W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko rzeczno-jeziorowe położone w południowej Szwecji w regionie Smaland. Podstawowym łowiskiem jest pstrągowa rzeka Alsteran, dodatkowo możliwe jest wędkowanie na jeziorze Tämmen. Oddalone:
✓ ok. 115 km od Karlskrony
✓ ok. 245 km od Ystad
✓ ok. 433 km od Nynäshamn
✓ ok. 344 km od lotniska w Skavsta
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy (od kwietnia do września), szczupak (od kwietnia do października, najlepsze wyniki na jeziorze Tämmen), okoń (od kwietnia do października).
JEZIORA SZCZUPAKOWE
W okolicy potoku Alsteran (do 30 km) znajduje się kilka bardzo dobrych łowisk szczupaka. Są to leśne jeziora o powierzchni nawet ponad 100 ha, na których nie łowi ryb praktycznie nikt poza naszymi klientami. Można tam przeżyć wspaniałą wędkarską przygodę i ustanowić nowy życiowy rekord w wielkosci złowionego szczupaka. Szczególnie dobrą wodą jest jezioro Tämmen. Nasze testowe wędkowanie w 2005 roku przyniosło nam dwa metrowe szczupaki oraz kilkanaście mniejszych w ciągu jednego dnia. Potem doskonałe wyniki notowali też nasi klienci - i to wielokrotnie. Na jeziorze do dyspozycji wędkarzy plastikowe łodzie z silnikami spalinowymi. Serdecznie zapraszamy!
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
jedno z najlepszych łowisk pstrąga potokowego w Szwecji, a zdecydowanie najlepsze w południowej części kraju
duża szansa na rybę okazową
dobra infrastruktura nad wodą (parkingi, wiaty, miejsca na biwak etc.)
blisko od promu w Karlskronie
połączenie łowiska pstrąga (rzeka) i szczupaka (jezioro)
przemiły i uczynny gospodarz
Galerie zdjęć
W mediach
Przygoda na prostce
(fragment artykułu z magazynu Wędkarski Świat)
„Gdy skradając się na kolanach po leśnej, torfowej łące między okrągłymi kępami turzyc dotarłem na odległość rzutu do bardzo wolnej prostki z ciemnym brunatnym dnem, nie bardzo wierzyłem w możliwość brania w tej spokojnej wodzie, prześwietlonej jaskrawym słońcem. W końcu wypatrzyłem spory kamień na dnie i nieco powyżej niego miękko położyłem na gładkim lustrze wody dżig własnoręcznie wykonany z różowych piór marabuta. Ledwo zdążyłem dwa razy obrócić korbką kołowrotka, gdy za przynętą sunącą płynnymi skokami zaczął podążać równym tempem charakterystyczny garb na wodzie dobrze znany kleniarzom łowiącym na płytkich przelewach. Tuż przy brzegu dżig zniknął nagle w ogromnym wirze, który pojawił się w miejscu wędrującego garbu i choć ogromny, prosto ścięty ogon poderwał z dna chmurę brązowego osadu, nie poczułem na kiju nawet muśnięcia. 100 metrów dalej podobny rzut zakończyłem wyholowaniem grubego, półtorakilogramowego potokowca.”
Artykuł „Potok z Bajki” autorstwa Jacka Kolendowicza, opowiadający o łowisku Alsteran, ukazał się w magazynie Wędkarski Świat numer 07/2004. Egzemplarze archiwalne do nabycia w redakcji.
Potok Alsteran, Szwecja południowa Flaga Szwecja
Alsteran to bez wątpienia jedno z najlepszych pstrągowych łowisk w Europie. Potok na przeważającej długości wije się niezwykle malowniczo wśród gęstych świerkowo-sosnowych borów w regionie Smaland (południowa Szwecja).
Kilka stref na rzece, zalew i jezioro
Prąd rzeki jest szybki, miejscami porywisty, choć można napotkać też wolniejsze prostki, porośnięte w okresie letnim bujną roślinnością podwodną. Woda jest krystalicznie czysta, a dno na całej szerokości pokryte żwirem i otoczakami. Na wolniejszych odcinkach łąkowych niekiedy również muliste. W nurcie nie brak sporej wielkości głazów, za którymi prąd wymywa głębsze dołki, stwarzając tym samym wymarzone wprost kryjówki dla licznych potokowców. Nad brzegami potoku znajdziemy kilka parkingów, specjalnie wydzielone miejsca na biwaki z drewnianymi stołami i ławami, kosze na śmieci a nawet zadaszone wiaty chroniące przed deszczem. Co więcej, łowisko przystosowane jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki kilku drewnianym pomostom wybudowanym gdzieniegdzie wzdłuż brzegów. Łowisko Alsteran kryje jeszcze jeden, być może najcenniejszy, skarb. Jest nim niewielki, na pierwszy rzut oka niezbyt ciekawy zalew, otoczony zewsząd lasami, przez który przepływa potok. Zbiornik od kwietnia do końca września (czyli przez cały sezon) jest wspaniałym łowiskiem najgrubszych pstrągów (nawet do 4-5 kg). Dodatkowo gospodarz łowiska oferuje możliwość połowów szczupaków na kameralnym leśnym jeziorze Tämmen, oddalonym zaledwie o kilka kilometrów od rzeki Alsteran. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 100 ha.
Potokowiec złowiony późnym popołudniem niedaleko tamy.
Dużo grubych pstragów
Oprócz naszych klientów praktycznie nikt na nim nie łowi. Alsteran ma charakter wybitnie pstrągowy. Złocistych potokowców jest tutaj w bród, a ich rozmiary z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających wędkarzy. Dominują sztuki w granicach 40-50 cm, ale dość często łupem muszkarzy i spinningistów padają ryby dużo większe, osiągające długość 60-70 cm i masę od 2 do 5 kg. Na tak liczną populację dorodnych pstrągów składa się kilka czynników: przede wszystkim doskonałe warunki naturalne (krystalicznie czysta, zimna i dobrze natleniona woda) oraz olbrzymie inwestycje poczynione przez gospodarza łowiska. Dość powiedzieć, iż ten przemiły a zarazem bardzo dobry przewodnik wędkarski wydaje co roku znaczne kwoty na zarybienia i budowę tarlisk. Wszystko to finansuje z pieniędzy zarobionych na turystyce wędkarskiej. Oczywiście nie bez znaczenia jest skandynawskie podejście do wędkarstwa oraz całkowity brak kłusownictwa. Cóż, tylko pozazdrościć...
Dostępność łowiska
Pstrągi możemy łowić na całym odcinku potoku z brzegu lub brodząc w wodzie. Na leśnym zalewie dobre wyniki daje wędkowanie z łodzi wiosłowych. Na jeziorze Tämmen wędkujemy głównie z łodzi.
Rekomendowane metody połowu
Na potoku Alsteran dopuszczone jest tylko łowienie na przynęty sztuczne - a więc najpopularniejszy jest spinning i metoda muchowa. Skuteczność tych technik jest różna w zależności od sezonu - wczesną wiosną na pewno lepszy będzie spinning, ale od wylęgu jętki majowej coraz lepsze wyniki osiągną muszkarze. Jeśli chodzi o wspomniany wyżej zalew - w lecie w dość sporej części silnie zarasta zielskiem, przez co największe szanse na spotkanie z grubym pstrągiem mają muszkarze. Właśnie o tej porze roku, kiedy poziom wody w rzece zaczyna gwałtownie się obniżać, wiele okazałych ryb wchodzi do zalewu. Z kolei wczesną wiosną, gdy roślinność nie utrudnia łowienia, nieco lepsze rezultaty osiągają spinningiści. Jezioro Tämmen jest doskonałym łowiskiem grubego szczupaka (łowione są regularnie ryby 5-kilogramowe i większe) oraz okonia. Najskuteczniejsze techniki to spinning oraz trolling. Wiosną ryby przebywają głównie na płyciznach, wśród trzcin i roślinności zanurzonej, a latem i jesienią trzeba ich szukać w miejscach głębszych, nieco dalej od brzegu. Bardzo dobre są wszelkiego rodzaju kanty i ostre spadki dna.
Limity i ograniczenia
Alsteran dzieli się na 6 stref, każdego dnia jeden wędkarz może zabrać z łowiska 1 pstrąga ze strefy 1 i 4 oraz 1 pstrąga ze strefy 2 i 3. W strefach 5 i 6 obowiązuje zakaz zabierania ryb. Wymiar ochronny pstraga na łowisku Alsteran to 40 cm. Jeśli chodzi o szczupaki (jezioro Tämmen), zalecana jest metoda "no kill". Oczywiście po uzgodnieniu z gospodarzem można od czasu do czasu zabrać małej lub średniej wielkości szczupaka na kolację. Zakaz zabijania egzemplarzy okazowych, o długości przekraczającej 90 cm. Limity i ograniczenia nie dotyczą szczupaków złowionych w rzece Alsteran, obowiązują one tylko na jeziorze Tämmen.
W tym miejscu Jacek Kolendowicz miał branie, o którym możesz przeczytać obok w rybryce "w mediach".
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy naszym klientom możliwość zamieszkania w kameralnym pensjonacie o wysokim standardzie, prowadzonym przez gospodarza łowiska. Obiekt oddalony jest o około 30 minut jazdy samochodem od Växjö i o kilka minut drogi od potoku Alsteran. W pensjonacie pokoje 2-osobowe z łazienkami oraz bez łazienek. Niektóre pokoje z TV. Możliwość przygotowywania posiłków we własnym zakresie w doskonale wyposażonych kuchniach. Apartamenty na 4-6 osób. Wszystkie z obszernymi salonami (TV) i oddzielnymi sypialniami. Do dyspozycji gości w pełni wyposażona kuchnia oraz łazienka. Znajdująca się na parterze ogólna restauracja czynna jest tylko w okresowo. Ponadto do dyspozycji gości sala przeznaczona do oglądania filmów DVD z niewielkim barem (właściciel posiada koncesję na sprzedaż alkoholu) i stołem do tenisa. Możliwość skorzystania z sali konferencyjnej.
Szczupak z jeziora Tämmen złowiony wczesną wiosną na półmetrowej wodzie. Prawie metr.
Na obydwu jeziorach możliwość wypożyczenia łodzi wiosłowych (dwu- i trzyosobowe). Na leśnym zalewie obowiązuje zakaz używania silników spalinowych (rezerwat), ale można zamontować własny silnik elektryczny. W cenę wynajęcia łodzi wliczone są kamizelki ratunkowe. Na jeziorze Tämmen dostępne łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi 4 KM. Kompleksowa informacja o łowiskach oraz mapy wędkarskie dostępne w Eventur Fishing. Możliwość skorzystania z usług profesjonalnych przewodników wędkarskich. Wszelkie informacje o łowisku, limitach i wymiarach ochronnych otrzymają Państwo od gospodarzy ośrodka.
Pensjonat
Łódź na leśnym zalewie
Posiłek ze świeżego pstrąga
Atrakcje w okolicy
region jest znany jako "Królestwo Kryształu", znajdziemy w nim liczne sklepy i zakłady rzemieślnicze, produkujące wyroby ze szkła o niespotykanym pięknie
zamek w Kalmar (ok. 70 km)
rezerwat łosi
świat Astrid Lindgren w Vimmerby - niezwykły park rozrywki dla dzieci i dorosłych
Oferta wędkowania potok Alsteran (pakiety) Eventur Fishing
Termin:kwiecień-wrzesień
Czas trwania:dowolny
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu (dostępne od 2- do 6-osobowych)
Zakwaterowanie:pokoje 2-osobowe lub apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:leśny potok, jezioro szczupakowe
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 750,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 10 500,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 06.02.2017 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • licencje wędkarskie na 6 dni na wszystkie strefy potoku Alsteran,
  • sprzątanie końcowe,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce