Wyprawy wędkarskie
Fiskeland Dalsland, zachodnia Szwecja
Szwecja
Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland
Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland
Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland
Rejon Dalsland to bez wątpienia jeden z najrzadziej odwiedzanych przez wędkarzy obszarów Szwecji. Ulokowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie największego szwedzkiego jeziora - Vänern, pomiędzy jego zachodnim brzegiem a granicą z Norwegią. Z powodu znikomego zaludnienia jest znakomitą propozycją dla wędkarzy ceniących sobie dziewiczą przyrodę oraz odosobnienie na łowisku.
Bogactwo atrakcyjnych jezior
Obszar charakteryzuje ogromna liczba jezior: zarówno niewielkich, kilku- hektarowych, jak i też znacznych rozmiarów głębokich akwenów, łączących się w nieraz wielokilometrowe szlaki wodne. Oferujemy Państwu możliwość przeżycia niezapomnianej wędkarskiej przygody nad najlepszymi z tych łowisk - takimi jeziorami, jak choćby Västra Silen, Ivagsjön, Grann, Artingen, Lelang, Laxjön czy olbrzymim, przypominającym morze Vänern. Oczywiście miłośnicy rzecznych połowów także nie będą mieli powodów do narzekań - zajęcia dostarczą im na długie godziny liczne leśne rzeki i potoki, w których nietrudno o spotkanie z wyrośniętymi pstrągami, a nawet trocią. W gęsto porastających rejon lasach występuje wiele grzybów, jagód oraz borówek (w sezonie). Niemal wszystkie jeziora zapewniają bardzo dobre wyniki w połowach okoni oraz szczupaków, które osiągają tu znakomite przyrosty. Często łowione są zębacze ponadmetrowe, a kilogramowe garbusy nie należą do rzadkości.
Typ na grube ryby
Warto powiedzieć, iż wiele z akwenów rejonu ma bardzo przezroczystą, szmaragdową wodę, co dodatkowo umila wędkowanie. Najskuteczniejszym sposobem połowów jest spinning, choć stosując metodę trollingu (latem i jesienią), nieco częściej doświadczymy brań okazowych szczupaków. Ryby przebywają na różnych głębokościach, w zależności od tego, jak głęboko zlokalizowane są w danej chwili olbrzymie stada drobnicy. Wielkie szczupaki nie biorą na zawołanie, czasem trzeba w ich poszukiwaniu popływać nawet kilka dni. Ale jak zaczną wreszcie żerować, możemy przeżyć kilka potężnych brań nawet w ciągu niespełna kwadransa! Z kolei na płytszej wodzie, w okolicy trzcinowisk czy na rozległych podwodnych łąkach, możemy zawsze liczyć na brania ryb w granicach 2-3 kg. Wielką atrakcją niektórych jezior rejonu (szczególnie tych rozległych o dużej głębokości) są łososie oraz gigantyczne wprost pstrągi potokowe, dochodzące nawet do 10 kg! Łowi się je głównie na trolling przy użyciu smukłych woblerów. Dalsland to także raj dla zwolenników połowów białej ryby - co roku pada tu wiele rekordów okazów leszczy, linów oraz wzdręg. Polecane metody to wędka spławikowa oraz lekka gruntówka z koszyczkiem zanętowym.
Niezwykła przygoda
Warto wspomnieć, że we wrześniu 2004 r. dyrektor naszego biura Piotr Motyka wraz z Piotrem Piotrowskim ("Wędkarski Świat") przeżyli w rejonie Fiskeland Dalsland niezwykłą wędkarską przygodę: podczas trzygodzinnej popołudniowej tury trollingu złowili kilkanaście pięknych szczupaków (w tym 6 ponad metrowych!) oraz prześlicznego, dzikiego pstrąga potokowego o wadze równej 6 kg! W galerii prezentujemy kilka zdjęć z tej wyprawy. Szwedzki przewodnik bardzo się ucieszył z tego wyniku, ale szczerze mówiąc, nie był nim zbyt zaskoczony. Twierdził, że na tym jeziorze są okresy, kiedy dziennie można złapać ponad 50 szczupaków, a co piąty przekracza masę 7 kg. Zapytany o potokowce, odparł, iż największy, jakiego tu widział, miał ponad 11 kg!
Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Gruby łosoś z Vänern
Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Przeciętniak z Laxsjön
Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Slipowanie łodzi
Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wielki jak krokodyl
Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Trollingowa zdobycz

Dostępność łowiska
Na jeziorach najlepsze wyniki osiągniemy, wędkując z łodzi. Na niektórych akwenach znajdziemy miejsca, gdzie możliwe będzie wędkowanie z brzegu. Bardzo pomocne będą wówczas wodery lub spodniobuty.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - spinning, sztuczna mucha, metoda trollingowa. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokoj-
nego żeru.

Limity i ograniczenia

Z uwagi na dużą liczbę jezior i zróżnicowane przepisy do odnośnie wędkowania na każdym z nich, szczegółowych informacji udzielamy zawsze na indywidualne zapytanie. Generalnie w rejonie Dalsland można zabierać ryby do bieżącego spożycia, ale zgodnie za szwedzkim zwyczajem zalecany jest umiar i szacunek dla przyrody. Wędkarstwo traktowane jest jak sport, a nie forma zdobywania pożywienia.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Oferujemy Państwu zakwaterowanie w prywatnych, odosobnionych, komforto- wych domkach, ulokowanych nad brze- gami najlepszych jezior rejonu (Laxs- jön, Grann, Artingen czy Ivagsjön), w pro- mieniu 50 km od miasteczka Bengstfors. Domki od 2-6-osobowych (pow. od 35-80 mkw.). Wszystkie przystosowane do samodzielnego przy-
Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland
gotowywania posiłków (kuchnia), wyposażone w prysznic oraz WC. Większość domków z widokiem na jezioro. Wiele z nich ma saunę, kominek, werandę z meblami ogrodowymi oraz grill. Przeczytaj szczegółowe infornacje na temat poszczególnych domków i zobacz galerie zdjęć: domek Laxsjön, domek Grann, domek Artingen, domek Ivagsjön, domek Ostra Silen.
W każdym domku na wyposażeniu jest przynajmniej jedną łódź z silnikiem spalinowym. Istnieje też możliwość dostarczenia dodatkowych łodzi z silnikami o mocy 2-10 KM. W każdym domku mapy łowiska. Kompleksowa informacja o łowisku oraz dokładne mapy wędkarskie są dostępne w Eventur Fishing. W rejonie Dalsland istnieje możliwość wynajęcia doskonałego przewodnika wędkarskiego (czytaj).

Atrakcje w okolicy

 • największe szwedzkie jezioro Vänern,
 • miasteczko Bengtsfors,
 • spływy kajakowe,
 • latem i jesienią grzybobranie.
  Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland
  Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland Wędkarstwo w Szwecji - Fiskeland Dalsland
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych