Jezioro Asunden jest usytuowane na południowym krańcu hrabstwa Östergotland, 30 kilometrów na wschód od miejscowości Kisa. Asunden to polodowcowy akwen o powierzchni blisko 6000 hektarów i maksymalnej głębokości dochodzącej do 60 metrów. Woda, która posiada klasę pitnej, jest bardzo czysta i przejrzysta. Ma zielonkawy, jasny odcień, co sprawia, że Asunden bardzo przypomina nasze jeziora mazurskie. Na jeziorze znajduje się wiele skalistych wysepek, które tworzą iście szkierowy krajobraz. Dobrze rozwinięta linia brzegowa, bogata roślinność przybrzeżna oraz ciekawa konfiguracja dna sprawiają, iż wiele gatunków ryb znalazło tu doskonałe warunki rozwoju. Jezioro otaczają przepiękne lasy z masą zwierzyny, grzybów i jagód...
Ryby
Akwen słynie z niezwykle silnej populacji drapieżników, w szczególności szczupaka i okonia. Ryby tych gatunków osiągają tu naprawdę imponujące rozmiary - dość powiedzieć, iż co roku łowionych jest kilkanaście ponad 10-kilogramowych zębaczy (pięciokilowe sztuki nie robią tutaj na nikim specjalnego wrażenia) i kilkadziesiąt 40- centymetrowych garbusów. Ponadto z drapieżników licznie występuje troć jeziorowa (niestety pod ochroną) oraz sandacz, którego połowy cieszą się dużą popularnością. Z pozostałych gatunków występujących w jeziorze warto wymienić sielawę, leszcza, płoć, lina, wzdręgę, miętusa oraz węgorza.
Preferowane metody wędkowania
Można śmiało zaryzykować twierdzenie, iż znakomita większość wędkarzy łowiących na jeziorze nastawia się na połowy szczupaków. I słusznie. Ich populacja, bowiem jest bardzo duża a rekordowe sztuki nie należą do rzadkości. Preferowana jest metoda spinningowa oraz trolling. Drugim herbowym drapieżnikiem na Asunden są okonie. Ich królestwem są rozległe górki podwodne, które licznie pokrywają dno zbiornika. Pasiaste drapieżniki łowimy na spinning lub przy użyciu wędki spławikowej (np. na czerwone robaki). Będący sporą atrakcją dla wędkarzy węgorz, podobnie jak na Mazurach najlepiej bierze na martwą ukleje lub pęczek rosówek. Jeśli chodzi o sandacze, łowi się je głównie na martwą rybkę lub na spinning. Z kolei na białą rybę najskuteczniejsza jest metoda spławikowa lub feeder. Najlepsze okresy brań drapieżników to druga połowa maja, czerwiec i okres od sierpnia do końca października. Biała ryba świetnie bierze również w pełni lata.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>