Wyprawy wędkarskie
Helnessund, północna Norwegia
Szwecja
Helnessund - Wędkarstwo w Norwegii
Helnessund - Wędkarstwo w Norwegii
Helnessund - Wędkarstwo w Norwegii
Niewielka rybacka osada Helnessund, ulokowana w samym centrum Vestfjorden, to znany punkt na wędkarskiej mapie Europy. Co roku, pomimo dość dużych odległości, tutejsze łowiska odwiedzają liczni wędkarze z Niemiec, Czech, Francji, a nawet sąsiedniej, słynącej z obfitości ryb Szwecji.
Łowiska tuż obok domku
Helnessund znajduje się dokładnie naprzeciwko osławionych Lofotów, których poszarpany zarys jest przy dobrej pogodzie doskonale widoczny. Do dziś miejsce to zachowało swój pierwotny, kameralny charakter - starej rybackiej wioski z niewielkim portem i przetwórnią ryb. W Helnessund można liczyć na równie dobre (a latem i jesienią znacznie lepsze) połowy niż na wspomnianych Lofotach. Nie trzeba tu daleko pływać łodzią - proponowane domki znajdują się tuż przy ujściu fiordu na otwarte morze, a znakomite miejsca na grube dorsze, sportowe rdzawce i szybkie jak torpedy czarniaki znajdują się nie dalej jak 10 minut jazdy łodzią od zakwaterowania...
Testowe wędkowanie
Helnessund odwiedziliśmy ekipą Eventur Fishing w czerwcu 2005 r., a pobyt tam zaliczamy do najwspanialszych wędkarskich przygód życia. Naprawdę jest co wspominać! Na pilkery na nocnej wyprawie kutrem łowiliśmy grube dorsze (12-18 kg), trafił się niewielki halibut, okazałe miętusy morskie oraz zębacze. Kiedy braliśmy do ręki spinning, łowiliśmy przy urwistych skalnych ścianach piękne rdzawce (do 7 kg!) oraz wszędobylskie czarniaki, które atakowały dosłownie każdą przynętę. Przez 6-8 godzin łowienia każdy z nas miał na rozkładzie ok. 100-150 kg ryb! Momentami, gdy brania zdarzały się w każdym rzucie (tak, to nie pomyłka), wpadaliśmy w prawdziwy wędkarski amok i żadna siła nie była zdolna wyciągnąć nas z łowiska. Wielogodzinne sesje ułatwiały białe noce, podczas których ryby brały jeszcze lepiej niżs w dzień.
Widzieliśmy nawet foki
Widzieliśmy wielotysięczne stada makreli, spławiające się srebrzyste trocie oraz kilkanaście wielkich łososi atlantyckich, które ze stoickim spokojem przepłynęły kilka metrów od dziobu naszej aluminiowej łodzi (woda jest tutaj czysta jak kryształ i ma 10 m przezroczystości). Podczas dalszej wyprawy w morze natknęliśmy się na stado przyjaznych fok oraz dostojne orły morskie, które karmiliśmy odpadkami ze sprawianych ryb. A wszystko to działo się podczas białych, nieprzespanych nocy i w otoczeniu bajkowej przyrody, której widok już na zawsze zapadł nam w pamięć... Gorąco polecamy Państwu rejon Helnessund. Jest to bez wątpienia jedno z najbardziej atrakcyjnych wędkarsko miejsc w naszej ofercie.
Helnessund - Wędkarstwo w Norwegii Pięciokilowy dorsz
Helnessund - Wędkarstwo w Norwegii Właśnie mamy odpływ
Helnessund - Wędkarstwo w Norwegii Dorsze z głębokiej wody
Helnessund - Wędkarstwo w Norwegii W tle zarys Lofotów

Dostępność łowiska
W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu. Kilkukilowe dorsze i czarniaki biorą czasami nawet z tarasu domku, a dwa lata temu nasi Klienci złowili w okolicy domku wielkiego 60-kilogramowego halibuta! Jednak najlepsze efekty daje wędkowanie z bezpiecznej, przystosowanej do pływania po morzu łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak zębacz czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Rdzawce znakomicie biorą na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Mniejsze ryby (do 5 kg) połowimy również na płytszej wodzie w głębi fiordu na trolling z użyciem woblerów. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity i ograniczenia

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Dojazd na norweskie łowiska

Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Ośrodek wędkarski "Vestfjorden"
Zakwaterowanie w nowo wybudowanym całorocznym domu o bardzo wysokim standardzie. Dom ulokowany jest na wodzie, na drewnianych palach. Bezpośredni dostęp do łodzi wędkarskich. Dom ma 3 oddzielne apartamenty (6-osobowy o pow. 60 mkw. i dwa 4-osobowe o pow. 32 mkw. każdy), które można wynająć razem lub osobno. Każdy apartament ma osobne wejście, w pełni wyposażoną kuchnię (zmywarka do naczyń, kuchenka mikrofalowa, elektryczna) oraz łazienkę. W każdym apartamencie do dyspozycji gości TV sat., ogrzewane podłogi i obszerna drewniana weranda z widokiem na morze. Specjalne stanowisko z bieżącą wodą do sprawiania ryb. Oddzielne pomieszczenie na sprzęt i ubiór wędkarski. Zamrażarka w każdym apartamencie. Ponadto możliwość korzystania z pralki oraz suszarni do ubrań. Pościel na wyposażeniu domku. Najbliższa stacja benzynowa, sklep wędkarski oraz niewielki sklep spożywczy - 300 m. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, łosoś atlantycki) - 10 km (rzeka Asjordelva). Plaża (kąpielisko) - 5 km. Możliwy transfer z/do lotniska w Bodö (990 NOK/os. w obie strony). Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne i bezpieczne łodzie wędkarskie Kvaerno oraz Oyen. Dostępne są łodzie plastikowe oraz aluminiowe. Długość od 5,0 do 5,7 m (łodzie są 3- i 4- osobowe). Każda z łodzi wyposażona jest w silnik spalinowy Suzuki (czterosuw) o mocy od 40 do 50 KM. Na wyposażeniu każdej łodzi dodatkowo: echosonda z kolorowym monitorem, GPS, kierownica, oświetlenie. Elektryczny zapłon.
 
Ośrodek Wędkarski "Helnessund"
Dom mieszkalny (63 mkw., 4 miejsca do spania) oraz dodatkowe pokoje (2- i 3-osobowe, 16-30 mkw.) w oddzielnym budynku w porcie rybackim. Wysoki standard. Zarówno dom jak i pokoje posia- dają w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę. Taras z widokiem na morze. Specjalne stanowisko z bie-
Helnessund - Wędkarstwo w Norwegii Helnessund - Wędkarstwo w Norwegii
żącą wodą do sprawiania ryb. Oddzielne pomieszczenie na sprzęt i ubiór wędkarski. Zamrażarki, pralka oraz suszarnia ubrań. Dom i pokoje ulokowane są 50-200 m od przystani łodziowej. Pościel na wyposażeniu domku. Najbliższa stacja benzynowa, sklep wędkarski oraz niewielki sklep spożywczy 40-140 m. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, łosoś atlantycki) - 10 km (rzeka Asjordelva), plaża (kąpielisko) - 5 km. Możliwy transfer z/do lotniska w Bodö (990 NOK / os. w obie strony). Dostępne łodzie: Oyen (5 m oraz 6 m), wyposażone w silniki Yamaha 30 oraz 70 KM, echosondy (Eagle) oraz GPS (Garmin). Kierownica oraz oświetlenie na każdej z łodzi, elektryczny zapłon.
Dodatkowo na życzenie Klientów organizujemy w Vestfjorden dalekomorskie (wyprawa całodniowa lub całonocna) rejsy kutrem z miejscowym rybakiem. Wycieczka taka jest w Norwegii dość kosztowna (ok. 500-600 NOK/os.), ale zaręczamy Państwu, iż warto skorzystać z tej formy wędkowania. Płynąc w rejs z miejscowym rybakiem (kuter zabiera na pokład maks. 6 osób), mamy praktycznie 100% gwarancji na dwucyfrowe dorsze, czarniaki i wiele innych okazów. Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz dokładne mapy batymetryczne są dostępne w biurze Eventur Fishing.
Atrakcje w okolicy
 • Lofoty (prom),
 • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
 • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki,
 • piaszczyste plaże (znakomite warunki do kąpieli),
 • pamiątki z okresu II wojny światowej,
 • zwiedzanie Narwiku.
  Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund
  Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund
  Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund Norwegia Helnessund
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
  Obejrzyj reportaż z Norwegii na stronie
  www.fishingexplorers.com
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych