Wyprawy wędkarskie
Alandy - łowiska szkierowe
Alandy
Alandy - Łowiska szkierowe
Alandy - Łowiska szkierowe
Alandy - Łowiska szkierowe
Alandy to wprost wymarzone miejsce na wędkarski urlop - prawdziwa wędkarska wizytówka Skandynawii. Archipelag 65 000 wysepek tworzy jedyne w swoim rodzaju gigantyczne łowisko. Pełno tu zatok, cieśnin, wrzynających się w wodę cypli i kamiennych raf, a ukształtowanie dna, obfitość roślinności wodnej oraz drobnego pokarmu dają szansę na rozród i szybki wzrost rozmaitych gatunków ryb.
Król szczupak
Łowiska szkierowe, a przede wszystkim rozległe wewnętrzne zatoki wciskające się pomiędzy największe alandzkie wyspy, bardziej przypominają pojezierza niż łowiska morskie. Brzegi okalają często zielone trzciny, a dno porośnięte jest licznymi odmianami zanurzonej roślinności. Skaliste urwiska unoszące się niemal pionowo ponad lustro wody zazwyczaj porasta iglasty las, co sprawia, że łowiąc ryby na Alandach, naprawdę odpoczywamy i czujemy się jakby oderwani od zgiełku zindustrializowanego świata. Wewnętrzne szkiery są doskonałymi łowiskami szczupaków, których jest tu bardzo dużo. W okresie wiosennym i jesiennym ryba ta zdecydowanie dominuje w połowach wędkarzy. Szczupaków szukamy głównie na płytkich, gęsto porośniętych blatach oraz w pobliżu skalistych wysepek, często niespodziewanie pojawiających się na środku rozległych zatok. Wysepki te to nic innego jak szczyty kamienistych górek, na których stokach czają się okazy - prawdziwi nestorzy szczupaczego rodu. Bardzo wydajne są także ostre przybrzeżne stoki dna, najlepiej w pobliżu trzcinowisk, a także kamieniste rafy, których jest tu dostatek.
Inne gatunki
Z innych gatunków, na które warto się nastawić, polecamy okonia oraz sandacza. Największe osobniki obu gatunków występują masowo w pobliżu twardego, skalistego dna (nawet na znacznych głębokościach) i przy urwistych, stromych stokach w pobliżu trzcin. Drobnego okonia znajdziemy na Alandach olbrzymie ilości, a ryby te występują praktycznie we wszystkich rejonach archipelagu. Po dobraniu odpowiednich przynęt za przy pomocą lekkiego zestawu godzinami rozkoszować się holem małych i średnich garbusów - aż do całkowitego znudzenia. Oczywiście co jakiś czas ryby przestają reagować na podawaną przynętę, ale wówczas wystarczy tylko zmienić jej kolor, aby ponownie zainteresować agresywne pasiaste drapieżniki. Przy okazji okoniowych żniw często na wędce zamelduje się dorodny szczupak lub... piękny złocisty jaź. Miłośnikom spokoju i wędki spławikowej polecamy wielkie stada ryb spokojnego żeru - przede wszystkim leszczy i płoci. Natomiast króla alandzkich łowisk - łososia bałtyckiego - łowi się tylko i wyłącznie na trolling, na otwartych wodach zewnętrznych archipelagu, kilka mil morskich od brzegu. Średnia masa łowionych salmonidów oscyluje w granicach 9 kg. Dzięki takiej obfitości ryb w poszukiwaniu wędkarskiego szczęścia na alandzkie łowiska rok w rok przybywa wielu zagranicznych wędkarzy. Nic dziwnego - tutaj każdy ma realną szansę na spotkanie z rybą życia.
Alandy - Łowiska szkierowe Esox z trzcinowych zatok
Alandy - Łowiska szkierowe Krajobraz Alandów
Alandy - Łowiska szkierowe Okaz z otwartej wody
Alandy - Łowiska szkierowe Wyprawa z przewodnikiem

Dostępność łowiska
Najlepsze wyniki osiągniemy, łowiąc w wygodnej i bezpiecznej łodzi wyposażonej w silnik spalinowy, gdyż w poszukiwaniu stanowisk okazowych ryb często trzeba pokonać sporo kilometrów. Z brzegu wędkowanie jest trudne (prywatne posesje, a ponadto trzciny i skały), ale zawsze można znaleźć kilka dogodnych miejsc. Należy jednak pamiętać, że w niektórych rejonach archipelagu wędkowanie z brzegu jest w ogóle zabronione ze względu na stanowiska lęgowe ptaków. Szczegółowe informacje na zapytanie.

Rekomendowane metody połowu

Na drapieżniki najbardziej zalecane są dwie metody: spinning i trolling. Można również spróbować martwej rybki, szczególnie na sandacze i duże szczupaki. Spinning jest najbardziej efektywny wiosną, kiedy szczupaki przebywają na płytkiej wodzie, w pobliżu trzcin. Kiedy robi się cieplej, bardziej skuteczne jest łowienie na głębszej wodzie, głównie na trolling, ale również na większe i cięższe przynęty spinningowe (np. gumy z ciężką główką). Jesienią można próbować obu metod. Co ciekawe, sandacze również można skutecznie poławiać metodą trollingową z użyciem smukłych woblerów. Łososie łowi się głównie na trolling z downriggerem (zewnętrzne szkiery i otwarte morze), a trocie wędrowne na spinning w cichych, spokojnych zatoczkach pełnych głazów, z tzw. leopardzie dnem. Jako przynęty najlepiej posłużą nam wąskie i ciężkie (długość rzutów) błystki wahadłowe. Jednak głównie te modele, które charakteryzują się powolnym opadem z wirowaniem. Miłośnicy białej ryby mogą z powodzeniem oddawać się swej pasji stosując metodę spławikową lub gruntową.

Limity i ograniczenia

Na połów ryb na Alandach wymagane są stosowne licencje. Dotyczy to znakomitej większości łowisk, które są wodami prywatnymi. Ich ceny różnią się w zależności od charakteru łowiska i jego lokalizacji, jednak z reguły mieszczą się w przedziale 10-30 euro za tydzień łowienia. Po wykupieni odpowiedniego zezwolenia można łowić tylko w wyznaczonej strefie, obejmującej zazwyczaj kilkaset hektarów. W praktyce wszelkie formalności związane z zakupem niezbędnych licencji załatwiają za nas gospodarze ośrodków wypoczynkowych lub pracownicy najbliższego sklepu wędkarskiego czy informacji turystycznej. W okresie 15 kwietnia - 15 czerwca obowiązuje zakaz wstępu na brzeg z powodu okresu lęgowego ptaków. Na Wyspach Alandzkich obowiązują następujące wymiary ochronne: łosoś - 60 cm, troć - 50 cm, szczupak - 50 cm (na niektórych łowiskach 60 cm), sandacz - 42 cm, sieja - 35 cm. Wiele atrakcyjnych łowisk na Alanach to wody prywatne, na których właściciele pobierają dodatkowe opłaty. Wędkarzy łowiących na Alandach z reguły nie obowiązują limity ilościowe połowów. Teoretycznie możemy więc zabrać z łowiska dowolną liczbę ryb. Należy jednak pamiętać, iż takie praktyki nie powinny mieć w Skandynawii miejsca, a wędkarze zabierają z łowiska tylko tyle ryb, ile potrzebnych im jest na własny użytek danego dnia. Szczegółowe informacje otrzymają Państwo na zapytanie w biurze Eventur Fishing.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Na Alandach oferujemy różnorodne możliwości zakwaterowania w różnych rejonach wyspy (patrz mapka). Dają one szanse zarówno na wędkowanie w wewnętrznych zatokach przypominających pojezierza, jak również na łowiskach zlokalizowanych bliżej otwartego morza (większa szansa na trocie i łososie).
Ośrodek 1 (rejon Finström, centrum archipelagu)
Alandy - Łowiska szkieroweOśrodek wędkarski położony bezpośrednio nad brzegiem wody w cichym, leśnym otoczeniu. Zapewnia zakwaterowanie w przytulnych 4-osobowych domkach o powierzchni 40 oraz 45 mkw. W każdym domku znajdziemy salon z aneksem kuchennym (między innymi lodówka, piekarnik, ekpress do kawy), 2 oddzielne sypialnie (w sumie 4 pojedyncze łóżka do spania) oraz toaletę z prysznicem i WC. Na terenie ośrodka znajdziemy niewielką restaurację, saunę, wypożyczalnię rowerów, pole do minigolfa, a nawet budkę telefoniczną. Pościel, ręczniki oraz sprzątanie końcowe wliczone jest w cenę wynajmu domku. Do najbliższego sklepu i restauracji ok. 4 km. Supermarket - 17 km. Mariehamn, stolica Alandów, jest oddalona od ośrodka o ok. 3 km. Dotrzeć tam mogą Państwo własnym samochodem, korzystając z sieci bezpłatnych połączeń promowych pomiędzy wyspami archipelagu. Na wędkarzy czekają łodzie wiosłowe lub łodzie wyposażone w silniki spalinowe o mocy od 6 do 8 KM. Istnieje możliwość wynajęcia miejscowego, profesjonalnego przewodnika wędkarskiego. Więcej informacji w biurze Eventur Fishing. Wszystkim Klientom zapewniamy mapy batymetryczne oraz dokładną i sprawdzoną informację wędkarską przed wyjazdem.
Ośrodek 2 (rejon Finström, centrum archipelagu)
Alandy - Łowiska szkieroweOferujemy naszym Klientom pobyt w luksusowym ośrodku wędkarskim, położonym nad samą wodą, pośród czerwonych, granitowych skał. Typowy, przepiękny, alandzki krajobraz zapewnia wypoczywającym prawdziwy, niczym nieskrępowany relaks. Ośrodek jest całoroczny (wszystkie domki mają ogrzewanie) - wielu turystów spędza tu nawet święta Bożego Narodzenia i wita Nowy Rok. Wędkarze mają szansę na połowy na znakomitych wodach w okolicy ośrodka - łącznie do dyspozycji gości jest tu 15 kmkw atrakcyjnych łowisk. Warto zaznaczyć, iż znaczna część tego obszaru jest własnością prywatną ośrodka, a właściciele bardzo dbają o pogłowie interesujących wędkarzy ryb, wpuszczając nawet co roku znaczną liczbę narybku niektórych cennych gatunków. Odległość od Mariehamn (stolica Alandów) - 22 km. Najbliższy duży sklep spożywczy i restauracja - 12 km.
Zakwaterowanie w dwupiętrowych, luksusowych domkach wypoczynkowych o oryginalnej skandynawskiej zabudowie na 6-8 osób. W każdym domku: obszerny salon (TV sat., kominek), 3 sypialnie, prysznic, WC, elektryczne ogrzewanie, w pełni wyposażona kuchnia oraz pralka automatyczna i suszarka. Dodatkowo sauna, duża weranda oraz grill. Pościel na wyposażeniu. Powierzchnia całkowita domku: 107 mkw. Wyżywienie we własnym zakresie. Na życzenie można poprosić miejscowego kucharza o przyrządzenie posiłku w domku np. z własnoręcznie złowionych ryb! Sprzątanie, zgodnie ze skandynawskim obyczajem, samodzielnie lub za dodatkową opłatą. Na terenie ośrodka: boiska do siatkówki, piłki nożnej, krykieta i badmintona. Sala konferencyjna oraz niezbędny sprzęt elektroniczny. Do przepięknej, granitowej plaży niespełna 100 m. Na terenie ośrodka specjalnie wydzielone miejsca do skrobania i wędzenia złowionych ryb. Do dyspozycji wędkarzy 2-3-osobowe łodzie z nowymi 8-konnymi silnikami spalinowymi, a także specjalne łodzie trollingowe z nowymi silnikami 15 KM. Licencje wędkarskie obejmują 15 kmkw wód w okolicach ośrodka. Podstawowych informacji dla wędkarzy udziela bezpłatnie właściciel ośrodka lub biuro Eventur Fishing. Za dodatkową opłatą można skorzystać z usług profesjonalnych przewodników wędkarskich.
Ośrodek 3 (rejon Finström, centrum archipelagu)
Alandy - Łowiska szkieroweOśrodek dysponuje kilkunastomami domkami wolno stojącymi o zróżnicowanym standardzie. Wszystkie z nich wyposażone są we wszelkie niezbędne urządzenia potrzebne do samodzielnego przygotowywania posiłków. Do najbliższego sklepu i restauracji - 3 km. Supermarket - 16 km. Mariehamn, stolica Alandów, oddalona jest od ośrodka o 32 km. Dotrzeć tam mogą Państwo własnym samochodem, korzystając z sieci bezpłatnych połączeń promowych pomiędzy wyspami archipelagu. Domek 5-7-osobowy (65 mkw.), dwie oddzielne sypialnie, obszerny salon z TV (telewizja sat.), w pełni wyposażona kuchnia, WC oraz prysznic, ogrzewanie elektryczne. Dodatkowo meble ogrodowe oraz grill. Domek 4-6-osobowy (44 mkw.), dwie oddzielne sypialnie, obszerny salon z TV, w pełni wyposażona kuchnia, WC oraz prysznic, ogrzewanie elektryczne. Dodatkowo meble ogrodowe oraz grill. Obszerny taras. Wszystkie domki wyposażone są w ciepłą wodę, kuchenkę elektryczną oraz mikrofalową, lodówkę, ekspres do kawy, toster. Sprzątanie - zgodnie ze skandynawskim obyczajem - we własnym zakresie lub za dodatkową opłatą. Pościel i ręczniki za dodatkową opłatą. Sprzątanie końcowe i pościel można także zamówić przed wyjazdem w naszym biurze. Na terenie ośrodka znajduje się sauna - przy wynajęciu domku na minimum 7 dni trzykrotny wstęp gratis. Dla wędkarzy do dyspozycji specjalne stoły do skrobania ryb oraz wędzarnia. Dla przyjezdnych wędkarzy przygotowane są łodzie wędkarskie o długości od 4 do 4,5 wyposażone w silniki o mocy 4-10 KM. Zapewniamy Klientom wszelkie licencje wędkarskie obowiązujące na okolicznych wodach, mapy batymetryczne oraz pełną informację wędkarską przed wyjazdem. Możliwość wynajęcia profesjonalnego przewodnika wędkarskiego.
Ośrodek 4 (rejon Finström, centralno-wschodnia część archipelagu)
Alandy - Łowiska szkieroweNowość w naszej ofercie! Kameralny ośrodek wędkarski, położony w spokojnym, leśnym otoczeniu. Jego wielką zaletą jest usytuowanie w centralno-wschodniej części archipelagu, z dala od większych skupisk ludności i innych ośrodków wędkarskich. Zapewnia zakwaterowanie w wolnostojących domkach o zróżnicowanym standardzie: od niewielkich, prostych 4-osobowych domków, aż po duże (60-80 mkw.), 2 piętrowe domki o bardzo wysokim standardzie dla 6-8 osób. Na wyposażeniu niemal wszystkich domków znajdziemy salon z TV sat., kompletnie wyposażoną kuchnię, łazienkę oraz werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Domki o wysokim standardzie mają saunę, kominek, zmywarkę do naczyń. Domki są oddalone od siebie o 40-100 m i stoją od 40 do 200 m od brzegu morza. Pościel oraz sprzątanie końcowe w cenie wynajmu domku. Najbliższy sklep spożywczy oraz stacja benzynowa znajdują się ok. 7 km od ośrodka. Stolica Alandów Mariehman - 30 km. Do dyspozycji Klientów komfortowe, bezpieczne łodzie wędkarskie wyposażone w silniki 10 KM. Wszystkim Klientom zapewniamy mapy batymetryczne oraz szczegółową informację wędkarską przed wyjazdem. Możliwość wynajęcia profesjonalnego przewodnika wędkarskiego.
Ośrodek 5 (rejon Geta, północ archipelagu)
Alandy - Łowiska szkieroweKolejna nowość w ofercie naszego biura! Luksusowy ośrodek wędkarski zapewniający zakwaterowanie na najwyższym poziomie. Znajduję się w północnej części archipelagu, blisko otwartego morza. Dzięki temu poza licznym szczupakiem, istnieje realna szansa na udany połów łososia atlantyckiego i troci wędrownej. Na terenie ośrodka znajdziemy kilka drewnianych domków o bardzo wysokim standardzie. Każdy domek ma 8 miejsc do spania (powierzchnia 108 mkw., 3 oddzielne sypialnie), 2 toalety, saunę, salon z TV sat., kompletnie wyposażoną kuchnię oraz kominek. Duża weranda wychodząca na morze. Polecamy ośrodek najbardziej wymagającym Klientom. Pościel i sprzątanie końcowe w cenie domku. Najbliższy sklep spożywczy oraz stacja benzynowa znajdują się ok. 7 km od ośrodka. Mariehamn położone jest ok. 45 km od domków. Ośrodek zapewnia wędkarzom obszerne łodzie wyposażone w silniki spalinowe o mocy 15 KM dla 2-3 osób. Biuro Eventur Fishing gwarantuje swoim Klientom niezbędne licencje wędkarskie, mapy batymetryczne oraz szczegółową informację wędkarską o łowisku.
Uwaga! Planując wyprawę na Alandy, należy wziąć pod uwagę fakt, że w ostatnich latach z powodu nadmiernej eksploatacji wędkarskiej łowisk pogłowie szczupaka znacznie się tam zmniejszyło. W reakcji na to miejscowe władze wprowadziły nowe regulacje dotyczące ochrony szczupaka (szczegóły na zapytanie). W dobrych okresach roku nadal jest szansa na przyzwoite połowy, ale nie we wszystkich rejonach archipelagu. Dlatego zainteresowanym służymy doradztwem i udzielamy wszelkich informacji. Mamy nadzieję, ze podjęte działania przyczynią sie do szybkiej odbudowy populacji gatunku Esox lucius na całym obszarze archipelagu Alandów.
Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe
Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe
Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe
Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe
Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe
Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe Alandy - Łowiska szkierowe
W spraw cen pakietów wędkarskich prosimy o kontakt z biurem.
Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych