W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko jeziorowe o powierzchni 6000 ha, położone w południowo-wschodniej Szwecji w regionie Östergotland, oddalone:
✓ ok. 289 km od portu w Karlskrony,
✓ ok. 501 km od Ystad,
✓ ok. 193 km od Skavsta,
✓ ok. 447 km od Malmö.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do listopada, zimą spod lodu), okoń (od czerwca do października, zimą spod lodu), sandacz (od czerwca do października), biała ryba (od czerwca do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
wysoki standard zakwaterowania
urokliwe miejsce z dala od cywilizacji
świetne jezioro dla miłośników trollingu
Galerie zdjęć
Opinia klienta
Nad Asunden byłem kilka razy - kiedyś było to ulubione miejsce naszej wędkarskiej grupy. Zmieniliśmy je po kilku latach tylko ze względu na potrzebę odmiany. Ale ciągle czuję sentyment do tego ośrodka i chętnie wybrałbym się tam ponownie. Łowione przez nas szczupaki miały przyzwoite rozmiary - trafiały się często dziewięćdziesiątki, osiemdziesiatki.... Metrówki nie pamiętam, ale kilkunastu rybom niewiele do tej granicy brakowało, a niektóre może nawet ją osiągnęły. Niestety, dokładnie nie mierzyliśmy...
Gospodarz zapewniał nam wygodne i bezpieczne łodzie, co ważne, bo przy silnym wietrze na głównym plosie woda może się rozbujać. Wtedy lepiej łowić pomiędzy wyspami. Ryby najlepiej brały zawsze na trolling, ale z rzutu też sporo udało sie wyholować. Domki komfortowe, umożliwiały beztroski wypoczynek. Otoczenie urokliwe: pagórki, łąki, las. Naprawdę fajne miejsce!
Krzysztof z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
W mediach
Szwedzkie perły
„Asunden odwiedziłem w ubiegłym roku późną wiosną - na początku czerwca. Szczupaki brały praktycznie wszędzie - i to jest największą zaletą tego akwenu. Można je było znaleźć zarówno na przybrzeżnych wypłyceniach (egzemplarze do 2 kg), jak i na olbrzymich, śródjeziornych plosach, na głębi sięgającej 50 metrów! Czaiły się „zawieszone” w toni w pasie o głębokości od 8 do 12 metrów. Najskuteczniejszą metodą połowu był trolling na woblery bądź martwą ukleję, podaną na systemiku Drachkovitch'a. Łowione na trolling ryby nigdy nie były mniejsze niż 2 kg, często trafiały się sztuki 3-4-kg, a największe przekraczały 5 kg. Jak twierdzą szwedzcy gospodarze, wiele grup z Niemiec czy Holandii łowi tu systematycznie ryby powyżej 10 kilogramów, a świetne wyniki notują też (dla nas żadne zaskoczenie!) pojawiający się tu od czasu do czasu Polacy.”
Fragment artykułu Piotra Motyki „Szwedzkie perły” o jeziorze Asunden, zamieszczonego w magazynie „Wędkarski Świat” nr 05/2005. Archiwalny egzemplarz z pełną wersją artykułu można nabyć w redakcji.
Jezioro Asunden, południowa Szwecja Flaga Szwecja
Jezioro Asunden jest usytuowane na południowym krańcu hrabstwa Östergötland, 30 km na wschód od miejscowości Kisa. Asunden to polodowcowy akwen o powierzchni blisko 6000 ha i maksymalnej głębokości dochodzącej do 60 m.
Nie tylko szczupaki
Woda, która ma klasę pitnej, jest bardzo czysta i przejrzysta. Ma zielonkawy, jasny odcień, co sprawia, że Asunden nieco przypomina nasze jeziora mazurskie. Na jeziorze znajduje się wiele skalistych wysepek, które tworzą iście szkierowy krajobraz. Dobrze rozwinięta linia brzegowa, bogata roślinność przybrzeżna oraz ciekawa konfiguracja dna sprawiają, iż wiele gatunków ryb znalazło tu doskonałe warunki rozwoju. Jezioro otaczają przepiękne lasy z masą zwierzyny, grzybów i jagód. Akwen słynie z niezwykle silnej populacji drapieżników, w szczególności szczupaka i okonia. Ryby tych gatunków osiągają tu naprawdę imponujące rozmiary - dość powiedzieć, że co roku łowionych jest kilkanaście ponad 10-kilogramowych zębaczy (pięciokilowe sztuki nie robią tutaj na nikim specjalnego wrażenia) i kilkadziesiąt 40-centymetrowych garbusów. Ponadto z drapieżników licznie występują tu: troć jeziorowa (niestety pod ochroną) oraz sandacz, którego połowy cieszą się dużą popularnością. Z pozostałych gatunków występujących w jeziorze warto wymienić: sielawę, leszcza, płoć, lina, wzdręgę, miętusa oraz węgorza.
Piękny okaz toniowego szczupaka. Dobrze odżywiony na stadach drobnicy.
Wiele gatunków, różne techniki połowu
Znakomita większość wędkarzy łowiących na jeziorze nastawia się na połowy szczupaków. Preferowana jest metoda spinningowa oraz trolling na rozległych plosach jeziora. Drugim herbowym drapieżnikiem na Asunden jest okoń. Jego królestwem są rozległe górki podwodne, które licznie pokrywają dno zbiornika. Pasiaste drapieżniki łowimy na spinning lub przy użyciu wędki spławikowej (np. na czerwone robaki). Będący sporą atrakcją dla wędkarzy węgorz podobnie jak na Mazurach najlepiej bierze na martwą ukleję lub pęczek rosówek. Jeśli chodzi o sandacze, łowi się je głównie na martwą rybkę lub na spinning. Z kolei na białą rybę najskuteczniejsza jest metoda spławikowa lub feeder.
Na jeziorze Asunden jedną z najskuteczniejszych metod połowu jest trolling.
Dostępność łowiska
Zarówno z brzegu (przydatne wodery!), jak i łodzi, która zapewnia dostęp do najlepszych miejscówek (głównie śródjeziornych górek).
Rekomendowane metody połowu
Drapieżniki - spinning, sztuczna mucha (szczupak, wzdręga), metoda trollingowa (największe zębacze i garbusy), a także żywiec i martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru. Najlepsze okresy brań drapieżników to druga połowa maja, czerwiec i okres od sierpnia do końca października. Biała ryba świetnie bierze również w pełni lata.
Limity i ograniczenia
Generalnie w Szwecji obowiązuje zasada zabierania ryb wyłącznie na bieżące potrzeby. Wszystkie ryby, które nie są przeznaczone do spożycia w dniu połowu, trafiają z powrotem do wody. Szczegółowych informacji na temat okresów i wymiarów ochronnych udzielamy na zapytanie.
Redaktor Marek Szymański też łowił na Asunden.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy Państwu pobyt w specjalistycznym ośrodku wędkarsko-łowieckim o bardzo wysokim standardzie. Miejsce jest niezwykle urokliwie usytuowane nad samym brzegiem jeziora Asunden. Ten komfortowy, niewielki ośrodek spełni wymagania każdego wędkarza. Zakwaterowanie maksymalnie dla 20 osób - 2 duże domy mieszkalne utrzymane w stylu wiejskim - pow. 140 m2 każdy, dwupoziomowe. W skład każdego budynku wchodzą 2 sypialnie (po 3 łóżka), pokój dzienny, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka. Oba domy mają centralne ogrzewanie, werandę z meblami ogrodowymi oraz grill. Wspaniały widok na jezioro. Niewielki domek 4-osobowy (łóżka piętrowe), dwupiętrowy: pokój dzienny, wyposażona kuchnia, łazienka, sauna. Luksusowy drewniany domek o pow. 42 m2, 4 łóżka, dwupiętrowy: pokój dzienny, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka, ogrzewanie centralne i podłogowe.
Panorama całego gospodarstwa agroturystycznego nad Asunden.
W ośrodku istnieje możliwość wykupienia całodziennego wyżywienia, jak i poszczególnych posiłków. Produkty spożywcze pochodzą z własnego gospodarstwa rolnego właściciela. Możliwość wypożyczenia pościeli na miejscu. Sprzątanie końcowe - zgodnie ze skandynawskim obyczajem we własnym zakresie lub za dodatkową opłatą. Do dyspozycji Gości na terenie ośrodka: sauna, dobrze zaopatrzony sklepik wędkarski (duży wybór przynęt skutecznych na jeziorze). Niewielkie zaplecze konferencyjne. Najbliższy sklep spożywczy i monopolowy oraz stacja benzynowa - Björkfors (5 km), Kisa (29 km).
Do wynajęcia duże, komfortowe aluminiowe łodzie wędkarskie Linder z silnikami spalinowymi Yamaha 9,9 KM. W skład wyposażenia każdej łodzi wchodzą: kamizelka ratunkowa, kotwica, specjalistyczne uchwyty trollingowe. Na życzenie specjalna łódź trollingowa Buster Magnum (do wynajęcia razem z przewodnikiem). Istnieje możliwość wypożyczenia echosondy. Kompleksowa informacja wędkarska oraz plany batymetryczne Asunden dostępne w biurze Eventur Fishing. Podstawowych informacji wędkarzom udziela także właściciel ośrodka. Na życzenie turystów można skorzystać z usług profesjonalnych przewodników wędkarskich.
Jeden z domów
Weranda innego domu
Przystań i łodzie Linder
Atrakcje w okolicy
✓ połowy i degustacje raków,
✓ przyrządzanie wraz z szefem kuchni złowionych ryb,
✓ organizacja polowań,
✓ spływy kajakowe,
✓ safari przyrodnicze,
✓ grzybobranie,
✓ rowery górskie.
Oferta wędkowania na jeziorze Asunden (pakiety) Eventur Fishing
Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty lub krótsze na życzenie
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6 osób w 1 domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące (o pojemności od 4 do 6 osób)
Wyżywienie:we własnym zakresie lub zorganizowane na miejscu
Łowiska:jezioro Asunden o powierzchni ok. 6000 ha
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze (cena na zapytanie)
Cena:1 750,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 10 500,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy nad wodą z pościelą i sprzątaniem końcowym
  • 2 łodzie wędkarskie 3-osobowe z silnikami 10 KM (paliwo w cenie)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku + mapy wędkarskie
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • tygodniowe licencje wędkarskie na jezioro Asunden
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce