W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko jeziorowe w południowej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 260 km od portu w Karlskrony,
✓ ok. 250 km od portu w Nynäshamn,
✓ ok. 250 km od portu w Ystad.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sandacza, szczupaka (od maja do listopada), okonia (od maja do pazdziernika).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
lokalizacja domku i możliwość wędkowania na trzech jeziorach
fantastyczne łodzie wędkarskie
malownicza okolica regionu Kinda
różnorodność gatunków
Galerie zdjęć
Opinia klienta
Na Ämmern wędkowałem w maju. Tylko przez jeden dzień, bo generalnie mieszkaliśmy wtedy w innym domku nad Asunden. Wypad na Ämmern był jednak bardzo udany. W jednej z zatok spędziliśmy parę godzin i złowiliśmy kilkanaście szczupaków, a mój największy miał coś około 4 kilo. Po drodze spotkaliśmy polskich wędkarzy w domku nad kanałkiem. Byli zachwyceni zasobnością jeziora Ämmern w szczupaki – połowili tęgo, kilkadziesiąt ryb każdy. Albo tak dobrze „wstrzelili” we właściwy termin, albo jest tu naprawdę dużo ryb. Skłaniałbym się ku temu drugiemu wnioskowi, bo po drodze mijaliśmy wiele fantastycznych miejsc, jakby książkowych stanowisk szczupaka.
Krzysztof z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
GRZYBY W REGIONIE KINDA
Grzybobranie Późnym latem i jesienią w regionie Kinda można wybrać się na grzyby. Rosną one nie tylko w lasach, ale również w małych zagajnikach nad jeziorami – nad samym brzegiem wody. Nie zbiera ich tu żaden Szwed, więc nasi turyści z Polski nie będą mieli żadnej konkurencji w pozyskiwaniu dorodnych prawdziwków, koźlaków i innych cennych gatunków, z których można od razu przygotowywać smakowite potrawy.
W mediach
Niespodzianka
„Początkowo myślałem, że to bardzo gruby jaź, ale zmieniłem zdanie, bo ryba cały czas trzymała się dna i trzeba ją było straszyć tupaniem, gdy próbowała uciekać między pale pomostu. Gdy w końcu podniosłem rybę do powierzchni, była już tylko ponadpółmetrowym linem, który zapewne wędrował kanałem i postanowił zatrzymać się na chwilę w obficie zanęconym płociowo-leszczowym łowisku.”
Artykuł „Wędrujące leszcze” autorstwa Jacka Kolendowicza, opowiadający o połowach białej ryby w regionie Kinda, ukazał się w magazynie Wędkarski Świat numer 11/2013. Egzemplarze archiwalne do nabycia w redakcji.
Jezioro Ämmern (Asunden, Järnlunden), Szwecja płd. Flaga Szwecja
Prawdziwa gratka dla wędkarzy, lubiących mieć do dyspozycji dużo zróżnicowanych łowisk. Nasz domek ulokowany jest przy kanałku pomiędzy jeziorami Ämmern i Asunden. Kwaterując w nim można wędkować w obu zbiornikach, a także przepłynąć kanałem Kinda na trzecie jezioro Järnlunden. We wszystkich trzech żyją szczupaki, sandacze i okonie. Dodatkowo namawiamy na połów białej ryby - leszczy, linów i płoci.
Nie do obłowienia
Ze względu na "strategiczną" lokalizację domku wędkarze mają do dyspozycji olbrzymi, zróżnicowany areał wodny, który wynosi ponad 7000 ha. W sensie geograficznym domek położony jest najbliżej jeziora Ämmern, ale kilka minut drogi łodzią i wpływamy na połączone z nim północne Asunden lub płyniemy dalej kanałkiem Kinda na Järnlunden (z tego jeziora możemy z kolei przepłynąć nawet na Stora Rängen!). W sumie daje to nieograniczone wprost możliwości wędkarskie, których nie sposób odkryć w ciągu zaledwie tygodniowej wyprawy.
Wiosenny rozbójnik z jeziora Ämmern.
Jeziora szczupakiem stoją
Populacja esoksa jest w jeziorach przyzwoita. Każdy średnio zaawansowany spinningista powinien bez większych problemów złowić co najmniej kilka ryb dziennie, nawet kiedy niespecjalnie żerują. Bardzo zadowalające są rozmiary szczupaków, gdyż nietrudno o rybę 80 cm lub większą. Jeziora dają możliwość zastosowania praktycznie każdej wędkarskiej techniki, zarówno spinningu bądź łowienia na dżerki (północne, płytsze Asunden, Ämmern), jak również śródjeziornego trollingu (duże plosa południowego Asunden). Na płytszej wodzie (do 5 m) szczupaków szukamy przede wszystkim w pobliżu trzcinowisk oraz roślinności podwodnej, a najlepszy czas na takie połowy to wiosna (maj i pierwsza połowa czerwca) oraz październik i listopad. W okresie letnim i wczesnojesiennym szczupaki przemieszczają się na głębszą wodę i przebywają w pobliżu ostrych brzegowych stoków (ciężki spinning) lub na głównym plosie (trolling). Poza szczupakiem we wszystkich jeziorach znajdziemy dość sporą populację sandacza (trafiają się nawet rekordowe okazy) i naprawdę dużo okonia. Świat białorybu reprezentują płocie, leszcze oraz liny.
Piękne liny, grube płocie, złote leszcze
W roku 2013 zrealizowaliśmy specjalny wyjazd studyjny, którego celem było przetestowanie połowu białej ryby w rejonie jezior Asunden i Ämmern. Uczestniczył w nim świetny polski wędkarz spławikowy - Tadeusz Zalewski. Jako, że było gorące lato, ryby migrowały z jeziora do jeziora. Znaleźliśmy je więc w kanale Kinda. Przez trzy dni udało nam sie złowić bardzo wiele płoci i leszczy, a także zaciąć dwa piękne liny (jeden niestety nie został wyholowany, gdyż zerwał zbyt cienką żyłkę). Łowienie było bardzo komfortowe, z pomostu wyposażonego w ławeczkę. To świetna odskocznia od szczupakowego spinningu i szansa na pozyskanie znakomitej kolacji, gdyż lin albo leszcz w śmietanie bije na głowę każde danie ze szczupaka. Serdecznie namiawiamy do wzięcia na wyprawę wędek spławikowych, kilku paczek zanęty i zapasu robaków (białych, czerwonych, rosówek). Naprawdę warto spróbować!
Złoty dwukilowy leszcz zlowiony w kanale Kinda przez Tadka Zalewskiego.
Dostępność łowiska
Łowienie z brzegu jest miejscami możliwe, ale na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy łodzią wyposażoną w silnik spalinowy. Część jeziora Ämmern, niewielka cześć północnego Asunden oraz kanał łączący oba jeziora są wyłączone z wędkowania. Nie przeszkadza to w łowieniu, ponieważ obszar, gdzie wędkowanie jest dozwolone, jest bardzo rozległy i zawiera wiele znakomitych miejsc.
Rekomendowane metody połowu
Spinning, trolling, metoda dżerkowa oraz martwa rybka (np. na systemik Drachkovitcha). Na sandacze bardzo skuteczne jest łowienie z opadu oraz w pionie (vertical jigging). Biała ryba - spławik, grunt.
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabrać dziennie 1 szczupaka oraz 1 sandacza w rozmiach 50-75 cm na grupę. Wszystkie pozostałe ryby tych gatunków należy ostrożnie wypuścić z powrotem do wody. Ryby innych gatunków można zabierać w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia. Obowiązuje absolutny zakaz wywozu ryb do Polski.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy zakwaterowanie w komfortowym, dużym 6-osobowym domu, położonym bardzo malowniczo w wiejskiej okolicy nad kanałkiem łączącym jeziora Asunden oraz Ämmern, niedaleko lokalnej drogi z małym natężeniem ruchu. Dom posiada salon wypoczynkowy z TV/DVD, 2 oddzielne sypialnie, łazienkę z prysznicem i WC. Duży balkon/weranda na pierwszym piętrze. Obok na posesji znajduje się sąsiedni, mniejszy domek gdzie mogą spać dodatkowe 2 osoby. Na zewnątrz domu - ogród. Domek posiada własny pomost w odległości 20 m.
Domek dla wędkarzy
Widok przystani przy kanałku
Łódź wędkarska Terhi
Wygodne i obszerne łodzie Terhi należą do najlepszych, jakie można znaleźć w szwedzkich ofertach dla wędkarzy. Posiadają liczne schowki, udogodnienia dla wędkarzy i automatyczną pompę do wybierania wody. Nasze biuro zapewnia licencje wędkarskie oraz pełną informację wędkarską o łowisku. Na jeziorach oferujemy także usługi bardzo doświadczonego miejscowego przewodnika wędkarskiego, który zna jezioro jak własną kieszeń. W sprawach cen usług przewodnika prosimy o kontakt z biurem.
Oferta wędkowania Jezioro Ämmern (pakiety) Eventur Fishing
Termin:maj-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maksymalnie 6 osób w domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:kilka połączonych ze sobą jezior – w sumie ponad 10 000 ha wody
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 491,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 8 950,- PLN za 6 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
  • 2 wysokiej klasy łodzie wędkarskie 4,5-5 m z silnikami spalinowymi 15 KM (4-suwy)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku,
  • mapy batymetryczne,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce