about us about us środa, 03 marca 2021
Wyprawy wędkarskie
Klimat i pogoda

Szwecja to jeden z największych europejskich krajów. Z południa na północ liczy ponad 2000 km, zawierając w swym obszarze co najmniej kilka stref geograficzno - klimatycznych. Dlatego pogoda oraz osiągane rezultaty wędkarskie w ścisły sposób zależą od regionu kraju, w którym się właśnie znajdujemy.

Południe (od południowego wybrzeża do wielkich jezior - Vanern i Vattern)

Najcieplejszy region kraju, z dużą ilością dni słonecznych w ciągu roku. Prawdziwa zima zaczyna się tutaj podobnie jak w Polsce, około grudnia, a wiosna rozkwita zazwyczaj na dobre w połowie kwietnia. Warto tu powiedzieć, iż wiele rekordowych szczupaków łowionych jest w Szwecji właśnie w kwietniu, w okresie przedtarłowym, kiedy ryby zbierają się w płytkich partiach jezior i szkierów. To także jeden z najlepszych miesięcy na pstrąga potokowego oraz srebrniaka (troć wędrowną), wstępującego właśnie do rzek. Szczyt żerowania ryb przypada na drugą połowę maja, czerwiec, a nawet początek lipca (duże głębokie akweny jak np. Asunden, Iviosjon). Temperatury lata są bardzo zbliżone do naszych (w lipcu średnio 24 - 30 C) i okres ten charakteryzuje się z reguły piękną pogodą i niewielkimi opadami. Lepiej go jednak wykorzystać na bierny, plażowy wypoczynek, gdyż połowy w tym okresie (poza łososiem) są na większości łowisk mało efektywne. Ożywienie następuje na jesieni. We wrześniu i październiku możemy spodziewać się raczej ładnej, klarownej aury, ale jest już znacznie chłodniej (w ciągu dnia 12 - 18 C). Bardziej wyraźne ochłodzenie i towarzyszące mu silne wiatry pojawiają się najczęściej pod koniec października, wyznaczając tym samym najlepszy okres połowów wielu gatunków ryb (w szczególności drapieżników na dużych, głębokich jeziorach).

Centrum (od wielkich jezior do Umea)

Wiosna przychodzi tutaj bardzo gwałtownie, ale późno. Lód schodzi z jezior dopiero na początku maja. Z reguły dopiero w połowie miesiąca drzewa i krzewy wyraźnie się zielenią. Dopiero wtedy warto też stawić się tutaj z wędką w ręku (wyjątek stanowią szkiery - tu warto przyjechać przed tarłem, już w połowie kwietnia). W maju na pierwszy ogień pójdą pstrągi, które nadrabiają, stracone podczas długiej zimy, siły. W czerwcu możemy liczyć na dobre wyniki na jeziorach (jest ich tutaj najwięcej w całym kraju). Rewelacyjnie żeruje szczupak, okoń i sandacz. Biała ryba także nie każe długo na siebie czekać. Możemy spodziewać się ładnej, słonecznej pogody i temperatur w zakresie 22 - 24 C. Lipiec to nieco gorszy okres - woda szybko się wtedy nagrzewa. Jedyną szansą na udane połowy są duże i głębokie jeziora, ale tych przecież w Szwecji nie brakuje! Kolejny godny polecenia czas to sierpień i wrzesień. Wszystkie ryby gromadzą w tym okresie zapasy przed zbliżająca się zimą, która sypnie tu śniegiem już pod koniec października.

Północ (Laponia)

Najchłodniejszy obszar kraju, o najkrótszym sezonie wędkarskim. Zima trwa praktycznie od października do końca maja, a temperatury w styczniu i lutym często poniżej -20 C. Pokrywa lodowa schodzi z jezior nie wcześniej niż w połowie maja. Za to w okresie czerwiec -wrzesień można wyłowić się do woli. Pozwalają na to wspaniałe białe noce, podczas których Słońce prawie nie znika z horyzontu (czerwiec, lipiec), sprawiając, iż swojemu ulubionemu zajęciu możemy oddawać się przez okrągłą dobę! Ryby takie jak pstrąg czy lipień najlepiej biorą w godzinach typowo nocnych tj. od 22 do 5 rano. Do Laponii warto także przyjechać na wielkie, szkierowe szczupaki (np. do Lulea), które biorą najlepiej w czerwcu i sierpniu. W tym okresie możemy liczyć na bardzo przyjemną pogodę - dużo słońca i temperatury w przedziale 20 - 28 C. Niestety w połowie września przychodzą zwykle silne wiatry, woda bardzo szybko się ochładza i ryby przestają żerować. To znak, że zima jest tuż, tuż.

Uwaga!
Szwedzka pogoda jest mało przewidywalna i czasami bywa niebezpieczna dla turystów i wędkarzy pozbawionych wyobraźni. Aura potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie, szczególnie w pobliżu dużych zbiorników wodnych. Nieraz podczas wędkowania obserwowaliśmy nagłe, bardzo szybkie spadki temperatury (nawet o 15 C w ciągu pół godziny) z jednoczesnymi, obfitymi opadami i silnym wiatrem. Na łowisko wypływaliśmy przy całkowitej flaucie i w krótkich rękawkach, aby wrócić po godzinie w strugach ulewnego deszczu, poganiani przez wysokie fale! Dlatego zawsze przed wypłynięciem na wodę należy obowiązkowo zapoznać się z prognozą pogody (informacja dostępna u gospodarza wynajętego przez Państwa domku) oraz zabrać ze sobą cieplejszą, przeciwdeszczową odzież (niezastąpione są morskie kombinezony) i telefon komórkowy.


Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon