Wyprawy wędkarskie
Rejon Karstula, Finlandia
Finlandia
Rejon Karstula - Wędkarstwo w Finlandii
Rejon Karstula - Wędkarstwo w Finlandii
Karstula - Wędkarstwo w Finlandii
Ten atrakcyjny turystycznie i wędkarsko rejon usytuowany jest w centralnej Finlandii, ok. 80 km na północny zachód od Jyväskyli. Tereny wokół miasteczek Karstula, Pylkonmäki i jeziora Saarijärvi porastają olbrzymie kompleksy leśne, w których można znaleźć nieprzebrane bogactwo grzybów, jagód i czerwonych borówek, w których żyją spore stada dzikiej zwierzyny (głównie łoś i sarna).
Wody bogate w ryby
Drugą główną atrakcją regionu są liczne jeziora i bystrza (koski), w których wędkarze znajdą obfitość ryb bardzo wielu gatunków - od typowo jeziorowych szczupaków i sandaczy po charakterystyczne dla wód górskich pstrągi i lipienie. Leśna głusza i krystalicznie czyste powietrze zapewniają turystom wspaniały, niczym nieskrępowany wypoczynek i potężny zastrzyk zdrowia! W tym rejonie oferujemy państwu wędkowanie w następujących wodach: bystrza Heijostenkoski i Karajoki oraz jezioro Karanka.
Heijostenkoski i Karajoki
Bystrze Heijostenkoski to bardziej rzeka niż próg wodny, jego długość wynosi bowiem ok. 2,5 km. Ma charakter wody górskiej, z licznymi progami usłanymi głazami, ale i szerokimi rozlewiskami z powolnym nurtem. Woda jest lekko brunatna, czysta, zimna i dobrze natleniona. Szerokość rzeki waha się w granicach od 9 m do 57 m. Spadek na wspomnianym odcinku - 12,7 m. Przeciętny przepływ wody: 16,8 m sześc./s. W Heijostenkoski żyją przede wszystkim wspaniałe okazy pstrągów potokowych, dochodzące do 4-5 kg. Złowienie 3-kilogramowej sztuki nie należy tutaj do rzadkości i nie robi na miejscowych większego wrażenia. Ryby dobrze reagują zarówno na sztuczne muchy, jak i spinning. Poza pstrągiem potokowym (zarówno dzikim, pochodzącym z naturalnego tarła, jak i zarybieniowym) w wodzie tej żyją lipienie, a także okonie, szczupaki, a miejscami nawet sandacze. Nie należy zniechęcać się brakiem sukcesów trwającym kilka godzin, a nawet cały dzień. Już następnego ranka ryby mogą intensywnie zażerować i wówczas przeżyjemy wiele niezapomnianych chwil, a złowiony sześćdziesiątak o przepięknym, brunatnym ubarwieniu wynagrodzi nam z nawiązką poniesione wcześniej trudy. Okolica jest niezwykle urokliwa, można przez kilka godzin maszerować rosnącym nad rzeką lasem i oddychać rześkim, aromatycznym powietrzem. Heijostenkoski wpada do jeziora Karankajärvi, w którym dla urozmaicenia można połowić szczupaki i sandacze, a nawet sieje. Karajoki jest znacznie mniejszą, ale nie mniej urokliwą rzeczką. Połowimy w niej nie tylko pstrągi potokowe (jednak przeciętnie nieco mniejszych rozmiarów niż w Heijostenkoski), ale również - na spokojniejszych odcinkach z dnem porośniętym długimi trawami - ślicznie ubarwione złociste jazie (nawet znacznych rozmiarów) oraz waleczne szczupaki i okonie. Dzikość i odludność okolicy jest dodatkowym walorem tej wody, będącej dobrą opcją na kilkugodzinny wypad z Heijostenkoski.
Jezioro Karanka
Karanka to duże jezioro o powierzchni 916 ha, otoczone świerkowym lasem. Brzegi porośnięte są trzcinami, występują przy nich rozległe płycizny. Dno jest dość płaskie, mało urozmaicone. Przeciętna głębokość wynosi 6 m, a maksymalna dochodzi do 26 m. Polecamy je jako urozmaicenie połowów na bystrzach Heijostenkoski i Karajoki, które zresztą mają z nim połączenie. W wodach jeziora Karanka żyje spore stado sandaczy, a miejscowi reklamują je także jako łowisko grubego szczupaka, co potwierdzili udanymi wyprawami nasi Klienci.
Rejon Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Bystrze Karajoki
Rejon Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Gruby sześćdziesiątak
Rejon Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Z przewodnikiem
Rejon Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Barwy fińskiego lasu
Rejon Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Podbieranie pięknej ryby

Dostępność łowiska
W rzekach łowi się z brzegu lub brodząc (przydatne wodery lub spodniobuty), w jeziorach - z łodzi wiosłowych bądź z silnikiem (spalinowym lub elektrycznym). Miejscami możliwe jest też łowienie z brzegu jeziora.

Rekomendowane metody połowu

Pstrągi i lipienie w rzekach - spinning i sztuczna mucha (dozwolone tylko sztuczne przynęty). Szczególnie polecamy woblery. Ryby jeziorowe - spinning, trolling, martwa rybka. Ryby spokojnego żeru - drgająca szczytówka, spławik.

Limity i ograniczenia

Z rzek zabiera się tylko pstrągi pochodzące z zarybień (z obcięt płetwą tłuszczową). Te z dzikiego stada należy wypuszczać. Brak limitów ilościowych, ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb, czyli bierzemy tyle, ile nam potrzeba do spożycia w dniu połowu. Okresy ochronne pstrąga potokowego i łososia jeziorowego: 11 września - 15 listopada. Wymiary ochronne: pstrąg potokowy - 40 cm, łosoś jeziorowy - 40 cm, lipień - 30 cm, sandacz - 37 cm.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

W rejonie Karstula-Pylkonmäki mogą Państwo zamieszkać w wolno stojącym domu niedaleko bystrza Heijostenkoski oraz jeziora Karanka i bystrza Karajoki, należącym do wiejskiego gospodarstwa agroturystycznego. Opcja ta gwarantuje komfortowy pobyt w pięknej, otoczonej lasami okolicy.
Dom wiejski
Rejon KarstulaDom wiejski na 6-10 osób, położony jest w leśnym otoczeniu, w bezpośredniej bliskości rzeki Heijostenkoski. Na dole: dwie sypialnie, pokój dzienny z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienka, elektryczna sauna, WC. Na wyposażeniu kuchenka elektryczna, lodówka, zmywarka, naczynia, telewizor, radio/CD, rozkładany tapczan. Na górze: dwie sypialnie, pokoik do zabaw dla dzieci, pokój dzienny z aneksem kuchennym (jadalnia dla 4 osób, kuchenka, lodówka, kuchenka mikrofalowa, zaparzarka do kawy, naczynia), prysznic, WC, balkon. Pościel za dodatkową opłatą. Możliwość wędzenia lub zamrożenia złowionych ryb. Na zewnątrz grill. Na życzenie - dodatkowe miejsca do spania w odnowionym budynku dawnej stodoły (nawet do 12 miejsc). Idealne miejsce na rodzinny urlop w otoczeniu dzikiej natury z możliwością wędkowania na wspaniałym łowisku pstrągowym oraz na rybnych jeziorach. Inne możliwości spędzania czasu: zbieranie grzybów, borówek i jagód w okolicznych lasach, kajaki, łódki, rafting, wycieczki rowerowe i piesze, taniec, wizyta w parku narodowym. Na życzenie klientów istnieje możliwość wykupienia śniadań lub dwóch posiłków dziennie. W oddalonej o 19 km Karstuli są: poczta, bank, lekarz, supermarket.
Przybliżona odległość do łowisk: Heijostenkoski - ok. 200 m, Karajoki - ok. 1 km, jez. Karanka - ok. 1 km, jez. Horonjärvi - ok. 50 km.
Na bystrza Heijostenkoski i Karajoki oferujemy dla chętnych usługi przewodnika wędkarskiego. Na jeziorach - wynajem 2-osobowych łodzi wiosłowych do wędkowania (możliwość zamontowania własnego silnika elektrycznego). W niektórych okresach roku na jeziorze Karanka możemy wynająć łodzie z silnikami spalinowymi. O szczegółach informujemy na zapytanie, a zakup licencji na miejscu.

Atrakcje w okolicy

 • Muzeum Starych Samochodów (Rentola).
  Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii
  Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii Karstula - Wędkarstwo w Finlandii
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych