W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko rzeczno-jeziorowe (koski i jeziora), położone w centralnej Finlandii, nieopodal miast Jyväskylä, Laukaa, Suolahti i Hankasalmi, oddalone:
✓ ok. 273 km od lotniska w    Helsinkach,
✓ ok. 126 km od lotniska w Varkaus,
✓ ok. 309 km od portu w Turku,
✓ ok. 1318 km od Warszawy (droga    przez kraje bałtyckie i promem    przez Zatokę Fińską).
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), pstrąg potokowy (od maja do października), płoć i leszcz (od maja do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
najsłynniejsze spośród fińskich „koski”
legendarne łowiska pstrągów potokowych
dużo ryb okazowych skupionych na niewielkim obszarze
wokół tereny leśne, wszechobecny spokój i bezpieczeństwo
Galerie zdjęć
Rejon Jyväskylä, Finlandia Flaga Finlandia
To jeden z najatrakcyjniejszych w Finlandii - a nawet i w Europie - regionów wędkarskich. Głównie ze względu na niezwykle malownicze i rybne progi wodne (koski), ulokowane pomiędzy licznymi jeziorami. Nad największymi i najciekawszymi z nich: Kuusaankoski i Kapeenkoski, przygotowano specjalną infrastrukturę dla turystów i znakomite warunki do wędkowania.
Na ryby, grzyby i jagody
W tych specyficznych, krótkich i bystrych rzekach żyją przede wszystkim dorodne okazy pstrąga potokowego i lipienia. Wydawanie pozwoleń jest ściśle limitowane a przepisy nieco inne niż na ogólnodostępnych łowiskach Finlandii. To wszystko sprawia, że wspomniane koski są prawdziwie elitarnymi miejscami, stworzonymi specjalnie z myślą o koneserach połowu ryb szlachetnych. Tutaj nie istnieje pojęcie "niezadowolony klient". Poza wodami o charakterze górskim w rejonie tym można z powodzeniem i wielką przyjemnością powędkować na jeziorach - czy to korzystając ze specjalnych łodzi trollingowych, czy w samotności z małej łódki wiosłowej. Dookoła są liczne bezkresne lasy, z mnóstwem grzybów, jagód i innych skarbów przyrody.
Szczupak z jeziora Vatia, złowiony niedaleko bystrza Kapeenkoski.
Kuusaankoski
To absolutnie wyjątkowe łowisko pstrąga potokowego, jedno z najlepszych w Europie, a nawet na świecie. Bystrze, łączące jeziora Vatia i Saraavesi, ma ok. 600 m długości, od 40 m do 10 m szerokości oraz 4 m spadku. Woda, której przepływa tutaj 85 m sześc./s, jest czysta, przejrzysta, o lekko brunatnym zabarwieniu. Na bardzo szerokim napływie woda jest spokojna, ale uciąg już dość silny. Głębokość dochodzi miejscami do kilku metrów. Na życzenie można tutaj łowić z łodzi, ale tylko z przewodnikiem. Woblery spuszczane z prądem pod sam próg atakują dorodne potokowce. Miejscami występuje również sandacz, zdarzają się szczupakowe "obcinki". Okresowo na wędkę trafiają jeziorowe łososie (land-locked salmon). Na samym progu leżą olbrzymie głazy, pomiędzy którymi szaleje wodna kipiel. Rzeka rozdwaja się, pędząc dwoma korytami wokół niewielkiej wyspy. Za większymi kamieniami występują spowolnienia nurtu. To dobre miejsca na silne, okazałe potokowce. Ich masa dochodzi tutaj do 4-5 kg. Złowienie 60-centymetrowego pstrąga nie jest wydarzeniem, a pięćdziesiątaki to zdobycz standardowa. Są przepięknie ubarwione - ciemnozłociste z wyrazistym rysunkiem czarnych i czerwonych kropek. Poniżej kamienistych szypotów woda znowu się uspokaja i rozlewa na szerokość ponad 100 m. Na tym odcinku ponownie można spróbować łowić z łódki, jednak również wyłącznie z przewodnikiem.
Próg wodny na Kuusaankoski.
Tutaj oprócz wszechobecnego pstrąga (w największych dołkach czają się kilkukilogramowe "lorbasy"), można trafić pięknego lipienia, a także jazia, okonia, okazałego sandacza i szczupaka. Lipienie biorą nie tylko na muchę, ale również na spinning, na niewielkie woblery. Brzegi są znakomicie utrzymane i przystosowane do obecności wędkarzy (ścieżki, ławeczki, stoliki, małe pomosty). Niedaleko łowiska kameralna restauracja, bar i toalety, a także spory parking.
Kapeenkoski
To nieco bardziej dzikie bystrze, może mniej sławne, ale nie mniej rybne. Leży pomiędzy jeziorami Kuhnamojärvi i Vatia. Długośc rzeki wynosi 1400 m, jej szerokość: 20-70 m, różnica poziomów: 3 m. Otoczone jest pięknym, dzikim lasem. W wodach Kapeenkoski żyje duże naturalne stado pstrąga potokowego i lipienia. Na potrzeby wędkarzy woda jest też dodatkowo zarybiana pstrągiem potokowym. Okolica jest tak urokliwa, że aż zatyka dech w piersiach - znalezienie się nad taką wodą to chyba marzenie każdego wędkarza. Na prawie półtorakilometrowym odcinku występują naprzemiennie bystre szypoty i przelewy oraz powolniejsze, głębsze płanie.
Spinning z użyciem woblerów to jeden z najlepszych sposobów na pstrągi.
Dno zalegają liczne kamienie i głazy. Przy ujściu do jeziora Vatia znajduje się największa kaskada, gdzie w spienionej wodzie żyją prawdziwe okazy potokowców. Pędząca woda wymywa w jeziorze głębokie beło, gdzie można z kolei trafić wspaniałego szczupaka, okonia czy sandacza. Na Kapeenkoski można łowić zarówno z brzegu (także brodząc), jak i z łodzi (z przewodnikiem). Najskuteczniejszymi metodami są spinning i sztuczna mucha. Nad wodą przygotowano kilka miejsc biwakowych, gdzie można zjeść lunch i napić się zaparzonej nad ogniskiem kawy. Pomiędzy Kuusankoski i Kapeenkoski rozciąga się Jezioro Vatia, będące znakomitym wędkarskim uzupełnieniem obydwu słynnych bystrzy. Po pstrągowych łowach można bowiem dla urozmaicenia spędzić 2-3 dni, spinningując bądź trollingując na tym malowniczym oraz bogatym w ryby akwenie. Mające podłużny kształt Vatia (Vatianjärvi) zajmuje powierzchnię 550 ha, średnia głębokość akwenu wynosi 4 m, a maksymalna dochodzi do 26 m. Interesuje nas jednak głównie 3-kilometrowy, dość wąski fragment jeziora w okolicach obydwu wspomnianych koski. W wodach Vatianjärvi połowimy przede wszystkim szczupaki, okonie i sandacze, lecz przy odrobinie szczęścia można trafić również łososia jeziorowego (landlocked salmon) bądź dorodnego potokowca.
Nawet panie lubią wędkować w Finlandii.
Atrakcją będzie także jeziorowy jaź. Choć na Vatii najczęściej biorą szczupaki w granicach 1-2 kg, złowienie sztuki 4-5 kg jest kwestią czasu i rozpoznania łowiska. Z kolei jezioro Peurunka jest oddalone o kilka kilometrów od jeziora Vatia i obydwu bystrzy. Oferuje szerokie możliwości wędkowania na typowo jeziorowe ryby - przede wszystkim szczupaka, okonia i sandacza.
Keskisenkoski
Wreszcie malownicze bystrze Keskisenkoski, oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Kuusaankoski i Kapeenkoski, bardzo przypomina polski Dunajec. Jest dość szeroką rzeką o wartkim nurcie, z licznymi głazami, rynnami, szypotami, dołkami i wypłyceniami. Dalej nurt się uspokaja, a rzeka staje bardziej nizinna. Okolica jest piękna, dzika i odludna (poza kilkoma zabudowaniami wiejskimi). W lesie rosną liczne grzyby i jagody, a na brzegu zorganizowane są miejsca biwakowe dla wędkarzy, przystosowane do rozpalenia ogniska i zorganizowania plenerowego posiłku. W krystalicznie czystej wodzie żyje duże naturalne pogłowie pstrąga potokowego oraz lipienia. Ponadto wodę dodatkowo zarybia się podrośniętymi potokowcami. Kropkowane drapieżniki o wadze powyżej kilograma są tutaj częstą zdobyczą. Również okazały lipień dobrze reaguje na muchę oraz spinning. Wędkuje się zasadniczo z brzegu lub brodząc w wodzie. Jest jednak możliwość wynajęcia przewodnika wędkarskiego, który umożliwi nam łowienie z łodzi. Najlepszymi porami roku na pstrągowe łowy jest maj oraz jesień. Polecamy 1-2-dniowy wypad na Keskisenkoski w trakcie pobytu nad Kuusaankoski lub Kapeenkoski. Odległość - ok. 60 km. Istnieje również możliwość zakwaterowania bezpośrednio przy wody i spędzenia tam dłuższego urlopu.
Dostępność łowiska
W rzekach łowi się z brzegu lub brodząc (przydatne wodery lub spodniobuty), a także z tradycyjnych fińskich łodzi wiosłowych (tylko z przewodnikiem). W jeziorach - z łodzi wiosłowych bądź z silnikiem (spalinowym lub elektrycznym). Miejscami możliwe jest też łowienie z brzegu jeziora.
Rekomendowane metody połowu
Na rzekach - spinning i sztuczna mucha. Na jeziorach - spinning, trolling, spławik, grunt, a także żywiec i martwa rybka.
Limity i ograniczenia
Pstrągi i łososie - 3 sztuki dziennie. Z rzek zabiera się tylko pstrągi pochodzące z zarybień (z obcięta płetwa tłuszczową). Te z dzikiego stada należy wypuszczać. Brak limitów ilościowych na pozostałe gatunki, Ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb, czyli bierzemy tyle, ile nam potrzeba do spożycia w dniu połowu. Na Kuusaankoski tylko 12 zezwoleń dziennie, a na Kapeenkoski 20. Sezon wędkarski trwa na bystrzach od 1 maja do 10 września (początek okresu ochronnego pstrąga), a na jeziorach od maja do października. Wymiary ochronne: pstrąg - 40 cm, łosoś jeziorowy - 40 cm, lipień - 30 cm, sandacz - 37 cm.
Dom Kaislairinne jest położony w lesie.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
W tym miejscu proponujemy wiele opcji zakwaterowania. Oto one:
Hotel Peurunka
Położony w miejscowości Laukaa (najstarsza gmina środkowej Finlandii, ustanowiona w roku 1593) nad jeziorem Peurunka, ok. 3 km od centrum miejscowości. Hotel dysponuje 75 wygodnymi i dobrze wyposażonymi pokojami. Ponadto w budynku hotelowym: restauracja z dancingiem, centrum wellness z basenem i sauną, hala sportowa i siłownia, korty tenisowe, łodzie wiosłowe, rowery, centrum rehabilitacji i odnowy biologicznej (balneologia, masaże, pielęgnacja ciała, elektroterapia, zabiegi kosmetyczne. Języki: fiński, angielski, niemiecki. Karty kredytowe: Eurocard/Mastercard, Visa, American Express, Diners. Pokoje 2-osobowe (możliwość wynajęcia pokoju 1-osobowego) z prysznicem, WC, elektryczną suszarką do włosów, TV sat. i telefonem. Na życzenie istnieje możliwość wynajęcia pokoju dla alergików, niepalących i niepełnosprawnych. Odległość od Kuusaankoski - 4 km, odległość od Kapeenkoski - ok. 26 km
Hotel Keitele
Spokojny i cichy hotel położony w miejscowości Suolahti, nieopodal progu Kapeenkoski. W hotelu 22 pokoje, sauna, 3 salki konferencyjne, restauracja. Pokoje 2-osobowe, łazienka z prysznicem, WC, TV sat., pay-TV, telefon. Odległość od Kuusaankoski: 3 km, odległość od Kapeenkoski - ok. 24 km, odległość od Kapeenkoski - ok. 24 km
Drewniany domek Ristilahden
Położony na brzegu jeziora Kuhnamojärvi, 2 km od bystrza Kapeenkoski (jest własnością dzierżawcy łowiska). Składa się z dwóch pokojów mieszkalnych, dwóch sypialni z dwoma łóżkami, galerii z dodatkowym łóżkiem, łazienki (prysznic), WC oraz kuchni z kuchenką elektryczną, mikrofalową, lodówką, zmywarką, zaparzarką do kawy. Na zewnątrz grill. Możliwość wędzenia i zamrożenia złowionych ryb. W domku może mieszkać 4-6 osób. Istnieje możliwość stołowania się w oddalonym o 4,5 km hotelu Keitele. Do rzeki Kapeenkoski można dojechać samochodem, łodzią lub dojść pieszo. Odległość od Kuusaankoski - ok. 24 km, odległość od Kapeenkoski - 2 km.
Varjolan Tila - pokoje hotelowe i domki
Varjolan Tila to rodzaj stanicy wędkarskiej o niezłym standardzie. Położona jest w bezpośredniej bliskości progu Kuusaankoski, pomiędzy jeziorami Vatia i Saraavesi. W budynku znajdują się: restauracja, bar, sala konferencyjna. Oferujemy zakwaterowanie w pokojach 2-4-osobowych bez łazienek i WC (wspólne na korytarzu). Łącznie w budynku może być zakwaterowanych 11 turystów. Dla wszystkich wspólna izba dzienna z aneksem kuchennym, kominkiem i TV. Ponadto istnieje możliwość zakwaterowania w komfortowych, oddalonych o 1 km od budynku głównego domkach (dla 4, 6-8 i 12 osób). Odległość od Kuusaankoski: Varjolan Tila - 150 m, domki - 1 km, odległość od Kapeenkoski: Varjolan Tila i domki - ok. 24 km, odległość od jez. Vatia: Varjolan Tila 150 m, domki - 1 km.
Ośrodek nad jeziorem Vatia
Niezwykle komfortowy, niewielki (tylko 6 domków) ośrodek wypoczynkowo-wędkarski nad jeziorem Vatia (kilka kilometrów od miejscowości Laukaa). Wszystkie domki są w wysokim standardzie i oferują wygodne zakwaterowanie dla 4-6 osób. Wewnątrz każdego domku znajdziemy salon wypoczynkowy z kominkiem, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, werandę oraz saunę. Domki położone są od 30 do 150 m od brzegu jeziora przy każdym jest niewielka prywatna plaża.
Dom Kaislairinne
Ulokowany pośród sosnowego lasu, luksusowy 8-osobowy domek oddalony jest od bystrza Keskisankoski o około 1,5 km. Powierzchnia domu - ponad 100 m kw. Składają się na nią: duży pokój dzienny z kominkiem i TV, dwie sypialnie, kompletnie wyposażona kuchnia (lodówka, zamrażarka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa), łazienka oraz prawdziwa fińska sauna.
Dom nad jeziorem Vatia
Jadalnia w domku
Pokój w hotelu Peurunka
Oferujemy usługi przewodników wędkarskich na rzekach Kuusaankoski o Kapeenkoski, a także wynajem łodzi. Na rzekach Kuusaankoski i Kapeenkoski łowienie z łodzi tylko w towarzystwie miejscowego przewodnika wędkarskiego. Na jeziorze Vatia - możliwość wynajmu specjalnej łodzi trollingowej o wymiarach 6,3 x 2,5 m z przewodnikiem, mogącej zabrać maksymalnie do 10 osób, a także łodzi z silnikiem bądź wiosłowej do indywidualnego użytku. Na jeziorze Peurunka - do dyspozycji łodzie wiosłowe. Na życzenie - kursy wędkowania i seminaria wędkarskie. Na Kuusaankoski i Kapeenkoski obowiązują specjalne dobowe licencje wędkarskie. Na jeziorach Peurunka i Vatia - licencje tygodniowe. Przewodnicy na rzekach pracują w godzinach 8.00-18.00 i 18.00-24.00. Na bystrzu Keskisankoski oferujemy naszym klientom usługi doświadczonego przewodnika wędkarskiego, którego rozległa wiedza pomoże przechytrzyć niejeden ostrożny okaz. Przewodnik dysponuje bezpieczną i wygodną łodzią. Na łowisku wydawana jest ograniczona liczba licencji dziennych, dlatego radzimy zarezerwować je z wyprzedzeniem. Dla tych z Państwa, którzy zapragną połowić na licznych w tym rejonie jeziorach, mamy do dyspozycji łodzie wędkarskie (wiosłowe jak i z silnikami spalinowymi) oraz usługi profesjonalnych przewodników. Dodatkowo na życzenie - specjalna łódź trollingowa.
Atrakcje w okolicy
Na życzenie organizujemy dodatkowo spływy raftingowe, grzybobranie, wycieczki rowerowe. Możliwe zwiedzanie miasta Jyväskylä (Muzeum Alvara Aalto, Muzeum Środkowej Finlandii, Muzem Sztuki, Muzeum Rzemiosła Fińskiego, Centrum Strojów Narodowych, XIX-wieczny kościół Kaupungin).
Oferta wędkowania - Rejon Jyväskylä Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce