Wyprawy wędkarskie
Rzeka Sava Bohinjka, zachodnia Słowenia
Słowenia
Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka
Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka
Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka
Sawa jest jedną z największych rzek Bałkanów - długość jej biegu licząc od źródeł w Alpach Julijskich po ujście do Dunaju w okolicy Belgradu wynosi 945 km. Rzeka płynie przez 4 kraje: Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię, wyznaczając na znacznym swym odcinku granice między kilkoma z nich.
Jak szklana tafla
Sawa należy do rzek o bardzo zróżnicowanym i bogatym rybostanie, a w swym górnym biegu na terytorium Słowenii jest jednym z najlepszych w Europie łowisk ryb łososiowatych. Jej kilkudziesięciokilometrowy fragment, płynący przez Alpy Julijskie od miejscowości Bled po jezioro Bohinj, nosi nazwę Sava Bohinjka. Jest to wyjątkowo urokliwy odcinek, pełen zakrętów w skalistych kanionach, spienionych szypotów, małych kaskad i spokojnych szerokich płani. Woda jest tu tak czysta, że patrząc z mostu, odnosi się momentami wrażenie, że to położona na kamienie szklana tafla.
Trudno tu nie połowić!
Sava Bohinjka aż kipi od ryb, a ich olbrzymie stada można obserwować choćby przechodząc przez mosty. Podstawowym gatunkiem jest tu naturalny pstrąg potokowy, ale równie powszechnie występuje bardzo silny, kształtny i pięknie ubarwiony pstrąg tęczowy, którego narybek systematycznie wpuszcza się do rzeki. Dorastając w niej nabiera on cech ryby dzikiej i staje się wymagającym rywalem dla wędkarza. Jest też bardzo dużo lipienia, a od czasu do czasu na wędce melduje się nawet głowacica. Łowione w Savie Bohinjce pstrągi dorastają do 6-7 kg masy, ale najczęściej trafiają się sztuki w granicach od 0,5 do 1 kg. W dobrym dniu, a takich jest w roku bardzo wiele, przeciętnie wprawny muszkarz powinien złowić co najmniej kilka ryb w granicach kilograma i większych. Takie statystyczne wnioski możemy wyciągnąć z naszej wyprawy testowej, którą odbyliśmy w październiku 2009 r. Dodamy też, że najlepszy wynik dzienny osiągnięty przez jednego z uczestników owej wyprawy oscylował w granicach 50 ryb! Pstrągi brały na wszelkie metody: od suchej muchy poprzez mokrą, nimfę aż po streamera. Lipienie - głównie na suchą muchę. Test dowiódł, że rzekę tę możemy rekomendować Państwu jako muchowe łowisko ze znakiem najwyższej jakości!
Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Na odcinku "trophy"
Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Niedzielny poranek
Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Ładny tęczak na nimfę

Dostępność łowiska
Na rzece Sava Bohinjka łowimy z brzegu lub brodząc. Nad brzeg rzeki można dojechać samochodem (w kilku przystosowanych do tego miejscach).

Rekomendowane metody połowu

Przy połowie pstrągów tęczowych bardzo skuteczne są streamery i nimfy. Jeśli chodzi o pstrągi potokowe, bardzo dobrze reagują na suchą muchę, ale często również są do złowienia na mokrą muchę, nimfę czy szybko ściąganego streamera. Lipienie najlepiej łowić przy użyciu suchych much i nimf. Przynęty dopasowujemy przede wszystkim w zależności od pory roku i aktualnych upodobań ryb względem pobieranego pokarmu. Często również ważne są stan wody, jaj klarowność, a także warunki pogodowe i miejsca aktualnego przebywania ryb. Szczegółowe informacje na zapytanie. Na miejscu istnieje możliwość zakupu skutecznych rodzajów sztucznych much.

Limity i ograniczenia

Sava Bohinjka podzielona jest na kilka stref, na których obowiązują oddzielne, zróżnicowane cenowo licencje wędkarskie. Najdroższe są zezwolenia na odcinek zwany Trophy, gdzie dziennie sprzedaje się ich tylko pięć. Nie wolno tam też zabijać ryb. Na innych sektorach może łowić znacznie więcej wędkarzy, a za dodatkową opłatą można zabrać dziennie do trzech ryb. Wszędzie dozwolona jest jedynie sztuczna mucha z bezzadziorowych haczykiem. Możliwe jest stosowanie indykatorów jako wskaźników brań. W Słowenii przepisy nie są traktowane "z przymrużeniem oka", ale bardzo poważnie, a kontrolę można spotkać na wodzie niemal codziennie. Jest to przyjmowane z pełna aprobatą przez wędkarzy, którzy mogą być dzięki temu pewni, że jest po co wybrać się nad wodę.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Nas Savą Bohinjką oferujemy zróżnicowane formy zakwaterowania: od pokoi w hotelach i pensjonatach typu bed & breakfest, po możliwość zamieszkania w specjalistycznej "Fishing Logde", gdzie wszystko przy- gotowane zostało do potrzeby wędkarzy. Pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe ze śniadaniami. Możliwość wynajęcia przewodników wędkarskich. Niedaleko miejsca zakwaterowania znajduje się sklep wędkarski ze sprawdzonymi, niemal zawsze skutecznymi przynętami. Dojazd własnym samochodem lub samolotem do Ljubljany. Szczegóły na zapytanie w biurze Eventur Fishing.
Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka
Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka Wędkarstwo w Słowenii - Rzeka Sava Bohinjka
Obejrzyj reportaż ze Słowenii na stronie
www.fishingexplorers.com
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych