W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko jeziorowe w południowej Szwecji (okolice wielkiego jeziora Vättern), w pobliżu miasteczek Borensberg i Motala, oddalone:
✓ ok. 160 km od lotniska w Skavsta,
✓ ok. 305 km od portu w Karlskronie,
✓ ok. 280 km od portu w Nynäshamn.
✓ ok. 470 km od portu w Ystad.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od kwietnia do listopada), okonia (od maja do października) oraz białej ryby (od maja do września).
FIRMA DRAGON POLECA
Dragon poleca
Galerie zdjęć
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
jezioro wielkich szczupaków dla osób nastawionych na okazy
przyzwoity standard zakwaterowania
przystań zaledwie 5 minut od najlepszych miejscówek
Opinia klienta
Boren to dla naszej ekipy zawsze miejsce wyjątkowe. To jest jak wyprawa po Świętego Graala. To, że będziemy mieli metrowe ryby, jest pewne, pytanie brzmi tylko: ile ich będzie i jak duże? W tym roku złowiliśmy 3 sztuki powyżej metra, w tym jedną naprawdę okazową – 115 cm. Mniejszych nie warto wspominać - było ich mnóstwo, a ryby powyżej 80 cm po 2-3 dniach nie robiły już na nas wrażenia.
Boren, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, jest bardzo zróżnicowanym łowiskiem. To miejsce, gdzie miłośnicy każdej metody połowu szczupaków znajdą coś dla siebie. Jest sporo płytkich zatok z trzcinowiskami i rozległe plosa na 3-4 m głębokości, gęsto porośnięte podwodną roślinnością, gdzie można dżerkować i łowić na muchę. Jest sporo przegłębień i górek podwodnych, gdzie niezastąpione będą gumy i łowienie z opadu. Nuda tu nie grozi, a rezultaty są gwarantowane. Zakwaterowanie w bardzo komfortowym i doskonale wyposażonym domu, łodzie wygodne, dające komfort szybkiego poruszania się po całym jeziorze. Co ciekawe i miłe – gospodarze bardzo uważnie słuchają komentarzy przebywających tu grup i z roku na rok standard rośnie! Jedyny problem pojawia się wtedy, gdy wieje wiatr. Wtedy ciężko jest wypłynąć na jezioro.
To jest miejsce, do którego z wielką przyjemnością będę wracał.
Olgierd z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
W mediach
Niesamowite jezioro
„Ostatniego dnia po południu popłynęliśmy do innej zatoki na blat, który dobrze znałem z poprzedniej wyprawy. Ryby brały nieźle i w ciągu dwóch godzin zaliczyliśmy kilkanaście szczupaków. Jurek miał również na niewielkim srebrnym ripperze dwie potężne, ponad metrowe ryby, ale żadnej z nich nie udało mu się sfotografować - pierwszy szczupak się wypiął, w drugim przypadku przeciążona licznymi holami plecionka pękła na węźle. Do mnie znów uśmiechnęło się szczęście - udało się złowić na Buster Jerka kilka wspaniałych ryb, w tym 110 cm oraz 108 cm. Ty były doprawdy niezapomniane chwile.”
Fragment artykułu Piotra Motyki „Niesamowite jezioro” o jeziorze Boren, zamieszczonego w magazynie „Wędkarski Świat” nr 04/2011. Archiwalny egzemplarz z pełną wersją artykułu można nabyć w redakcji.
Jezioro Boren, południowa Szwecja Flaga Szwecja
* Jeśli Twoja grupa zawiera większą lub mniejszą ilość osób niż to jest uwzględnione w powyższych kalkulacjach, skontaktuj się z nami i poproś o wycenę. Promocje obowiązują także dla grup o innej liczbie osób. Ceny podane w tabelce nie obejmują dojazdu. U nas możesz jednak zakupić najtańsze bilety promowe w Polsce!
Jest wielce prawdopodobne, iż Boren to jedno z najlepszych jezior szczupakowych w całej Szwecji. Dawniej oferowaliśmy połowy na tej wodzie tylko jako opcję uzupełniającą pobyt w innym okolicznym ośrodku. Jednak po wprost sensacyjnych relacjach klientów zdecydowaliśmy się wprowadzić je na stałe do oferty w 2009 roku. Dziś to jeden ze sztandarowych produktów naszego biura.
Niezwykłe jezioro z turkusową wodą
Klienci, którzy dość przeciętnymi łódkami wypływali zazwyczaj tylko na kilka godzin na bliższe obszary jeziora, meldowali nam wyniki, w które trudno było uwierzyć. Prawie każda sesja kończyła się złowieniem kilku okazowych szczupaków, z których niejeden przekraczał magiczny metr długości! Poza tym zdumiewała liczba brań, gdyż poza rybami okazowymi wędkarze łowili również bardzo dużo małych i średnich szczupaków. Trudno zatem wymarzyć sobie lepszą wodę. Słuchając fantastycznych opowieści naszych klientów, coraz częściej myśleliśmy o Boren, aż jezioro to stało się naszą obsesją. Postanowiliśmy nawiązać kontakt ze szwedzkimi wędkarzami z miasta Motala łowiącymi systematycznie na tym akwenie. Szwedzi potwierdzili wszystko to, co mówili nasi wędkarze: szczupaków jest w Boren dużo, a wiele z nich przekracza nie tylko 90 cm, ale nawet symboliczny metr długości! W dobre dni łowi się 20-30 ryb na łódkę, w złe przynajmniej kilka.
Dno jeziora na wielkiej powierzchni pokryte jest rogatkiem, rdestnicą i moczarką, a brzegi porasta trzcina. Głębokość dochodzi wprawdzie na środku do kilkunastu metrów, lecz przeważająca część jeziora jest płytka - ma 2-5 metrów. W najlepszych zatokach roślinność zajmuje pas od dna do około 1,5 m ponad nim, potem jest metrowy pas czystej wody. Dżerki i gumy prowadzone ponad kłębowiskiem roślinności atakowane są zaciekle przez czatujące w zielsku drapieżniki. Z kolei na głębszej wodzie można spróbować metody trollingowej - jest wówczas szansa na naprawdę grubą sztukę.
Jezioro Boren jest dość sporym akwenem - ma ok. 800 ha. Jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie wielkiego Jeziora Vättern, a nawet połączone z nim rzeką, która niesie do Boren kryształowo czystą, turkusową wodę z Vättern. Jedynym wrogiem wędkarza na Boren bywa pogoda, zdarza się bowiem, że silny wiatr znad jeziora Vättern utrudnia pływanie łodzią bądź w skrajnych przypadkach nawet całkiem uniemożliwia łowienie. Sytuacje takie należą jednak do rzadkości i nie należy się tym zbytnio martwić udając się na tygodniową wyprawę.
Znakiem rozpoznawczym jeziora są szczupaki przekraczające metr długości.
Wyprawy testowe nad Boren
W maju 2009 roku nasze biuro odbyło pierwszą, testową wyprawę nad jezioro Boren. Wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas 3 dni łowienia przechytrzyliśmy około 65 szczupaków, z czego 6 przekraczało metr długości (największy okaz mierzył 110 cm), a 20 ryb było dłuższych niż 90 cm. Zdecydowana większość pozostałych szczupaków przekraczała 70 cm długości. Pod koniec maja 2010 ponownie zawitaliśmy nad Boren, znowu w 3-osobowym składzie. Miejsca namierzone w sezonie 2009 ponownie się sprawdziły. Trafiliśmy na wyjątko dobre żerowanie i złowiliśmy ponad 200 szczupaków, w tym okazy 112, 110 oraz 108 cm. Ryb większych niż 90 cm było tym razem około 30 sztuk.
Krótka przerwa na posiłek.
Od 2010 roku nasze grupy zaczęły regularnie odwiedzać to fantastyczne łowisko. W ciągu kilku minionych sezonów otrzymaliśmy od klientów dziesiątki pozytywnych relacji (niektóre grupy potrafiły złowić w ciągu tygodnia ponad 500 szczupaków!) i równie wiele fotografii ze wspaniałymi rybami. Polecamy Państwu Boren bardzo gorąco – o rekordowe ryby łatwiej tu niż na innych wodach!
Dostępność łowiska
Na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy tylko stabilną i bezpieczną łodzią wyposażoną w silnik spalinowy. Łowienie z brzegu jest trudne ze względu na szeroki i gęsty pas trzcin, a także na prywatne działki i pola uprawne.
Rekomendowane metody połowu
W płytszych miejscach (zatoki, górki podwodne) - spinning lub sztuczna mucha. W głębszych partiach jeziora - trolling. Na ryby spokojnego żeru - spławik lub gruntowa przystawka.
Limity i ograniczenia
Od 1 września 2009 roku gości przebywających w naszym ośrodku obowiązują specjalne przepisy wędkarskie. Niniejsze ograniczenia mają na celu zachowanie walorów tej niezwykle zasobnej wody na długie lata. Z łowiska można zabierać okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia oraz 1 szczupaka dziennie na domek/apartament w rozmiarze 45-80 cm.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Nad jeziorem Boren oferujemy Państwu różnorodne formy zakwaterowania. Dla bardzo wymagających wędkarzy oddajemy do dyspozycji niewielki, kameralny hotel położony ok. 1,5 km od jeziora i przystani łodziowej. W hotelu 2-osobowe pokoje z łazienkami (śniadanie wliczone w cenę). Obok hotelu znajduje się pub oraz restauracja. Kolejną opcją zakwaterowania jest komfortowy apartament ulokowany ok. 100 m od hotelu. Jest to osobne, w pełni wyposażone (3 pokoje 2-osobowe, kuchnia, łazienka) mieszkanie o wysokim standardzie dla grup liczących do 6 osób. Natomiast osobom ceniącym sobie bliski kontakt z naturą oddajemy do dyspozycji 9-osobowy domek (całkowicie wyremontowany w 2011 r.), położony ok. 300 m od jeziora i około 800 m od przystani łodziowej (możliwy dojazd samochodem do samych łodzi). Domek podzielony jest na 2 oddzielne apartamenty z osobnymi wejściami (3-osobowy apartament znajduje się na partnerze, a 6-osobowy na pierwszym piętrze). Oba apartamenty są komfortowe i wygodne, kompletnie wyposażone. Posiadają w pełni wyposażone kuchnie oraz łazienki. W apartamencie 3-osobowym znajdziemy 3 pojedyncze łóżka (2 w otwartym aneksie sypialnym i 1 w salonie), natomiast 6-osobowy posiada 6 pojedynczych łóżek w sypialniach 2-osobowych. Apartamenty można wynająć razem lub pojedynczo.
Nasza przystań zlokalizowana jest bardzo blisko najlepszych szczupakowych zatok.
Nad brzegiem jeziora, tuż przy przystani łodziowej znajduje się osobne, zamykane na klucz pomieszczenie, gdzie po łowieniu można pozostawić cały ekwipunek wędkarski. Wędkarzom zapewniamy aluminiowe oraz plastikowe łodzie wędkarskie z silnikami o mocy 15-25 KM, które umożliwią dotarcie na wszystkie najlepsze łowiska jeziora. Dostępne są łodzie 2- oraz 3-osobowe. Kompleksowa informacja wędkarska oraz mapy dostępne w biurze Eventur Fishing. Na życzenie możliwe jest wynajęcie doświadczonego miejscowego przewodnika wędkarskiego, dysponującego obszerną i szybką łodzią, który doskonale zna jezioro.
Apartamenty
Kuchnia w większym apartamencie
Łodzie wędkarskie
Atrakcje w okolicy
wyścigi samochodowe w Mantorp
rejsy po jeziorze Vättern
trollingowe połowy łososi na jeziorze Vättern
możliwość przejażdżki wynajętym samochodem po terenowym torze wyścigowym
Oferta wędkowania w Boren (pakiety) Eventur Fishing
Termin:marzec-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:od 3 do 6 osób w apartamencie
Zakwaterowanie:apartamenty wolnostojące o wysokim standardzie
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro Boren, jednak w przypadku złej pogody możemy zorganizować łowienie na innych łowiskach w okolicy
Przewodnik:wysokiej klasy przewodnik dostępny na miejscu za dodatkową opłatą
Cena:1 835,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 11 010,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 06.02.2017 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 6-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 łodzie wędkarskie aluminiowe 4,3–4,5 m z silnikami spalinowymi 15 KM (4 suwy)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy jeziora
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie płatne są na miejscu – 300 SEK/osoba/tydzień
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce