Wyprawy wędkarskie
Frössvik, południowa Szwecja
Szwecja
Jezioro Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji
Frössvik - Wędkarstwo w Szwecji
Z przyjemnością prezentujemy jedną z najciekawszych ofert naszego biura w Szwecji. Ciekawą przede wszystkim ze względu na luksusowe zakwaterowanie, ale również z uwagi na możliwość wędkowania aż na trzech jeziorach - w tym jednym zarybionym dużym pstrągiem tęczowym!
Jezioro Björkern (szczupak, palia, biała ryba)
To dość głęboki akwen, którego dno od razu przy brzegu spada ostro na 5-10 metrów. Na dużym obszarze głębokość oscyluje w granicach 20-30 metrów, a miejscami jest jeszcze większa. Znajdziemy tu jednak także kilka zatoczek płytkich, gdzie wiosną szczupak ma dobre warunki do tarła. Woda w jeziorze Björkern jest zielonkawo-złota i dobrze przejrzysta. Björkern jest bodaj najbardziej zasobnym w sielawę jeziorem Szwecji. Olbrzymie chmury tych drobnych, ale jakże smacznych ryb można zaobserwować bez problemu na ekranie echosondy. Ze względu na wielką obfitość naturalnego pokarmu, a także czystą, zimną i świetnie natlenioną wodę, jezioro to zarybiono kilka lat temu palią kanadyjską (salvelinus namaycush). Smakowita sielawa jest również przysmakiem szczupaków, które na takiej diecie rosną szybko i zmieniają diametralnie miejsce stałego przebywania - żyją zawieszone w toni, a nie zamaskowane okolicy tradycyjnych kryjówek, jak trzciny, roślinność denna czy uskoki dna. Taki toniowy szczupak nie jest łatwy do złowienia - wymaga cierpliwego pływania w trollingu po znacznych obszarach jeziora. Ale jeśli już trafi na wędkę, będzie to zazwyczaj ryba ponad standardowa, często metrowa lub nawet większa.
Na jeziorze Björkern jest również szansa połowienia szczupaków w trzcinach lub na przybrzeżnych uskokach dna - szczególnie tych porośniętych moczarką lub rogatkiem. Wychodzą tam na żer głównie sztuki mniejsze, takie do 70 centymetrów, które boją się zapuszczać w toń za sielawą, aby nie paść ofiarą swoich olbrzymich i żarłocznych pobratymców. Natomiast wiosną, w okresie tarła płoci i leszcza, na płyciznach możemy spodziewać się brania ryby każdego rozmiaru. Żer na płytkiej wodzie jest zazwyczaj krótki, ale intensywny - np. w kwadrans można złowić pięć szczupaków (w każdym rzucie!), aby potem bezskutecznie "biczować wodę" przez kilka godzin. Znajomość pór żerowania oraz zwyczajów ryb, jaką można posiąść już po 2-3 dniach pływania po Björkern, pozwoli na racjonalne gospodarowanie czasem i przenoszenie się po ustaniu brań na resztę dnia np. na Asunden lub leśne jezioro pstrągowe.
Jezioro leśne (pstrąg tęczowy, okoń, szczupak)
Nasza oferta pakietów wędkarskich Frössvik jest wyjątkowa głównie ze względu na możliwość wędkowania na prywatnym leśnym jeziorze pstrągowym (nazwę zachowujemy w tajemnicy). Leży ono w lesie, wśród skalistych pagórków. Krajobraz wokół jeziora bardziej przypomina kanadyjski Jukon, niż południową Szwecję. Samo jezioro ma kilkanaście hektarów i jest zbiornikiem naturalnym. Kilka lat temu właściciel jeziora zarybił je obficie pstrągiem tęczowym, który znajduje w nim dobre warunki do życia. Woda jest czysta i zimna, a głębokość dochodzi do 10 metrów. Sporo też naturalnego pokarmu - w okresie wiosenno letnim są to roje owadów, a przez cały rok małe rybki różnych gatunków, których w jeziorze dostatek. Na jeziorze mogą wędkować tylko goście właściciela, a więc nie ma obawy o nadmierną presję czy konkurencję. Nad wodą panuje spokój i cisza.
Pstrągi tęczowe biorą zwykle dobrze, ale nie jednakowo przez cały dzień. Mają swoje pory, kiedy na kilku wędkach na raz można odnotować silne, agresywne brania. Generalnie średnio wprawny wędkarz nie powinien mieć problemu ze złowieniem tutaj co najmniej kilku ryb w ciągu całodziennej sesji. Pstrągi są zazwyczaj spore - mają od kilograma do trzech. Najlepiej reagują na błystki wahadłowe (spinning) oraz streamery (metoda muchowa). Można też je łowić na spławik na przynęty naturalne. Nie ma limitu złowionych ryb - można je wypuszczać z powrotem do wody. Natomiast zabrać w ramach licencji można 2 sztuki dziennie na osobę. W jeziorze leśnym żyje ponadto szczupak oraz okoń. Dlatego warto czasem dla urozmaicenia porzucać dżerkami w miejscach, gdzie dno porośnięte jest zielskiem, a na powierzchni wody widać liście grążeli. Niewykluczone, że wytrwały łowca zostanie nagrodzony w końcu braniem "metrówki". Na leśnym akwenie ryby można łowić zarówno z brzegu, jak i z łodzi.
Kulinarne delicje
Po zakończonym łowieniu wędkarze mogą odpocząć nad wodą - na świeżym powietrzu lub w specjalnym drewnianym szałasie. Ta też mogą upiec i zjeść złowioną rybę, która smakuje wybornie. Gorąco namawiamy do spróbowania własnoręcznie przygotowanego sashimi bądź tatara. Palce lizać! Jednak aby spożywać rybę na surowo, zawsze lepiej zamrozić ją wcześniej na kilka godzin.
Jezioro Asunden (szczupak, okoń, sandacz, biała ryba)
O tym jeziorze, które położone jest najbliżej naszego domku (widać go niemal z okien), mogą Państwo przeczytać tutaj. Jest to duży zbiornik, zasobny w szczupaki, sandacze, okonie i białą rybę. Te pierwsze łowi sie głównie w toni na trolling. Wytrwali łowią regularnie piękne okazy.
Frössvik - Wędkarstwo w Szwecji Leśne jezioro
Frössvik - Wędkarstwo w Szwecji Pstrąg tęczowy
Frössvik - Wędkarstwo w Szwecji Trolling na Björkern
Frössvik - Wędkarstwo w Szwecji Szczupak z Asunden
Frössvik - Wędkarstwo w Szwecji Na "leśnym"
Frössvik - Wędkarstwo w Szwecji Okoń 40 cm z "leśnego"
Frössvik - Wędkarstwo w Szwecji Będzie sashimi z pstrąga
Frössvik - Wędkarstwo w Szwecji Nad Asunden

Dostępność łowiska
Na dużych jeziorach (Björkern i Asunden) najlepsze wyniki osiągniemy bezwzględnie używając łodzi z silnikiem spalinowym. Na leśnym jeziorze pstrągowym wędkowanie z łodzi, brzegu lub belly boat.

Rekomendowane metody połowu

Na drapieżniki zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt (np. gumy czy błystki wahadłowe), metodę dżerkową (głównie wiosną) oraz trolling z dociążeniem lub bez niego. Na pstrągi: metoda muchowa, spławik lub spinning.

Limity i ograniczenia

Z łowiska można zabierać dziennie 2 szczupaki na domek w przedziale 40-75 cm (lub 2 sandacze, względnie 10 okoni). Biała ryba i węgorz - do bieżącej konsumpcji wg zwyczajów miejscowych. Na jeziorze leśnym można zabierać 2 pstrągi dziennie na osobę. Wymiar ochronny sandacza oraz limit i wymiar ochronny palii kanadyjskiej będą określone w licencji.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Oferujemy zakwaterowanie w nowym luksusowym, dużym domu położonym 500 metrów od brzegu jeziora Asunden oraz 10 minut jazdy samochodem od jezior Björkern i "leśnego". W domu 2 salony (dolny z kominkiem) z wygo- dnymi kanapami i fotelami (na górze TV), obszerna i w pełni wyposażona kuchnia z jadalnią, łazienka z pryszni-
Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji
cem i WC, sauna i 3 sypialnie z 6 łóżkami (jedno piętrowe, cztery pojedyncze). Na zewnątrz taras. Miejsce do parkowania samochodu tuż obok domu. Do dyspozycji drewno do kominka. Na jeziorach Asunden i Bjorkern przygotowane będą wygodne aluminiowe łodzie wędkarskie Linder lub Quintrex z silnikami spalinowymi 10 HP. Na jeziorze leśnym łodzie wiosłowe. Do dyspozycji mały drewniany szałas z możliwością rozpalenia ogniska. Pełna informacja wędkarska oraz mapy dostępne w biurze Eventur.
Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji
Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji
Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji Frossvik - Wędkarstwo w Szwecji
Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych