W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko szkierowe (długa zatoka z licznymi trzcinowiskami) w południowo-wschodniej Szwecji w regionie Smaland, oddalone:
✓ ok. 235 km od Karlskrony,
✓ ok. 315 km od Nynäshamn,
✓ ok. 430 km od Ystad,
✓ ok. 168 km od Skavsta (lotnisko).
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do listopada), okoń (od maja do września), płoć i leszcz (od maja do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
lokalizacja na końcu legendarnej zatoki Gamlebyviken
duża ilość okazowych szczupaków (szczególnie wiosną) – szansa na rybę 120 plus
dobre łodzie
wędkarski „klimat” ośrodka
Galerie zdjęć
Opinia eksperta
Jeśli ktoś marzy o naprawdę dużych szczupakach, to Gamleby – szczególnie wiosną – należy uznać za jedną z najlepszych opcji. Miejsce obfituje w wielkie ryby, które uwielbiają wygrzewać się na płyciznach tutejszych szkierowych zatoczek. Naszym zdaniem Gamleby to oferta typowo wędkarska - najlepiej będą się tutaj wędkarze nastawieni przede wszystkim na łowienie, łowienie i jeszcze raz łowienie. Zakwaterowanie w domkach na terenie ośrodka absolutnie odpowiada potrzebom wędkarzy, jednak brak im przestrzeni i luksusu niezbędnych na rodzinnym urlopie. Natomiast pod względem serwisu wędkarskiego (łodzie) i jakości łowiska to bez wątpienia jedna z lepszych ofert w południowej Szwecji.
Grzegorz Wieczorek
FISHING VIDEO
Zatoka Gamlebyviken, południowa Szwecja Flaga Szwecja
Zatoka Gamlebyviken - bez wątpienia jedno z najlepszych łowisk szczupaka w bałtyckich szkierach - jest od lat chętnie odwiedzana przez europejskich wędkarzy. Najczęściej jednak kwaterują się oni w położonym nieopodal otwartego morza słynnym Västervik. Koniec zatoki, czyli okolice miasta Gamleby, to wody poddane zdecydowanie mniejszej presji wędkarskiej, dzięki czemu pogłowie okazałych szczupaków jest tu niezmiennie bardzo duże.
Szczególnie dobre wiosną
Świadczy o tym choćby fakt, że rejon Gamleby został włączony jako jeden z trzech sektorów do słynnych europejskich zawodów szczupakowych, rozgrywanych w minionych latach właśnie w Västervik. Zatoka Gamlebyviken to wybitnie szczupakowa woda, niezwykle bogata w roślinność zanurzoną i przybrzeżne trzcinowiska. Podobnie jak w innych łowiskach szkierowych, tak i w Gamleby ze względu na bardzo wysoką żyzność wody i niewyczerpane ilości pokarmu drapieżniki o wiele szybciej niż w jeziorach czy rzekach osiągają duże rozmiary i są zdecydowanie bardziej waleczne od swoich śródlądowych pobratymców. Wiosną, bezpośrednio po tarle, jest tutaj bardzo dużo grubych drapieżników - o wiele więcej niż w okolicach otwartego morza. Szczupaki intensywnie żerują na płytkiej wodzie, polując na trącą się białą rybę. Przy sprzyjających okolicznościach i odrobinie szczęścia można złowić wówczas nawet kilka okazów jednego dnia. Mniejszych sztuk z reguły jest tak wiele, że po kilkunastu przestaje się je liczyć.
Przy takich trzcinkach zawsze się coś wydłubie - nawet, gdy akurat gorzej biorą.
Trzeba łowić aktywnie
Również jesienią łowisko obdarza pięknymi rybami. Brań jest co prawda nieco mniej niż na wiosnę, za to na naszych zestawach o wiele częściej meldują się duże sztuki. Poza przedstawicielami gatunku Esox lucius w Gamlebyviken z powodzeniem możemy łowić również okonie oraz białą rybę. "Pasiaste" drapieżniki w zatoce Gamleby żerują praktycznie przez cały rok, ale na najlepsze wyniki możemy liczyć zwłaszcza pod koniec lata i jesienią. Właśnie ten okres szczególnie sprzyja połowom okoniowych okazów, a trafienie na intensywne żerowanie tych ryb jest zawsze miłym przerywnikiem w łowieniu szczupaków. Kluczem do wędkarskiego sukcesu, tak jak na większości szkierowych łowisk, jest częste przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Jeśli przez kilka minut nie mamy brań, warto szybko zmienić stanowisko. Często kolejna zatoka, choć na pierwszy rzut oka identyczna jak poprzednia, potrafi obdarować piękną rybą. W ten sposób znacznie zwiększamy obławiany przez nas obszar i tym samym prawdopodobieństwo znalezienia żerujących ryb. Drapieżniki w Gamleby w dużym stopniu występują wyspowo przemieszczając się za ławicami białej ryby, dlatego po złowieniu jednej sztuki z reguły możemy liczyć w danym miejscu na co najmniej kilka brań. Zatoka jest dosyć rozległa (18 km długości) i ma liczne małe zatoczki porośnięte trzcinami i zanurzoną roślinnością, co sprawia, że wędkowanie jest możliwe przy każdej niemal pogodzie - nawet podczas silnego wiatru.
Rezydent wędkarski Robert Taszarek
Miło nam zakomunikować, że naszym rezydentem i ekspertem na szkierowych wodach zatoki jest były wieloletni trener kadry narodowej, jeden z najlepszych polskich spinningistów - Robert Taszarek. W przebogatym trenerskim dorobku Roberta są drużynowe i indywidualne tytuły spinningowego mistrza świata. W okresie wiosennych turnusów Robert jest na miejscu, aby służyć swoją radą odnośnie doboru sprzętu i skutecznych technik połowu. Każda grupa przyjeżdżająca do Gamleby ma w pakiecie minimum dwie 8-godzinne tury wspólnego łowienia z Robertem (dokładny terminarz klienci ustalają na miejscu z Robertem). Za dodatkową opłatą na miejscu, czas osobistego przewodnictwa Roberta można przedłużyć. Poza tym, Robert jest oczywiście cały czas do Państwa dyspozycji w ośrodku odnośnie do udzielania porad i wskazówek dotyczących wędkowania. Na życzenie nasz rezydent przeprowadza także autorskie seminaria, przybliżające poszczególne metody połowu oraz przynęty (np. jerkbaity, obrotówki czy duże gumowe jigi). Robert jest wędkarzem niezwykle doświadczonym, kulturalnym i cierpliwym – łowienie w jego asyście to prawdziwa przyjemność. Mamy nadzieję, że z pomocą takiego eksperta Państwa szansa na doskonałe połowy znacznie wzrośnie niepomiernie, a nauka wyniesiona ze wspólnego wędkowania będzie procentować przez długie lata!
Robert Taszarek serdecznie zaprasza na wędkarski urlop do zatoki Gamleby!
Dostępność łowiska
Na najlepsze tereny wędkarskie można dotrzeć jedynie łodzią. Wędkowanie z brzegu jest dosyć trudne, choć w niektórych miejscach możliwe. Niemniej wyniki przy wędkowaniu z brzegu z reguły nie są rewelacyjne.
Rekomendowane metody połowu
Szczupaki łowi się przede wszystkim na spinning, choć zarzucony w dobrym miejscu zestaw z martwą rybką też potrafi dać wspaniałe rezultaty. Na łowisku obowiązuje zakaz trollingu. Jeśli chodzi o okonie, aby je dobrze połowić, należy zmienić szczupakowy sprzęt na lżejszy. Wówczas mamy szansę złowić na gumy czy obrotówki po kilka/kilkanaście dorodnych garbusów. Warunkiem jest również wcześniejsze znalezienie ich na dużym areale wodnym. Przy łowieniu okoni i szczupaków czasem trafi się ładny bałtycki jaź. Z kolei białą rybę (ławice leszczy i płoci liczą często tysiące sztuk) łowimy na spławik lub drgającą szczytówkę.
Limity i ograniczenia
W zatoce Gamlebyviken obowiązuje bezwzględny zakaz trollingu. Poza węgorzem (zakaz połowu) można zabierać z łowiska ryby do bieżącego spożycia, ale nie do przetwarzania czy zamrażarek. Gospodarze pozwalają na wzięcie maksymalnie 2 szczupaków dziennie na domek o wielkości 45-85 cm, ale mimo to apelujemy o umiar w zabijaniu tych tak atrakcyjnych sportowo ryb i narzucenie sobie jeszcze surowszych limitów. Dwie czy trzy kolacje rybne w czasie pobytu powinny świadomym wędkarzom całkowicie wystarczyć. Takie podejście daje szanse na utrzymanie pogłowia szczupaka na dobrym poziomie przez długie lata. W razie pytań udzielamy szczegółowych informacji.
Takie domki oferujemy w Gamleby.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Zapewniamy zakwaterowanie w niewielkim ośrodku wędkarskim na obrzeżach miasteczka Gamleby, w bezpośrednim sąsiedztwie bardzo dobrych łowisk. Domki o średnim i wyższym standardzie są położone w parkowym, cichym i spokojnym otoczeniu. Domki są w odległości 50 do 150 m. od przystani łodziowej. Najbliższy sklep spożywczy, sklep wędkarski oraz stacja benzynowa znajdują się w centrum Gamleby, 3 km od ośrodka. W Gamleby znajdą też Państwo niewielką restaurację, bankomat oraz pomoc medyczną. Do dyspozycji wędkarzy wygodne i bezpieczne łodzie wędkarskie Crescent z silnikami spalinowymi 10-15 KM dla 2-3 osób. Niektóre z łodzi wyposażone są w GPS. Wszystkim klientom zapewniamy dokładne mapy batymetryczne Gamlebyviken oraz kompleksową informację wędkarską o tym łowisku.
Standardowe domki wędkarskie w Gamleby są niewielkie (32 m2), ale nowe i komfortowo urządzone. Każdy posiada 2 oddzielne sypialnie 2-osobowe, salonik z kuchnią, łazienkę oraz werandę z meblami ogrodowymi.
Możliwa jest także rezerwacja domku 6-osobowego, który posiada 3 sypialnie (2 łóżka piętrowe), w pełni wyposażoną kuchnię oraz 3 oddzielne toalety. Więcej informacji w naszym biurze.
Wnętrze domku 1
Wnętrze domku 2
Łódź wędkarska
Atrakcje w okolicy
✓ wyścigi żużlowe w Västervik,
✓ świat Astrid Lindgren w Vimmerby - niezwykły park rozrywki dla dzieci i dorosłych.
Oferta wędkowania Zatoka Gamleby(pakiety) Eventur Fishing
Termin:kwiecień-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4 osonby w domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące 4 lub 6-osobowe
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:w pakiecie
Cena:2 200,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 800,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 27.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
  • 2 łodzie wędkarskie plastikowe 4,5 – 5 m z silnikami spalinowymi 15 KM (4-suwy),
  • pełna informacja wędkarska o łowisku,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce