Wyprawy wędkarskie
Jezioro Corrib i okolice, Hrabstwo Mayo
Wędkarstwo w Irlandii
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii
Lough Corrib (jezioro Corrib) jest położone w zachodniej części Republiki Irlandii, w Hrabstwie Mayo, nieopodal miasta Galway. Należy do największych naturalnych zbiorników na wyspie - ma ok. 38 km długości, a jego linia brzegowa jest 4,5 razy dłuższa i ma ok. 180 km. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 45 m. Na akwenie jest 365 wysp, bardzo wiele jest też płytkich, szybko nagrzewających się zatok, których brzegi porośnięte są trzcinowiskami, a dno dywanem roślinności zanurzonej.
UWAGA! NASZE GRUPOWE WYJAZD DO IRLANDII Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM - 2013
Przyjechać po wielkiego pstrąga
Corrib należy do najbardziej rybnych wód Irlandii. W jego toni żyje przede wszystkim bardzo duże naturalne stado pstrąga potokowego. Ryby w przedziale 50-60 cm nie są niczym nadzwyczajnym, gdyż często łowi się tu sztuki wielokrotnie większe, przekraczające 4,5 - 5 kg masy! Takie okazy tworzą odrębną kategorię i nazywane są feroksami. Największe z nich przekraczają magiczny metr długości. Ryby te mają dwa rodzaje ubarwienia: część jest złoto-brunatna, tak jak rzeczne pstrągi, z tą różnicą, że feroks ma zazwyczaj wyłącznie czarne kropki, a druga, chyba mniejsza część, jest wysrebrzona jak troć jeziorowa czy łosoś. Feroksy są absolutnym rarytasem dla wędkarzy, którzy przybywają na ich połowy z całej niemal Irlandii, a także z bardzo odległych nawet zakątków Europy. Złowienie jednej choćby sztuki jest dla wędkarza prawdziwą nobilitacją i powodem do nadzwyczajnej dumy.
Jak złowić feroksa?
Feroksy łowi się dwiema metodami - na trolling lub spinning. Ta pierwsza technika wydaje się znacznie skuteczniejsza, gdyż obławia się wówczas wielki obszar wody - a pstrągi w jeziorach, jak wiadomo ciągle migrują w toni za pokarmem. Spinning w pewnych porach roku również może być skuteczny, bowiem ryby okresowo gromadzą się w niektórych okolicach z powodów związanych z cyklem rozrodczym czy poszukiwaniem pokarmu. Obie metody połowu będą o wiele skuteczniejsze, gdy skorzysta się z usług doświadczonego przewodnika. Ludzie łowiący na Corrib od wielu lat mają gigantyczną wprost wiedzę na temat zwyczajów feroksów, szlaku ich wędrówek, preferowanego w danym okresie pokarmu, głębokości przebywania etc. Wiedzą też, jaką w danym momencie zastosować przynętę, gdyż feroksy raz są bardziej skore do atakowania woblerów, innym razem preferują pokarm naturalny - czyli np. martwą rybkę. Można to przedstawić obrazowo tak: łowienie feroksów bez przewodnika to szukanie igły w stogu siana. Łowienie z dobrym przewodnikiem daje niemal gwarancję kontaktu z rybami - oczywiście w tych okresach roku, kiedy są aktywne i żerują. Sam kontakt z rybą nie jest jeszcze równoznaczny z pełnym sukcesem. Wielkiego pstrąga trzeba umiejętnie zaciąć, z czym bywają często kłopoty, a potem wyholować. Niezbędny będzie do tego mocny, starannie dobrany sprzęt. I tu porady przewodnika mogą znowu okazać się bezcenne. Ostatni wreszcie powód to warunki, jakie panują na jeziorze Corrib. Jest to wielka woda, na której powstają często kilkumetrowe fale, a dno w niektórych miejscach usłane jest zdradliwymi, leżącymi tuż pod powierzchnią wody głazami. Pływać samemu oznacza wystawiać się na wielkie niebezpieczeństwo. Przewodnik ma niezbędny zasób wiedzy, jak poruszać się po tym akwenie, a także kiedy z powodu pogarszającej się pogody należy rzucić hasło do odwrotu - tak aby nie było za późno. Dobrzy przewodnicy dysponują też specjalistycznym sprzętem pływającym. Na Corrib od lat używa się tradycyjnych, wąskich i wydłużonych łodzi irlandzkich, zapewniających bezpieczne poruszanie się po wysokich niekiedy falach.
Te wszystkie powody decydują o tym, że w naszej ofercie znajdą Państwo wyłącznie oferty łowienia na Corrib w towarzystwie wysokiej klasy przewodników: Jacka Gornego i Tomka Kurmana. Dodatkowym ich atutem jest to, że mówią po polsku, są bowiem naszymi rodakami, którzy od wielu już lat przebywają na Zielonej Wyspie. W ich towarzystwie możemy zasadzić się zarówno na gigantyczne feroksy, jak i na mniejsze, choć nadaj imponujące swymi rozmiarami pstrągi potokowe. Ryby poniżej 10 funtów (ok. 4,5 kg) są poławiane tak jak feroksy na trolling, niemniej dość często próbuje się też innych metod, jak spinning czy sztuczna mucha. W okresie rojenia się majowej jętki można zatem w niektórych zatokach przeżyć prawdziwą wędkarską "orgię".
Zatoki wybrukowane szczupakami
Jezioro Corrib daje też szansę na wspaniałe połowy szczupaków. Szczególnie w okresie wiosennym część zatok dosłownie wybrukowana jest sztukami w przedziale 70-100 cm, a złowienie okazu przekraczającego 110 cm nie należy wcale do rzadkości. Znalezienie miejsca (znów kłania się przewodnik!) oraz wybór właściwej metody łowienia dają niemal gwarancję złowienia co najmniej kilku, a czasami nawet kilkunastu pięknych ryb w ciągu całodziennej sesji. Oczywiście w okresach wzmożonej aktywności żerowej. Ale nawet wówczas, gdy ryby nie chcą żerować, skuszenie do brania metrówki nie jest zadaniem beznadziejnym. Można zaryzykować tezę, że jezioro Corrib to jedno z najlepszych łowisk szczupaka na świecie. Szansę na przeżycie wielkich emocji i poprawę własnych rekordów mają tu nie tylko zapaleni spinningiści, ale również wielbiciele coraz dynamiczniej rozwijającego się szczupakowego muszkarstwa. Zapewniamy, że hol metrówki na zestawie muchowym jest czymś wyjątkowo ekscytującym!
Łowiska w okolicach jeziora Corrib
Gdy pogoda nie pozwoli nam na wypłynięcie na wielkie jezioro lub po holach gigantycznych szczupaków i feroksów zapragniemy małej odmiany, możemy spróbować szczęścia w jednym z łowisk położonych w okolicy jeziora Corrib. Jest tam możliwość wędkowania na niezwykle urokliwej rzece, do której wchodzą okresowo duże ilości atlantyckiego łososia, a także wielkie jeziorowe pstrągi. Można też pojechać na jeziorowe łowisko pstrągów tęczowych (tylko dla muszkarzy, szansa na złowienie grubych okazów), jak również zapolować z przewodnikiem na metrowe szczupaki w jednym z mniejszych jeziorek (100-200 ha), jakich w okolicy sporo.
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii Klify Moher - cud natury
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii Zachód nad Corribem
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii Szczęśliwie podebrany!
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii Krajobraz Irlandii
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii Dwa w samo południe
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii Rzeczny potokowiec
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii Metrówka!
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii Rzeka z łososiami
Jezioro Corrib - Wędkarstwo w Irlandii Kolejny na trolling

Dostępność łowiska
Na jeziorze Corrib największe szanse na sukces daje wędkowanie z łodzi. Z brzegu, ze względu na prywatne posesje i gęste niekiedy trzcinowiska, nie wędkuje praktycznie nikt. Pstrągi łowi się zresztą najczęściej na głębszym śródjeziornym plosie. Na rzekach i jeziorze tęczakowym - wędkowanie z brzegu lub brodząc (spodniobuty). Na mniejszych jeziorach szczupakowych - wędkowanie z łodzi.

Rekomendowane metody połowu

Na szczupaki - spinning (głównie metoda dżerkowa), trolling i sztuczna mucha. Niekiedy warto spróbować na martwą rybkę. Feroksy łowimy na trolling i spinning, mniejsze pstrągi na trolling, spinning i sztuczną muchę. Łososie najlepiej łowić na spinning lub sztuczną muchę.

Limity i ograniczenia

Wymiar ochronny pstrąga potokowego to 33 cm, łososia 40 cm. Dziennie z łowiska można zabrać 4 pstrągi na osobę powyżej 33 cm oraz 1 feroksa (pstrąga ważącego więcej niż 10 funtów). Limity dotyczące łososi różnią się znacznie w zależności od konkretnej rzeki. Szczegółowych informacji udzielimy Państwu na zapytanie przed wyjazdem. Zwyczajowo wszystkie łowione szczupaki są wypuszczane z powrotem do wody. Prawo irlandzkie zezwala na zabieranie do konsumpcji szczupaków nieprzekraczających 50 cm długości.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Do dyspozycji wędkarzy komfortowe pokoje w pensjonacie wędkarskim o dobrym standardzie nieopodal jeziora Corrib (ok. 5 min. drogi samochodem od przystani łodziowej). W pensjonacie znajdują się pokoje 2-osobowe z łazienkami oraz jedno oddzielne miesz- kanie dla 4 osób (2 oddzielne sypialnie, łazienka, w pełni  wyposażona  kuchnia).
Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib
Na terenie pensjonatu znajduje się niewielka stołówka, gdzie przemiła gospodyni serwuje domowe posiłki. Najbliższy, dobrze zaopatrzony sklep spożywczy oraz stacja benzynowa znajdują się w Cong, ok. 4 km od pensjonatu. Najbliższy sklep wędkarski (przede wszystkim sprzęt muchowy) znajduje się ok. 3 km od pensjonatu.
Przebywając nad jeziorem Corrib, znajdują się Państwo pod opieką profesjonalnych przewodników wędkarskich Eventur Fishing: Jacka Gornego lub Tomasza Kurmana. Łowienie na jeziorze odbywa się zawsze pod ich czujnym okiem. Obaj przewodnicy są wysokiej klasy specjalistami w połowach szczupaków, pstrągów oraz łososi. Na wyprawie testowej naszego biura w kwietniu 2010r. łowiliśmy w ich asyście i możemy potwierdzić za ich umiejętności. Przewodnicy doradzą Państwu, jakiej przynęty użyć i jak skutecznie ją poprowadzić. Wskażą także oczywiście najlepsze miejscówki. Jacek i Tomek dysponują bezpiecznymi i wygodnymi łodziami wędkarskimi zaopatrzonymi w silniki spalinowe o mocy 15-30 KM. Na łodzi wraz z przewodnikiem może wędkować komfortowo jednocześnie 2 klientów. Przewodnicy odbierają Państwa rano z pensjonatu wędkarskiego (z reguły około godziny 8.00, zaraz po śniadaniu) i udają się Państwo wspólnie na całodzienne łowienie (z reguły do godziny 18.00, choć na prośbę Klienta przewodnicy zostaną na wodzie dłużej). Podczas łowienia przewodnicy mogą przygotować dla Państwa lunch (za drobną opłatą na miejscu) na jednej z urokliwych wysp jeziora Corrib, na co gorąco namawiamy. Na życzenie przewodnicy odbiorą Państwa z lotniska, a także zaopatrzą w kompletny sprzęt wędkarski oraz najskuteczniejsze w danym okresie przynęty. Szczegółowe informacje w Eventur Fishing.
Uwaga! Biuro Eventur Fishing jest generalnym przedstawicielem Jacka Gornego oraz Tomka Kurmana na Polskę. Ceny ich usług oferowane w naszym biurze są identyczne jak bezpośrednio na miejscu.
Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib
Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib
Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib
Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib
Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib
Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib Wędkarstwo w Irlandii - Jezioro Corrib
Obejrzyj reportaż z Irlandii na stronie
www.fishingexplorers.com
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych