Wyprawy wędkarskie
Pojezierze Boras, południowa Szwecja
Szwecja
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji
Testowy wyjazd w październiku 2011 wykazał, że niektóre jeziora położone wokół miasta Boras należą do bardzo żyznych, są jeszcze w niewielkim stopniu spenetrowane wędkarsko i obfitują w kapitalne okazy ryb. Cieszy również zakontraktowana przez nas baza turystyczna - wiele domków, które są stosunkowo niedrogie, można określić mianem luksusowych.
Do zachodniej Szwecji na szczupaki, okonie i sandacze
Południowo-Zachodnia Szwecja nie była do tej pory zbyt licznie reprezentowana w naszej ofercie. Było wprawdzie rybne jezioro Mjörn, na którym wędkarze odnosili często niebywałe sukcesy, lecz skromna baza turystyczna nie pozwalała nam wysyłać tam zbyt wielu grup w ciągu roku. Teraz sytuacja uległa zmianie. Znaleźliśmy bowiem kilka nowych fantastycznych jezior, w których panują doskonałe warunki do rozwoju dla gatunków atrakcyjnych pod względem wędkarskim - szczególnie szczupaka i sandacza, a także okonia.
Jeziora pełne okazów
Oczywiście nie wszystkie jeziora w tym rejonie Szwecji są równie dobre i pełne ryb, jednak te, które Państwu zaoferujemy, sprawdziliśmy w dużej części osobiście. Wiemy też, że łowią w nich co roku testujący swe nowe wynalazki niemieccy producenci przynęt (jedna z najbardziej znanych firm), notując niespotykane w wielu innych miejscach wyniki w połowach szczupaków i sandaczy. Ich przeciętne rezultaty to około 20 szczupaków dziennie na osobę (maj)! Łowią zarówno piękne esoksy o długości przekraczającej magiczny metr, jak i dorodne sandacze o masie większej niż 5 kilo! I to regularnie.
Duże i małe
Oferowane przez nas jeziora zlokalizowane wokół Boras mają różny charakter. Niektóre są duże, kilkusethektarowe, otoczone bujnymi trzcinowiskami, inne małe, kameralne. Wiele z tych akwenów posiada wodę o jasnym zabarwieniu, a żyjące w nich szczupaki mają kolory łusek zbliżone do swych szkierowych pobratymców - oliwkowe, złotawe, jasnozielone, czy niebieskawo-srebrne. To efekt żyzności owych jezior, w których bardzo dużo roślinności dennej, a także piaszczystego dna. Na niektórych zbiornikach można znaleźć rozległe łąki pokryte rdestnicą czy rogatkiem. Na taką skalę to w Szwecji dość rzadkie zjawisko - podobne warunki można zaobserwować jedynie w szkierach czy na niektórych jeziorach, np. Boren. W takich wodach szczupaki rozmnażają się doskonale i rosną szybko. Poza tym jest ich bardzo dużo i są grube, jak to się potocznie mówi: wypasione. Na twardym piasku i wszędzie tam, gdzie jest trochę kamieni, żyje też sandacz. Rozmiary ryb tego gatunku, jakie widzieliśmy na zdjęciach naszych gospodarzy, budzą szacunek. Jak na zimną, północną Szwecję są to sandacze wprost olbrzymie.
Są też i jeziorka torfowe o wodzie ciemnej, gdzie żyją smukłe szczupaki o brunatnym, złotym, pomarańczowym i ciemnozielonym ubarwieniu. Nie ma ich może w tego typu wodach tak wiele, jak w akwenach żyznych, ale i presja wędkarska jest tam znikoma, żeby nie powiedzieć zerowa. Nasi klienci mogą w większości przypadków liczyć, że będą jedynymi wędkarzami na takich łowiskach. Złowienie "metrówki" jest na małych jeziorach bardzo realne, gdyż w każdej tego typu wodzie poddanej małej presji żyje (zazwyczaj) co najmniej kilka olbrzymich szczupaków. Są też oczywiście liczne szczupaki mniejsze, a także pięknie ubarwione okonie. Zasada "no kill" w stosunku do okazowych ryb pozwala utrzymać przez cały czas w wodzie potencjalnie najcenniejsze trofea.
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Dorodny sandacz
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Mała rzeka pełna ryb
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Metrowy szczupak
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Slipowanie łodzi
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Zatoka na jeziorze

Dostępność łowiska
Zdecydowanie najlepsze wyniki osiągnie się wędkując z łodzi z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest trudne, choć w niektórych miejscach możliwe. Istnieje też możliwość przestawiania łódek na inne akweny niż "przydomowy" w trakcie tygodniowego pobytu. Klienci z własną lawetą mogą to robić sami, inni mogą poprosić o przestawienie gospodarza (gospodarze niekiedy robią to za niewielką odpłatnością, niekiedy przestawianie jest już uwzględnione w cenie).

Rekomendowane metody połowu

Na drapieżniki zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt (np. gumy, koguty na sandacza czy błystki wahadłowe lub gumy na szczupaka), metodę dżerkową (na szczupaka) oraz trolling z dociążeniem lub bez niego. Przy łowieniu sandaczy oraz szczupaków z opadu wskazane jest zakotwiczenie łodzi.

Limity i ograniczenia

Ryby zabiera się tylko do bieżącego spożycia. Zakaz wywożenia zamrożonych filetów do kraju. Obowiązuje limit dzienny 2 szczupaków lub sandaczy (45 - 75 cm) na domek.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Zapewniamy naszym Klientom alumi- niowe oraz plastykowe łodzie wędka- rskie o długości od 420 do 460 cm. Łodzie wyposażone są w silniki 4-6 KM. Istnieje możliwość przestawiania łodzi pomiędzy poszczególnymi łowiskami. Mapy wędkarskie jezior oraz dokładna informacja wędkarska dostępna w biurze  Eventur  lub  u  gospodarza.  Na
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji
miejscu istnieje możliwość wynajęcia profesjonalnego przewodnika wędkarskiego.
Domek Boras 1
Komfortowy domek 3-osobowy o powierzchni 70 m2, położony ok. 170 m od brzegu znakomitego jeziora szczupakowo-sandaczowego. Posiada 2 sypialnie (1 łóżko podwójne i jedno pojedyncze), salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, werandę z meblami ogrodowymi. Widok na jezioro (z wysokiej skarpy).
Pojezierze Boras - Domek nr 1 Pojezierze Boras - Domek nr 1 Pojezierze Boras - Domek nr 1 Pojezierze Boras - Domek nr 1 Pojezierze Boras - Domek nr 1
 
Domek Boras 2
Komfortowy domek 6-osobowy o powierzchni 70 m2, położony ok. 90 m od brzegu znakomitego jeziora szczupakowo-okoniowego (z okien widok na jezioro). Posiada 3 sypialnie (2 na poddaszu, 1 jako oddzielny pokój), salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, werandę z meblami ogrodowymi, taras. Obok głównego domu znajduje się dodatkowy mały domek dla kolejnych 2 osób (jest w cenie wynajmu dużego domu). Możliwość przechowywania części sprzętu w specjalnej komórce przy przystani. Niedaleko urokliwy cypel z miejscem na ognisko. Z cypla można łowić ryby - np. metodą gruntową.
Pojezierze Boras - Domek nr 2 Pojezierze Boras - Domek nr 2 Pojezierze Boras - Domek nr 2 Pojezierze Boras - Domek nr 2 Pojezierze Boras - Domek nr 2
 
Domek Boras 3
Komfortowy, duży dom 8-osobowy o powierzchni 150 m2, położony ok. 40 m od brzegu znakomitego jeziora szczupakowo-okoniowego. Posiada 4 sypialnie (6 łóżek pojedynczych + 1 łóżko podwójne), salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, werandę z meblami ogrodowymi.
Pojezierze Boras - Domek nr 3 Pojezierze Boras - Domek nr 3 Pojezierze Boras - Domek nr 3 Pojezierze Boras - Domek nr 3 Pojezierze Boras - Domek nr 3
 
Domek Boras 4
Prosty, ale bardzo funkcjonalny domek 4-osobowy o powierzchni 50 m2, położony w lesie ok. 30 m od brzegu znakomitego jeziora szczupakowo-okoniowego. Posiada 2 sypialnie - na poddaszu i na parterze (2 łóżka pojedyncze + 1 łóżko podwójne), salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, meble ogrodowe. Z okien widok na jezioro. Mały ogródek i własna przystań. Idealne miejsce dla wędkarzy.
Pojezierze Boras - Domek nr 4 Pojezierze Boras - Domek nr 4 Pojezierze Boras - Domek nr 4 Pojezierze Boras - Domek nr 4 Pojezierze Boras - Domek nr 4
 
Domek Boras 5
Komfortowy, duży dom 7-osobowy o powierzchni 180 m2, położony na skraju lasu, ok. 430 m od brzegu znakomitego jeziora szczupakowo-okoniowego. Posiada 4 sypialnie (3 łóżka podwójne + 1 łóżko pojedyncze), salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, meble ogrodowe. Wokół domu ładnie utrzymany ogród.
Pojezierze Boras - Domek nr 5 Pojezierze Boras - Domek nr 5 Pojezierze Boras - Domek nr 5 Pojezierze Boras - Domek nr 5 Pojezierze Boras - Domek nr 5
 
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji
Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji Pojezierze Boras - Wędkarstwo w Szwecji
Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych