Wyprawy wędkarskie
Szkiery Järnavik, południowa Szwecja
Szwecja
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji
Nasza nowa szkierowa propozycja położona jest na południowym wybrzeżu Szwecji (region o nazwie Blekinge), który przez wiele lat stanowił sekret szwedzkich łowców rekordowych szczupaków. Rejon ten charakteryzuje się olbrzymią ilością zatok, wysp, wysepek i wystających z wody skał oraz dość bliskim sąsiedztwem otwartego morza. Największe bałtyckie szczupaki wpływają okresowo w okolice Järnavik aby odbyć tarło lub żerować na stadach płotek, śledzi oraz jazi.
Morskie olbrzymy
Szkiery Järnavik to miejsce dobrze znane szwedzkim łowcom szczupaków. Co roku na przełomie zimy i wiosny (marzec-kwiecień) wędkuje tu między innymi producent znanych szwedzkich dżerków z serii "Buster" (testuje nowe wzory przynęt). Także w tym rejonie został nakręcony słynny, szwedzki film wędkarski "Pike Fever". Szwedzcy wędkarze łowią w Järnavik dużo ryb w przedziale 10-17 kg, co wystawia tej wodzie rewelacyjne świadectwo. Najwięcej rekordowych esoksów przypada na okres końca zimy i wczesnej wiosny (luty-początek maja), ale na niezłe wyniki można liczyć także przez kilka następnych tygodni. Bardzo dobra jest także z reguły jesień ze szczególnym uwzględnieniem okresu październik - grudzień. Jadąc na wędkarską wyprawę do Jarnavik należy nastawić się raczej na polowanie na okazy niż na dużą liczbę brań mniejszych szczupaków.
Kto szuka, ten znajdzie...
Łowisko wymaga od wędkarzy dobrego rozpracowania, wytrwałości i elastyczności. Może zdarzyć się, że kilka, a nawet kilkanaście zatok obławia się bez kontaktu z rybą. Dużo zależy od wiatru i temperatury wody. Proszę jednak wierzyć, że dłuższe niż w innych szkierach poszukiwania mogą być tu sowicie wynagrodzone przez branie rekordowego okazu, a czasem kilkunastu bardzo dużych ryb z jednego miejsca.
Testy łowiska
Tak było podczas naszej ostatniej wizyty w Jarnavik pod koniec kwietnia 2011. Po pierwszym, praktycznie "pustym" dniu udało się nam znaleźć trzy, bardzo płytkie (0,5 m!), rozległe zatoki gdzie piękne szczupaki brały regularnie do końca naszego pobytu. Z kolei grupa naszych zaprzyjaźnionych Klientów odwiedziła Järnavik późną jesienią 2010. Przez kilka dni kompletnie nie mogli "wstrzelić się" w wodę i rozważali nawet wcześniejszy powrót do Polski. Wszystko odmieniło się czwartego dnia pobytu kiedy popłynęli w okolice ujścia niewielkiej rzeki oddalonej kilka km od domku. W tym okresie w jej okolicy zgrupowały się chyba wszystkie szczupaki z Blekinge, a nasi koledzy złowili w dwa popołudnia kilkanaście szczupaków o długości ponad metr, w tym okazy 114 oraz 119 cm!
Trocie, dorsze, śledzie...
Szczupaki to nie jedyna atrakcja łowiska. Wczesną wiosną w łowisku jest sporo troci i łososi. Można próbować łowić te ryby na trolling, jak również spinningując z łodzi lub z brzegu - w okolicy uchodzi do Bałtyku jedna z najlepszych w południowej Szwecji łososiowych rzek - Brakneån. Kulinarnym rarytasem dla przyjeżdżających tu wędkarzy są również śledzie i dorsze. Wątłusze biorą na górkach, dosłownie kilkaset metrów od brzegu w stronę otwartego morza. Z powodzeniem można je łowić na szczupakowe gumy, prowadzone skokami przy dnie. Śledzie i dorsze to smakowita alternatywa dla osób, które lubią skosztować podczas urlopu własnoręcznie złowionej ryby.
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Nasza baza wędkarska
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Na testowej wyprawie
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Płytka, szkierowa zatoka
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Tu brały szczupaki!
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Wiosenny przyłów

Dostępność łowiska
Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W wielu miejscach dostęp do brzegów jest niemożliwy ze względu na domki letniskowe, w innych utrudniają dostęp trzciny bądź skały.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity i ograniczenia

Z łowiska można zabrać 2 szczupaki dziennie na domek/apartament w wymiarze 45-75 cm. Ryby innych gatunków można zabierać z łowiska tylko do bieżącego spożycia. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Niewielkie, kameralne gospodarstwo agroturystyczne (40 km od Karlskro- ny), oferujące zakwaterowanie w kom- fortowych domkach i apartamentach w bliskiej odległości od wody. Gospodarz jest praktykującym wędkarzem - służy swoją wiedzą i pomocą. Na terenie go- spodarstwa znajduje się bar z zezwo- leniem na sprzedaż alkoholu. Możliwość
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji
zorganizowania pełnego wyżywienia oraz profesjonalnego przewodnika wędkarskiego. Zapewniamy mapy wędkarskie łowiska.
Domki i apartamenty:
Magasinet - domek 5-osobowy, 50 m 2, łazienka z prysznicem i WC, sauna, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, osobna sypialnia, odległość od przystani około 200 metrów.
Törnholmen - apartament 5-osobowy, 65 m 2, łazienka z prysznicem i WC, 2 oddzielne sypialnie, w pełni wyposazona kuchnia, odległość od przystani około 200 metrów.
Spjutsö - apartament 4-osobowy, 40 m 2, łazienka z prysznicem i WC, 2 oddzilne sypialnie, w pełni wyposażona kuchnia, odległość od przystani około 200 metrów.
Stallyckan - apartament 4-osobowy, 30 m 2, łazienka z prysznicem i WC, aneks kuchenny, odległość od przystani około 200 metrów.
Brunnslyckan - apartement 2-osobowy, 30 m 2, łazienka z prysznicem i WC, aneks kuchenny, odległość od przystani około 200 metrów.
Lizzis - nowy domek 4-osobowy o wysokim standardzie, 60 m 2, łazienka z prysznicem i WC, 2 osobne sypialnie, salon z kominkiem, w pełni wyposazona, weranda z meblami ogrodowymi i grillem, odległość od przystani około 500 metrów.
Zapewniamy Państwu duże, bezpieczne, plastikowe łodzie wędkarskie (4,2-4,8 m) z silnikami spalinowymi o mocy 4-10 KM. Każda łódź wyposażona jest w wiosła, kotwicę oraz kamizelki ratunkowe. Batymetryczne mapy wędkarskie łowiska oraz bardziej szczegółowe informacje na temat łowienia otrzymają Państwo w biurze Eventur Fishing.
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji
Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji Szkiery Jarnavik - Wędkarstwo w Szwecji
Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych