W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko morskie (największa szwedzka wyspa) położone na Bałtyku, oddalone ok. 100 km na wschód od stałego lądu południowo-wschodniej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 187 km od portu w Nynäshamn,
✓ ok. 588 km od portu w Ystad,
✓ ok. 458 km od portu w Karlskrony,
✓ ok. 137 km od lotniska Skavsta.
Połączenia promowe z Oskarshamn i Nynäshamn. Rejs trwa ok. 3 godz.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: troć wędrowna (od listopada do kwietnia).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
jedno z najlepszych łowisk troci na Bałtyku
długa linia brzegowa z plażami
mało wędkarzy
duże przeciętne rozmiary ryb
piękna przyroda i krajobrazy
średniowieczne Visby
Galerie zdjęć
Wyspa Gotlandia, południowa Szwecja Flaga Szwecja
Gotlandia jest największą wyspą Szwecji i jedną z jej największych turystycznych atrakcji. Ma 170 km długości i 50 km szerokości. Historia wyspy byłą bardzo burzliwa - upodobali ją sobie Wikingowie, ustanawiając tu już w VI wieku ważny punkt szlaku handlowego z Bizancjum i zachodnią Azją. Później Gotlandię najeżdżali Duńczycy i Niemcy z Lubeki, a liczne niegdyś wojny upamiętniane są dziś wspaniałymi turniejami rycerskimi, organizowanymi tu co roku na początku sierpnia.
Cud przyrody
Perłą wyspy jest jej stolica Visby - niegdyś jeden z głównych ośrodków handlowych Hanzy. Do dziś możemy podziwiać wspaniałe mury obronne okalające miasto i liczne średniowieczne kamieniczki oraz kościoły. Ale Gotlandia to nie tylko wspaniała historia, to również cudowna przyroda. Znajdziemy tu świerkowo-sosnowe lasy i przepiękne plaże z niezwykłymi formacjami skalnymi. Wyspę wyróżnia łagodny klimat i duże nasłonecznienie. Pod względem wędkarskim Gotlandia należy do najciekawszych miejsc Skandynawii.
Na Gotlandii jest też kilka "tajnych" jezior, w których nasi klienci mogą łowić grube okonie i szczupaki.
Ryby, piękne widoki i święty spokój
Długie i piękne wybrzeże wyspy jest jednym z najlepszych na Bałtyku łowisk troci wędrownej. Szczególnie często trafiają się tu egzemplarze okazowe, przekraczające standardowe 2-3 kg masy. Trocie łowi się z plaży, brodząc w wodzie lub chodząc po skalistym brzegu. Wielkim walorem wyspy jest to, że masowa turystyka wędkarska jeszcze jej nie odkryła. Bez trudu znajdziemy więc zupełnie odludne miejsca, gdzie w ciszy będziemy mogli zażywać aktywnego wypoczynku i łowić piękne ryby. Niektóre miejsca charakteryzują się wręcz bajkowym pięknem. Na Gotlandii spotkamy fragmenty wybrzeża z malowniczymi tarasami skalnymi, inne przypominają wybrzeża mórz południowych. Przy dobrej pogodzie, brodząc w kryształowo czystej i przejrzystej wodzie, której powierzchnia niezmącona jest najmniejszą falką, możemy wyjść kilkaset metrów od brzegu i łowić tam srebrzyste torpedy, które nierzadko po braniu wykonują dynamiczne wyskoki w powietrze. Takie wrażenia pozostają w pamięci na całe życie... W trakcie wędkowania bądź po jego zakończeniu możemy przygotować sobie na plaży plenerowe posiłki. Zapewniamy, że gorąca zupa rybna czy pieczona kiełbasa nigdzie nie smakują tak jak na świeżym, rześkim powietrzu! Po zjedzeniu posiłku warto jeszcze pokontemplować piękno dzikiej skandynawskiej przyrody.
Dostępność łowiska
Trocie na Gotlandii łowi się z brzegu lub brodząc w wodzie (niezbędne neoprenowe spodniobuty). Doskonałych miejsc jest sporo, ale jadąc pierwszy raz, warto zasięgnąć porady miejscowego przewodnika lub eksperta z biura Eventur Fishing. Do przemieszczania się po wyspie niezbędny jest samochód osobowy, którym w wielu punktach można dojechać niemal na same plaże.
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą połowu troci jest spinning z użyciem błystek lub sztucznych much (na zestawie ze sbirolino), a także klasyczna muchówka ze sznurem. Szczegółowe informacje na temat technik i przynęt - w biurze Eventur Fishing.
Limity i ograniczenia
Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebne do bieżącego spożycia w dniu połowu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Wyjątkiem są morskie ryby łososiowate czy śledzie, które można zabrać w większej ilości do przetworzenia w wędzarni czy w marynacie. Tak więc w przypadku troci możemy zabrać nawet kilka ryb na osobę, ale i tutaj apelujemy o umiar, zdrowy rozsądek i szacunek dla przyrody. Wymiar ochronny troci wędrownej wynosi 40 cm. Miejscowi nie praktykują zabierania keltów, co uznają za niesportowe (ryba osłabiona tarłem). Kelty są ponadto chronione, gdyż istnieje pewność, iż są w stanie rozmnażać się w środowisku naturalnym. Co do srebrniaków takiej pewności nie ma - wiele z nich może być bezpłodnych.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Najlepsza forma zakwaterowania to tradycyjne szwedzkie domki z pełnymi wygodami (WC, łazienka), których mamy do zaoferowania sporo, i to w różnych rejonach wyspy. W domkach jest w pełni wyposażona kuchnia, co umożliwia samodzielne przygotowywanie posiłków. Ponadto można zamieszkać w hotelach i ośrodkach turystycznych o bardzo zróżnicowanym standardzie. Na najlepsze łowiska Klienci dojeżdżają własnymi samochodami. Szczegóły na zapytanie.
Na życzenie zapewniamy usługi profesjonalnych miejscowych przewodników wędkarskich oraz mapy wyspy z zaznaczonymi łowiskami.
Przykładowy domek
Przykładowy domek
Warto zabrać ze sobą ponton
Atrakcje w okolicy
✓ zwiedzanie średniowiecznego Visby,
✓ cudowna wyspa Farö, gdzie mieszkał Ingmar Bergman,
✓ zwiedzanie muzeów regionalnych,
✓ wycieczki piesze i rowerowe,
✓ niezwykłe formacje skalne wybrzeża Gotlandii.
Oferta wędkowania - Gotlandia (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce