrzesień to również znakomity okres na wszystkie ryby, szczególnie na czarniaki w północnej Norwegii. W wodach śródlądowych szczupaki dobrze biorą od maja do października, a pstrągi potokowe od kwietnia do września.
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych