Wyprawy wędkarskie
Hedesunda, środkowa Szwecja
Szwecja
Nedre Dalälven - Wędkarstwo w Szwecji
Nedre Dalälven - Wędkarstwo w Szwecji
Nedre Dalälven - Wędkarstwo w Szwecji
Rejon Nedre Dalälven, ulokowany w środkowej Szwecji (około 180 km północny zachód od Sztokholmu), obejmuje 200-kilometrowy przyujściowy odcinek niezwykle żyznej rzeki Dalälven (Dal) i jest jednym z najatrakcyjniejszych wędkarsko obszarów w całym kraju. Swoją niezwykłą krajobrazową i biologiczną różnorodność zawdzięcza właśnie owej rzece, w której na przemian występują wartkie, dzikie bystrza oraz obszerne, obfite w roślinność rozlewiska przypominające rozległe jeziora.
Tylko 2,5 godziny od promu!
Liczba potencjalnych łowisk, ich wielka odmienność, a przede wszystkim łowione tu ryby przyprawiają wędkarzy o zawrót głowy i sprawiają, iż wielu Gości przyjeżdża tu kilka razy do roku. Cały ten region słynie ponadto z wspaniałych gęstych lasów z mnóstwem dzikiej zwierzyny i leśnego runa (znaczna jego część to park narodowy), co nie jest bez znaczenia dla osób tęskniących za chwilami odpoczynku od codzienności. Minimalna presja wędkarska, a przede wszystkim wspaniałe, duże i silne ryby sprawiają, że obszar ten można śmiało określić mianem prawdziwego wędkarskiego eldorado. I to zaledwie 180 km od Sztokholmu!
 
Nowa perła w ofercie Eventuru - Hedesunda
Niezmiernie miło jest nam Państwa poinformować, iż od stycznia 2010 r. nasze biuro jest jedynym w Polsce przedstawicielem nowego, niewielkiego ośrodka wędkarskiego o nazwie Hedesunda, zlokalizowanego nad dużym rozlewiskiem (a w zasadzie przepływowym jeziorem na biegu rzeki Dal) Hadesundafjärden. Ośrodek nie współpracował do tej pory z żadnym wędkarskim biurem podróży i przyjmował w większości gości z Holandii (tej narodowości są właściciele). Naszym zdaniem rozlewisko Hadesunda należy bez cienia wątpliwości do najlepszych łowisk szczupaka i sandacza w całej Europie. Olbrzymi obszar wodny (blisko 10 000 ha) poprzecinany jest dziesiątkami półwyspów, zatok i trzcinowych korytarzy, co bardzo upodabnia go do bałtyckich szkierów. Woda ma stojący charakter, tylko w niektórych miejscach wyczuwalny jest lekki nurt. Rybostan łowiska jest bardzo różnorodny i reprezentowany przez blisko 30 gatunków. Wędkarzy zapraszamy do Hedesundy na połowy przede wszystkim grubych szczupaków (ryby w rozmiarach 90-110 cm występują w łowisku często) oraz okazałych sandaczy - gatunku, który w Szwecji (w dorodnych rozmiarach) występuje dość rzadko. Mętnookie drapieżniki doskonale czują się w towarzystwie szczupaków i rosną "jak na drożdżach". Średnie rozmiary łowionych sandaczy wynoszą ok. 2-4 kg i dość często można spotkać się z rybą w granicach 5-6 kg. Największe sztuki łowione przez holenderskich gospodarzy dochodzą do 10 kg. Najlepszą porą na wizytę w Hedesundzie będzie maj (duże szczupaki łowione na bardzo płytkiej wodzie), czerwiec-sierpień (sandacz, okoń) oraz wrzesień-listopad (szczupak, sandacz, okoń).
Nedre Dalälven - Hedesunda Piękny szczupak
Nedre Dalälven - Hedesunda Ośrodek z lotu ptaka
Nedre Dalälven - Hedesunda W drodze na łowisko
Nedre Dalälven - Hedesunda Nawet lato darzy rybami
Dostępność łowiska
Jeśli chodzi o szczupaki, okonie, sandacze i ryby spokojnego żeru, to w niektórych miejscach możliwe jest łowienie z brzegu. Niemniej najlepsze rezultaty osiąga się, korzystając z łodzi wyposażonych w silniki spalinowe.

Rekomendowane metody połowu

Najlepsze metody na drapieżniki to spinning i trolling. Na białą rybę spławik i metoda gruntowa.

Limity i ograniczenia

Z łowiska można zabrać maksymalnie 2 ryby dziennie na domek (2 szczupaki, 2 sandacze lub 1 szczupaka i 1 sandacza). Niedozwolone jest wywożenie ryb do kraju. Z łowiska nie można zabierać szczupaków większych niż 80 cm i sandaczy większych niż 70 cm.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Polscy wędkarza mają możliwość zakwaterowania w dwóch komfortowych, drewnianych domkach zlokalizowanych około 150 m od brzegu. Domki znajdują się na terenie pola kempingowego, na które w sezonie letnim przyjeżdżają szwedzcy i holenderscy turyści. Mimo to nawet w środku lata jest tu cicho i spokojne, co Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji
jest typowe dla całej Skandynawii. Na terenie ośrodka wędkarskiego znajdziemy recepcję oraz restaurację serwującą dania kuchni skandynawskiej i europejskiej. Restauracja ma zezwolenie na sprzedaż alkoholu.
Do dyspozycji wędkarzy aluminiowe łodzie wędkarskie Linder o długości 4,1-4,4 m (maks. 3 osoby). Wyposażone są w nowoczesne silniki o mocy 4 KM. Za dodatkową opłatą można wypożyczyć większą łódkę z silnikiem 15 KM. Na miejscu dostępne są batymetryczne mapy łowiska oraz usługi doświadczonego przewodnika wędkarskiego (wcześniejsza rezerwacja w biurze). Licencje wędkarskie płatne są po przyjeździe na miejsce (175,- SEK/osoba/tydzień).
Domek Lax dla 4-6 osób
42 mkw. + 20 mkw. poddasza. Ładny drewniany domek w skandynawskim stylu. Zapewnia wygodne zakwaterowanie dla 4-5 osób (maks. 6 osób). W domku znajdziemy salon z kominkiem i TV, w pełni wyposażony aneks kuchenny, łazienkę oraz 3 sypialnie (1 na poddaszu). Na zewnątrz weranda z meblami ogrodowymi.
Domek Gos dla 4-6 osób
32 mkw. + 15 mkw. poddasza. Ładny drewniany domek w skandynawskim stylu. Zapewnia wygodne zakwaterowanie dla 4-5 osób (maks. 6 osób). W domku znajdziemy salon z kominkiem i TV, w pełni wyposażony aneks kuchenny, łazienkę oraz 2 sypialnie (1 na poddaszu). Na zewnątrz weranda z meblami ogrodowymi. Domek Gos zbudowany jest jak bliźniak - w jednym budynku znajdują się 2 osobne "domki" z oddzielnymi wejściami, werandami etc.
Atrakcje w okolicy
 • miasto Uppsala (dawna stolica Szwecji)
 • szlaki przyrodnicze - rowerowe, kajakowe oraz piesze
 • Älvkarleby - łososiowy odcinek rzeki Dal oraz Muzeum Łososia
  Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji
  Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji Hedesunda - Wędkarstwo w Szwecji
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych