Wyprawy wędkarskie
Jezioro Fiolen, południowa Szwecja
Szwecja
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji
Począwszy od sezonu 2008, zapraszamy nad jedno z najciekawszych łowisk w południowej Szwecji. Jest nim stosunkowo nieduże (ok. 160 ha), ale nieprzeciętnie rybne jezioro Fiolen. Zbiornik leży w Smalandii, niedaleko głównego ośrodka miejskiego tego regionu - Växjö, w spokojnej wiejskiej okolicy. Mieszkańcy okolicznych gospodarstw rolnych bardzo dbają o jezioro, zarybiając je intensywnie co roku pomimo i tak bardzo bogatego naturalnego potencjału akwenu.
30 metrów szczupaków!
Poza kilkoma w roku niewielkimi zaciągami siecią (to lokalna tradycja kultywowana od kilkuset lat) miejscowi nie łowią ryb, a nad wodą brak ośrodków wędkarskich i rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Jedyny wędkarz, jakiego możemy spotkać na jeziorze, to pływający charakterystycznym canoe Ronnie Isacsson - lider w rankingu "Meter Ligan" za rok 2007r., prowadzonym przez szwedzki magazyn wędkarski "Fiske for alla". Zasady rankingu są następujące: przez cały rok wędkarze zgłaszają do redakcji złowione szczupaki, które przekraczają metr długości. Zwycięża ten, kto przez cały sezon wykaże się największą łączną długością złowionych metrowych szczupaków. Warunkiem jest, aby każde trofeum uwiecznione zostało na fotografii i wypuszczone z powrotem do wody (no kill). Ronnie do września 2007, kiedy powstawał ten tekst, złowił łącznie 29 ponadmetrowych szczupaków o łącznej długości przekraczającej 30 m! Niemal wszystkie zostały złowione właśnie na Fiolen, a najdłuższa ryba miała 122 cm długości. Te doprawdy niesamowite wyniki dawały Ronnie Isacssonowi zdecydowane prowadzenie w rankingu.
Metrówki biorą czasem już z pomostu...
Jezioro Fiolen ma owalny kształt i mało urozmaiconą linię brzegową, a trzciny występują jedynie na niewielkim jej fragmencie. Jest tylko jedna niezbyt duża wyspa. Za to pod wodą nie jest już tak monotonnie jak na jej powierzchni. Dno jest niezwykle różnorodne, pełne garbów, zatopionych głazów, dołków i łąk roślinności zanurzonej. Maksymalna głębokość dochodzi do 12 m, a przeciętna wynosi 2-3 m. Pływając po Fiolen z echosondą, zobaczymy gigantyczne stada drobnicy, głównie płoci i uklei. Takie warunki to wymarzone środowisko dla szczupaka, którego jest tutaj wielkie bogactwo, a egzemplarze okazowe możemy łowić niemal codziennie. Dość powiedzieć, że w trakcie krótkiej wizyty wiosną 2007 roku ekipa Eventur Fishing złowiła podczas jednodniowej sesji dwa ponadmetrowe esoksy, z których jeden miał równe 12 kg! Ten okaz padł na dżerka zarzuconego z pomostu obok domku. Ponadto złowiliśmy trzy szczupaki czterokilogramowe i sześć mniejszych ważących 2-3 kg. Uzupełnieniem tych pięknych rezultatów były dwa okonie o masie 1,1 kg każdy! Potencjał wody potwierdziły udane połowy naszych Klientów w kolejnych sezonach. Wielu z nich rezerwuje teraz nawet po dwa wyjazdy rocznie nad to niezwykłe, nawet jak na szwedzkie realia, jezioro.
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Na trolling też można
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Kolejna metrówka
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Wokół wyspy
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Okaz z pomostu

Dostępność łowiska
Szansę na najlepsze wyniki daje wędkowanie z łodzi. Można również spróbować z brzegu - np. z pomostu zlokalizowanego nieopodal domku.

Rekomendowane metody połowu

Na drapieżniki polecamy przede wszystkim spinning oraz lekki trolling z ręki. Wiosną skuteczna będzie metoda dżerkowa. Muszkarze mogą spróbować swych sił na duże szczupakowe streamery, szczególnie w płytszych rejonach jeziora. Na ryby spokojnego żeru zalecamy metodę spławikową lub gruntową.

Limity i ograniczenia

Ze względu na wyjątkowość jeziora Fiolen oraz jego małe rozmiary od sezonu 2008 szczupak objęty został całkowicie zasadą "no kill". Wędkarze zainteresowani konsumpcją złowionych ryb mogą na życzenie połowić sandacze w jednym z sąsiednich leśnych jezior.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Oferujemy zakwaterowanie w kamera- lnym gospodarstwie agroturystycznym. Do dyspozycji gości oddajemy dwa domki, z których jeden leży na samym brzegu jeziora, a drugi na wspomnianej wyspie. Domek na brzegu ma wszelkie wygody: elektryczność, łazienkę z WC (ten sam budynek, osobne wejście), kuchnię z lodówką, salon i małą sypial-
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji
nię. W domku mogą mieszkać maksymalnie 3 osoby. Drugi domek na wyspie wprawdzie aneks kuchenny i sypialnię, pozbawiony jest jednak bieżącej wody, kanalizacji i prądu. Toaleta na zewnątrz. Domek na wyspie może służyć części wędkarskiej grupy jako miejsce do spania, a posiłki można wspólnie przygotowywać w pierwszym domku na brzegu. Transport łodzią na wyspę zajmuje dosłownie 5 minut. Na życzenie istnieje możliwość stołowania się u gospodarzy. Najbliższy sklep spożywczy i stacja benzynowa znajdują się w Moheda, ok. 10 km od domków.
Do połowu ryb zapewniamy aluminiowe łodzie wędkarskie Linder (do 3 osób na łodzi) z napędem silnikami elektrycznymi (akumulatury ładuje i wymienia gospodarz). Biuro Eventur Fishing zapewnia kompleksową informację wędkarską o łowisku.
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Fiolen - Wędkarstwo w Szwecji
Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych