W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko jeziorowe o powierzchni ponad 600 ha, położone w południowej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 220 km od Nynäshamn,
✓ ok. 560 km od Karlskrony,
✓ ok. 130 km od lotniska Arlanda w Sztokholmie.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do listopada), okoń (od czerwca do października), sandacz (od czerwca do listopada).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
wysoki standard
bardzo przystępna cena
lokalizacja w atrakcyjnym wędkarsko rejonie Nedre Dalälven
mnogość gatunków ryb
Galerie zdjęć
Jezioro Hovran, środkowa Szwecja Flaga Szwecja
Rzeka Dal i pojezierze Nedre Dalälven to jedne z najbardziej atrakcyjnych wędkarsko rejonów Szwecji. W biegu rzeki znajdziemy takie ciekawe akweny, jak rozlewiska Hedesunda czy Färnebofjarden, które od kilku lat goszczą polskich wędkarzy. Teraz mamy przyjemność zaproponować niezwykle komfortowy, niedrogi, a przede wszystkim jeszcze nie znany w Polsce ośrodek wędkarski nad dziewiczym jeziorem (właściwie rozlewiskiem) Hovran, położonym w środkowym biegu rzeki.
Idealna woda na tygodniowy urlop
Rozlewisko Hovran znajduje się zaledwie 220 km od portu w Nynäshamn i 130 km od lotniska Arlanda. Po doskonałych szwedzkich drogach można tam dojechać w niecałe 3 godziny. Akwen pod względem rozmiarów należy do średnich - ma długość ok. 4 km i szerokość do 3 km, a więc jest idealny na tygodniowy wędkarski wyjazd. Hovran to łowisko bardzo różnorodne - zajdziemy na nim zarówno miejsca płytkie, typowo wiosenne (zatoki z obfitą roślinnością), jak i głębsze uskoki dna i górki położone w sąsiedztwie starego koryta rzeki.
Jesienny dzień na jeziorze.
Na szczupaki, sandacze i okonie
Rybostan jeziora jest imponujący - na stałe Hovran zamieszkuje 15 gatunków ryb, w tym oczywiście te najbardziej pożądane przez wędkarzy. Znajdziemy więc w wodzie dużą i stabilną populację drapieżników, które reprezentują przede wszystkim szczupaki, sandacze oraz okonie. Podczas naszej testowej wizyty w październiku 2011 r nie udało nam się złowić esoksa większego niż 85 cm, ale zaznaczyć trzeba, iż wędkowaliśmy jedynie 2 dni. Spotkaliśmy się natomiast ze znanym w okolicy przewodnikiem wędkarskim, który opowiadał nam o prawdziwych okazach szczupaków (nawet 130 cm) zamieszkujących rozlewisko. Opowieści poparł doprawdy imponującymi fotografiami i zaprosił nas na wiosenne wędkowanie (wtedy największe ryby wychodzą na liczne w Hovran płycizny). W łowisku występują także powszechnie sandacz oraz okoń. Miejsca, gdzie zazwyczaj przebywają, to ostre i głębsze kanty (do 15 m) w okolicach starego koryta rzeki, gdzie woda wyczuwalnie płynie. Średnia waga łowionych sandaczy to 1-3 kg, ale każdego sezonu łowione są ryby 5-kilogramowe i większe. Szwedzcy wędkarze łowią "mętnookie" wyłącznie na trolling i nie stosują bardzo skutecznej techniki opadu. Może więc okazać się, iż Hovran to poza szczupakiem także doskonałe łowisko sandaczowe - zapewne tezę tę zweryfikują nasze pierwsze grupy w sezonie 2012.
Rejon Nedre Dalälven słynie z okazowych szczupaków.
Jest też biała ryba
Wszystkie drapieżniki w Hovran można poławiać na spinning (najskuteczniejszy wczesną wiosną i późną jesienią) lub też na trolling (ta metoda sprawdza się najlepiej w czasie wakacji, kiedy duże ryby zajmują większe głębokości na głównym plosie). Poza typowymi drapieżnikami wody Hovran zamieszkują liczne gatunki białorybu. Najliczniej występują: leszcz, płoć oraz lin. Jest także węgorz (okresowo pod ochroną) oraz miętus. Ryby te można łowić przy pomocy wędki spławikowej lub lekkiej gruntówki (picker). Odpowiednie przynęty oraz zanęty do połowu białej ryby należy przywieźć ze sobą z Polski.
Dostępność łowiska
Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W niektórych miejscach można także brodzić i łowić ryby z brzegu, choć łódź daje znacznie większe możliwości wędkarskie.
Rekomendowane metody połowu
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabrać 2 szczupaki względnie sandacze lub 1 szczupaka i 1 sandacza dziennie na domek w wymiarze 45-75 cm. Ryby innych gatunków można zabierać z łowiska tylko do bieżącego spożycia. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Naszym klientom oferujemy dwa wolnostojące domki o bardzo wysokim standardzie. Naszym zdaniem spełnią oczekiwania wymagających wędkarzy lub rodzin z dziećmi. Oba położone są w cichej, spokojnej okolicy, około 150 m od brzegów jeziora i łodzi. W pobliżu brak innych ośrodków wypoczynkowych i większych skupisk ludności. Dookoła lasy obfitujące w owoce runa leśnego. Domki posiadają odpowiednio powierzchnię 90 oraz 100 m2. Każdy przeznaczony jest na maks. 6 osób. W każdym domku 3 sypialnie (2 antresole + 1 oddzielna sypialnia), salon wypoczynkowy z TV i kominkiem, łazienka, kuchnia (z kompletem sprzętów) oraz weranda z grillem.
Dom nad Hovran
Wnętrze domu
Wnętrze domu
Na wędkarzy czekają aluminiowe łodzie Linder wyposażone w silniki 10 KM (czterosuwy). Każda grupa naszych Klientów otrzymuje przed wyjazdem mapy wędkarskie oraz pełną informację wędkarską o łowisku. Na życzenie można wynająć doświadczonego przewodnika na całodzienne wędkowanie. Koszt 3600,- SEK za maks. 3 osoby.
Oferta wędkowania na jeziorze Hovran (pakiety) Eventur Fishing
Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6-osób w 1 domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro/rozlewisko rzeki Dal oraz fragment rzeki
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:1 250,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 7 500,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy bez poszewek na pościel i ręczników
  • 2 łodzie wędkarskie 3-osobowe z silnikami 10 KM
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Dodatkowo płatne
(na miejscu):
  • tygodniowe licencje wędkarskie na jezioro Hovran do wykupienia na miejscu u gospodarza – 150 SEK/osoba/tydzień
  • paliwo do łodzi
  • sprzątanie końcowe
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce