Jeziora w Szwecji Flaga Szwecja
Jeśli spojrzą Państwo na mapę Szwecji, to bez trudu dostrzegą, że praktycznie cały kraj "upstrzony" jest niebieskimi plamkami polodowcowych jezior.
Las, woda i święty spokój
Zbiorniki są bardzo różnorodne - od małych leśnych oczek po prawdziwe giganty, takie jak Vänern czy Vettern, w których, podobnie jak na morskim wybrzeżu, ciężko wypatrzyć drugi brzeg. Szwedzkie jeziora tworzą dobre lub bardzo dobre warunki do bytowania i rozrodu dla wielu gatunków ryb, czy to spokojnego żeru, czy drapieżnych, wśród których dominują szczupaki, pstrągi, okonie i sandacze. Stanowią więc niezwykle atrakcyjny cel dla wędkarzy z całej Europy, przyjeżdżających tu w poszukiwaniu nieskrępowanego relaksu na łonie dzikiej natury, ciszy, spokoju, zieleni lasu oraz spełnienia w swym hobby.
Wędkarski sezon przez cały rok!
Wędkowanie w jeziorach polega na poszukiwaniu stanowisk ryb oraz na dokładnym obławianiu namierzonych miejscówek. Bardzo popularny jest też trolling, dający szansę na spotkanie z prawdziwymi toniowymi okazami szczupaka. Ryby te dorastają w jeziorach do ponad 20 kg, ale najczęściej na wędkę trafiają sztuki o masie 1 do 5 kg. Jeziorowy sezon ze względu na możliwość łowienia podlodowego, trwa praktycznie cały rok. Niemniej polskim wędkarzom polecamy szczególnie okresy od początku maja do końca czerwca i od września do listopada. Jeśli chodzi o lato (lipiec, sierpień), to na jeziorach mamy szansę na lepsze wyniki niż w szkierach. A to dlatego, że jeziora są głębsze i złowienie dorodnego szczupaka na trolling jest na śródjeziornych plosach niemal pewne!

Podróże po Polsce