W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w środkowej części Norwegii, oddalone:
✓ ok. 630 km od Oslo,
✓ ok. 230 km od lotniska w Trondheim,
✓ ok. 1000 km od Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, rdzawiec, karmazyn, halibut i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy. Najlepszy sezon wędkarski trwa od marca do września.
Galerie zdjęć
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
bliski dojazd w porównaniu z łowiskami północy
łowisko bardzo zasobne w duże ryby
długi sezon wędkarski
baza świetnie przygotowana do obsługi profesjonalnych wędkarzy
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Wyspa Sula, środkowa Norwegia Flaga Norwegia
Czy trzeba zawsze jechać daleko na północ aby mieć szansę na prawdziwe norweskie okazy? Do tej pory tak sądziliśmy, ale po wizycie na Suli jesteśmy zmuszeni do zmiany tej opinii. Ta położona zupełnie na otwartym morzu malutka wysepka dostarczy wam wędkarskich emocji porównywalnych z łowiskami północnej Norwegii.
Archipelag rybaków
Sula znajduje się w rejonie Trondelag, około 5 godzin drogi (prom po drodze) z Trondheim. Ten niewielki i niemal zupełnie płaski kawałek skalistego lądu zamieszkuje na stałe 60 osób i wszyscy dorośli trudnią się na wyspie rybołówstwem. I nic w tym dziwnego, ponieważ z powodu bardzo korzystnego położenia blisko otwartego morza wiele gatunków ryb przebywa tu przez okrągły rok. Przez cały sezon można tu łowić bardzo duże czarniaki (!), rekordowe rdzawce (ponad 10 kg!), dorsze, halibuty oraz karmazyny. Zębacz występuje rzadziej, ale za to osiąga piękne rozmiary. Największe ryby łowi się z reguły na podwodnych górkach i blatach położonych na otwartej wodzie (od 15 do 45 minut drogi z bazy wędkarskiej) jednak pływać w te miejsca sugerujemy tylko przy stabilnej pogodzie (odradzamy powyżej wiatru wiejącego więcej niż 6 m/s). W przypadku złej pogody należy łowić pomiędzy skalistymi wyspami, które otaczają Sulę dokoła. Są ich dziesiątki i na ryby da się wypłynąć nawet przy silnym wietrze. Na prawdziwe okazy nie ma tam co prawda co liczyć (poza rdzawcami, które często przebywają na płyciznach w pobliżu skał), ale ryb małych i średnich (najbardziej wartościowych pod względem kulinarnym) jest bez liku. Znajdziemy tam przede wszystkim dorsze (1-10 kg), mniejsze czarniaki (2-5 kg), wspomniane już rdzawce i halibuty w przedziale 5-15 kg.
Gigantyczne czarniaki pojawiają się stadami na otwartym oceanie, ale niedaleko wybrzeża Suli.
Z dala od cywilizacji
Jeśli zechcą się Państwo tam wybrać, przeniosą się w inny, nieco baśniowy świat. W centrum wysepki, w cichej zatoczce leży urokliwy porcik rybacki, otoczony tradycyjnymi chatami na palach (rorbu). Wokół kilkanaście domów mieszkalnych, jeden sklep, jeden pub, szkoła i mały kościółek. Doskonałe łowiska znajdują się zarówno na otwartym morzu, około 20 minut drogi z portu, jak i wewnątrz archipelagu, wśród niezliczonych skalistych mini wysepek. Dla miłośników lżejszego, sportowego spinningu dobra wiadomość - rdzawce występują tu masowo. Złowienie kilku ryb dziennie w granicach 3-4 kg nie powinno sprawiać żadnego kłopotu. Na płyciznach, blatach z piaszczystym dnem można w każdej chwili "zapiąć" potężnego halibuta.
Wyjście z wewnętrznych wód Suli na otwarty Atlantyk.
Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewniają łodzie wędkarskie, wyposażone w silniki spalinowe, echosondy i GPS. Z brzegu także można w niektórych miejscach łowić ryby, ale biorą z reguły tylko mniejsze sztuki (1-2 kg). Pstrągi w jeziorkach można łowić z brzegu lub brodząc w wodzie.
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak molwa czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze, czarniaki i rdzawce. Te ostatnie znakomicie biorą również na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Baza wędkarska Sula mogłaby służyć jako przykład perfekcyjnie przygotowanego ośrodka wędkarskiego. Nad samym brzegiem wody dla Gości przygotowane zostały 4- lub 6-osobowe apartamenty z widokiem na morze i rybacką wioskę. Każdy apartament posiada salon z TV sat, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę oraz 2 lub 3 oddzielne sypialnie 2-osobowe. Wszędzie dostępny jest bezpłatny internet. Kilkadziesiąt metrów dalej mieści się niewielka restauracja, bar (z pozwoleniem na sprzedaż alkoholu) oraz budynek gdzie wędkarze znajdą siłownię, tenis stołowy, bilard oraz saunę (wszystko do bezpłatnego użytku).
Apartamenty na Suli
Przystań
Łódź na wodzie
Zaraz obok apartamentów ulokowana jest wędkarska przystań z łodziami. Do wyboru są dwa rodzaje aluminiowych jednostek – łodzie 19 stóp z silnikami 50 KM lub 21 stóp z silnikami 70 – 90 KM. Wszystkie łodzie wyposażone są w echosondy, gps oraz ploter. Na terenie ośrodka znajduje się także duże stanowisko do sprawiania ryb (osobny budynek), obszerna chłodnia (stała temperatura minus 18 C) oraz osobne pomieszczenie gdzie można wysuszyć kombinezony i pozostawić sprzęt wędkarski.
Atrakcje w okolicy
✓ szlaki spacerowe i rowerowe,
✓ Trondheim - jedno z głównych miast Norwegii z zabytkową katedrą.
Oferta wędkowania na wyspie Sula (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Trondheim i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu (a dostępne są dwa apartamenty: 4- i 6-osobowy, możliwe dostawki)
Zakwaterowanie:apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 200,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 800,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 20.09.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 4-osobowy z pościelą, ręcznikami
  • łódź wędkarska 4-osobowa 5,8 metra z silnikiem spalinowym 50 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce