Wyprawy wędkarskie
Rejon Taivalkoski, północna Finlandia
Finlandia
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii
Miasteczko Taivalkoski znajduje się w centralnej części Finlandii w prowincji Oulu, około 150 km od północnego koła podbiegunowego. Z racji odległości od Helsinek (około 750 km) rejon ten jest zupełnie dziewiczy pod względem wędkarskim.
Niedaleko od Świętego Mikołaja
Okolice Taivalkoski to wymarzone miejsce dla osób, które cenią sobie dziką, nietkniętą przyrodę. Lasy w tym rejonie obfitują w grzyby i owoce, jeziora w piękne szczupaki i okonie, a rzeki i strumienie w olbrzymią ilość lipieni i pstrągów. Każdy wędkarz znajdzie tu coś dla siebie. Będąc w tych okolicach warto odwiedzić również stolicę fińskiej Laponii, miasto Świętego Mikołaja, czyli Rovaniemi. Jest ono oddalone zaledwie 180 km od Taivalkoski. W sierpniu 2010 r. mieliśmy przyjemność wędkować przez kilka dni w rejonie miasteczka Taivalkoski. Jest to naszym zdaniem jedna z ciekawszych ofert w tej części Skandynawii. 
"Fińska Alaska" - rozlewisko Murhijoki (Jokijärvi)
Rozlewisko Murhijoki to w praktyce kilkunastokilometrowy odcinek rzeki łączący dwa średniej wielkości jeziora. Woda w Murhijoki płynie bardzo leniwie, a na wielu zakolach praktycznie stoi. Rzeka płynie przez bagniste, całkowicie dzikie tereny porośnięte karłowatymi sosnami. Jest to całkowicie dziewiczy odcinek bez jakiejkolwiek presji wędkarskiej. Z brzegu z racji na brak dróg i bagna nie ma dostępu do wody. Jedynym towarzystwem podczas wędkowania są renifery pasące się na podmokłych terenach wzdłuż Murhijoki. Woda w łowisku jest krystalicznie czysta, a dno porośnięte jest gęstym dywanem roślinności. Dominują grążele, moczarka i trawy wodne. Roślinność tworzy świetne schronienie dla zamieszkujących tę wodę ryb. W Murhijoki żyją stada olbrzymich okoni i jazi, już podczas naszego jednodniowego "rekonesansu" udało się złowić kilka sztuk w granicach 1,5-2 kg i wiele mniejszych. W rozlewisku doskonałe warunki do rozwoju ma też szczupak. W ciągu wspomnianej kilkugodzinnej sesji udało się złowić kilka średniej wielkości esoxów, ale tylko kwestią czasu jest znalezienie w tym łowisku ryb dorastających do magicznych 100 cm. Murhijoki w końcowym odcinku wpada do jeziora Jokijärvi, w którym również można liczyć na piękne okonie i szczupaki. Naszym Klientom na Murhijoki i Jokijärvi zapewniamy wykonane z drewna, tradycyjne fińskie łódki wiosłowe.
Niskakoski - raj dla miłośników lipienia
Niskakoski to bystrze wypływające z jeziora Jokijärvi. Niska rozpoczyna swój bieg od sztucznego progu wodnego kilka kilometrów za jeziorem i ciągnie się przez około 20 km praktycznie do samego Taivalkoski. W Niskakoski żyją olbrzymie stada lipieni, które z powodzeniem można łowić na muchę, jak i na spinning. Podczas naszego wyjazdu studyjnego w sierpniu 2010 r., wędkowaliśmy tylko metodą spinningową, a i tak udało nam się we czterech przechytrzyć kilkadziesiąt lipieni w zaledwie jeden dzień. Przeważały ryby w granicach 35-40 cm. W Niska są jednak też większe sztuki, czego dowodem był ponad 50-centymetrowy "kardynał", który przerwał cienką żyłkę przy próbie podebrania. Prócz lipieni, można także liczyć na pstrągi, a wolniejsze odcinki porośnięte podwodną roślinnością, gwarantują spotkanie z jaziem, okoniem i szczupakiem. Nad Niskakoski można łowić z brzegu, bystrze płynie, przez piękne dzikie lasy. Można także zdecydować się na pasjonujący spływ tradycyjnymi fińskimi łódkami, połączony z wędkowaniem. Oczywiście taki spływ odbywa się w asyście łódki z przewodnikami, ponieważ Niskakoski w swoim kilkunastokilometrowym biegu poprzecinana jest kilkudziesięcioma naturalnymi progami.
Inne łowiska w okolicy
W promieniu 30-40 km od Taivalkoski znajduje się kilkanaście pięknych pstrągowo-lipieniowych rzek i jeszcze więcej jezior. Między innymi największe w okolicy Kostonjärvi, które prócz szczupaków i okoni słynie z pięknych okazów pstrąga. Gospodarz jest w stanie zawieść łodzie i zorganizować wędkowanie dla Państwa praktycznie na każdym łowisku w okolicy.
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Młode renifery
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Nasi w Taivalkoski!
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Ładny lipień
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Przerwa w wędkowaniu
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Wędkarski posiłek
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Bagna, las i renifery

Dostępność łowiska
W rzekach i bystrzach łowi się z brzegu lub brodząc (przydatne wodery lub spodnio-buty). Można również wędkować z tradycyjnych fińskich łodzi wiosłowych (na Niskakoski tylko z przewodnikiem). Na rozlewisku Murhijoki wędkuje się tylko z łodzi wiosłowych. 

Rekomendowane metody połowu

Pstrągi i lipienie w rzekach - spinning i sztuczna mucha (dozwolone tylko sztuczne przynęty). Szczególnie polecamy woblery. Ryby jeziorowe - spinning, trolling, mucha, martwa rybka. Ryby spokojnego żeru - drgająca szczytówka, spławik.

Limity i ograniczenia

Limity ilościowe oraz wymiary ochronne w odniesieniu do ryb łososiowatych określone są w licencjach na poszczególne łowiska. Jeśli chodzi o ryby w jeziorach i rozlewiskach - nie ma zazwyczaj limitów ilościowych, ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb, czyli bierzemy tyle, ile nam potrzeba do spożycia w dniu połowu. Zaleca się wypuszczanie egzemplarzy okazowych i zabieranie ryb tylko do bieżącego spożycia.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Oferujemy Państwu zakwaterowanie w 4-6-osobowych, w pełni wyposażonych domkach. W każdym domku znajdzie- my łazienkę z prysznicem, WC i sauną, 2 oddzielne sypialnie oraz 2 łóżka z salonie z kominkiem. W pełni wypo- sażona kuchnia z jadalnią i TV. Łowiska są oddalone od domków od 1 do 30 km. Wędkować można samemu bądź w
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii
towarzystwie wynajętego przewodnika. Istnieje możliwość wynajęcia łodzi wiosłowych (pływanie samodzielne bądź z przewodnikiem). Informacja wędkarska w biurze Eventur Fishing.
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii
Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii Taivalkoski - Wędkarstwo w Finlandii
W spraw cen pakietów wędkarskich prosimy o kontakt z biurem.
Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych