about us about us piątek, 26 lutego 2021
Wyprawy wędkarskieTęczak z ValkeisjärviGALERIA - KINNULA

Atrakcje w pobliżu
 • Miasteczko "Kivikauden Kylä", które przeniesie nas w epokę kamienia
 • Wystawy i muzea regionalne
 • Park Narodowy "Pyhä Häki"


  Sieja na suchą muszkę ...  Rejon Kinnula-Kivijärvi

  wędkarstwo w finlandii
  Finlandia

    przeczytaj reportaż z wyprawy

  Ten wyjątkowo atrakcyjny dla miłośników wędkarstwa obszar usytuowany jest w Centralnej Finlandii, około 150 kilometrów na północny zachód od miasta Jyväskylä. Sercem regionu jest niewielkie, niezmiernie urokliwe miasteczko Kinnula otoczone zewsząd gęstymi, dziewiczymi lasami, niezwykle obfitymi w owoce leśnego runa oraz dziką zwierzynę. Cała historia tych terenów związana jest z przemysłem drzewnym, który stanowi wraz z szeroko rozumianą turystyką podstawowe źródło dochodów miejscowej ludności.

  Gdy spojrzymy na mapę okolicy obok koloru zielonego dominuje barwa błękitu. To niezliczone zbiorniki wodne o różnorodnym charakterze. Znajdziemy tu zarówno małe, niepozorne, zagubione wśród leśnych ostępów oligotroficzne jeziorka jak i prawdziwe śródlądowe oceany, które nierzadko łączą się w kilkudziesięciokilometrowe łańcuchy. Akweny zasiedlają cenne wędkarsko gatunki ryb, takie jak: szczupaki, okonie, sandacze, pstrągi tęczowe czy sieje. Nie brak tu również wszelkiego rodzaju wód płynących - od wąskich na szerokość rzutu muchówką, bezimiennych strumieni, aż po rozległe wartkie rzeki zamieszkane przez kapitalne wprost okazy pstrągów, łososi i troci. Wszystkie osoby spragnione spokoju, chwili wytchnienia od codziennych kłopotów a także stęsknieni za dziką, nieujarzmioną przyrodą, poczują się tutaj jak w raju.

  W rejonie Kinnula oferujemy naszym klientom połowy na dwóch, bardzo atrakcyjnych pod względem wędkarskim jeziorach: Kivijärvi i Valkeisjärvi.

  Jezioro Kivijärvi

  To olbrzymie jezioro (największe w regionie), otaczające miejscowość o tej samej nazwie, zajmuje powierzchnię ponad 55 tys. ha. Głębokość średnia wynosi 4.5 m, a maksymalna - 42 m. Rozciągnięte z północy na południe na ponad 50 km stwarza wspaniałe warunki dla wszystkich pasjonatów wędkarstwa. Na tak ogromnej wodzie nie można się nudzić - niezliczone łowiska o różnorodnym charakterze gwarantują prawdziwe wędkarskie emocje. Z powodu olbrzymich rozmiarów, nie doświadczymy tutaj wędkarskiego tłoku. Ryb i atrakcyjnych wędkarsko miejsc starczy dla każdego!

  Linię brzegowa o łącznej długości przekraczającej 420 km tworzy niezliczona wprost ilość odnóg zatok, zatoczek i półwyspów. W wielu miejscach dostępu do wody bronią gęste, szerokie na kilkaset metrów trzcinowiska, które obficie porastają brzegi jeziora. Łowienie z brzegu, choć trudne, jest miejscami możliwe. Choć nieraz bywa ono na Kivijärvi bardzo efektywne, to jednak dopiero porządny sprzęt pływający pozwala w pełni wykorzystać możliwości łowiska. Szybka i sprawna łódź motorowa gwarantuje dostęp do licznych śródjeziornych górek podwodnych, ostrych spadków dna tuż za ścianą trzcin czy kamienistych wypłyceń, których nie brakuje na jeziorze (bardzo przydaje się echosonda). Do tego dochodzą jeszcze liczne zatopione drzewa oraz mniejsze i większe wyspy, które jak magnes przyciągają drapieżniki. Dno zbiornika w większości jest miękkie i obficie pośnięte roślinnością zanurzoną. Szczególnie atrakcyjne dla wędkarzy są rozległe, niezbyt głębokie blaty w okolicach wysp. To doskonałe łowiska szczupaków, które na Kivijärvi osiągają ładne przyrosty. Nie brak także odcinków o dnie twardym, często nawet kamienistym, będących jednocześnie stołówką bardzo licznych na jeziorze sandaczy. Dodatkowo w zbiorniku licznie występują takie gatunki ryb, jak łososie jeziorowe (najskuteczniejszą metodą jest trolling), sieje, okonie, miętusy, węgorze, jazie, bolenie, leszcze, płocie, wzdręgi oraz liny. Sporadycznie na wędkę trafia niezwykle waleczny pstrąg potokowy, którym jezioro jest systematycznie zarybiane.

  Uwaga! Wypoczywającym nad jeziorem Kivijärvii możemy zorganizować połowy na Houpankoski - znakomitej rzece pstrągowej uchodzącej do jeziora Vuosijärvi, ulokowanej o około 40 kilometrów od miejsca zakwaterowania. To 1200 metrowe "koski" jest bardzo atrakcyjnym łowiskiem pstrąga potokowego (oprócz licznej, naturalnej populacji rzeka jest dodatkowo zarybiana), lipienia oraz jazia. Dodatkowo licznie występuje okoń oraz sandacz. Trafia się szczupak.

  Jezioro Valkeisjärvi

  To propozycja dla osób, które niezbyt pewnie czują się na rozległych wodach i wolą zdecydowanie mniejsze, bezpieczniejsze zbiorniki. Takie, na których wszystkie atrakcyjne łowiska można zlokalizować już po kilku dniach pływania. Jezioro Valkeisjärvi spełnia te wymagania. Usytuowane 15 km na północny zachód od miejscowości Kinnula stanowi prawdziwą oazę dla tych turystów, którzy cenią sobie przede wszystkim spokój, ciszę i prawdziwe odosobnienie nad wodą. Otoczenie zbiornika jest iście bajkowe: dookoła olbrzymie kompleksy leśne oraz rozległe tereny bagienne, stanowiące naturalne lęgowiska wielu gatunków ptaków. Praktycznie brak tu jakichkolwiek, większych skupisk ludności. Jednym słowem dzika, leśna głusza zapewniająca wspaniały, efektywny wypoczynek oraz pełny relaks.

  Jezioro jest niewielkie - jego powierzchnia całkowita wynosi zaledwie 82 ha. Mając do dyspozycji łódź z niewielkim silnikiem (dozwolone są tylko silniki elektryczne) bez trudu opłyniemy je w ciągu jednego dnia. Woda jest bardzo czysta, dobrze natleniona. Mimo niewielkich rozmiarów akwen jest dość głęboki - kilkumetrowe spadki dna znajdują się tuz przy gęsto zalesionym brzegu. Roślinność, zarówno wynurzona jak i zanurzona, jest raczej słabo rozwinięta. Niewielkie jej fragmenty występują jedynie w okolicach płytszych partii dna. Główną atrakcją zbiornika są wyrośnięte pstrągi tęczowe, które licznie zasiedlają jego wody. W okresach dobrego żerowania (wiosna, wczesna jesień) możemy liczyć na częste brania. Nie warto stosować tutaj zbyt finezyjnego sprzętu - miejscowe pstrągi są bardzo silne i często wykorzystują szansę daną przez wędkarzy ze zbyt lekkimi zestawami...

  Poza tęczakiem w wodach jeziora licznie występują okoń oraz sieja (wspaniałe wyniki osiąga się łowiąc spod lodu). Częstą zdobyczą są szczupaki, które na "pstrągowej diecie" dorastają do imponujących rozmiarów. Według miejscowych wędkarzy, których notabene jest bardzo niewielu, wody jeziora zamieszkują prawdziwe okazy tego gatunku.

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Kinnula - assumed 'Kinnula' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_kinnula.php on line 15
  919,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  szczupak, sandacz, okoń, pstrąg tęczowy, biała ryba

  Gatunki ryb i wymiary ochronne*
  Jezioro Kivijärvi
  łosoś jez 40 cm
  szczupak -
  okoń -
  jaź -
  sandacz 37 cm
  Jezioro Valkeisjärvi
  pstrąg tęczowy -
  szczupak -
  okoń -
  sieja -

  Okresy ochronne
  łosoś 11.09-15.11
  pstrąg pot. 11.09-15.11

  Sezon wędkarski
  Kivijärvi i Valkeisjärvi
  IV-XI
  W okresie zimowym znakomite efekty osiągają wędkarze podlodowi.

  Preferowane metody
  Szczupaki, okonie, sandacze - metoda spinningowa oraz trolling. Pstrągi tęczowe, łososie - sztuczna mucha, spinning oraz trolling. W połowach białej ryby sprawdzają się wszystkie klasyczne metody.

  Dostępność łowiska
  Zarówno z brzegu (przydatne wodery!) jak i z łodzi.

  Limity i ograniczenia
  Brak limitów ilościowych, ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb - czyli bierzemy tyle, ile nam potrzeba do spożycia w dniu połowu.

  * wszystkie informacje na temat regulacji prawnych na podstawie danych otrzymanych od fińskich partnerów
  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon