Okolice małego cichego miasteczka Joroinen, położonego w południowo-wschodniej części Finlandii, w centrum największego pojezierza Europy, to prawdziwy raj dla miłośników dzikiej, nieskażonej cywilizacją natury i aktywnego wypoczynku nad wodą. Joroinen, oddalone o około 20 km od większego miasta Varkaus (lotnisko), otoczone jest kilkunastoma jeziorami, z których największe to: Joroisselka, Haapaselka, Sysma, Maavesi i Haukivesi. Jeziora otaczają bujne, świerkowe lasy, a pagórkowata rzeźba terenu sprawia, że okolica do złudzenia przypomina ukochane przez polskich wędkarzy Mazury czy Suwalszczyznę. Zasadnicza różnica polega na ilości ryb, żyjących w naszych i fińskich jeziorach. Pozbawione wędkarskiej presji i połowów sieciowych kryształowo czyste wody Finlandii kryją w sobie prawdziwe skarby. Miłośnicy sportowych połowów znajdą, więc tutaj prawdziwe Eldorado, coś, co w Polsce i innych krajach Europy Środkowej jest już tylko z rozrzewnieniem wspominaną przeszłością.
Ryby
Żyjące tutaj nieprzeliczone stada białej ryby są znakomitym pokarmem dla drapieżników, spośród których najpopularniejszym gatunkiem jest ceniony przez wędkarzy sportowych za siłę i waleczność szczupak (po fińsku hauki). To można rzec "flagowa" ryba tej wody. Dominują sztuki od jednego do trzech kilogramów, ale złowienie większej ryby, nawet ocierającej się o metr, nie jest zjawiskiem rzadkim. W czasie tygodniowego urlopu każdy średnio wprawny wędkarz ma na to olbrzymią szansę. W okresie dobrego żerowania (wiosna, późna jesień) nie jest problemem złowienie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu sztuk dziennie. Mnóstwo trafiającego również na wędkę szczupaczego drobiazgu (ryby od 30 do 40 cm) znakomicie rokuje na przyszłe lata. Poza szczupakiem wody te zamieszkuje okoń i sandacz. Te gatunki lepiej żerują w okresie letnim i wczesnojesiennym. Sporą gratką dla spinningistów są również piękne jazie i krasnopióry, zamieszkujące płytsze zatoki, okolice trzcin i międzyjeziorne kanały.
W wodach stojących wokół Joroinen żyją także pstrągi i trocie, jednak jeziorowe łososiowate nie są zbyt łatwa zdobyczą wędkarzy. Z białej ryby poza wspomnianymi gatunkami licznie występują płocie, ukleje i leszcze, tworzące olbrzymie, kilkutysięczne stada.
Preferowane metody wędkowania
Na drapieżniki najbardziej zalecane są dwie metody: spinning i trolling. Można również spróbować żywca lub martwej rybki, szczególnie na sandacze i duże szczupaki.
Spinning jest najbardziej efektywny wiosną, kiedy szczupaki przebywają na płytkiej wodzie, w pobliżu trzcin. Kiedy robi się cieplej, bardziej skuteczne jest łowienie na głębszej wodzie, głównie na trolling. Jesienią można próbować na obie metody. Miłośnicy białej ryby mogą z powodzeniem oddawać się swej pasji stosując metodę spławikową lub gruntową.
Łowiska oferowane przez Eventur Fishing
Proponujemy wędkowanie na dwóch jeziorach: Joroisselka i Haapaselka. Obydwa akweny są dość spore, a linia brzegowa jest urozmaicona licznymi wysepkami, zatokami, półwyspami i cyplami, co jeszcze podnosi ich wędkarską atrakcyjność oraz walory estetyczne. Dzięki temu również, nawet przy złej, wietrznej pogodzie, można znaleźć zaciszny i spokojny zakątek do wędkowania. Brzegi porastają trzciny. Dno jest zmienne: czasem gładkie, kamieniste i twarde, co dobrze rokuje przy łowieniu sandaczy, czasem miękkie i porośnięte roślinnością zanurzoną, co bardziej sprzyja łowcom szczupaków. Rzeźba dna jest nieregularna - gdzieniegdzie występują ostre spadki do kilku, a nawet kilkunastu metrów. W innych miejscach dno jest na dłuższych odcinkach płaskie. Jak wszędzie w Skandynawii należy uważać na podwodne głazy, ale tutaj nie ma ich tak wiele jak np. w Szwecji. W każdym razie echosonda będzie zawsze bardzo pomocna. Dla amatorów urozmaicenia bądź na wypadek złej pogody polecamy jednodniowy wypad na pstrągi potokowe nad jeden z okolicznych międzyjeziornych "rapidów" - np. Nykäla, Huutokoski czy Karvionkoski.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>