O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne w zachodniej Kanadzie (Kolumbia Brytyjska). Odległość od lotniska w Vancouver - ok. 150 km.
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: jesiotr biały (cały rok, najlepszy okres od września do listopada), łosoś królewski - king (od czerwca do listopada), łosoś nerka - sockeye (od lipca do października), łosoś gorbusza - pink (od lipca do września), łosoś kiżucz - coho (od sierpnia do listopada), łosoś keta - chum (od września do listopada), steelhead (od października do stycznia).
Dostępność łowiska
Jesiotry łowi się wyłącznie z łodzi. Łososie można łowić zarówno z brzegu (dobry dostęp), jak i z łodzi.
Rekomendowane metody połowu
Łosoś - spinning oraz sztuczna mucha. Najpopularniejsza jest metoda przepływanki ze spławikiem oraz zamontowaną na przyponie sztuczną muchą lub twisterem. Kluczową sprawą jest właściwe ustawienie gruntu, gdyż przynęta musi przepływać przy samym pysku ryby. W przypadku łososi coho najskuteczniejsze są klasycznie prowadzone błystki wahadłowe i obrotowe. Jesiotr biały: metoda gruntowa. Gwarantujemy, iż łowienie wielkich jesiotrów to wędkarska przygoda życia. Sam sprzęt niezbędny przy połowach tych ryb (zapewniają go przewodnicy) sprawia, iż na myśl o braniu przechodzi dreszcz podniecenia. Ryby dorównują rozmiarami i siłą marlinom, a hol może trwać wiele minut (przy sztukach okazowych nawet godzin). Jesiotry łowi się z gruntu, zawsze z miejscowym przewodnikiem i z jego łodzi. Przynętą jest najczęściej łososiowa ikra lub zepsute mięso tejże ryby. Przewodnicy są specjalnie przeszkoleni w zakresie łowienia (oraz obchodzenia się z rybami), a ich usługi cechuje pełen profesjonalizm i bardzo poważne podejście do klienta. Wszyscy przewodnicy łowiący na Fraser mają specjalne zezwolenia wydane przez kanadyjski rząd.
Limity i ograniczenia
Całkowity zakaz nęcenia oraz zabierania jesiotrów. Łowienie jesiotrów możliwe tylko z miejscowym, wykwalifikowanym przewodnikiem. Od sezonu 2016 obowiązuje zakaz wyciągania jesiotrów większych niż 150 cm długości bezpośrednio do łodzi. Lądowanie ryby odbywa się na brzegu (przewodnik podpływa tam łodzią). Od sezonu 2016 obowiązuje zakaz podnoszenia jesiotrów ponad 150 cm długości całkowicie ponad lustro wody w celu zrobienia zdjęcia. Przy robieniu fotografii ryba musi częściowo znajdować się w wodzie. Przepisy odnośnie do połowu łososia dostępne są w biurze Eventur Fishing i na zapytanie chętnie je Państwu udostępnimy. Generalnie wolno zabierać z łowiska łososie, ale w ograniczonej ilości.
Zakwaterowanie
Zakwaterowanie jest bardzo zróżnicowane - od niewielkich, drewnianych domków, poprzez 2-osobowe pokoje w pensjonatach aż po luksusowe hotele i kanadyjskie wille. Wybór należy do Państwa.
PRZEWODNIK WĘDKARSKI
Naszym kontrahentem nad rzeką Fraser jest polski przewodnik wędkarski - Krysztof Cieśla, który mieszka w Kanadzie od ponad 20 lat i jest współwłaścicielem największej firmy zajmującej się organizacją wypraw wędkarskich nad to fantastyczne łowisko. Krzysiek jest bez wątpienia jedbym z najbardziej profesjonalnych przewodników wędkarskich z jakimi mielismy przyjemność współpracować - kulturalny, wesoły, punktualny i niezwykle dbający o każdy szczegół wyprawy. Na wędkarskim koncie ma setki rekordowych łososi, steelheadów oraz olbrzymich jesiotrów (rekordowy okaz złowiony podczas wyprawy Eventuru w 2009 roku miał ok 400 kg).
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
99% (a w praktyce sto) gwarancji połowu wielkich jesiotrów oraz łososi w okresach ciągów tarłowych
świetny polskojęzyczny przewodnik na miejscu, wybitny fachowiec wędkarski
pełny komfort łowienia z łodzi, bezpieczeństwo
nikłe zagrożenie ze strony niedźwiedzi (wędkowanie z łódek lub w ich bezpośredniej okolicy)
bardzo dobra cena jak na łowiska zachodniej Kanady
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Kolumbia Brytyjska jest jednym z najciekawszych pod względem atrakcyjności turystycznej miejsc świata. Polecamy szczególnie obserwację dzikiej przyrody – krajobrazów i fauny i flory, o co nietrudno w trakcie wędkowania. Można zobaczyć wówczas niedźwiedzia, orła, wilka i wiele innych gatunków zwierząt. Warto również zwiedzić Vancouver – miasto Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010, uznawane za najładniejsze w Kanadzie.
TO WARTO WIEDZIEĆ
Kanada (Rzeka Fraser)
Język
angielski, francuski
Waluta
dolar kanadyjski
Prąd w sieci
110 V
Szczepienia
brak
Temperatury
dla Kolumbii Brytyjskiej: lato: od 11 ºC do 25 ºC, zima: od -12 ºC do 8 ºC
Najlepszy czas na podróż
lato i jesień
Czas
2 strefy czasowe w całej Kolumbii Brytyjskiej; Vancouver: - 9 godz. (od czasu obowiązującego w Polsce)
Wizy
dla turystów z nowym paszportem biometrycznym (wydanym po 28.08.2006) - wizy zniesione
Ruch drogowy
prawostronny
OPINIA KLIENTA
Byłem uczestnikiem grupowej wyprawy do Kanady nad rzekę Fraser w październiku 2007 roku. Pomimo dość deszczowej pogody udało nam się złowić bardzo wiele pięknych walecznych jesiotrów, a łososi można było złowić dowolną ilość - zależało tylko od naszej decyzji, na jaki gatunek chcemy się nastawić. To była piękna przygoda, zorganizowana profesjonalnie przez Eventur. A miejscowy przewodnik Chris Ciesla to fachowiec najwyższej klasy i niezwykle sympatyczny człowiek.
Tadeusz z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
  Ameryka Północna Kanada Flaga Kanada
Kolumbia Brytyjska jest najbardziej wysuniętą na zachód prowincją Kanady, słynącą z wielkich połaci niezamieszkanych lasów oraz niezliczonych zbiorników wodnych i rzek uchodzących do Pacyfiku. To obecnie jeden z najbardziej dzikich obszarów na Ziemi, zamieszkany przez nieco ponad 4 mln osób (pomimo powierzchni ponad 3-krotnie większej od Polski).
Miliony ryb
Właśnie tutaj, w miejscu oddalonym o 11 godzin lotu od Warszawy, oferujemy Państwu możliwość przeżycia wspaniałej wędkarskiej przygody, jakiej próżno szukać w Europie. Piękna, dostojna i dzika - te słowa najlepiej określają charakter Fraser River. Jest ona najdłuższą rzeką Kolumbii Brytyjskiej (1386 km) i uchodzi do Oceanu Spokojnego w Vancouver. Od dawna uznawana była za jedno z najlepszych i najciekawszych łososiowych łowisk świata. Rzeka ma kilkaset dopływów, a w jej biegu występują liczne jeziora. Rybostan jest niewyobrażalnie bogaty. W okresie ciągów tarłowych łososi (w zależności od gatunku ciąg ma miejsce pomiędzy lipcem a listopadem) wody rzeki są po prostu wybrukowane rybami. Ciągi np. największego łososia pacyficznego - dorastającej do 45 kg czawyczy (inaczej king salmon - łosoś królewski) czy coho mogą liczyć rocznie po 20-25 mln osobników!
Hol łososia w kryształowo czystej wodzie kanadyjskiej rzeki Fraser.
Widać je gołym okiem
Według badań naukowców i przyrodników w żadną inną rzekę na świecie nie wchodzi na raz tak wiele łososi. Poza king salmon i coho w łowisku powszechnie występuje łosoś sockeye (nerka), a także chum (keta) i pink (gorbusza). Dokładny skład gatunkowy rzeki zależy zawsze od miesiąca i ciągu. Wszystkie wymienione gatunki dają się łowić na wędkę, choć nie wszystkie z równą agresją atakują sztuczne przynęty. Dzięki takiej obfitości ryb w rzece w najlepszych okresach brań można złowić nawet 25-30 sztuk dziennie! Średnia masa łososi królewskich wynosi 10-12 kg (ryby 15-20 kg są na porządku dziennym), natomiast chum około 6-8 kg.
Tysiące łososi w ciągu tarłowym. Nic, tylko łowić...
Łososie można łowić z powodzeniem na sztuczną muchę, jak i przy użyciu zestawu spinningowego. Lokalizacja ryb jest dziecinnie prosta, gdyż zazwyczaj doskonale je widać w krystalicznie czystej wodzie. Łowienie polega więc na spacerze brzegiem rzeki (krajobrazy zapierają dech w piersiach) i wypatrywaniu stanowisk ryb. Po namierzeniu odpowiedniego miejsca wystarczy odpowiednio zaprezentować przynętę (przy najpopularniejszej tu przepływance ze sztuczną muchą lub dżigiem bardzo ważne jest właściwe ustawienie gruntu) i... mocno trzymać wędkę w dłoniach!
Piękny okaz łososia keta (chum) złowiony przez klienta Eventuru (2007).
Prehistoryczny jesiotr
Mimo, iż połowy łososi cieszą się na Fraser dużą popularnością, wielu wędkarzy z całego świata przyjeżdża tu po zupełnie inne ryby. Są nimi jedne z największych słodkowodnych drapieżników świata - gigantyczne jesiotry białe. Ryby te w niezmiennej niemal postaci zamieszkuję ziemię od ponad 65 mln lat, a ich wygląd (ciało pokryte tarczkami kostnymi i niespotykany u innych gatunków, niezwykle sympatyczny pysk zakończony czterema wąsami) przywodzi nieco na myśl jurajskie gady, np. dinozaury! Rzeka uchodzi za najlepsze łowisko tego gatunku na świecie. Populacja jesiotra białego dzięki olbrzymiej pracy miejscowych wędkarzy i lokalnej społeczności, a także niemałym nakładom pieniężnym oraz surowym przepisom, jest liczna i stabilna. Zabieranie ryb (także ich nęcenie) jest tutaj zabronione. Potencjalni kłusownicy lub wędkarze nieprzestrzegający prawa mogą spodziewać się drakońskich kar, z konfiskatą łodzi, samochodu i pobytem w areszcie włącznie.
Tak ryba jest często wynikiem pracy całej ekipy.
W każdej chwili szansa na okaz
Najlepszy okres połowów to miesiące wrzesień-listopad, choć także na wiosnę możemy liczyć na spore sukcesy. Najważniejsza jest temperatura wody (powinna wynosić 9-11 stopni Celsjusza). Z reguły możemy się spodziewać od 4 do 10 brań dziennie na łódź, ale dość często zdarzają się takie dni, iż brań potrafi być nawet 20-30. Niestety nie każde branie jest równoznaczne z zakończonym sukcesem holem. Przyczyną jest zwykle zbyt delikatny sprzęt lub po prostu brak sił wędkarza. Jesiotry dorastają bowiem we Fraser do 700 kg wagi i 6 m długości. Oczywiście taka ryba to prawdziwy okaz i zakończony sukcesem hol zdarza się wędkarzom raz na kilkadziesiąt lat. Za to ryby w rozmiarach 2-3 m (150-300 kg) możemy spodziewać się w każdym momencie wędkowania. Samemu raczej nie damy jej rady - wędkę trzeba będzie co jakiś czas oddać koledze lub poluzować hamulec kołowrotka. Jesiotr walczy bowiem z niezwykłą mocą i zaciętością - potrafi w kilka sekund wysnuć z kołowrotka kilkadziesiąt metrów 180-funtowej plecionki lub niespodziewanie wyskoczyć na 2 m w powietrze tuż przy burcie łodzi! Pełna informacja wędkarska na życzenie w biurze Eventur Fishing.
Fantastyczny, 400-kilowy okaz jesiotra złowiony przez polskich wędkarzy z wyprawy Eventuru (2009).
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Zakwaterowanie jest bardzo zróżnicowane - od niewielkich, drewnianych domków, poprzez 2-osobowe pokoje w pensjonatach aż po luksusowe hotele i kanadyjskie wille. Wybór należy do Państwa. Zakwaterowanie bezpośrednio nad rzeką (nowy pensjonat wędkarski od sezonu 2013!) lub w granicach 20 minut drogi samochodem od przystani łodziowej na Fraser River (np. w miejscowości Chilliwack). Organizujemy także transfery na lotnisko w Vancouver (100-200 km w zależności od konkretnego łowiska), transfery z miejsca zakwaterowania na łowisko oraz pełne wyżywienie. Szczegółowe informacje w sprawie cen i pobytów dostępne w Eventur Fishing. Podczas wypraw na Fraser gwarantujemy Państwu najwyższy serwis świadczonych usług. Wędkowanie odbywa się zawsze pod opieką profesjonalnych, przewodników wędkarskich (również mówiących po polsku), którzy zaopatrzą Państwa we wszelki niezbędny sprzęt do połowu jesiotrów (w Polsce trudno go kupić), a w razie potrzeby także łososi. Przewodnicy dysponują obszernymi 4-osobowymi łodziami z silnikami spalinowymi o mocy 200-320 KM i precyzyjnymi echosondami.
Przykładowy dom.
Sypialnia w domu.
Łódź wędkarska.
Galeria zdjęć - rzeka Fraser
Oferta wędkowania - Kanada (rzeka Fraser)
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
Termin:sezon trwa od połowy czerwca do połowy listopada, jednak niektóre gatunki ryb (poszczególne gatunki łososi) obecne są okresowo (prosimy o kontakt z biurem)
Czas trwania:pobyty o dowolnej długości rozpoczynające się od dowolnego dnia
Dojazd:we własnym zakresie – przelot do Vancouver (jako agent możemy zaproponować korzystne taryfy lotnicze i zakupić dla Państwa bilety); tam klienci odbierani są przez gospodarzy ośrodka i transportowani do bazy wędkarskiej (hotel lub lodge); można także wynająć samochód na lotnisku, który umożliwia zwiedzanie okolicy w przerwach od wędkowania
Ilość uczestników:Dowolna. Najkorzystniej cenowo wypadają grupy 3-4 osobowe lub wielokrotność tej liczby
Zakwaterowanie:pokoje 1- lub 2-osobowe klasy komfort
Wyżywienie:Śniadania oraz lunch podczas wędkowania
Łowiska:Rzeka Fraser oraz jej dopływy
Przewodnik:zawarty w pakiecie
Cena:równowartość 2750,- CAD (dolarów kanadyjskich) od osoby za 7 dni pobytu bez przelotu przy 4 osobach podróżujących razem (11 000,- CAD za 4 osoby, płatność w PLN wg kursu z dnia wpłaty); aktualne kursy walut obcych znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
  • zakwaterowanie w lodgy wędkarskiej ****,
  • 2 posiłki dziennie - śniadania oraz lunch,
  • profesjonalna łódz wędkarska wraz z miejscowym przewodnikiem na 6 dni,
  • licencje wędkarskie,
  • kompletny sprzęt wędkarski na jesiotry/łososie,
  • transport z lotniska na miejsce zakwaterowania i z powrotem,
  • ubezpieczenie turystyczne NNW, KL, bagaż.
Cena nie obejmuje:
  • Przelotu, napojów, kolacji, itp
Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce