Wyprawy wędkarskie
Jukon, północno-zachodnia Kanada
Kanada
Jukon - Kanada - wędkarstwo
Jukon - Kanada - wędkarstwo
Jukon - Kanada - wędkarstwo
Autonomiczne Terytorium Jukonu to najbardziej wysunięty na zachód obszar Kanady, a jednocześnie najbardziej chyba fascynujący zakątek tej części świata. Zamieszkuje go jedynie 29 000 osób, co przy powierzchni 483 500 km kw. daje gęstość zaludnienia na poziomie 0,05 osoby na kilometr kwadratowy!
Kraina dzikiej przyrody
W obrębie Jukonu leżą najwyższe pasma górskie Kanady (góra Mount Logan wznosi się na niebotyczną wysokość 6050 m n.p.m.) z przepięknymi, całorocznymi lodowcami, a także dziewicze połacie lasów i tundry. Niezwykle bogaty jest też świat zwierzęcy - bez trudu można spotkać tam niedźwiedzia grizzly, orła przedniego, łosia, świstaka, bobra, karibu, lisa czy wydrę, a przy odrobienie szczęścia także wilka i pumę. W niezliczonej ilości jezior, rzek i strumieni żyją olbrzymie stada wspaniałych, niespotykanych w Europie ryb. Sprawiają one, że z roku na rok przybywa do Jukonu coraz więcej wędkarzy ze wszystkich stron świata.
Jezioro Dezadeash
Oferujemy Państwu możliwość wędkowania w okolicy ośrodka Dalton Trail Lodge, ok. 200 km na południowy zachód od najważniejszego miasta Jukonu - Whitehorse, niedaleko granicy z Alaską. Jest to jeden z najlepszych wędkarsko terenów świata. Mieszkając w Dalton Trail Lodge, mamy do dyspozycji kilkadziesiąt wspaniałych łowisk, a transport i przewodnika zapewniają nam gospodarze (wycieczki fakultatywne są dodatkowo płatne). Podstawowe łowisko, na którym łowienie z łodzi zawarte jest w cenie pobytu, to jezioro Dezadeash Lake. Słynie z bogatej populacji palii jeziorowej (przeciętnie 3-6 kg), szczupaka (przeciętnie 80-90 cm), arktycznego lipienia, miętusa i białej ryby. To stosunkowo płytki (średnio 3-4 m głębokości) podłużny akwen o powierzchni kilkuset hektarów. Krajobrazy nad jeziorem są niezwykłe. Otaczające je poszarpane szczyty górskie tworzą surowy pejzaż, znany nam doskonale z westernów. Wczesną wiosną ryby doskonale biorą na całym jeziorze na trolling z użyciem woblerów. Później, gdy woda w jeziorze jest już stosunkowo dobrze nagrzana, ryby gromadzą się w małych zatoczkach przy ujściach creek'ów, czyli małych strumieni spływających z gór. Niosą one lodowato zimną, znakomicie natlenioną wodę, o dobre 6-8 stopni zimniejszą niż w jeziorze. W zatoczkach ryby biorą momentami jedna za drugą, trzeba tylko dopasować przynętę.
Inne łowiska
Największą frajdę sprawiają latem połowy nocne. Niebo mieni się wówczas wszystkimi kolorami - od żółci poprzez intensywną czerwień aż po ciemny błękit. Inne znakomite akweny do połowu palii (namaycush) to jeziora Aishihik (bez trudu łowi się egzemplarze 7-8-kilogramowe), Canyon, Kathleen, Frederick i Kluane. Na grube szczupaki można wybrać się na jeziora Kloo, Stevens, Morrain czy rzekę Sixmile. Z kolei Dolly Varden, niezwykle pięknie ubarwiona odmiana palii, to jeziora Stella i Św.Eliasza. Dzikie tęczaki żyją w rzece Kathleen River i jeziorze Klukshu, a arktyczne lipienie w Marshall Creek i licznych jeziorach. Kingi - to rzeka Tatshenshini i Takhanne, nerki i coho - Clear Creek na Alasce. Na wszelkie gatunki łososi oraz potężne halibuty można wybrać się nad Ocean Spokojny do Yakutat lub East Alsek River. Wszystko w zasięgu jedno-, dwu- lub maksymalnie trzydniowych wycieczek. Transport zwykłym samochodem osobowym, truckiem, śmigłowcem, wodnym samolotem, quadami, samochodem terenowym, łodzią lub canoe. Noclegi w traperskich chatach, namiotach, przyczepach kempingowych. Na oferowanych terenach możemy łowić na spinning, trolling i sztuczną muchę.
Namaycush i pacyficzne łososie
Herbową rybą Jukonu jest palia jeziorowa (Salvelinus namaycush). Ten cudownie ubarwiony drapieżnik z rodziny char zamieszkuje zimne, dobrze natlenione jeziora Ameryki Północnej. Zazwyczaj osiąga masę 25-30 kg i jest niezwykle silny, a przez to ceniony przez wędkarzy. Jeśli zdecydujemy się wybrać na całodzienną wycieczkę na Alaskę, do Brytyjskiej Kolumbii lub na południowe obrzeża Jukonu, będziemy mieli szansę na połowienie pacyficznych łososi. Jest ich 5 gatunków - gorbusza, keta, coho, nerka (sockeye) i czawycza (zwana również chinook lub king salmon). Łowi się je w zależności od pory roku. Te pierwsze (łacińska nazwa Oncorhynchus tschawytscha) to największe z pacyficznych łososi, przeciętnie dorastające do 30 kg. Są potwornie silne i waleczne. Ich ciąg tarłowy odbywa się od maja Wchodzą wówczas olbrzymimi, kilkutysięcznymi stadami z pacyficznych zatok do wartkich rzek i strumieni. Na początku tarłowej wędrówki są srebrzyste, z czasem zmieniają barwę na czerwono-jagodową. Trą się w górnych partiach strumieni, a ok. 2 tygodnie po tarle giną. Z kolei sockey'e czyli nerki (Oncorhynchus nerka), zwane również łososiami czerwonymi, mają najbardziej cenione mięso ze wszystkich łososi występujących na naszej planecie. Jest zgodnie z nazwą ciemnopomarańczowe, prawie czerwone. Sockeye przeciętnie ważą 2-4 kg i są chyba jeszcze bardziej waleczne od znacznie większego kinga. Ciąg tarłowy rozpoczynają już w maju. Podobnie jak ten ostatni w rzece zmieniają barwę łuski ze srebrzystej na różową i czerwoną. Trą się okolicach przepływowych jezior, w których później małe sockeye spędzają pierwszy okres swego życia. Po tarle giną, jak wszystkie pacyficzne łososie.
Jukon - Kanada - wędkarstwo Wielki namaycush
Jukon - Kanada - wędkarstwo Niedźwiedź grizzly
Jukon - Kanada - wędkarstwo Letnia noc w Jukonie
Jukon - Kanada - wędkarstwo Łosoś sockeye z Alaski
Jukon - Kanada - wędkarstwo Pływający łoś
Jukon - Kanada - wędkarstwo W tle ośnieżone szczyty
Jukon - Kanada - wędkarstwo Przygotowujemy biwak
Jukon - Kanada - wędkarstwo Na jeziorze Kathleen

Dostępność łowiska
Na rzekach łowimy z brzegu, na jeziorach głównie z łodzi, a z przewodnikiem również z brzegu. Na niektóre łowiska dociera się samochodami, quadami, a nawet helikopterem.
Rekomendowane metody połowu
Spinning, trolling, sztuczna mucha. Na nielicznych wodach łowimy tylko na sztuczną muchę, ale również metodą spinningową lub na przepływankę - z obciążeniem zaciśniętym na lince. Na większości łowisk dozwolone tylko pojedyncze, bezzadziorowe haki.
Limity i ograniczenia
Przepisy stanowe pozwalają na zabieranie złowionych ryb, ale w ograniczonych ilościach i rozmiarach. Na przykład namaycush: wolno zabrać 2 ryby dziennie na osobę, nie dłuższe niż 65 cm. Dodatkowo można zabrać jedną tzw. trophy fish - czyli rybę przekraczającą 1 m długości (z przeznaczeniem do spreparowania). Podobnie z arktycznym lipieniem - jeśli musimy, zabieramy 4 sztuki dziennie poniżej 40 cm. Ryby powyżej 48 cm to już trophy. Szczupak ma wymiar ochronny pomiędzy 75 i 105 cm. Wolno zabrać również 4 sztuki dziennie. W przypadku łososi możemy zabrać 4 sockey'e (nerki) i jednego kinga z każdego dnia połowów. W stanie Jukon możemy łowić tylko na przynęty uzbrojone w bezzadziorowe, na większości akwenów pojedyncze haki.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Dalton Trail Lodge to bodaj najlepszy wędkarski ośrodek w całej Kanadzie. Jest zbudowany z drzewa cedrowego, w typowym traperskim stylu. Pokoje (2-osobowe i 1-osobowe) nie są duże, ale wygodne, wszystkie z łazienkami. W dużym hallu laptop z dostępem do internetu dla każdego oraz automat telefoniczny na karty (bardzo tanie po-
Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
łączenia z Polską). Na dolnej kondygnacji: pomieszczenie klubowe z bilardem oraz znakomicie zaopatrzony sklep wędkarski z przynętami sprawdzonymi na tutejszych wodach. Ponadto na parterze restauracja i bar. Wszyscy goście otrzymują broszurki z wyczerpującymi informacjami o personelu oraz zasadach funkcjonowania ośrodka, a także informatory o okolicznych łowiskach, możliwych wycieczkach fakultatywnych, regułach wędkowania w Jukonie oraz zasadach bezpieczeństwa na wyprawach w dzikie, górskie tereny. Typowy dzień w ośrodku wygląda tak: rano od 7.00 do 10.00 śniadanie. Potem wszyscy otrzymują lodówki z prowiantem oraz napojami na cały dzień i wyruszają na ryby. O 19.00 kolacja. Jeśli ktoś spóźni się na nią 2 godziny - rozpoczyna się poszukiwanie helikopterem (stosowną zgodę na pokrycie ewentualnych kosztów podpisuje się przy zameldowaniu się w ośrodku). Po kolacji wszyscy deklarują gospodarzom plany na kolejny dzień, a oni wypisują licencje i rezerwują przewodników, samochody, quady, helikoptery etc. Na zewnątrz pracuje agregat prądotwórczy (ośrodek leży w leśnej głuszy, na ziemi zakupionej od Indian). Droga do jeziora ma około 100 metrów. Nad jeziorem stoi blaszany hangar na sprzęt wędkarski i kajaki. Do dyspozycji wędkarzy aluminiowe łodzie z silnikami spalinowymi - wszystkie obszerne, wygodne i bezpieczne.
Atrakcje w okolicy
 • liczne Parki Narodowe,
 • szlaki górskie,
 • obserwacja dziko żyjących zwierząt,
 • wycieczki w góry śmigłowcem,
 • Alaska z wybrzeżem Pacyfiku.
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo Jukon - Kanada - wędkarstwo
  W spraw cen pakietów wędkarskich prosimy o kontakt z biurem.
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych