Wyprawy wędkarskie
Wyspa Blomsøya, północna Norwegia
Norwegia
Wyspa Blomsoya - Wędkarstwo w Norwegii
Wyspa Blomsoya - Wędkarstwo w Norwegii
Wyspa Blomsoya - Wędkarstwo w Norwegii
Blomsøya to nasza nowa propozycja w niezwykle ciakawej wędkarsko okolicy wyspy Vega w środkowo - północnej Norwegii. Rejon słynie przede wszystkim z bardzo dużej jak na tą część Norwegii populacji halibutów. Wielkim atutem tego rejonu jest odległość od promu w Nyneshamn (około 1050 kilometrów) - w stosunku do porównywalnych łowisk halibuta na dalekiej północy to prawie dwa razy bliżej...
UWAGA! NASZ GRUPOWY WYJAZD Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM NA WYSPĘ BLOMSØYA - MAJ 2012
Halibutowe top-łowisko
Wśród wędkarzy panuje słuszne skadinąd przekonanie, że jeżeli chce się powtarzalnie łowić halibuty (szansa na pojedyńczą rybę jest na każdym łowisku), należy jechać daleko na północ. Nie negując tej starej wędkarskiej prawdy trzeba jednak dodać, że i w środkowej Norwegii znajdziemy kilka dobrych halibutowych "miejscówek". To np. okolice wysp Vega i Blomsøya, które pod tym względem nie odstają od Dalekiej Północy. W roku 2011 czteroosobowa grupa naszych klientów podczas tygodniowego pobytu złowiła tam kilkanaście halibutów w przedziale 20-60 kg! Wiemy także o co najmniej kilku innych grupach, które w pobliżu Blomsøyi notowały spektakularne sukcesy w polowach "wielkiej flądry". Przyczyną tak dużej zasobności owej okolicy w halibuty jest ukształtowanie dna. Cały ten rejon to olbrzymie połacie płytkich piaszczystych blatów i dziesiątki skalistych wysp oraz wysepek, pomiędzy którymi w trakcie przypływów i odpływów powstają wyczu- walne prądy. Między wyspami i wypłyceniami nie brakuje też miejsc z głęboką wodą, gdzie dno znajduje się nawet 300 metrów poniżej jej lustra. W tych warunkach halibuty mają wręcz idealne środowisko do bytowania, rozrodu i polowań na mniejsze ryby. Oczywiście zarówno na Dalekiej Północy, jak i w rejonie wyspy Blomsøya złowienie halibuta wymaga nieco cierpliwości inastawienia się dokładnie na ten konkretny gatunek. Warto jednak spróbować, bo nagroda może być wielka! Przy dobrej pogodzie w można również wypłynąć na otwarte morze, gdzie nietrudno o okazałe dorsze, czarniaki czy karmazyny. W dobre dni napełnienie nimi skrzynki to kwestia kilku godzin.
Spinning, pilker, trolling, martwa rybka...
Jak wspomnieliśmy wcześniej okolice wyspy Blomsøya to olbrzymi archipelag różnej wielkości wysepek. To daje wędkarzom możliwość wędkowania przy każdej niemal pogodzie, nawet bardzo silnym wietrze. Jesli chodzi o techniki połowu - każdy znajdzie coś dla siebie. Klasyczne, najczęściej używane w Norwegii metody, czyli pilker i martwa rybka, będą tu bardzo skuteczne. Można też, a może nawet trzeba spróbować spinningu na płytkiej wodzie od 5 do 30 metrów głębokości. Nie jest to najskuteczniejsza metoda na morskie olbrzymy, ale w dobrym miejscu na spinning można w kilka godzin złowić, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt ryb w przedziale 2-10 kg. Zapewniamy Państwa, że takie ryby łowione na stosunkowo delikatny sprzęt dostarczą masę wędkarskich emocji. Płytkie piaszczyste blaty to znakomite pole do popisu dla osób, które chcą spróbować trollingu. To bardzo skuteczna metoda na halibuta, czarniaka, a nawet dorsza.
Wyspa Blomsøya - Wędkarstwo w Norwegii Przyzwoity dorsz
Wyspa Blomsøya - Wędkarstwo w Norwegii Mieszkaniec tundry
Wyspa Blomsøya - Wędkarstwo w Norwegii Świeżutkie filety z ryb
Wyspa Blomsøya - Wędkarstwo w Norwegii Gotowa potrawa z halibuta

Dostępność łowiska
Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi z silnikiem spalinowym. Łodziami takimi dysponuje nasz ośrodek,
Rekomendowane metody połowu
Pilker (od 75 gram do kilograma masy), metoda spinningowa (duże twistery i rippery na główkach od 30 do 100 gram), martwa rybka na specjalnym systemiku, trolling z użyciem woblerów i gum.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca (dozwolona jest martwa rybka). Do kraju można przywieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Dojazd na norweskie łowiska

Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Na wyspie Blomsøya oferujemy Pań- stwu dwa profesjonalne ośrodki wę- dkarskie Blomsø i Hestøy, położone nieopodal siebie. Oba spełnią wymaga- nia najbardziej wybrednych wędkarzy jeśli chodzi o niezbędną infrastrukturę (zakwaterowanie, łodzie, miejsce do sprawiania ryb).
Blomsoya - Wędkarstwo w Norwegii Blomsoya - Wędkarstwo w Norwegii
Ośrodek Blomsø (zachodnia strona wyspy)
Oferuje dwa 6-osobowe apartamenty o wysokim standardzie. Każdy apartament ma 60 m2 powierzchni, 3 osobne sypialnie 2-osobowe, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię, werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Apartamenty zbudowane są nad samą wodą, odległość do łódki to zaledwie 10 metrów.
W kameralnym ośrodku Blomsø czekają na Państwa duże, bezpieczne, w pełni wyposażone łodzie wędkarskie. Łódki od 19' do 21' z silnikami 50-90 KM, echosondami, GPS i ploterami. Na miejscu jest dostępna również łódź 17,5' z silnikiem 30 KM, echosondą, GPS i ploterem. Miejsce do sprawiania i mrożenia ryb znajduje się tuż przy domkach.
Ośrodek Hestøy (wschodnia strona wyspy)
Tu znajdą Państwo nieco więcej możliwości zakwaterowania. Do dyspozycji Gości oddajemy pięć luksusowych, 6-osobowych domków (stojących razem, wszystkie zbudowane w 2011 r.) oraz wolnostojący 5-osobowy domek i 6-osobowy apartament. Wszystkie domki i apartament położone są nad samą wodą!
Domki 6-osobowe (wybudowane w roku 2011): powierzchnia 80 m2, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, 2 oddzielne sypialnie, weranda z meblami ogrodowymi i grillem. Dostęp do internetu.
Domek 5-osobowy (wolnostojący, wybudowany w roku 2008): powierzchnia 60 m2, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, 3 oddzielne sypialnie, weranda z meblami ogrodowymi i grillem.
Apartament 6-osobowy (wybudowany w 2009 roku): powierzchnia 80 m2, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, 3 oddzielne sypialnie, weranda z meblami ogrodowymi i grillem.
W ośrodku czekają na Państwa profesjonalne, bezpieczne łodzie wędkarskie. Łódki od 18' do 21' z silnikami 50-110 KM (duże łodzie z kabiami). Oczywiście na wyposażeniu echosondy GPS i plotery. Tak jak w Blomsø w ośrodku znajduje się "zapasowa" łódka 17,5' z silnikiem 30 KM i pełną elektroniką. Miejsce do sprawiania i mrożenia ryb znajduje się tuż przy domkach.

Atrakcje w okolicy

 • koło polarne (możliwość otrzymania pamiątkowego certyfikatu),
 • malowniczo położone miasto Bodø oraz Saltströmmen (niezwykłe miejsce, gdzie morska woda przelewa się     niczym górska rzeka przez wąską fiordową cieśninę w rytmie przypływów i odpływów oceanu).
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
  Obejrzyj reportaż z Norwegii na stronie
  www.fishingexplorers.com
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych