W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko szkierowe zlokalizowane w południowo-wschodniej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 255 km od Nynäshamn,
✓ ok. 258 km od Karlskrony,
✓ ok. 565 km od Ystad,
✓ ok. 210 km od lotniska w Skavsta,
✓ ok. 285 km od lotniska Arlanda.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do października), okoń (od maja do października), sandacz (od czerwca do października).
FIRMA DRAGON POLECA
Dragon poleca
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
W skrócie o łowisku
oferta dla wędkarzy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności pod okiem prawdziwego specjalisty
długi sezon wędkarski (marzec–październik), bardzo dobre wyniki także w miesiącach letnich
duża ilość drapieżników w łowisku
przewodnik znający dobrze okoliczne wody znacznie ułatwia łowienie i skraca czas poszukiwań
dobry sprzęt pływający wyposażony w GPS (ułatwia łowienie w archipelagu)
ograniczona ilość miejsc (rezerwujemy maksymalnie do 14 osób tygodniowo w ośrodku, które mają do dyspozycji olbrzymi areał wody)
świetne miejsce na połowy szczupaka na sztuczną muchę (obok spinningu)
sezonowa restauracja na miejscu
Galerie zdjęć
Opinia klienta
Szkiery to moje ulubione łowiska szczupaków. Czysta woda, liczne zatoczki, trzciny – to jest to! W Grycie byłem 2 razy na wiosnę i połowiłem nieźle za każdym razem. Nie każdy dzień był równie udany, ale to bardziej kwestia poszukiwań i fartu. Na tej wodzie trzeba być elastycznym i aktywnie szukać ryb. W 2-3 zatokach może być zupełnie pusto, a kolejna jest prawdziwym „eldorado” i zębate można łowić seryjnie przez kilka ładnych godzin. Największe ryby jakie udało mi się tam wyciągnąć to 101 cm oraz 107 cm, ale w łowisku są znacznie większe. Fajne jest to, że w tych wodach jest generalnie dużo szczupaków i kiedy większe nie biorą to można połowić sobie takich 60–70 cm. Największą zaletą jest jednak obecność Roberta. On ma naprawdę tę wodę rozpracowaną w najdrobniejszych szczegółach – wie kiedy, jak i gdzie. Śmiało mogę polecić jego usługi. Dziękuję za kolejny udany wypad i do zobaczenia na wodzie!
Paweł z Wrocławia
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
FISHING VIDEO
Archipelag Gryt/Valdemarsvik, szwedzkie szkiery Flaga Szwecja
UWAGA! GRUPOWE WYJAZDY Z POLSKIM OPIEKUNEM DO GRYTU. TUTAJ SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Ten olbrzymi archipelag (łącznie ponad 10 000 ha wody) należy bez wątpienia do najlepszych łowisk szczupaka w Szwecji. Znikoma liczba ośrodków wędkarskich oraz niewielki stopień tzw. "przełowienia" wody gwarantują duże szanse ryby i udany wypoczynek. Od sezonu 2013 w naszej ofercie dostępne są nowe, komfortowe domki. Rezydentem i opiekunem klientów Eventuru na tych łowiskach jest legendarny polski wędkarz – Robert Taszarek, który obsługuje nasze szwedzkie grupy od 2007 roku.
Dobre brania nawet latem
Szkiery Gryt/Valdemarsvik są położone na wschodnim wybrzeżu Szwecji pomiędzy miastami Västervik i Norrköping, nieco na północ od małego portu Valdemarsvik. Jest to miejsce wprost wymarzone na wędkarski urlop - odludne, spokojne i ciche. Bliskość otwartego morza sprawia, że woda jest tu zawsze dobrze natleniona i chłodniejsza niż we wcinających się w ląd zatokach. Dzięki temu ryby w szkierach Gryt dobrze biorą nawet przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie oraz wysokiej temperaturze powietrza, co rzadko zdarza się na jeziorach i wewnętrznych szkierach.
Szczupak to w Grycie ryba numer jeden. Bywa, że znakomicie bierze na "kopyta" Mannsa.
Dużo szczupaków
Gryt/Valdemarsvik jest archipelagiem pełnym małych wysepek, zatoczek i cieśnin. Woda przez większą część sezonu jest przejrzysta i bardzo czysta, a dno porośnięte gęstą roślinnością - zarówno morską, jak glony czy morszczyn, jak i słodkowodną, jak moczarka czy rdestnica. Duże jego odcinki są piaszczyste, ale nie brak również głazów, kamienistych raf i gwałtownych uskoków dna. Brzegi w wielu miejscach obficie porastają trzciny. Szczupaki są tu niemal wszędzie, a żerują w zależności od pogody, pory roku i przebywania stad drobnicy na głębszej bądź płytszej wodzie. Oczywiście jak na wszystkich szkierowych łowiskach niektóre miejsca będą szczególnie obfitowały w zgrupowania ryb, a na innych brania zdarzą się sporadycznie. Jednak średnio zaawansowani wędkarze poradzą sobie bez problemu za pomocą echosondy i uważnej obserwacji terenu, a dodatkowo zawsze poradą służy Państwu niezastąpiony Robert Taszarek. Po zlokalizowaniu najlepszych miejsc wędkarze mogą liczyć na fantastyczne wyniki - z rybami okazowymi włącznie. Rokrocznie w szkierach Gryt/Valdemarsvik padają szczupaki o masie 15 kg, a nawet większe.
Ładny okaz z jednej z "taszarkowych zatoczek".
Co jeszcze?
Poza szczupakiem na wodach archipelagu mamy szansę na udane połowy okoni (szczególnie latem i jesienią, kiedy garbusy grupują się w stada wielu tysięcy sztuk) i białej ryby, a w okresie wiosennym bałtyckiego śledzia i bardzo grubego jazia. Nasi Klienci o tej porze łowili także w tych szkierach piękne trocie, czasami ponad 5 kg.
Można tu także liczyć na udane połowy okoni.
Inne łowiska
W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Gryt/Valdemarsvik oferujemy Państwu ciekawą, wędkarską alternatywę – możliwość łowienia w dzikich, leśnych i zupełnie prywatnych jeziorach (pięknie położonych) zarybionych walecznym pstrągiem tęczowym. Może być to ciekawy przerywnik od szkierowych szczupaków i jakże przyjemny sposób na pozyskanie bardzo smacznej, zdrowej ryby. Pstrągów w jeziorach jest dużo i osiągają tam one niepoślednie rozmiary (z reguły od 1 do 4 kg, choć zdarzają się dużo większe). Ta oferta skierowana jest tylko do naszych klientów, a jeziora nie są ogólnodostępne. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca, dlatego prosimy o kontakt z biurem przed wyjazdem.
Relaks na prywatnym jeziorze pstrągowym. Pływają tu tęczaki dochodzące nawet do 5 kg!
Rezydent wędkarski Robert Taszarek
Miło nam zakomunikować, że naszym rezydentem i ekspertem na dziewiczych szkierowych wodach archipelagu jest były wieloletni trener kadry narodowej, jeden z najlepszych polskich spinningistów - Robert Taszarek. W przebogatym trenerskim dorobku Roberta są drużynowe i indywidualne tytuły spinningowego mistrza świata. W okresie wiosennych i jesiennych turnusów Robert jest na miejscu, aby służyć swoją radą odnośnie doboru sprzętu i skutecznych technik połowu. Każda grupa przyjeżdżająca do Gryt/Valdemarsvik ma w pakiecie minimum dwie 8-godzinne tury wspólnego łowienia z Robertem (dokładny terminarz Klienci ustalają na miejscu z Robertem). Za dodatkową opłatą na miejscu, czas osobistego przewodnictwa Roberta można przedłużyć. Poza tym, Robert jest oczywiście cały czas do Państwa dyspozycji w ośrodku odnośnie do udzielania porad i wskazówek dotyczących wędkowania. Na życzenie nasz rezydent przeprowadza także autorskie seminaria, przybliżające poszczególne metody połowu oraz przynęty (np. jerkbaity, obrotówki czy duże gumowe jigi). Robert jest wędkarzem niezwykle doświadczonym, kulturalnym i cierpliwym – łowienie w jego asyście to prawdziwa przyjemność. Mamy nadzieję, że z pomocą takiego eksperta Państwa szansa na doskonałe połowy znacznie wzrośnie niepomiernie, a nauka wyniesiona ze wspólnego wędkowania będzie procentować przez długie lata!
Robert Taszarek serdecznie zaprasza na wędkarski urlop do archipelagu Gryt!
Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z większym silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest dość trudne z powodu pasa trzcin i prywatnych posesji. Pierwsze dobre miejsca połowu drapieżników znajdują się nie dalej jak 5-10 minut rejsu łodzią od ośrodka wędkarskiego. Szkiery wewnętrzne (tzw. „taszarkowe zatoki”, które wielu z Państwa zna z wcześniejszych pobytów u Roberta w ośrodku Valdemarsvik) oddalone są około 45 minut drogi łodzią od naszej nowej bazy.
Rekomendowane metody połowu
Podstawową metodą połowu ryb drapieżnych jest spinning z użyciem przynęt sztucznych lub naturalnych (np. martwa rybka). Obowiązuje zakaz trollingowania. Szczupaki można także z powodzeniem łowić na sztuczną muchę (sprzyja temu bardzo klarowna woda) lub martwą rybkę. Białą rybę można łowić na spławik lub grunt.
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabrać dziennie 1 szczupaka lub sandacza na domek w rozmiarze 45-75 cm. Wszystkie pozostałe szczupaki/sandacze wypuszczamy z powrotem do wody. Z łowiska można zabierać również inne gatunki, ale tylko w ilościach, które potrzebne są do bieżącego spożycia w dniu połowu. Zakaz zabierania ryb z przeznaczeniem do zamrożenia (bądź przetworzenia) i wywiezienia ze Szwecji. W szkierach obowiązuje zakaz połowu węgorza. Trolling jest zabroniony.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Od sezonu 2013 oferujemy Państwu nową opcję zakwaterowania na łowisku Gryt. Są to domki wybudowane w 2011 i 2012 roku. Tygodniowo rezerwujemy dla naszych Klientów maksymalnie 3 domki (w przypadku wypraw grupowych mogą być to nawet 4 domki), tak aby nikt z Państwa nie odczuł zbytniej presji na łowisku. Takie rozwiązanie gwarantuje także odpowiedni poziom serwisu zapewnianego na miejscu przez Roberta Taszarka.
Domki ulokowane są na półwyspie, tuż nad brzegiem wody (około 100–150 m od łodzi wędkarskich). Znajdują się na terenie campingu, gdzie w okresie letnim (połowa czerwca-sierpień) swoje urlopy spędzają także szwedzkie rodziny (campery). Na terenie campingu znajduje się restauracja oraz bar (w okresie wiosny i jesieni czynne od piątku do niedzieli) oraz pole do minigolfa. Nasz ośrodek to doskonałe miejsce na rodzinno-wędkarski urlop w okresie wakacyjnym – jest tam plaża z płytką wodą i plac zabaw dla dzieci.
Domki wędkarskie posiadają powierzchnię 32 m², salon z TV, 2 oddzielne sypialnie 2-osobowe (jedna z łóżkiem piętrowym, druga z 2-oma łóżkami pojedynczymi), w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę z WC i prysznicem. Dodatkowo weranda z meblami ogrodowymi. Domki przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Robert Taszarek mieszka w sezonie na terenie ośrodka i jest do Państwa dyspozycji.
Domek 4-osobowy
Wnętrze domku
Łódź wędkarska
Zmiany od sezonu 2013 dotyczą także łodzi wędkarskich. Będą to te same jednostki, które niektórzy z Państwa znają z wcześniejszych pobytów w Valdemarsvik, jednak wyposażone w nowoczesny morski ploter/GPS (Garmin 620 map), co bardzo ułatwi poruszanie się po archipelagu. Wykonane z tworzywa łodzie (długość 4,35 m) są bezpieczne i wytrzymałe. Może z nich wędkować maksymalnie trzech wędkarzy. Łodzie wyposażone są w kierownice, elektryczny starter i oszczędne 15-konne silniki Tohatsu.
Oferta wędkowania w Gryt/Valdemarsvik (pakiety) Eventur Fishing
Termin:marzec-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4 osoby w domku, istnieje możliwość dostawienia 1-2 łóżek za dopłatą, ale jest wtedy dość ciasno
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:zawarty w pakiecie
Cena:2 200,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 800,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • nowy domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 łodzie wędkarskie plastykowe 4,3–4,4 m z silnikami spalinowymi Tohatsu (15 KM), kierownicą, ploterem/GPS (Garmin 620map)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • 2 dni łowienia z Robertem Taszarkiem + ciągłe doradztwo/serwis na miejscu
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce