about us about us piątek, 26 lutego 2021
Wyprawy wędkarskie


Łosoś królewski - 22 kg!

GALERIA - YUKON
W galerii znajduje się 70 zdjęć z wyprawy do Jukonu.
Galeria Yukon


Yukon
Sockeye z AlaskiYukon
Lunch nad jeziorem


Yukon

Wędkarstwo w Kanadzie
Kanada

  przeczytaj reportaż z wyprawy

YukonAutonomiczne Terytorium Jukonu to najbardziej wysunięty na zachód obszar Kanady, a jednocześnie najbardziej chyba fascynujący zakątek tej części świata. Zamieszkuje go jedynie 29 000 ludzi, co przy powierzchni 483 500 km kwadratowych daje gęstość zaludnienia na poziomie 0,05 osoby na kilometr kwadratowy! W obrębie Jukonu leżą najwyższe pasma górskie Kanady (góra Mount Logan wznosi się na niebotyczną wysokość 6050 m n.p.m.) z przepięknymi, całorocznymi lodowcami, a także dziewicze połacie lasów i tundry. Niezwykle bogaty jest też świat zwierzęcy - bez trudu można spotkać tam niedźwiedzia grizzly, orła przedniego, łosia, świstaka, bobra, karibu, lisa czy wydrę. Przy odrobienie szczęścia także wilka i pumę. W niezliczonej ilości jezior, rzek i strumieni żyją olbrzymie stada wspaniałych, niespotykanych w Europie ryb. Sprawiają one, że z roku na rok przybywa do Jukonu coraz więcej wędkarzy ze wszystkich stron świata.

Tereny wędkarskie oraz metody połowu

YukonOferujemy Państwu możliwość wędkowania w okolicy ośrodka Dalton Trail Lodge, ok. 200 km na południowy zachód od najważniejszego miasta Jukonu - Whitehorse, niedaleko granicy z Alaską. Jest to jeden z najlepszych wędkarsko terenów świata. Mieszkając w Dalton Trail Lodge mamy do dyspozycji kilkadziesiąt wspaniałych łowisk, a transport i przewodnika zapewniają nam gospodarze (wycieczki fakultatywne są dodatkowo płatne). Podstawowe łowisko, na którym łowienie z łodzi zawarte jest w cenie pobytu, to jezioro Dezadeash Lake. Słynie z bogatej populacji palii jeziorowej (przeciętnie 3-6 kg), szczupaka (przeciętnie 80-90 cm), arktycznego lipienia, miętusa i białej ryby. To stosunkowo płytki (średnio 3-4 m głębokości) podłużny akwen o powierzchni kilkuset hektarów. Krajobrazy nad jeziorem są niezwykłe. Otaczające je poszarpane szczyty górskie tworzą surowy pejzaż, znany nam doskonale z westernów. Wczesną wiosną ryby doskonale biorą na całym jeziorze na trolling z użyciem woblerów. Później, gdy woda w jeziorze jest już stosunkowo dobrze nagrzana, ryby gromadzą się w małych zatoczkach przy ujściach "creek'ów", czyli małych strumieni spływających z gór. Niosą one lodowato zimną, znakomicie natlenioną wodę, o dobre 6-8 stopni zimniejszą niż w jeziorze. W zatoczkach ryby biorą momentami jedna za drugą, trzeba tylko dopasować przynętę. Największą frajdę sprawiają latem połowy nocne. Niebo mieni się wówczas wszystkimi kolorami - od żółci, poprzez intensywną czerwień, aż po ciemny błękit. Inne znakomite akweny do połowu palii (namaycush) to jeziora Aishihik (bez trudu łowi się egzemplarze 7-8 kilogramowe), Canyon, Kathleen, Frederick i Kluane. Na grube szczupaki można wybrać się na jeziora Kloo, Stevens, Morrain czy rzekę Sixmile. Z kolei Dolly Varden, niezwykle pięknie ubarwiona odmiana palii, to jeziora Stella i Św.Eliasza. Dzikie tęczaki żyją w rzece Kathleen River i jeziorze Klukshu, a arktyczne lipienie w Marshall Creek i licznych jeziorach. Kingi - to rzeka Tatshenshini i Takhanne, nerki i coho - Clear Creek na Alasce. Na wszelkie gatunki łososi oraz potężne halibuty można wybrać się nad Ocean Spokojny do Yakutat lub East Alsek River. Wszystko w zasięgu jedno, dwu- lub maksymalnie trzydniowych wycieczek. Transport zwykłym samochodem osobowym, truckiem, śmigłowcem, wodnym samolotem, quadami, samochodem terenowym, łodzią lub canoe. Noclegi w traperskich chatach, namiotach, przyczepach campingowych. Na oferowanych terenach możemy łowić na spinning, trolling i sztuczną muchę.

YukonHerbową rybą Jukonu jest palia jeziorowa (salvelinus namaycush). Ten cudownie ubarwiony drapieżnik z rodziny "char" zamieszkuje zimne, dobrze natlenione jeziora Ameryki Północnej. Zazwyczaj osiąga masę 25-30 kg (rekordowy okaz z Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego w Kanadzie ważył 33 kg), ale rośnie bardzo powoli - rocznie od 250 do 500 gramów, przy czym dojrzałość płciową osiąga dopiero w wieku 12 lat. Jest niezwykle silna i waleczna. Jeśli zdecydujemy się wybrać na całodzienną wycieczkę na Alaskę, do Brytyjskiej Kolumbii lub na południowe obrzeża Jukonu, będziemy mieli szansę na połowienie pacyficznych łososi. Jest ich 5 gatunków - gorbusza, keta, coho, nerka (sockeye) i czawycza (zwana również chinook lub king salmon). Łowi się je w zależności od pory roku. Te pierwsze (łacińska nazwa Oncorhynchus tschawytscha) to największe z pacyficznych łososi, przeciętnie dorastające do 30 kilogramów. Są potwornie silne i waleczne. Ich ciąg tarłowy odbywa się od maja Wchodzą wówczas olbrzymimi, kilkutysięcznymi stadami z pacyficznych zatok do wartkich rzek i strumieni. Na początku tarłowej wędrówki są srebrzyste, z czasem zmieniają barwę na czerwono-jagodową. Trą się w górnych partiach strumieni, a w ok. 2 tygodnie po tarle giną. Z kolei sockey'e czyli nerki (Oncorhynchus nerka), zwane również łososiami czerwonymi, mają najbardziej cenione mięso ze wszystkich łososi, występujących na naszej planecie. Jest zgodnie z nazwą ciemnopomarańczowe, prawie czerwone. Sockeye przeciętnie ważą 2-4 kg i są chyba jeszcze bardziej waleczne od znacznie większego kinga. Ciąg tarłowy rozpoczynają już maju. Podobnie jak ten ostatni w rzece zmienia barwę łuski ze srebrzystej na różową i czerwoną. Trą się okolicach przepływowych jezior, w których później małe sockeye spędzają pierwszy okres swego życia. Po tarle giną, jak wszystkie pacyficzne łososie.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>Zakwaterowanie
i serwis wędkarski

W sprawach cen prosimy o kontakt z biurem

Szczególnie polecamy
na połów:
łosoś pacyficzny, palia jeziorowa, saibling i inne palie, lipień, szczupak

Podstawowe dane

Gatunki ryb:
palia jeziorowa (namaycush), szczupak, lipień, pstrąg tęczowy, dolly varden, łosoś królewski (king salmon), łosoś czerwony (sockeye), łosoś srebrzysty (coho), miętus, ryby siejowate

Sezon wędkarski:
palia jeziorowa V-VII
pstrąg tęczowy V-X
lipień V-X
dolly varden V-VIII
szczupak V-X
king VI-IX
sockey V-VIII
coho VIII-X

Preferowane metody:
Spinning, trolling, sztuczna mucha. Na nielicznych wodach łowimy tylko na sztuczną muchę, ale również metodą spinningową - z obciążeniem zaciśnietym na lince.

Dostępnośc łowiska:
Różne łowiska dostępne sa zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Do niektórych łowisk dojazd zwykłym samochodem, do innych samochodem terenowym, quadami lub śmigłowcem. Jezioro Dezadeash dostepne głównie z łodzi, łowienie z brzegu też możliwe.

Limity i ograniczenia w połowach:
Przepisy stanowe pozwalają na zabieranie złowionych ryb, ale w ograniczonych ilościach i rozmiarach. Na przykład namaycush: wolno zabrać dwie ryby dziennie na osobą, nie dłuższe niż 65 cm. Dodatkowo można zabrać jedną tzw. "trophy fish" - czyli rybę przekraczającą 1 metr długości (z przeznaczeniem do spreparowania). Podobnie z arktycznym lipieniem - jeśli musimy, zabieramy cztery sztuki dziennie poniżej 40 cm. Ryby powyżej 48 cm to już "trophy". Szczupak ma wymiar ochronny pomiędzy 75 i 105 cm. Wolno zabrać również 4 sztuki dziennie. W przypadku łososi możemy zabrać cztery sockey'e (nerki) i jednego kinga z każdego dnia połowów. W stanie Jukon możemy łowić tylko na przynęty uzbrojone w bezzadziorowe, na większości akwenów pojedyncze haki.


*Populacja danego gatunku w łowisku

Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon