Wyprawy wędkarskie
Aldersund, środkowa Norwegia
Norwegia
Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii
Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii
Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii
Strome, pokryte białym puchem zbocza gór prawie pionowo schodzą do morza. Między skaliste ściany wdzierają się turkusowe wody morskiego fiordu. Aż po horyzont roztacza się widok zielonych wysp i wysepek pogrążonych w błękitnej wodzie. To właśnie tutaj chcielibyśmy zapro- ponować Państwu spędzenie wymarzonego urlopu wędkarskiego.
Doskonałe łowiska
Piękna okolica stwarza idealne wprost warunki wypoczynku dla wędkarzy, miłośników fotografii czy pieszych wycieczek brzegiem morza. Czy jest coś piękniejszego niż wędkarski odpoczynek w kompletnej ciszy oraz otoczeniu dzikiej przyrody? Okolice Aldersund (81 km od miejscowości Mo i Rana oraz całkiem niedaleko od linii północnego koła podbiegunowego) oferują przyjeżdżającym niezwykle szeroki wachlarz możliwości wędkarskich. Już 5 minut drogi łodzią od domku znaleźć można niezłe łowiska czarniaka i rdzawca. Po rekordowe dorsze trzeba zapuścić się nieco dalej w kierunku otwartego morza. Ale też nie bardzo daleko - łodzią dotrzemy tam w 20 minut. Głębokość łowiska jest zróżnicowana - w wielu miejscach dochodzi do 150 m, choć nie brakuje też płytszych górek podwodnych (20-40 m). Dzięki temu ryby mają wyśmienite warunki do rozwoju i osiągają w Aldersund imponujące rozmiary.
Warto spróbować na spinning
Oprócz tradycyjnego ciężkiego sprzętu, powszechnie używanego do połowów w morzu, koniecznie trzeba tu zabrać nieco lżejszy sprzęt spinningowy. Sami przekonaliśmy się o tym podczas niejednej wyprawy do Norwegii. Znana doskonale polskim wędkarzom metoda połowu "z opadu" jest niezwykle skuteczna także w Norwegii i przynosi mnóstwo radości z brań oraz holowania ryb.
Są też śledzie i łososiowate
W okresie maj-lipiec do okolicznych wód napływają wielkie ławice śledzi. Doskonale widać je z dużej odległości (woda na dużym obszarze ma ciemniejsze zabarwienie). Kto choć raz spróbował popularnej na polskim wybrzeżu choinki, wie, jaką frajdę mogą sprawić połowy tych smakowitych ryb. Zwłaszcza jeśli wędkę w ręku trzyma najmłodszy uczestnik wyprawy. Gwarantujemy Państwu, iż umiejętnie przyrządzone dania ze świeżego norweskiego śledzia to szczyt kulinarnej przyjemności. W niewielkiej odległości od miejsca zakwaterowania (10-15 km) znajdują się również śródlądowe łowiska ryb łososiowatych, przede wszystkim łososia atlantyckiego i troci wędrownej. Gorąco polecamy Państwu rejon Aldersund. Warto tu spędzić rodzinno-wędkarskie wakacje, jak i poważną wyprawę w towarzystwie prawdziwych zapaleńców. Ze swojej strony zapewniamy Państwu kompleksową i rzetelną informację wędkarską.
Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Wiosenne połowy
Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Piękny okazowy rdzawiec
Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii I niemniej piękny dorsz
Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Norweskie krajobrazy

Dostępność łowiska
W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu. Jednak najlepsze efekty daje wędkowanie z bezpiecznej, przystosowanej do pływania po morzu łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na głębszej wodzie (ponad 50 m) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem lub obciążonym rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak zębacz czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Rdzawce znakomicie biorą na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity i ograniczenia

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Dojazd na norweskie łowiska

Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Oferujemy dwa komfortowe domki wypoczynkowe o wysokim standar- dzie, ulokowane tuż nad brzegiem fiordu, z bezpośrednim dostępem do łodzi. Wspaniały widok na fiord. Domki dwupiętrowe o powierzchni 80 m kw. (dla 4-6 osób) z trzema oddzielnymi sypialniami. Mają salon z TV   sat.,   kompletnie   wyposażoną
Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii
kuchnię (kuchenka mikrofalowa, lodówka, zmywarka do naczyń, ekspres do kawy), łazienkę, prysznic, pralkę, WC, ogrzewanie, grill oraz meble ogrodowe. Obszerna weranda bezpośrednio nad brzegiem morza. Do dyspozycji gości przygotowane jest specjalne stanowisko z bieżącą wodą do sprawiania ryb wyposażone w obszerną zamrażarkę. Pościel na wyposażeniu domku. Najbliższa stacja benzynowa oraz niewielki sklep spożywczy - 500 m. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, łosoś atlantycki) - 10 km. Dla osób korzystających z transportu lotniczego oferujemy przewóz z lotniska do miejsca zakwaterowania.
Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne i bezpieczne aluminiowe łodzie wędkarskie o długości 5,4 m, z których swobodnie mogą łowić nawet 4 osoby. Każda z łodzi wyposażona jest w silnik spalinowy (czterosuw) o mocy 25 KM. Na wyposażeniu każdej łodzi dodatkowo znajdują się: echosonda, GPS, kierownica. Przystań łodziowa znajduje się bezpośrednio obok domku. Na życzenie organizujemy wyprawy w morze ze skiperem. Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz plany batymetryczne dostępne w biurze Eventur Fishing.

Atrakcje w okolicy

 • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
 • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki,
 • miasta: Sandenssjoen oraz Mo i Rana.
  Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii
  Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii Aldersund - Wędkarstwo w Norwegii
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
  Obejrzyj reportaż z Norwegii na stronie
  www.fishingexplorers.com
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych