W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko rzeczne (woda górska) w Słowenii, w rejonie Alp Julijskich, oddalone:
✓ ok. 60 km od lotniska w Ljubljanie,
✓ ok. 1110 kmod Warszawy,
✓ ok. 870 km od Krakowa,
✓ ok. 850 km od Wrocławia.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg marmurkowy, pstrąg tęczowy, lipień. Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października.
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
doskonałe, bardzo rybne, czyste i piękne wody muchowe – Nowa Zelandia w Europie za znacznie mniejsze pieniądze!
cudowne widoki Alp Julijskich
stosunkowo niedaleko Polski, dojazd samochodem w jeden dzień
klimat Bałkanów, świetna kuchnia, dobre trunki
na życzenie fantastyczni przewodnicy gwarantujący połowy
możliwość zwiedzenia przy okazji kilku urokliwych miejsc
Galerie zdjęć
JEZIORO ZAPOROWE
Dla zainteresowanych mamy do zaoferowania całodzienne wycieczki z przewodnikiem nad niewielkie górskie jezioro zaporowe zlokalizowane na rzece Sawa. Łowienie wyłącznie z belly boat. Jezioro pełne jest okazowych pstrągów tęczowych, które rosły tam od małego, dzięki czemu wyglądają i zachowują się jak ryby stuprocentowo dzikie!
Rzeka Sava Bohinjka, zachodnia Słowenia Flaga Słowenia
Sawa jest jedną z największych rzek Bałkanów - długość jej biegu licząc od źródeł w Alpach Julijskich po ujście do Dunaju w okolicy Belgradu wynosi 945 km. Rzeka płynie przez 4 kraje: Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię, wyznaczając na znacznym swym odcinku granice między kilkoma z nich.
Jak szklana tafla
Sawa należy do rzek o bardzo zróżnicowanym i bogatym rybostanie, a w swym górnym biegu na terytorium Słowenii jest jednym z najlepszych w Europie łowisk ryb łososiowatych. Jej kilkudziesięciokilometrowy fragment, płynący przez Alpy Julijskie od miejscowości Bled po jezioro Bohinj, nosi nazwę Sava Bohinjka. Jest to wyjątkowo urokliwy odcinek, pełen zakrętów w skalistych kanionach, spienionych szypotów, małych kaskad i spokojnych szerokich płani. Woda jest tu tak czysta, że patrząc z mostu, odnosi się momentami wrażenie, że to położona na kamienie szklana tafla.
Woda w Sawie jest kryształowo czysta i całkowicie przejrzysta.
Trudno tu nie połowić!
Sava Bohinjka aż kipi od ryb, a ich olbrzymie stada można obserwować choćby przechodząc przez mosty. Podstawowym gatunkiem jest tu naturalny pstrąg potokowy, ale równie powszechnie występuje bardzo silny, kształtny i pięknie ubarwiony pstrąg tęczowy, którego narybek systematycznie wpuszcza się do rzeki. Dorastając w niej nabiera on cech ryby dzikiej i staje się wymagającym rywalem dla wędkarza. Jest też bardzo dużo lipienia, a od czasu do czasu na wędce melduje się nawet głowacica. Łowione w Savie Bohinjce pstrągi dorastają do 6-7 kg masy, ale najczęściej trafiają się sztuki w granicach od 0,5 do 1 kg. W dobrym dniu, a takich jest w roku bardzo wiele, przeciętnie wprawny muszkarz powinien złowić co najmniej kilka ryb w granicach kilograma i większych. Takie statystyczne wnioski możemy wyciągnąć z naszej wyprawy testowej, którą odbyliśmy w październiku 2009 r. Dodamy też, że najlepszy wynik dzienny osiągnięty przez jednego z uczestników owej wyprawy oscylował w granicach 50 ryb! Pstrągi brały na wszelkie metody: od suchej muchy poprzez mokrą, nimfę aż po streamera. Lipienie - głównie na suchą muchę. Test dowiódł, że rzekę tę możemy rekomendować Państwu jako muchowe łowisko ze znakiem najwyższej jakości!
Znakomicie "działają" na Sawie nimfy.
Dostępność łowiska
Na rzece Sava Bohinjka łowimy z brzegu lub brodząc. Nad brzeg rzeki można dojechać samochodem (w kilku przystosowanych do tego miejscach).
Rekomendowane metody połowu
Przy połowie pstrągów tęczowych bardzo skuteczne są streamery i nimfy. Jeśli chodzi o pstrągi potokowe, bardzo dobrze reagują na suchą muchę, ale często również są do złowienia na mokrą muchę, nimfę czy szybko ściąganego streamera. Lipienie najlepiej łowić przy użyciu suchych much i nimf. Przynęty dopasowujemy przede wszystkim w zależności od pory roku i aktualnych upodobań ryb względem pobieranego pokarmu. Często również ważne są stan wody, jaj klarowność, a także warunki pogodowe i miejsca aktualnego przebywania ryb. Szczegółowe informacje na zapytanie. Na miejscu istnieje możliwość zakupu skutecznych rodzajów sztucznych much.
Limity i ograniczenia
Sava Bohinjka podzielona jest na kilka stref, na których obowiązują oddzielne, zróżnicowane cenowo licencje wędkarskie. Najdroższe są zezwolenia na odcinek zwany Trophy, gdzie dziennie sprzedaje się ich tylko pięć. Nie wolno tam też zabijać ryb. Na innych sektorach może łowić znacznie więcej wędkarzy, a za dodatkową opłatą można zabrać dziennie do trzech ryb. Wszędzie dozwolona jest jedynie sztuczna mucha z bezzadziorowych haczykiem. Możliwe jest stosowanie indykatorów jako wskaźników brań. W Słowenii przepisy nie są traktowane "z przymrużeniem oka", ale bardzo poważnie, a kontrolę można spotkać na wodzie niemal codziennie. Jest to przyjmowane z pełna aprobatą przez wędkarzy, którzy mogą być dzięki temu pewni, że jest po co wybrać się nad wodę.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Nas Savą Bohinjką oferujemy zróżnicowane formy zakwaterowania: od pokoi w hotelach i pensjonatach typu bed & breakfest, po możliwość zamieszkania w specjalistycznej "Fishing Logde", gdzie wszystko przy- gotowane zostało do potrzeby wędkarzy. Pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe ze śniadaniami. Możliwość wynajęcia przewodników wędkarskich. Niedaleko miejsca zakwaterowania znajduje się sklep wędkarski ze sprawdzonymi, niemal zawsze skutecznymi przynętami.
Pod opieką przewodnika szanse na sukces są niepomiernie większe!
Dojazd własnym samochodem lub samolotem do Ljubljany. Szczegóły na zapytanie w biurze Eventur Fishing.
Atrakcje w okolicy
możliwość zrobienia całodziennej wycieczki do Parku Narodowego Jezior Plitvickich w Chorwacji
zwiedzanie Bledu (jezioro i zamek)
przełęcz Vintgar
wycieczka nad jezioro Bohinj
Oferta wędkowania - Rzeka Sava Bohinjka Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce