O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne, jeziorowe i morskie w północno-wschodniej Islandii, oddalone ok. 730 km od Reykjaviku i portu lotniczego w Keflaviku, ok. 80 km od portu promowego w Seydisfjordur (prom z Danii).
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów łososia atlantyckiego (od lipca do września), troci wędrownej (cały rok), palii arktycznej (od czerwca do września) oraz pstrąga potokowego (od czerwca do września).
Kiedy jechać?
Najlepsze na wyjazd jest lato (od czerwca do września).
Dostępność łowiska
W łososiowych rzekach Islandii wędkujemy z brzegu lub brodząc w wodzie (niezbędne są wodery lub spodniobuty). Dotarcie nad wodę wymaga często (ale nie zawsze) użycia samochodu terenowego z napędem na 4 koła. Odpowiedni samochód zapewnia nasz przewodnik. Na jeziorach wędkujemy z brzegu lub łodzi.
Rekomendowane metody połowu
Spinning z użyciem błystek wahadłowych, obrotowych, woblerów, a także much tubowych (system z pałeczką tyrolską). Sztuczna mucha (ciężki zestaw łososiowy z dwuręczną muchówką lub jednoręczna muchówka klasy 8 na łososie, klasy 5 na pstrągi i palie).
Limity i ograniczenia
Na wielu odcinkach może wędkować ograniczona liczba wędkarzy jednocześnie. Z większości łowisk wolno zabierać złowione łososie, pstrągi i palie (szczegóły każdorazowo w licencji na daną wodę), ale są też strefy "catch and release". Na niektórych odcinkach rzek jest dozwolona tylko sztuczna mucha.
Zakwaterowanie
Wędkarze kwaterują w wygodnych domkach. Szczegóły obok.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
dostępność legendarnych rzek (dzięki praktykowanemu przez przewodnika systemowi zakupów licencji „last minute” istnieje możliwość wchodzenia po bardzo dobrych stawkach na najlepsze rzeki Islandii, których normalne ceny są niebotyczne)
zjawiskowe krajobrazy wschodniej Islandii
troskliwy, operatywny i mówiący po polsku przewodnik
fantastycznie rybne wody
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Wyprawiając się do Islandii na ryby warto zaplanować sobie 2-3 dni na zwiedzanie wyspy, aby poznać jej największe atrakcje, jak: gejzery, wulkany, lodowce, klifowe skały, czarne plaże, oszałamiające wodospady, „księżycowe” kratery, wrzynające się w górskie pasma fiordy, zielone górskie doliny czy siarkowe termy. Najlepszą opcją jest wynajęcie specjalnego „pancernego” samochodu terenowego, który umożliwi również zwiedzanie interioru i pokonywanie rzek. Islandia to niezaprzeczalnie jeden z najpiękniejszych krajów świata!
TO WARTO WIEDZIEĆ
Islandia (Eskifjordur)
Język
islandzki
Waluta
korona islandzka
Prąd w sieci
230 V, 50 Hz (wtyczki jak w Polsce)
Szczepienia
niewymagane (zalecane szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, przeciw tężcowi i błonicy), więcej informacji na stronie: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl
Temperatury
lato: od 8 ºC do 12 ºC; zima: od -3 ºC do 2 ºC
Najlepszy czas na podróż
Najlepsze na wyjazd jest lato. (od czerwca do września)
Czas
- 1 godz. (od czasu obowiązującego w Polsce)
Wizy
niewymagane
Ruch drogowy
prawostronny
  Europa IslandiaFlaga Islandia
Tutejsze wody nie są tak oblegane przez wędkarzy, jak rzeki położone bliżej Reykjaviku. Mają za to doskonały potencjał. Niektóre wprost kipią od przedstawicieli gatunku Salmo salar, a ponadto można w nich upolować arktyczne palie i grube pstrągi. Na przykład Hofsa to ulubiona rzeka Georga Busha, który woli łowić łososie tutaj, niż w Ameryce.
Miasto Eskifjordur
Proponujemy Państwu spędzenie wędkarskiego urlopu w małym rybackim porcie Eskifjordur, położonym na wschodnim wybrzeżu Islandii. Okolica jest tam piękna i dzika - strzeliste szczyty górskie (zimą wyciągi i trasy narciarskie!) otaczają rozległy fiord wypełniony lazurową morską wodą. W okolicy Eskifjordur można wędkować na kilku doskonałych rzekach, zasobnych w ryby łososiowate. Praktycznie na wszystkich obowiązuje zasada limitowania zezwoleń na wędkowanie, tak, aby nad wodą nie było tłoku a każdy wędkarz odczuwał pełen komfort łowienia i miał poczucie prywatności.
We wschodniej Islandii zawsze trzeba mieć pod ręką aparat...
Nordfjardara
Jest położona najbliżej od ośrodka - wystarczy wjechać samochodem na szczyt wzgórza i przedostać się tunelem do następnej doliny. Ta rzeka należy do tańszych - za licencje nie trzeba płacić tak drogo, jak na wielu innych. Rybostan jest jednak bardzo przyzwoity: wchodzą do niej z morza srebrzyste palie (arctic char) i łososie, można też złowić pstrąga potokowego. Dlatego ściśle limitowane zezwolenia trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. W dole przeważają odcinki łąkowe ze spokojną, momentami dość głęboką wodą. I dalej w górę, tym więcej jest spienionych szypotów, kaskad i głazowisk. Są też jednak spokojniejsze płanie i głębsze banie - tzw. poole.
Zieleń traw, w tle skaliste szczyty, a w wodzie mnóstwo ryb - to Nordfjardara.
W trakcie podróży studyjnej w sierpniu 2011 spędziliśmy nad nią jeden pełny dzień. W kilka godzin udało nam się złowić we trzech 11 palii. Przeważały ryby w granicach 45 centymetrów, ale kilka miało od 47 do 51 centymetrów. Brały na dosyć szybkiej, prostej płani o głębokości 0,5 m na czarno-czerwoną nimfę, a także na spinning (błystki obrotowe). Część ryb miała kolorowe ubarwienie, część była wysrebrzona. Te srebrne niedawno weszły z morza. Generalnie rzeka okazała się ciekawym, rybnym i bardzo urokliwym krajobrazowo łowiskiem. Powinna być podstawowym łowiskiem dla gości ośrodka w Eskifjordur.
Kolorowa palia - to najczęstszy połów w tej rzece.
Breiddalsa
Należy do najlepszych rzek Islandii. Pomimo dość wysokich cen licencje na tę wodę są rozchwytywane jak przysłowiowe "świeże bułeczki", głównie przez zamożnych Anglików, Amerykanów i Francuzów. Nic dziwnego - na najlepszym VIP-owskim odcinku praktycznie każdy wędkarz ma statystycznie zagwarantowane co najmniej jedno (a zwykle więcej) branie atlantyckiego łososia dziennie. Ponadto łowi się w tak pięknych miejscach, że trudno wyobrazić sobie lepsze plenery do wędkowania. Rekomendujemy tę rzekę na 1-2 dni wędkowania w trakcie tygodniowego urlopu. Na naszej wyprawie studyjnej cały dzień spędziliśmy w górze rzeki, na tańszej, ale i mniej obleganej strefie, gdzie zdecydowanie więcej jest pstrągów potokowych, niż wchodzących z morza łososi i palii.
W Islandii znajdziemy nad woda pełną intymność. A Breiddalsa na pewno obdarzy nas rybami.
Z powodu słonecznej pogody w kryształowo czystej wodzie kropkowańce nie były łatwe do podejścia, trzeba je było mozolnie wydłubywać z dołków i rynien. W sumie złowiliśmy 21 sztuk, ale nie trafiły się okazy. Większość ryb miała od 30 do 40 cm. Były cudownie ubarwione i bardzo silne. Wszystkie stuprocentowo dzikie. Tylko jeden padł na sztuczną muchę (nimfa), reszta na spinning, gdyż ta metoda znacznie lepiej nadawała się do trudnych warunków pogodowych (konieczność dalekich rzutów i penetracji głębokich rynien w silnym nurcie). Poza pstrągami na jednej z głębokich bani udało nam się złowić łososia. Miał około 6 kg. W tym samym miejscu dwa tygodnie wcześniej inny nasz rodak złowił pięknego złocistego pstrąga przekraczającego 60 centymetrów.
Poza łososiami w górnej Breiddalsie połowimy pstrągi potokowe.
Jokla
Ta rzeka jest oddalona od ośrodka o godzinę jazdy samochodem. Podobnie jak Breiddalsa należy do najlepszych łosiowych rzek Islandii. Ostatnio statystyki połowów z roku na rok systematycznie się poprawiają. Na niektórych odcinkach złowienie łososia w trakcie kilkugodzinnej sesji jest niemal pewne. Łowione ryby mają zazwyczaj od trzech do pięciu kilo masy, ale czasem trafiają się sztuki przekraczające 10 kilo. Łososie są silne i walczą bardzo agresywnie. Niektóre - te największe - są niekiedy nie do wyjęcia.
Kanion Jokli to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie może zobaczyć wędkarz.
Poza łososiem w Jokli trafiają się trocie wędrowne, pstrągi potokowe i palie. W trakcie naszej krótkiej wyprawy w 2011 roku jeden z uczestników - Artur Szałkowski z firmy Dragon, złowił tu w trzecim bodaj rzucie pięknego półmetrowego "potoka" na błystkę wahadłową. Jokla jest bardzo piękną rzeką. Miejscami płynie przez skalisty kanion, w którym oprócz umiejętności wędkarskich, wymagana jest nienajgorsza sprawność fizyczna. Wędkarze muszą bowiem pokonać kilka stromych miejsc (ubezpieczanych linami). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kanionu w naszej galerii.
Inne łowiska
Poza opisanymi wodami wokół bazy w Eskifjordur można połowić ryby również w wielu innych miejscach. Są to nie tylko rzeki, ale również jeziora, w których żyją palie (arctic char) oraz pstrągi potokowe. Można tez połowić w morzu "kulinarne" dorsze - nawet z brzegu tuż obok domków w ośrodku.
Rybnych i pięknych rzek jest w Islandii bardzo, bardzo wiele...
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
W Eskifjordur wędkarze kwaterują w urokliwie położonym ośrodku turystycznym (na cyplu nad samym fiordem, u stóp wysokiej góry).
Kameralny ośrodek w Eskifjordur położony jest niezwykle malowniczo.
W ośrodku 4-osobowe domki z kuchnią, łazienką, salonem dziennym i dwiema sypialniami na piętrze. Na terenie ośrodka istnieje możliwość spożywania śniadań. Pozostałe posiłki we własnym zakresie (przygotowywać je można w domku lub spożywać w restauracjach).
Drewniane domki
Komfortowe wnętrze domku
Widok ośrodka
Wielką zaletą naszych pakietów wędkarskich jest opieka polskojęzycznego przewodnika, który od wielu lat mieszka w Islandii. Jest on świetnym wędkarzem i doskonale zna większość łowisk północno-wschodniej Islandii. W trakcie pobytu będzie woził Państwa swoim samochodem na łowiska i załatwiał wszelkie formalności (licencje etc.). Zorganizuje też transfery z/na lotnisko.
Proponujemy Państwu również objazd dookoła wyspy samochodem naszego przewodnika. najlepiej zrobić to w dwóch etapach: dołem (południem) Islandii po przybyciu na lotnisko w Reykjaviku, i górą (północą) w podróży powrotnej do Reykjaviku. Po drodze można zobaczyć m.in. takie atrakcje, jak:
potężny wodospad Dettifoss (pod względem przepływu wody największy w Europie)
pola zastygłej lawy
księżycowe pustkowia interioru
wodospady Godafooss, Seljalandsfoss i Skogafoss
klify w Vik
lodowiec Vatnajökull
pływające góry lodowe Jokulsarlon, znane z filmów z Jamesem Bondem
niezwykłe jezioro Myvatn (rezerwat przyrody)
źródła geotermalne
błotne gejzery
kratery wulkaniczne
Akureyri - najpiękniejsze miasto Islandii.
Zaręczamy, że miejsca te należą do najpiękniejszych na Ziemi.
Galeria zdjęć - Eskifjordur
Oferta wędkowania - Eskifjordur
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.


Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce