about us about us piątek, 26 lutego 2021
Wyprawy wędkarskie
Informacje dla turystów:

stolica: Helsinki

język urzędowy: fiński, szwedzki

waluta: euro

ustrój: republika

powierzchnia: 338 130 km2

liczba ludności: ok. 5.1 mln

czas obowiązujący:
zegarek przestawiamy o godzinę do przodu w stosunku do godziny obowiązującej w Polsce (UMT + 02.00)

adres Polskiej ambasady: Helsinki, Armas Lindgrenin tie 21
tel: +358 9 6848 077

numer kierunkowy: 358

ważne telefony:
policja 10022, telefon alarmowy (pogotowie, straż pożarna, policja) - 112

dopuszczalne prędkości:
- teren zabudowany 60 km/h
- teren niezabudowany 80 km/h
- autostrada 120 km/h

ważniejsze porty lotnicze:
Helsinki, Varkaus, Jyväksylä, Kuopio, Kuusamo, Mariehamn (Alandy), Oulu, Pori, Rovaniemi, Tampere, Turku, Vaasa

pasażerskie porty morskie:
Helsinki, Turku, Vaasa, Hanko

Finlandia – „kraina tysiąca jezior”


HelsinkiFinlandia jest krajem stosunkowo mało znanym wśród Polaków. Szkoda, bo to naprawdę uroczy zakątek świata, z urzekającymi krajobrazami i dziewiczą przyrodą. Szczególnie atrakcyjny dla osób spragnionych ciszy i spokoju, które w otoczeniu pachnących lasów oraz kryształowo czystych jezior pragną odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i wszechogarniającego stresu. Finlandia jest rajem dla ludzi aktywnych, dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, dla kajakarzy, wędkarzy czy amatorów grzybobrania. Suomi - tak brzmi miejscowa nazwa Finlandii - to kraj pozostający niejako "na uboczu" Europy, odizolowany od głównych nurtów kultury Zachodu. Jest to więc miejsce tajemnicze, nie do końca odkryte, a tutejsi przesympatyczni ludzie ze swym dziwnym językiem stanowią swoisty pomost kulturowy pomiędzy nordycką Skandynawią a słowiańską Rosją.

Finlandia jest najbardziej wysuniętą na wschód częścią Skandynawii. Leży nad Morzem Bałtyckim, granicząc z Norwegią, Szwecją i Rosją. W Finlandii funkcjonują dwa języki urzędowe: fiński i szwedzki (głównie na zachodnim wybrzeżu). Nie ma jednak trudności z porozumieniem się w języku angielskim. Obowiązującą walutą jest euro, które dzieli się na 100 centów. Gęstość zaludnienia w Finlandii wynosi tylko 15 osób na km kwadratowy. Jest więc ona jednym z najsłabiej zaludnionych krajów w Europie, co tylko dodaje jej turystycznego uroku. Północ kraju zamieszkują Lapończycy, tworzący zupełnie odrębną kulturę.

Finlandia często postrzegana jest jako kraj zimny i niedostępny, głównie ze względu na surowość klimatu, co nie do końca znajduje potwierdzenie w faktach. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż klimat zmienia się wraz z krainami geograficznymi: najbardziej surowy jest w tych wysuniętych na północ (Laponia, Kainuu) i stopniowo łagodnieje w miarę przesuwania się na południe (Ostrobotnia, Pojezierze Fińskie, Południe). Warto jednak podkreślić, że powietrze w Finlandii jest zawsze świeże i orzeźwiające.

Zorza polarnaDzięki temu, że 1/3 terytorium Finlandii leży za północnym kołem podbiegunowym, występują tu zjawiska, których próżno szukać w innych krajach: białe noce i noce polarne. W środku lata w północnej Finlandii słońce znajduje się nad horyzontem całą dobę, a w miejscowości Utsojoki najdłuższy dzień lata trwa dwa miesiące! Nawet w południowej Finlandii nie ma wówczas w nocy całkowitej ciemności, a wieczorny zmierzch powoli i niezauważalnie przechodzi w poranny brzask. Polarne noce (zwane w Finlandii kaamos), w czasie których słońce nie jest w ogóle widoczne, są nie mniej zachwycające, tym bardziej, że towarzyszyć im może zjawisko zorzy polarnej. Jeśli noc jest bezchmurna, to przy odrobinie szczęścia zaobserwować możemy dziwną jasną poświatę, ulegającą ciągłym, niekiedy bardzo szybkim przemianom, przypominającym falowanie. To drobiny pyłu kosmicznego przyciągane przez biegun magnetyczny mienią się w świetle pozostającego poza horyzontem słońca. Ta niesamowita iluminacja świetlna gwarantuje obserwatorom niezapomniane wrażenia.

Finlandia to kraj jezior i lasów. Łączna powierzchnia znajdujących się tutaj około 55 tysięcy polodowcowych jezior zajmuje 10% powierzchni kraju, co jest światowym ewenementem. Największe z nich to Saimaa i Päijanne na Pojezierzu Fińskim oraz Inari na Północy. Krajobrazy Pojezierza Fińskiego są wyjątkowo malownicze: składa się na nie niezliczona ilość zatok, zatoczek, wysepek, a to wszystko okolone jest pokrytymi gęstymi lasami wzgórzami. Finlandia jest więc wymarzonym miejscem dla miłośników sportów wodnych i dla wędkarzy. Jeziora mają tu różnorodne kształty i łączą się ze sobą w długie łańcuchy, tworząc gęstą sieć wodną. W przeszłości skutecznie służyła ona Finom do transportu największego bogactwa tego kraju - drewna. Dziś wyrąb lasów został znacząco ograniczony. Dzięki temu zajmują one nadal 2/3 powierzchni Finlandii. Występuje w nich nie tylko bogactwo roślin, ale i wiele zwierząt rzadko spotykanych w innych krajach. W celu ochrony dziewiczej przyrody w Finlandii stworzono 32 parki narodowe.

Zachód słońcaDzikie ostępy przyrody i fascynująca sieć jezior nie są jedynymi atrakcjami, dla których warto odwiedzić Finlandię. Największe miasta (Helsinki, Turku, Lahti, Kuopio) też posiadają wiele uroku. Poznając ich zabytki i bogate kolekcje zgromadzone w muzeach poznać możemy kulturę i tradycję Finlandii. Dla przeciętnego Europejczyka okaże się ona z pewnością egzotyczna, a przez to jeszcze bardziej zajmująca. Wielkim "skarbem" Finlandii jest Święty Mikołaj. Będziemy mogli go spotkać, o ile dotrzemy do leżącego na kole podbiegunowym miasteczka Rovaniemi. Jeśli zostawimy mu swoje nazwisko, to na Boże Narodzenie otrzymamy przedziwną, niezwykle miłą kartkę świąteczną.

Gościnna Finlandia - kraj z pogranicza bajki - serdecznie zaprasza polskich turystów!

Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon