W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko jeziorowe (system kilku jezior), położone w południowo-wschodniej Finlandii, nieopodal miast Joroinen i Varkaus, oddalone:
✓ ok. 300 km, 3,5 godziny jazdy od    lotniska Helsinkach,
✓ ok. 16 km od Varkhaus, 10 minut    jazdy,
✓ ok. 1350 km od Warszawy(droga    przez kraje bałtyckie i promem przez    Zatokę Fińską), 20 godzin jazdy.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy (od maja do września), lipień (od maja do września), szczupak (od maja do października), sandacz (od czerwca do października).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
świetna lokalizacja domku – nad samą wodą, własna przystań
prywatność i spokój
mało wędkarzy w okolicy
bardzo rybna woda, zasobna szczególnie w szczupaki i okonie
możliwość dodatkowego wypadu na pstrąga
po drodze szansa na zwiedzenie Rygi, Tallinna i Helsinek
Galerie zdjęć
Opinia klienta
To jedno z moich ulubionych miejsc w Skandynawii. Ciche, spokojne pojezierze, pełne ryb. Zawsze mam szczęście i łowię tam ładne sztuki na spinning – szczupaki, okonie, jazie, wzdręgi, a gdy wybiorę się dodatkowo na „koski” – również pstrągi. W domku nad wodą można wypocząć z dala od zgiełku i pędu współczesnej cywilizacji. Jest tam sauna, w kuchni można popichcić i pogwarzyć wieczorem z kolegami. Wokół lasy i kryształowo czyste powietrze. Przemiły gospodarz zadba, aby nasz pobyt przebiegał bez żadnych problemów, a gdy będziemy czegoś potrzebowali – chętnie pomoże.
Rafał z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
Pojezierze Joroinen, Finlandia Flaga Finlandia
Okolice małego, cichego miasteczka Joroinen, położonego w południowo-wschodniej części Finlandii, w centrum największego pojezierza Europy, to prawdziwy raj dla miłośników dzikiej, nieskażonej cywilizacją natury i aktywnego wypoczynku nad wodą.
Fińskie Mazury
Joroinen, oddalone o około 20 km od większego miasta Varkaus (lotnisko), otoczone jest kilkunastoma jeziorami, z których największe to: Joroisselka, Haapaselka, Sysma, Maavesi i Haukivesi. Jeziora otaczają bujne, świerkowe lasy, a pagórkowata rzeźba terenu sprawia, że okolica do złudzenia przypomina ukochane przez polskich wędkarzy Mazury czy Suwalszczyznę. Zasadnicza różnica to liczna ryb, żyjących w naszych i fińskich jeziorach. Pozbawione wędkarskiej presji i gospodarczych połowów sieciowych kryształowo czyste wody Finlandii kryją prawdziwe skarby. Miłośnicy sportowych połowów znajdą, więc tutaj prawdziwe eldorado, coś, co w Polsce i innych krajach Europy Środkowej jest już tylko z rozrzewnieniem wspominaną przeszłością.
Pojezierze Joroinen otoczone jest pięknymi lasami.
Numer jeden - hauki
Żyjące tutaj nieprzeliczone stada białej ryby są znakomitym pokarmem dla drapieżników, spośród których najpopularniejszym gatunkiem jest ceniony przez wędkarzy sportowych za siłę i waleczność szczupak (po fińsku hauki). Można rzec, że jest to sztandarowa ryba tej wody. Dominują sztuki 1-3 kg, ale złowienie większej ryby, nawet ocierającej się o 1 m, nie jest zjawiskiem rzadkim. W czasie tygodniowego urlopu każdy średnio wprawny wędkarz ma na to olbrzymią szansę. W okresie dobrego żerowania (wiosna, późna jesień) nie jest problemem złowienie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu sztuk dziennie. Mnóstwo trafiającego również na wędkę szczupaczego drobiazgu (ryby od 30 do 40 cm) znakomicie rokuje na przyszłe lata.
Są dni, kiedy takich szczupaków można złowić tu nawet kilkadziesiąt.
Bogactwo innych gatunków
Poza szczupakiem wody te zamieszkują okoń i sandacz. Te gatunki lepiej żerują w okresie letnim i wczesnojesiennym. Sporą gratką dla spinningistów są również piękne jazie i krasnopióry, zamieszkujące płytsze zatoki, okolice trzcin i międzyjeziorne kanały. W wodach stojących wokół Joroinen żyją także pstrągi i trocie, jednak jeziorowe łososiowate nie są zbyt łatwą zdobyczą wędkarzy. Z białej ryby poza wspomnianymi gatunkami licznie występują płocie, ukleje i leszcze, tworzące olbrzymie, kilkutysięczne stada. Proponujemy wędkowanie na dwóch jeziorach: Joroisselka i Haapaselka.
Okonie dobrze biorą od końca czerwca.
Zawsze można znaleźć spokojną zatokę
Obydwa akweny są dość spore, a linia brzegowa jest urozmaicona licznymi wysepkami, zatokami, półwyspami i cyplami, co jeszcze podnosi ich wędkarską atrakcyjność oraz walory estetyczne. Dzięki temu nawet przy złej, wietrznej pogodzie można znaleźć zaciszny i spokojny zakątek do wędkowania. Brzegi porastają trzciny. Dno jest zmienne: czasem gładkie, kamieniste i twarde, co dobrze rokuje przy łowieniu sandaczy, czasem miękkie i porośnięte roślinnością zanurzoną, co bardziej sprzyja łowcom szczupaków. Rzeźba dna jest nieregularna - gdzieniegdzie występują ostre spadki do kilku, a nawet kilkunastu metrów. W innych miejscach dno jest na dłuższych odcinkach płaskie. Jak wszędzie w Skandynawii, należy uważać na podwodne głazy, ale tutaj nie ma ich tak wiele jak np. w Szwecji. W każdym razie echosonda będzie zawsze bardzo pomocna.
Miłe urozmaicenie
Dla amatorów różnorakich przygód bądź na wypadek złej pogody polecamy jednodniowy wypad na pstrągi potokowe nad jeden z okolicznych międzyjeziornych "koski", np. Nykäla, Huutokoski czy Karvionkoski. W dobrym dniu, jeśli ryby chcą żerować, można osiągnąć tam zaskakująco dobre wyniki.
Gdy wybierzemy się na pstrągowe "koski", może czekać nas miła niespodzianka.
Dostępność łowiska
Na jeziorach wędkowanie głównie z łodzi (wyposażone w silniki spalinowe), z brzegu jest trudne, ale można znaleźć kilka dogodnych miejsc. Na koski wędkowanie z brzegu.
Rekomendowane metody połowu
Na drapieżniki najbardziej zalecane są dwie metody: spinning i trolling. Można również spróbować żywca lub martwej rybki, szczególnie na sandacze i duże szczupaki. Spinning jest najbardziej efektywny wiosną, kiedy szczupaki przebywają na płytkiej wodzie, w pobliżu trzcin. Gdy robi się cieplej, bardziej skuteczne jest łowienie na głębszej wodzie, głównie na trolling. Jesienią można próbować na obie metody. Miłośnicy białej ryby mogą z powodzeniem oddawać się swej pasji stosując metodę spławikową lub gruntową.
Limity i ograniczenia
Szczegółowe informacje otrzymają Państwo na zapytanie w biurze Eventur Fishing. Generalnie, jak wszędzie w Skandynawii, wskazany jest umiar i zdrowy rozsądek. Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebnych do bieżącego spożycia w danym dniu. W Finlandii nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Na koski istnieją ograniczenia w zabieraniu pstrągów, a także limity i okresy ochronne. Zainteresowanych prosimy o kontakt.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Na fińskim pojezierzu w okolicy miasteczka Joroinen proponujemy Państwu zakwaterowanie w pięknym miejscu nad samym jeziorem (Immola - czytaj poniżej), nieopodal farmy gospodarza. Licencje oraz informacja wędkarska - na miejscu u gospodarza. Na życzenie - usługi przewodnika wędkarskiego. Dla chętnych: możliwość zaaranżowania wędkowania na pstrąga potokowego na bystrzach. Informacja wędkarska również w biurze Eventur Fishing.
Koło domku własny pomost z zadaszonym grillem - żyć nie umierać!
Immola - przystań wędkarska z domkami
Na kompleks wędkarski Immola składają się:
  • mały domek z kuchnią/jadalnią oraz miejscem do spania dla 2 osób na antresoli; na zewnątrz osobne wejście do sauny i toalety,
  • większy domek, składający się z dwóch dwuosobowych sypialni z łazienkami/WC.
Można wynająć samodzielnie mały domek lub cały kompleks. Dla wędkarzy zbudowano obok przystań z pomostem i zadaszonym grillem. Do dyspozycji 2-osobowe łodzie wędkarskie z silnikami. W ogrodzie stolik do sprawiania ryb.
Duży dom z dwiema sypialniami
Sypialnia
Łódź wędkarska
Najbliższy sklep i stacja benzynowa - Joroinen (ok. 3 km). W okolicy duże kompleksy leśne: możliwość spacerów, jazdy na rowerze, grzybobrania. Teren pogórkowaty. W lesie - na jednym z wzniesień - myśliwska wieża widokowa z panoramą na miejscowe pojezierze.
Atrakcje w okolicy
pole golfowe w Joroinen,
wieża widokowa,
skocznia narciarska w Kopio,
spacery po lesie, jesienią lub zimą grzybobranie.
Oferta wędkowania na pojezierzu Joroinen (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:7 dni, pobytu w turnusach sobota-sobota
Dojazd:we własnym zakresie (prom Tallin-Helsinki lub samolot do Tallina)
Ilość uczestników:Od 2 do 7 osób
Zakwaterowanie:domek 2-3 osobowy + pokoje 2-osobowe
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro (możliwość wykupienia licencji również na bystrza i rzeki)
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 825,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 300,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 09.03.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 2-3 osobowy z sauną + 2-osobowa sypialnia w budynku obok
  • 4 licencje wędkarskie na jezioro
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi 2-6 KM, paliwo na start
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:Tallin-Helsinki-Tallin. Wycena na zapytanie w biurze. TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce