W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowiska rzeczne i jeziorowe w południowo-zachodniej Grenlandii, oddalone:
ok. 4 godziny rejsu statkiem od Sisimiut,
plus ok. 5 godzin lotu z Kopenhagi (z przesiadką w Kangerlussuaq).
Polecamy na połów palii alpejskiej (od czerwca do września).
Galerie zdjęć
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
tereny niezamieszkałe
dzika przyroda podbiegunowa
fascynujące krajobrazy, góry
tysiące ryb wchodzących do rzek z oceanu
doskonałe brania na muchę i spinning
życie w obozie, blisko natury
dodatkowo możliwość zwiedzenia jednego z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc na świecie (pływające góry lodowe, wieloryby, lodowce, kultura Eskimosów)
Baza Erfalik, zachodnia Grenlandia Flaga Grenlandia
Największa wyspa świata jest nie tylko niebywałą atrakcją dla turystów, oferującą rejsy wśród gór lodowych i podglądanie życia współczesnych Eskimosów. To również jeden z ostatnich "wędkarskich rajów", pełnych dzikich, nie niepokojonych jeszcze przez człowieka ryb.
Tu są czary!
W ostatnich latach Grenlandia została odkryta dla wędkarzy. Tamtejsze rzeki i jeziora, ze względu na surowy klimat, zamieszkuje praktycznie tylko jeden interesujący wędkarsko gatunek - palie alpejska, zwana po łacinie Salvelinus alpinus, a po angielsku "arctic char" (czytaj arktik czar). Ryby te spędzają większą cześć roku w wodach słodkich, ale wiosną spływają na krótki czas do morza za pokarmem, a ich łuska nabiera wówczas srebrzystej barwy. Latem palie powracają do rzek o wędrują w górę na tarliska. Stają się znowu kolorowe - ich zielonkawe boki nakrapiane są różowymi punktami, a brzuchy mienią się żywym, ognistym pomarańczem.
Kraina wędkarskich marzeń
Grenlandzkie palie dają się łowić zarówno na spinning, jak i na suchą muchę. Przeciętnie łupem wędkarzy padają sztuki 50-centymetrowe, które są godnymi rywalami i potrafią dać popis waleczności. Ryby większe, w przedziale 60-70 cm, trafiają się trochę rzadziej, ale praktycznie każdy wędkarz łowi po kilka takich egzemplarzy w trakcie tygodniowej wyprawy. Najwięksi szczęściarze mają przyjemność stoczenia walki (nie zawsze zwycięskiej) z okazami 80-cio i 90-cio centymetrowymi, których masa przekracza 5 kilogramów. Palie możemy porównać raczej do pstrągów (które kształtem bardzo przypominają), niż do łososi, więc proszę wyobrazić sobie łowisko, gdzie mieliby Państwo możliwość codziennego łowienia dzikich "pięćdziesiątaków" i "sześćdziesiątaków", na dodatek w dużych ilościach. To coś z sennych marzeń, a nie realnej rzeczywistości. A Grenlandia takim miejscem właśnie jest!
Srebrzysta palia niedawno weszła z oceanu do rzeki Erfalik. Wzięła na sztuczna muchę.
Obóz na pustkowiu
Eventur proponuje wyprawę w całkowicie odludne rejony Grenlandii, w południowo zachodniej części wyspy. Latem temperatura oscyluje tam w granicach 10-15 stopni Celsjusza (czasami dochodzi do 20), nie jest więc tragicznie zimno. Na miejsce dociera się najpierw samolotem (z Kopenhagi do Sisimiut, z przesiadką w Kangerlussuaq), a następnie dużym, pełnomorskim jachtem motorowym (czterogodzinny rejs wzdłuż wybrzeża). W obozie wędkarze przebywają przez tydzień nie mając żadnego kontaktu z cywilizacją (brak pokrycia sieci komórkowej, jedynie awaryjny telefon satelitarny).
Rzeka Erfalik
Podstawowym łowiskiem w trakcie pobytu w obozie jest rzeka Erfalik. Ma ona miejscami charakter górski, a miejscami płynie spokojnie rozlewając się na dużą szerokość. Wokół rzeki rozciągają się cudowne krajobrazy - teren jest górzysty, pełno mokradeł i zielonych łąk. Rzeka Erfalik przepływa przez dwa jeziora, w których też można łowić ryby. Raz dziennie, w czasie przypływu, do Erfaliku wchodzą z morza setki świeżych wysrebrzonych palii. Łowi się je w odcinku przyujściowym. W górnej części rzeki na wędkę trafiają już ryby mniej lub bardziej kolorowe, zadomowione przez dłuższy czas w słodkowodnym środowisku. najskuteczniejsze przynęty to nimfy, streamery i specjalne pianki (metoda muchowa), a także pomarańczowe błystki obrotowe i gumki (spinning). Palie są niewiarygodnie silne - potrafią odjeżdżać na kilkadziesiąt metrów w dół rzeki i bezpardonowo zrywać zbyt delikatne żyłki.
Palia zacięta na powierzchniową piankę (rodzaj suchej muchy|) na rzece Savssanquit.
Rzeka Savssanquit
Drugą opcją jest wędkowanie na rzece Savssanquit, oddalonej od obozu o 2,5 godziny marszu przez pagórkowatą okolicę. Tam również w przyujściowym odcinku połowimy ryby srebrne, a wyżej kolorowe. Okolica jest dzika, odludna i piękna. Nie wiadomo dlaczego, ale na rzece Savssanquit ryby znacznie chętniej biorą na powierzchniowe pianki, co czyni ich łowienie bardziej widowiskowym i emocjonującym. Na wycieczkę (i w ogóle na całą wyprawę do Grenlandii) należy bezwzględnie zabrać ze sobą siatkę ochronna na głowę przeciw komarom i meszkom, których na wyspie wyjątkowy dostatek. Ale owady te są dokuczliwie jedynie przy bezwietrznej pogodzie. Gdy pojawia się nawet lekki wietrzyk - od razu znikają.
Dostępność łowiska
W rzekach Grenlandii wędkujemy z brzegu lub brodząc w wodzie (niezbędne są wodery lub spodniobuty). Osoby zdecydowane na poznawanie codziennie nowych odcinków rzek powinny być przygotowane na marsz po dość trudnym terenie (pagórki, mokradła).
Rekomendowane metody połowu
Spinning z użyciem błystek obrotowych, woblerów bądź przynęt gumowych. Rekomendujemy zdecydowanie żyłkę, gdyż plecionka ulega łatwo przetarciu na kamieniach w trakcie holu. Sztuczna mucha - nimfa, streamer lub powierzchniowe pianki. Wędka i kołowrotek klasy 5 lub 6. Mocny przypon z żyłki (np. 0,30 mm).
Limity i ograniczenia
Spinningiści mogą wędkować tylko na przynęty uzbrojone w pojedyncze, bezzadziorowe haki. Ryby zabiera się tylko do bieżącego spożycia.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Wędkarze kwaterują w bazie nad rzeką Erfalik. Na raz w bazie przebywa maksymalnie 12 osób. Do dyspozycji każdego z nich osobny namiot z tropikiem (śpiwór należy przywieźć ze sobą). Na terenie bazy wspólna kuchnia i stołówka (w baraku), a także prosta toaleta (tzw. sławojka). Woda pobierana jest z rzeki.
Obóz nad Erfalikiem
Kuchnia i stołówka
Na kolacji
Zapasy żywności i przygotowywanie posiłków zapewnia organizator. Wędkarzy prosi się jedynie o (niekiedy) o pomoc w drobnych sprawach związanych z obozowym życiem (np. przyniesienie wody w specjalnym pojemniku czy wyładowanie zapasów żywności z łodzi transportowej). Elektryczność z agregatu włączana jest na kilka godzin dziennie. Organizator zapewnia pełną informację wędkarską. Przeprawa przez jeziora przy pomocy blaszanych łodzi desantowych lub pontonów.
Oferta wędkowania - Grenlandia (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce