about us about us piątek, 26 lutego 2021
Wyprawy wędkarskie


Sześćdziesiątak z Heijostenkoski


GALERIA - KARSTULA

Atrakcje w pobliżu:
 • Muzeum Starych Samochodów (Rentola)


  Poranny sukces


  Rejon Karstula-Pylkonmäki

  wędkarstwo w finlandii
  Finlandia

    więcej info o pstrągowych bystrzach Finlandii
    przeczytaj reportaż z wyprawy

  Ten atrakcyjny turystycznie i wędkarsko rejon usytuowany jest w Centralnej Finlandii, ok. 80 km na północny-zachód od Jyväskyli. Tereny wokół miasteczek Karstula, Pylkonmäki i jeziora Saarijärvi porastają olbrzymie kompleksy leśne, w których rośnie nieprzebrane bogactwo grzybów, jagód i czerwonych borówek, a także żyją spore stada dzikiej zwierzyny (głównie łoś i sarna). Drugą główną atrakcją regionu są liczne jeziora i bystrza (koski), w których wędkarze znajdą obfitość ryb bardzo wielu gatunków - od typowo jeziorowych szczupaków i sandaczy po charakterystyczne dla wód górskich pstrągi i lipienie. Leśna głusza i krystalicznie czyste powietrze zapewniają turystom wspaniały, niczym nieskrępowany wypoczynek i potężny zastrzyk zdrowia!

  W tym rejonie oferujemy państwu wędkowanie w następujących wodach:
  - Bystrza Heijostenkoski i Karajoki
  - Jezioro Karanka

  Bystrza Heijostenkoski i Karajoki

  Bystrze Heijostenkoski to bardziej rzeka niż próg wodny, jego długość wynosi bowiem ok. 2,5 km. Ma charakter wody górskiej, z licznymi usłanymi głazami progami, ale i szerokimi rozlewiskami z powolnym nurtem. Woda jest lekko brunatna, czysta, zimna i dobrze natleniona. Szerokość rzeki waha się w granicach od 9 do 57 metrów. Spadek na wspomnianym odcinku - 12,7 m. Przeciętny przepływ wody: 16,8 metra sześciennego na sekundę. W Heijostenkoski żyją przede wszystkim wspaniałe okazy pstrągów potokowych, dochodzące do 4-5 kilogramów. Złowienie 3-kilogramowej sztuki nie należy tutaj do rzadkości i nie robi na nikim większego wrażenia. Ryby dobrze reagują zarówno na sztuczne muchy, jak i spinning. Poza pstrągiem potokowym (zarówno dzikim, pochodzącym z naturalnego tarła, jak i zarybieniowym) w wodzie tej żyją lipienie, a także okonie, szczupaki, a miejscami nawet sandacze. Nie należy zniechęcać się brakiem sukcesów na przestrzeni kilku godzin, a nawet całego dnia. Już następnego ranka ryby mogą intensywnie zażerować i przeżyjemy wówczas szereg niezapomnianych chwil, a złowiony sześćdziesiątak o przepięknym, brunatnym ubarwieniu, wynagrodzi nam z nawiązką poniesione wcześniej trudy. Okolica jest niezwykle urokliwa, można przez kilka godzin maszerować rosnącym nad rzeką lasem i oddychać rześkim, aromatycznym powietrzem. Heijostenkoski wpada do jeziora Karankajärvi, w którym dla urozmaicenia można połowić szczupaki i sandacze, a nawet sieje.

  Karajoki jest znacznie mniejszą, ale nie mniej urokliwą rzeczką. Połowimy w niej nie tylko pstrągi potokowe (jednak przeciętnie nieco mniejszych rozmiarów niż w Heijostenkoski), ale również - na spokojniejszych odcinkach z dnem porośniętym długimi trawami - ślicznie ubarwione złociste jazie (nawet znacznych rozmiarów) oraz waleczne szczupaki i okonie. Dzikość i odludność okolicy jest dodatkowym walorem tej wody, będącej dobrą opcją na kilkugodzinny wypad z Heijostenkoski.

  Jezioro Karanka

  Duże jezioro o powierzchni 916 ha, otoczone świerkowym lasem. Brzegi porośnięte trzcinami, przy brzegu rozległe płycizny. Dno dość płaskie, mało urozmaicone. Przeciętna głębokość wynosi 6 metrów, a maksymalna dochodzi do 26 metrów. Polecamy je jako urozmaicenie połowów na bystrzach Heijostenkoski i Karajoki, które zresztą mają z nim połączenie. W wodach jeziora Karanka żyje spore stado sandaczy, a miejscowi reklamują je także jako łowisko grubego szczupaka. Skuteczną metodą będzie spinning, trolling (szczupak) i martwa rybka (sandacz).

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Karstula - assumed 'Karstula' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_karstula.php on line 15
  1299,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  pstrąg potokowy, szczupak, okoń, biała ryba

  Gatunki ryb i wymiary ochronne*
  Heijostenkoski i Karajoki
  pstrąg pot. 40 cm
  łosoś jez 40 cm
  lipień 30 cm
  szczupak -
  okoń -
  jaź -
  Jezioro Karanka
  łosoś jez. 40 cm
  szczupak -
  sandacz 37 cm
  okoń -

  Okresy ochronne
  łosoś 11.09-15.11
  pstrąg pot. 11.09-15.11

  Sezon wędkarski
  Heijostenkoski i Karajoki:
  01.05-10.09
  Jezioro Karanka:
  15.05-15.10

  Preferowane metody
  Pstrągi i lipienie w rzekach - spinning i sztuczna mucha (dozwolone tylko sztuczne przynęty).
  Szczególnie polecamy woblery. Ryby jeziorowe - spinning, trolling.

  Dostępność łowiska
  W rzekach łowi się z brzegu bądź brodząc, w jeziorze - z łodzi.

  Limity i ograniczenia
  Z rzek zabiera się tylko pstrągi pochodzące z zarybień (z obcięta płetwa tłuszczową). Te z dzikiego stada należy wypuszczać. Brak limitów ilościowych, ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb - czyli bierzemy tyle, ile nam potrzeba do spożycia w dniu połowu.

  * wszystkie informacje na temat regulacji prawnych na podstawie danych otrzymanych od fińskich partnerów


  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon