about us about us środa, 03 marca 2021
Wyprawy wędkarskie


Szkiery Blekinge
Łowca ze szczupakiem
Szkiery Blekinge
Szkiery Blekinge


Szkiery Blekinge

wędkarstwo w szwecji
Szwecja


To nasza kolejna szkierowa propozycja na sezon 2007. Blekinge to mało popularne jeszcze wśród polskich wędkarzy łowisko, położone zaledwie 40 kilometrów na zachód od Karlskrony. W niespełna godzinę po zejściu z promu kwaterujemy się w komfortowym domku i możemy rozpoczynać przygotowania do łowienia.

Metody połowu i sezon wędkarski

Szkiery BlekingeBlekinge to woda typowa dla południowego wybrzeża Szwecji. Swoim wyglądem bardzo przypomina szkiery w samej Karlskronie - mnóstwo tu wystających z wody skał i mniejszych lub większych wysp. Charakterystyczna jest także niewielka ilość trzcinowisk, tak powszechnych na wschodnim wybrzeżu kraju. Spowodowane jest to zapewne bliskością otwartego morza i zbyt słoną wodą. Bardzo obficie występuje za to roślinność podwodna, która gęsto porasta dno i stoki brzegowe. Jak w każdym niemal szwedzkim łowisku szkierowym, tak i w Blekinge, najczęstszą zdobyczą spinningisty będzie szczupak. "Zębate" drapieżniki występują w szkierach Blekinge bardzo licznie, a na bogatej w śledzie oraz płocie diecie rosną szybko i osiągają rozmiary, satysfakcjonujące nawet najbardziej wybrednych łowców. Według szwedzkich przewodników, których spotkaliśmy w jednej z zatoczek, ryby w granicach 8-9 kg łowi się często, a raz na kilkanaście dni spędzonych na wodzie trafia się okaz znacznie większy. My podczas naszego pobytu nie mieliśmy niestety szczęścia do tak dużych szczupaków, ale uczciwie trzeba tu powiedzieć, iż w Blekinge wędkowaliśmy zaledwie jeden dzień. Listopadowa aura (silny wiatr od morza) uniemożliwiła nam po prostu dotarcie do najlepszych miejscówek. Według miejscowych wędkarzy kluczem do sukcesu jest poszukiwanie aktualnych miejsc przebywania drapieżników, które przemieszczają się w łowisku za stadami śledzi. Zasada ta ma kapitalne znaczenie szczególnie na jesieni, kiedy szczupaki stają się niezwykle aktywne przed zbliżająca się zimą i potrafią penetrować rozległe obszary wody. Drugim "pewnym" okresem jest końcówka kwietnia oraz maj. Ryby gromadzą się wtedy masowo po trale na płytkich, brzegowych blatach i są stosunkowo łatwe do zlokalizowania. Co warte odnotowania, Blekinge jest jednym z nielicznych szkierowych łowisk w Szwecji, w którym dozwolona jest metoda trollingowa. Czasem gdy nie możemy zlokalizować dużych ryb, trolling oddaje tutaj nieocenione usługi. Oprócz "herbowego" w łowisku szczupaka z powodzeniem można też łowić okonie, łososie bałtyckie (konieczny przewodnik) oraz trocie wędrowne (do archipelagu uchodzi rzeka Braknean, do której wiosną i jesieną wchodzi mnóstwo łososi i troci), węgorze i białą rybę. Co ciekawe, bliskość otwartego morza sprawia, że na naszą przynętę spinningową może połakomić się również niebrzydki dorsz. Reasumując: gwarancją sukcesu w Archipelagu Blekinge jest częste przemieszczanie się i ciągłe szukanie stanowisk Szkiery Blekingedrpieżników. Ryby, a w szczególności duże szczupaki występują tu "wyspowo" często pływając za ławicami śledzi. Dlatego z jednego miejsca nierzadko można złowić nawet kilka okazałych sztuk, podczas gdy inne, potencjalnie doskonałe miejscówki, mogą okazać się jałowe. Gorąco polecamy Państwu tą ciekawą wodę - w szczególności tym, którzy nastawiają się na prawdziwe okazy bałtyckiego szczupaka.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

Zakwaterowanie
i serwis wędkarski


Warning: Use of undefined constant Blekinge - assumed 'Blekinge' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_blekinge.php on line 18
1110,- zł
od osoby za 7 dni*
Sprawdź szczegóły

Szczególnie polecamy
na połów:
szczupak, okoń, troć

Podstawowe dane
Położenie:
40 km od Karlskrony
140 km od Ystad
Powierzchnia:
Łącznie ponad 7000 ha (kilka obszernych zatok)
Średnia głębokość:
7 m
Maks. głębokość:
34 m
Rybostan:
liczny duży szczupak, okoń, jaź, węgorz, łosoś i troć (okresowo), dorsz, śledź, biała ryba

Rekordy
szczupak 22.8 kg
okoń 2,14 kg
węgorz 1,90 kg
jaź 4,76 kg

Sezon
szczupak
okoń cały rok
łosoś IV-VI
biała ryba IV oraz XI

Preferowane metody
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa żywiec oraz trolling.
Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z silnikiem spalinowym

Limity i ograniczenia
Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebnych do bieżącego spożycia w danym dniu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek.

*Populacja danego gatunku w łowisku

Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon