W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko rzeczne w środkowej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 490 km od lotniska Sztokholmie,
✓ ok. 590 km od portu w Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do września), okonia (od czerwca do września), siei (od czerwca do września), innych gatunków białej ryby (od czerwca do września), a także lipienia (od czerwca do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
piękna okolica i niemal zero wędkarzy poza mieszkańcami naszego ośrodka
wspaniała, czysta i bardzo rybna rzeka, z szerokimi rozlewiskami oraz odcinkami nurtowymi, zróżnicowana głębokość, sporo roślinności dennej
poza szczupakiem i okoniem (spinning) możliwość połowu na sztuczną muchę siei oraz lipieni
bardzo dobre warunki zakwaterowania i uczynni gospodarze
Galerie zdjęć
Rzeka Indalsälven, środkowa Szwecja Flaga Szwecja
Jednym z najciekawszych łowisk zlokalizowanych w środkowej Szwecji jest dostojna i piękna rzeka Indalsälven. Spędzając nad nią urlop, mamy szansę na łowienie wielu bardzo atrakcyjnych gatunków ryb - w tym tak lubianych przez polskich wędkarzy szczupaków. Dodatkowo wielką atrakcją są sieje, które w okresie rójki jętki doskonale biorą na sucha muchę. To prawdziwy kulinarny rarytas!
Przez góry i jeziora do morza
Rzeka Indalsälven należy do najpiękniejszych w Szwecji. Bierze swój początek w górzystej okolicy przy granicy z Norwegią i płynie przez 420 km na wschód w kierunku Morza Bałtyckiego. Po drodze rzeka przepływa przez dwa duże jeziora - Storsjön i Gesunden. Na niektórych odcinkach Indalsälven ma charakter bardziej górski - dno zalegają kamienie, a nurt jest silny. Na innych rzeka jest szeroko rozlana i płynie spokojnie. W bocznych zatokach woda praktycznie stoi - tak jak w jeziorach, a brzegi porastają trzciny. Dno jest bardzo urozmaicone - dużo jest ostrych stoków i zagłębień, są też rafy i płycizny. Na znacznej powierzchni jest pokryte łanami roślin.
Dzięki tej różnorodności wodnego krajobrazu i warunków panujących pod lustrem wody system rzeki Indalsälven stał się idealnym środowiskiem do rozwoju i życia dla wielu gatunków ryb. W wodzie spotkać można zarówno prądolubne pstrągi czy lipienie, jak i preferujące spokojną wodę szczupaki. Oprócz tego licznie występuje okoń, płoć, leszcz i sieja. A w odcinkach przyujściowych pojawia się troć i łosoś.
Gospodarz naszego ośrodka agroturystycznego ze swą imponującą łodzią.
Czerwcowa wizyta
Łowisko testowaliśmy w czerwcu 2010 roku. Wizytowanym przez nas miejscem było gospodarstwo agroturystyczne położone kilka kilometrów od miasteczka Stugun (opis poniżej). To bez wątpienia jedna z najciekawszych szwedzkich ofert, jaką kiedykolwiek dane nam było zobaczyć. Fenomenalne łowiska są tuż "pod nosem"! Praktycznie kilkaset metrów od przystani można z powodzeniem łowić grube szczupaki, których jest tutaj bardzo dużo. Zębate drapieżniki zamieszkują przede wszystkim głębsze miejsca w rzece (szczególnie te okazowe sztuki), lecz na żer wychodzą na porośnięte zielskiem płytkie łąki. Łowić je można zatem i na trolling (z głębiny), i na spinning, i na sztuczną muchę. Przy okazji w przynętę może uderzyć okazały okoń, bo sztuki w przedziale 35-45 cm nie są tu niczym nadzwyczajnym!
Czerwcowe południe. Można łowić albo się opalać! Czy tak wyobrażaliście sobie zimną Szwecję?
Sieje i lipienie na jętkę!
Miłym przerywnikiem w łowieniu szczupaków może być polowanie z muchówką na lipienie bądź sieje. Ryby te masowo występują w miejscach, gdzie woda przepływa wyraźnie zaznaczonym nurtem obok skupisk głazów lub podwodnych traw. Naszym łupem padło wiele pięknych okazów, a od siei wychodzących do majowej jętki wprost nie mogliśmy się oderwać. Ryby zbierały przynęty z powierzchni tak agresywnie, jak pstrągi czy lipienie. Największy problem był z zacięciem, ale jeśli już wzięła duża sztuka, zazwyczaj udawało się ją wyholować. A musimy powiedzieć, że sieje były zacne: największe dochodziły do 2 kg! Oczywiście był to dobry moment, bo jętka właśnie się roiła. Nie wiemy, jak byłoby z siejami w innej porze roku.
Piękny dwukilowy okaz złotej siei. Walka z rybą przy użyciu muchówki trwała kilka minut.
Ale jakby co - zawsze są chętne do współpracy lipienie. Codziennie każdy z nas łowił (jako przyłów przy siejach) przynajmniej 1-2 sztuki o długości przekraczającej 40 cm, a największe "kardynały" dochodziły do 45 cm. Poza wędkarskimi emocjami mieliśmy więc również ucztę kulinarną, bo sashimi z siei czy lipienia to doprawdy prawdziwy rarytas...
Dostępność łowiska
Łowienie z brzegu jest miejscami możliwe, ale na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy łodzią wyposażoną w silnik spalinowy. Można również spróbować szczęścia z drewnianego pomostu zlokalizowanego na przystani. Już tam da się złowić szczupaka, okonia czy białą rybę.
Rekomendowane metody połowu
Na płytszych miejscach (zatoki, płytkie łąki podwodne) - spinning lub sztuczna mucha. Na głębszych odcinkach rzeki - spinning i trolling. Na ryby spokojnego żeru: spławik lub gruntowa przystawka.
Limity i ograniczenia
Z rzeki można zabrać dwa szczupaki w wymiarze 45-80 cm na domek dziennie. Pozostałe ryby tego gatunku muszą być ostrożnie wypuszczone do wody. Ponadto można zabierać z łowiska inne ryby (np. okoń, lipień, sieja) w ilościach niezbędnych do spożycia w dniu połowu. Nie praktykuje się mrożenia filetów w celu wywiezienia ich ze Szwecji. Te warunki uzgodnione zostały z gospodarzem domku i obowiązują wszystkich turystów korzystających z jego gościny i sprzętu pływającego.
Typowy lipień z Indalsälven - bardziej smukły od naszego z Sanu. Ta sztuka ma ponad 40 centymetrów.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Do dyspozycji Gości komfortowy 5-osobowy apartament (3 osobne sypialnie) znajdujący się na terenie niewielkiego gospodarstwa agroturystycznego, około 150 m od brzegu rzeki i przystani łodziowej. Gospodarz mieszka z rodziną w sąsiednim budynku. W apartamencie, poza sypialniami, znajduje się doskonale wyposażona kuchnia z dużą jadalnią oraz łazienka z WC i prysznicem. Jedna z sypialni może też służyć jako dzienny salonik wypoczynkowy (TV). Apartament ma wysoki standard. Najbliższy, dobrze zaopatrzony sklep spożywczy znajduje się w nieodległym miasteczku Stugun (kilka minut jazdy samochodem).
Apartamenty dla wędkarzy
Piękny dom gospodarza
Łódź wędkarska
Do dyspozycji aluminiowe łodzie Linder 440 oraz Linder 400 z silnikami Suzuki o mocy 4 KM (4-suwy). Silniki mają wystarczającą moc aby, łatwo poruszać się po rzece i rozlewiskach. Informacja wędkarska w biurze Eventur Fishing.
Oferta wędkowania Rzeka Indalsälven (pakiety) Eventur Fishing
Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Sundsvall/Östersund lub Sztokholm Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 5 osób w 1 apartamencie
Zakwaterowanie:apartamenty 5-osobowe
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:rzeka z szerokimi rozlewiskami
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:1 580,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 5 osobach uczestniczących (łącznie 7 900,- PLN za 5 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 5-osobowy z pościelą i sprzątaniem końcowym,
  • 2 łodzie wędkarskie Linder 4,4 m z silnikami spalinowymi (4 KM)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie (250 SEK os/tydzień) płatne na miejscu u gospodarza
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce