
Jezioro Åsnen to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych szwedzkich łowisk odwiedzanych przez polskich wędkarzy (zaledwie 100 km od terminalu promowego w Karlskronie). Sławne niemal w całej Europie, przede wszystkim z kapitalnych okazów szczupaka (często łowione są sztuki przekraczające 10 kg) oraz okonia. Mało kto jednak z odwiedzających to miejsce łowców wie, iż zbiornik ten posiada także bardzo duże, naturalne stado sandacza. Na tak dużym akwenie, jakim jest jezioro Asnen, nieco trudno go wytropić, ale jak już namierzymy odpowiednia górkę, będziemy wynagrodzeni wielkiimi wędkarskimi emocjami. Pewnego razu odwiedziliśmy Asnen wczesną jesienią. Szczupaki brały dość kiepsko (kilka sztuk do 3 kg), a więc po mało owocnych dwóch dniach pływania postanowiliśmy zapolować na mętnookie drapieżniki. Zlokalizowaliśmy je dość przypadkowo - po prostu trollingując nad podwodną górką (szczyt znajdował się 4 m pod powierzchnią wody, a stok schodził do 10 m), na smukły wobler połakomił się pierwszy 2-kilogramowy sandacz. Po odpowiednim zakotwiczeniu łodzi rozpoczęliśmy tradycyjne sandaczowe łowy metodą opadu. Ryby brały znakomicie i choć nie były to żadne okazy (maksymalnie do 3 kg), to zabawa była przednia. Przez około 2 godziny udało nam się złowić blisko 40 sztuk!
Tereny wędkarskie oraz metody połowu

Asnen to z pewnością jedno z najpiękniejszych jezior w Szwecji. Linia brzegowa jest urozmaicona - mnóstwo tu zatok, zatoczek oraz wysp o różnej wielkości. W jeziorze można wyróżnić kilka głównych, rozległych plos, między którymi przepływa się wąskimi trzcinowymi kanałami. Wędkarzom, którzy odwiedzą Asnen po raz pierwszy, radzimy przez pierwsze dni pływać z dokładną mapą - w labiryncie trzcinowych i skalistych wysepek nietrudno zabłądzić (szczególnie jeśli na jeziorze jest mgła). Znaczne obszary wody są porośnięte bujną roślinnością podwodną (na szwedzkich jeziorach jest to dość rzadkie), co w szczególności sprzyja rozwojowi szczupaka. Wody jeziora Asnen obejmują prywatny rezerwat unikatowej przyrody oferujący turystom możliwość wędkowania na ponad 1000-hektarowym obszarze. Ośrodek Getnö Gard, ulokowany na wyspie o tej samej nazwie w samym centrum jeziora, zapewnia wędkarzom prawdziwy wypoczynek z dala od zgiełku cywilizacji. W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka istnieje także możliwość wędkowania na jeziorze Kalsjön, zarybionym obficie karpiem oraz pstrągiem tęczowym. Ciekawa linia brzegowa i konfiguracja dna oraz krystalicznie wprost czysta woda (ph 7) sprawiły, iż takie ryby jak szczupak,

sandacz czy okoń znalazły tu dla siebie wymarzone warunki. Drapieżniki doskonale reagują na przynęty sztuczne, toteż metoda spinningowa lub trolling są bardzo efektywne. Na prawdziwe okazy sugerujemy zasadzić się z dość sporym żywcem bądź martwą rybką (bardzo skuteczny jest także rolling tą przynętą) Sezon wędkarski obejmuje miesiące kwiecień-październik oraz grudzień-marzec (łowienie podlodowe).
Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>