O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Isla de la Juventud położona jest na południu Kuby, około 30 minut lotu z Hawany. Jest to pozbawione masowej turystyki miejsce, gdzie można obserwować prawdziwe życie Kubańczyków.
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Tarpon, bonefish, permit, barakuda, jack crevalle, tuńczyk żółtopłetwy, cubera snapper, grouper i wiele innych. Bez żadnych wątpliwości wody otaczające wyspę należą do najlepszych łowisk tarpona i bonefisha na świecie.
Kiedy jechać?
Sezon trwa cały rok, ale odradzamy podróżowanie w okresie wrzesień-luty (możliwość huraganów oraz zimnych frontów, które utrudniają łowienie). Najlepszy czas na wyjazd to miesiące od marca do połowy sierpnia.
Dostępność łowiska
Ryby łowi się ze specjalistycznych łodzi wędkarskich, napędzanych silnikami spalinowymi o mocy 60-90 KM i kierowanych przez bardzo doświadczonego, miejscowego przewodnika-kapitana. Z jednej łodzi może łowić maksymalnie dwóch wędkarzy.
Rekomendowane metody połowu
Łowienie na muchę oraz spinning z użyciem popperów, stickbaitów oraz dżigów (speed jigging).
Limity i ograniczenia
Wypuszcza się wszystkie tarpony, bonefishe i permity. Na życzenie można zabrać inną rybę do konsumpcji, którą wprawnie przyrządzi na kolację kucharz w hotelu.
Zakwaterowanie
Niewielki hotel na obrzeżach Gerony - klimatyzowane pokoje 1-osobowe z łazienkami. Posiłki na miejscu. Szczegóły obok.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
duża, stabilna populacja tarpona i innych ryb w łowisku
znikoma presja wędkarska i zakaz rybołówstwa przemysłowego
piękne otoczenie raf koralowych, wysp i mangrowców
dobry sprzęt pływający
wysoki poziom bezpieczeństwa
profesjonalna opieka gospodarzy
egzotyka i koloryt Kuby
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Kuba to prawdziwa gratka dla turystów. Polecamy wydłużyć pobyt poza wędkowanie i zostać co najmniej kilka dodatkowych dni. Koniecznie trzeba zwiedzić Hawanę i poczuć niesamowity klimat tego miasta. Napić się mojito oraz udać na przejażdżkę amerykańskim cadillakiem z połowy ubiegłego stulecia. Warte zobaczenia są także Cienfuegos oraz Trinidad. Poza tym piękne plaże w Varadero, uprawy tytoniuw Vinales czy Dolina Cukrowa.
  Ameryka Środkowa i Południowa Kuba Flaga Kuba
Zapraszamy na wędkowanie w kubańskim rezerwacie przyrody, które jeszcze do niedawna było dostępne jedynie dla nielicznych szczęśliwców. Dziś działa tu prężny wędkarski operator, zapewniający odpowiednią infrastrukturę, jednak ilość wędkarzy jest nadal ściśle limitowana. Wody wokół wyspy kipią od ryb, a jeśli chodzi o takie gatunki, jak tarpon czy bonefish, to nie znamy lepszej lokalizacji na Karaibach.
Inny wymiar łowienia
Kuba - ten niewielki, wyspiarski kraj oferuje bajecznie bogate w ryby łowiska, które dopiero od kilkunastu lat goszczą zagranicznych wędkarzy. Ryby nie są tu w najmniejszym stopniu przełowione w porównaniu np. z nieodległą Florydą i jest ich wielka obfitość. Biorą pewnie i śmiało, bo do tej pory nie miały styczności z wędkarskimi przynętami. Dobrych wędkarskich lokalizacji jest na Kubie zaledwie kilka, a nasze biuro proponuje na początek jedną z najciekawszych opcji, jaką jest Isla de la Juventud – niewielka wyspa położona o 30 minut lotu z Hawany.
Srebrny tarpon i spółka
Wędkowanie odbywa się na terenie ścisłego rezerwatu przyrody o powierzchni większej niż Warszawa (łącznie z przedmieściami). Obowiązuje tu całkowity zakaz rybołówstwa (poza połowami homarów), a jednocześnie w danym tygodniu może wędkować maksymalnie 16-tu wędkarzy i tylko pod opieką doświadczonych przewodników (maks. 2 osoby na jedną łódź i przewodnika). Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo ekskluzywny rodzaj wędkowania, który zapewnia każdemu dużo przestrzeni i ciągły kontakt z rybami, które nie były przedtem poddane dużej presji przez innych wędkarzy.
Łowi się zazwyczaj na tzw. „flats", czyli w turkusowej, płytkiej wodzie o przejrzystości kilkunastu metrów. Kiedy za sprawą pływów ryby przenoszą się w okolice głębszych kanałów (4-8 m) oraz mangrowców, przewodnicy oczywiście także zmieniają miejsca połowów. Generalnie wędkowanie na takim typie łowiska polega na ciągłym przemieszczaniu się i szukaniu aktywnych ryb. Czasami te poszukiwania mogą trwać dłuższy czas (nawet 2-3 godziny), ale po napłynięciu na ryby „akcja” jest natychmiastowa!
Sabalo, czyli tarpon. Kuba to wymarzone miejsce na spinningowo-muchowe połowy tej wspaniałej ryby.
Celem numer 1 dla wędkarzy przebywających na wyspie jest tarpon. Gatunek ten występuje tu powszechnie i w dużej ilości. Naszym zdaniem nie ma na świecie drugiego tak zasobnego w te ryby łowiska, poza Kostaryką. Tam jednak tarpony łowi się głęboko i zazwyczaj na żywca. Tymczasem na Kubie na tarpony poluje się z reguły na płytkiej (0,5-3 m) i prześwietlonej wodzie, gdzie jak na dłoni widać brania! Proszę sobie to tylko wyobrazić, kiedy na Państwa oczach kilkunasto- lub kilkudziesięciokilogramowa ryba atakuje poppera względnie sztuczną muchę. Wrażenia są bezcenne i gwarantujemy, iż niewiele jest w wędkarstwie atrakcji, które mogą się równać z połowem tarpona. Najlepszy sezon na te ryby trwa od połowy marca do połowy sierpnia, choć mniejsze i średnie tarpony (5-20 kg) są obecne w tych wodach przez cały rok. Poza tarponem, w bardzo dużej ilości występuje bonefish (albula), który w przeciwieństwie do innych karaibskich destynacji jest tu praktycznie niepłochliwy i bierze bez żadnych ceregieli (mało kto tu się na nie po prostu nastawia) oraz cała gama ryb typowo spinningowych: barakuda, jack cravalle, różne gatunki snapperów, tuńczyki (okresowo), groupery, wahoo oraz kilka gatunków rekinów. Wszystkie te ryby można łowić na wędkę uzgadniając Państwa potrzeby z przewodnikiem.
W takich miejscach łowi się tarpony i barakudy. Brania widać jak na dłoni!
Nie tylko ryby!
Trochę żal jechać na Kubę jedynie w celach wędkarskich. Ten kraj jest prawdziwą turystyczną perełką i gorąco Państwa namawiamy, aby przed lub po wędkowaniu poświęcić przynajmniej 2-3 dni zwiedzaniu, zatrzymując się np. w Hawanie (co oczywiście chętnie pomożemy zorganizować). Niesamowity klimat, architektura tego miejsca oraz bardzo przyjaźni Kubańczycy sprawiają, iż jest to absolutnie pozycja obowiązkowa dla każdego ciekawego świata turysty!
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Turystyczny hotel na obrzeżach Nowej Gerony o podstawowym standardzie (na wyspie brak znanych z Europy sieci hotelowych). Pokoje 1-osobowe z łazienką i klimatyzacją. Bardzo miła i pomocna obsługa. Hotel znajduje się 15 minut drogi od łodzi wędkarskich (wędkarze są codziennie transportowani na miejsce i odbierani po łowieniu).
Wyżywienie
3 posiłki dziennie – obfite i smaczne. Miejscowa kuchnia, w której dominują ryby, drób, owoce morza, świeże warzywa i owoce. Napoje alkoholowe (b. tanie) - płatne dodatkowo na miejscu w hotelu. Śniadania i kolacje podawane są w hotelu, natomiast lunch wędkarze spożywają na łowisku podczas wędkowania.
Hotel dla wędkarzy
Odpoczynek po łowieniu
Łodzie wędkarskie
Łodzie i przewodnicy wędkarscy
Wysokiej klasy szybkie jednostki, przystosowane do łowienia na „flats'ach” wyposażone w silniki 60-90 KM. Bardzo niskie zanurzenie umożliwia dotarcie w każdy rejon łowiska. Z jedne łodzi wędkuje dwóch wędkarzy (w przypadku spinningu mogą łowić jednocześnie, w przypadku łowienia na muchę sugerujemy łowić na zmianę). Przewodnicy to byli miejscowi rybacy, którzy znają każdy zakamarek łowiska. Od kilku lat zajmują się profesjonalną obsługą wędkarzy. Prawdziwi fachowcy, którzy szybko odnajdują ryby, dobiorą właściwą muchę lub poppera i pokażą, jak należy je prowadzić. Komunikatywni i mili, mówią po angielsku.
Łódź w drodze powrotnej do bazy.
Typowy dzień w bazie wędkarskiej na Isla de la Juventud
Pobudka około godziny 5.30–6.00 lub według odrębnych ustaleń z menadżerem ośrodka. Śniadanie na miejscu jest serwowane pół godziny później. Po zakończonym śniadaniu wędkarze udają się do portu (transfer samochodem trwa 15 minut i jest w pakiecie), po czym wsiadają na swoje łodzie. Każda z łodzi prowadzona jest przez doświadczonego przewodnika i wyposażona w silnik spalinowy, radio oraz apteczkę. Na łodzi znajduje się zapakowany do coolera lunch oraz napoje w wystarczającej na cały dzień ilości. Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest spożywanie na łodzi mocnych alkoholi, a piwo limitowane jest do czterech butelek na osobę. Łowienie trwa mniej więcej do 16.00–16.30. Z powrotem w porcie łodzie są najpóźniej o 17.30 (zmrok zapada w tropikach bardzo szybko około 18.00) Podczas wędkowania normą jest dość dalekie pływanie (czasami nawet 50-70 km) i ciągłe poszukiwanie przemieszczających się drapieżników. Niekiedy może się to wydawać irytujące, ale bardzo prosimy o zaufanie do przewodników – to najwyższej klasy specjaliści i jeśli twierdzą, że trzeba zmienić miejsce i płynąć 30 minut na kolejne, to znaczy, że tak właśnie należy zrobić. Dobre wyniki zależą bowiem od pory dnia, pływów, fazy księżyca, siły i kierunku wiatru oraz obecności drobnicy. Po zakończonym łowieniu następuje powrotny transfer do hotelu (15 minut samochodem). Około godziny 19.00–19.30 na miejscu jest podawana kolacja, a następnie wędkarze mają czas wolny.
Galeria zdjęć - Isla de la Juventud, Kuba
Oferta wędkowania - Isla de la Juventud
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
Termin:marzec-sierpień
Czas trwania:pobyty 9-dniowe rozpoczynające się od piątku (noc przy przylocie i wylocie w Hawanie + 7 dni na Isla de la Juventud)
Dojazd:we własnym zakresie – przelot do Hawany, w Hawanie goście odbierani są przez przedstawiciela ośrodka i trasnportowani do dobrego hotelu (*****). Następnego dnia po południu wylot do Gerony na Isla de la Juventud
Ilość uczestników:od 2 do 16 osób
Zakwaterowanie:pokoje 2-osobowe w Hawanie i 1–osobowe na Isla de la Juventud
Wyżywienie:3 posiłki dziennie poza pobytem w Havanie
Łowiska:wody otaczające Isla de la Juventud
Przewodnik:zawarty w pakiecie
Cena:ceny są zróżnicowane i zależą od terminu pobytu – prosimy o kontakt z biurem aby uzyskać na ten temat więcej informacji; generalnie jednak koszt pobytu w dobrym okresie wynosi od 2500,- do 4500,- euro od osoby przy grupie 2-osobowej (lub innej parzystej liczbie uczestników) za 7 dni pobytu bez przelotu (płatność w PLN wg kursu z dnia wpłaty); koszty przelotu kształtują się na poziomie 3000-4000,- zł od osoby w zależności od wybranych linii lotniczych oraz taryf, a także terminu rezerwacji; aktualne kursy walut obcych znajdą Państwo tutaj
W cenie:
  • 6 dni wędkowania, 7 nocy pobytu w hotelu na Isla de la Juventud, pokój 1-osobowy
  • bilet lotniczy Hawana – Gerona-Hawana
  • pokój 2-osobowy w hotelu***,
  • 2 noce w Hawanie w hotelu *****, pokój 2-osobowy
  • 3 posiłki dziennie poza pobytem w Hawanie
  • profesjonalny przewodnik wraz z łodzią 2-osobową na 6 dni wędkowania,
  • transfery na/z łowiska
  • ubezpieczenie turystyczne NNW, KL, bagaż
Warto realizować marzenia.


Podróże po Polsce