Wyprawy wędkarskie
Zatoka Gamlebyviken, południowa Szwecja
Szwecja
Zatoka Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji
Zatoka Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Vikarn - Wędkarstwo w Szwecji
Zatoka Gamlebyviken - bez wątpienia jedno z najlepszych łowisk szczupaka w bałtyckich szkierach - jest od lat chętnie odwiedzana przez europejskich wędkarzy. Najczęściej jednak kwaterują się oni w położonym nieopodal otwartego morza słynnym Västervik. Koniec zatoki, czyli okolice miasta Gamleby, to wody poddane zdecydowanie mniejszej presji wędkarskiej, dzięki czemu pogłowie okazałych szczupaków jest tu niezmiennie bardzo duże.
Szczególnie dobre wiosną
Świadczy o tym choćby fakt, że rejon Gamleby został włączony jako jeden z trzech sektorów do słynnych europejskich zawodów szczupakowych, rozgrywanych co roku we wrześniu właśnie w Västervik. Zatoka Gamlebyviken to wybitnie szczupakowa woda, niezwykle bogata w roślinność zanurzoną i przybrzeżne trzcinowiska. Podobnie jak w innych łowiskach szkierowych, tak i w Gamleby ze względu na bardzo wysoką żyzność wody i niewyczerpane ilości pokarmu drapieżniki o wiele szybciej niż w jeziorach czy rzekach osiągają duże rozmiary i są zdecydowanie bardziej waleczne od swoich śródlądowych pobratymców. Wiosną, bezpośrednio po tarle, jest tutaj bardzo dużo grubych drapieżników - o wiele więcej niż w okolicach otwartego morza. Szczupaki intensywnie żerują na płytkiej wodzie, polując na trącą się białą rybę. Przy sprzyjających okolicznościach i odrobinie szczęścia można złowić wówczas nawet kilka okazów jednego dnia. Mniejszych sztuk z reguły jest tak wiele, że po kilkunastu przestaje się je liczyć.
Trzeba łowić aktywnie
Również jesienią łowisko obdarza pięknymi rybami. Brań jest co prawda nieco mniej niż na wiosnę, za to na naszych zestawach o wiele częściej meldują się duże sztuki. Poza przedstawicielami gatunku "esox lucius" w Gamlebyviken z powodzeniem możemy łowić również okonie oraz białą rybę. "Pasiaste" drapieżniki w zatoce Gamleby żerują praktycznie przez cały rok, ale na najlepsze wyniki możemy liczyć zwłaszcza pod koniec lata i jesienią. Właśnie ten okres szczególnie sprzyja połowom okoniowych okazów, a trafienie na intensywne żerowanie tych ryb jest zawsze miłym przerywnikiem w łowieniu szczupaków. Kluczem do wędkarskiego sukcesu, tak jak na większości szkierowych łowisk, jest częste przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Jeśli przez kilka minut nie mamy brań, warto szybko zmienić stanowisko. Często kolejna zatoka, choć na pierwszy rzut oka identyczna jak poprzednia, potrafi obdarować piękną rybą. W ten sposób znacznie zwiększamy obławiany przez nas obszar i tym samym prawdopodobieństwo znalezienia żerujących ryb. Drapieżniki w Gamleby w dużym stopniu występują wyspowo, przemieszczając się za ławicami białej ryby, dlatego po złowieniu jednej sztuki z reguły możemy liczyć w danym miejscu na co najmniej kilka brań. Zatoka jest dosyć rozległa (18 km długości) i ma liczne małe zatoczki porośnięte trzcinami i zanurzoną roślinnością, co sprawia, że wędkowanie jest możliwe przy każdej niemal pogodzie - nawet podczas silnego wiatru.
Zatoka Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Piękna pogoda i biorą
Zatoka Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Okoń - kulinarny rarytas
Zatoka Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Szczupak z trzcin...
Zatoka Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji ... a ten z głębszego stoku

Dostępność łowiska
Na najlepsze tereny wędkarskie można dotrzeć jedynie łodzią. Wędkowanie z brzegu jest dosyć trudne, choć w niektórych miejscach możliwe. Niemniej wyniki przy wędkowaniu z brzegu z reguły nie są rewelacyjne.

Rekomendowane metody połowu

Szczupaki łowi się przede wszystkim na spinning, choć zarzucony w dobrym miejscu zestaw z martwą rybką też potrafi dać wspaniałe rezultaty. Na łowisku obowiązuje zakaz trollingu. Jeśli chodzi o okonie, aby je dobrze połowić, należy zmienić szczupakowy sprzęt na lżejszy. Wówczas mamy szansę złowić na gumy czy obrotówki po kilka-kilkanaście dorodnych garbusów. Warunkiem jest również wcześniejsze znalezienie ich na dużym areale wodnym. Przy łowieniu okoni i szczupaków czasem trafi się ładny bałtycki jaź. Z kolei białą rybę (ławice leszczy i płoci liczą często dziesiątki tysięcy sztuk) łowimy na spławik lub drgającą szczytówkę.

Limity i ograniczenia

W zatoce Gamlebyviken obowiązuje bezwzględny zakaz trollingu. Poza węgorzem (zakaz połowu) można zabierać z łowiska ryby do bieżącego spożycia, ale nie do przetwarzania czy zamrażarek. Gospodarze pozwalają na wzięcie maksymalnie 2 szczupaków dziennie na domek o wielkości 45-85 cm, ale mimo to apelujemy o umiar w zabijaniu tych tak atrakcyjnych sportowo ryb i narzucenie sobie jeszcze surowszych limitów. Dwie czy trzy kolacje rybne w czasie pobytu powinny świadomym wędkarzom całkowicie wystarczyć. Takie podejście daje szanse na utrzymanie pogłowia szczupaka na dobrym poziomie przez długie lata. W razie pytań udzielamy szczegółowych informacji.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Zapewniamy zakwaterowanie w nie- wielkim ośrodku wędkarskim na ob- rzeżach miasteczka Gamleby, w bez- pośrednim sąsiedztwie bardzo dobrych łowisk. Domki o średnim i wyższym standardzie są położone w parkowym, cichym i spo- kojnym otoczeniu. Domki są w odległości 50 do 150 m. od  przystani  łodziowej.  Najbliższy  sklep
Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji
spożywczy, sklep wędkarski oraz stacja benzynowa znajdują się w centrum Gamleby, 3 km od ośrodka. W Gamleby znajdą też Państwo niewielką restaurację, bankomat oraz pomoc medyczną.
Do dyspozycji wędkarzy są wygodne i bezpieczne łodzie wędkarskie Crescent z silnikami spalinowymi 4-25 KM dla 2-3 osób. Wszystkim Klinetom zapewniamy dokładne mapy batymetryczne Gamlebyviken oraz kompleksową informację wędkarską o tym łowisku. Na życzenie dostępny również jest miejscowy przewodnik wędkarski.
Typy domków:
 • 2-osobowy: powierzchnia 21 mkw. pokój dzienny z TV oraz wyposażonym aneksem kuchennym, oddzielna sypialnia z łóżkiem piętrowym, łazienka z WC oraz prysznicem, weranda.
 • 4-osobowy: powierzchnia 28 mkw., pokój dzienny z TV oraz wyposażonym aneksem kuchennym + 2 łóżka piętrowe, łazienka z WC oraz prysznicem, weranda.
 • 6-osobowy o podwyższonym standardzie: 71 mkw, duża jadalnia z TV, 3 oddzielne sypialnie, każda z własnym WC i prysznicem, w pełni wyposażona kuchnia, weranda z meblami ogrodowymi.
Atrakcje w okolicy
 • wyścigi żużlowe w Västervik,
 • świat Astrid Lindgren w Vimmerby - niezwykły park rozrywki dla dzieci i dorosłych.
  Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji
  Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji
  Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji Gamlebyviken - Wędkarstwo w Szwecji
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych