W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w północnej części Norwegii nad Lyngenfjordem - rozległą zatoką Morza Norweskiego, oddalone:
✓ ok. 1700 km od Olso,
✓ ok. 77 km od lotniska w Tromsø,
✓ ok. 1720 km od Nynäshamn
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od maja do września, dorsz najlepiej żeruje w maju i czerwcu, czarniak - od czerwca do wczesnej jesieni).
ZOBACZ FILM
Więcej o Norwegii tutaj
Galerie zdjęć
Koppangen, północna Norwegia Flaga Norwegia
Miejscowość Koppangen położona jest nad brzegiem wielkiego Lyngenfjordu, w fascynującej i zadziwiającej swoim pięknem scenerii. Wspaniały krajobraz tworzy tu ocean z ruchomymi, pływającymi lodowcami i ośnieżone szczyty górskich pasm, wyrastające niekiedy bezpośrednio z morskiej wody! Wysokość niektórych dochodzi do prawie 2000 m n.p.m. Tutejsze widoki robią na przyjezdnych piorunujące wrażenie.
Fiord pełen ryb u podnóża norweskich Alp
Koppangen jest idealną propozycją dla osób poszukujących niezapomnianych wrażeń estetycznych i kompletnego odosobnienia podczas urlopu. Tutejsze łowiska nazywane są przez norweskich wędkarzy "Eldorado Północy". Już po około 10 minutach drogi łodzią od domku znajdziemy doskonałe miejsca połowu czarniaka i grubego dorsza. Istnieje bardzo realna szansa na spotkanie z halibutem, ale tej rybie trzeba poświęcić nieco więcej cierpliwości. Oczywiście mowa jest o rybach ważących 30 i więcej kilogramów, których hol będzie prawdziwym testem dla naszego sprzętu i umiejętności. Na ryby takich rozmiarów potrzebny będzie bardzo mocny zestaw i duże pilkery. Jednak warto również spróbować łowienia na dobrze znany polskim wędkarzom klasyczny spinning. Kilkunastokilogramowa ryba, zacięta na niezbyt głębokiej wodzie i holowana stosunkowo delikatnym zestawem, potrafi dostarczyć wędkarzowi niezapomnianych wrażeń. W bezpośredniej okolicy zakwaterowania znajdziemy bez trudu wyśmienite łowiska karmazynów (przy potężnej, wystającej wprost z wody pionowej skale) oraz plamiaków. Na wędkę trafi też bez wątpienia niesamowity zębacz - bardzo smaczna ryba o pysku kota (zwana po angielsku catfish) i potwornie silnych szczękach. Lepiej nie wkładać w nie palca, bo może się to skończyć mało przyjemnie...
.....................................
Dostępność łowiska
Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, ale biorą z reguły tylko mniejsze sztuki (1-2 kg). Zdecydowanie najlepsze wyniki osiągniemy używając łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.
Rekomendowane metody połowu
Na wodach Lyngenfjordu musimy być przygotowani na dość głębokie łowienie, a więc używać będziemy głównie pilkerów. Niemniej od czasu do czasu znajdziemy też płytsze łowiska, gdzie będzie można zastosować klasyczny spinning z użyciem gumowych dżigów bądź lekkich pilkerów. Spinningować powinniśmy raczej wertykalnie (w pionie), opuszczając przynętę w okolice dna, a następnie podrywając ją i opuszczając (skutecznie wabi dorsze i czarniaki). Niekiedy warto gwałtownie poderwać przynętę i szybko ciągnąć ją w stronę powierzchni wody. Najlepszą przynętą na ryby żerujące przy samym dnie (brosma, zębacz, molwa) będzie filet z makreli czy małego czarniaka. Przynętę obciążamy ciężarkiem o masie dopasowanej do głębokości łowiska lub nakładamy mięso bezpośrednio na kotwiczkę pilkera. Pełną informację na temat technik łowienia i najlepszych przynęt otrzymają Państwo przed wyjazdem na wyprawę w biurze Eventur Fishing.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego. Pomyślmy zatem o naszej przyszłości!
Dojazd na norweskie łowiska
Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Proponujemy Państwu zakwaterowanie w dwóch komfortowych piętrowych domkach - każdy dla 4-6 osób. W domkach 3 oddzielne sypialnie, przestronny salon z kominkiem i TV sat., w pełni wyposażona kuchnia (lodówka, kuchenka elektryczna/mikrofalowa i zmywarka do naczyń), a także łazienka z WC i prysznicem. Do dyspozycji gości specjalne pomieszczenie do sprawiania ryb oraz obszerne zamrażarki. Najbliższa stacja benzynowa¸ sklep spożywczy, kantor i poczta - 17 km. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg potokowy, łosoś) - 60 km. Na życzenie transfer z lotniska w Tromsoe.
Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne łodzie wędkarskie o długości 5,1-5,4 m, wyposażone w silniki spalinowe o mocy 20-130 KM, kolorowe echosondy i GPS. Przystań łodziowa umiejscowiona jest około 60 m od domku. Na życzenie organizujemy dalekomorskie rejsy ze skiperem. Pełna informacja wędkarska o łowisku oraz plany batymetryczne dostępne w biurze Eventur Fishing.
...........
...........
...........
Atrakcje w okolicy
✓ wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
✓ wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki,
✓ piaszczysta plaża,
✓ nurkowanie,
✓ miasto Tromsø.
Więcej informacji o Norwegii oraz reportaż z wędkarskiej wyprawy znajda państwo tutaj
Oferta wędkowania w Czarnogórze (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny ( w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolna ilość dni (optymalne pobyty 7-dniowe)
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Podgoricy/Dubrownika i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:grupki 1-6 osobowe, organizowane we własnym zakresie
Zakwaterowanie:w zależności od życzenia – domki, apartamenty lub hotele, standard dowolny
Wyżywienie:w zależności od obiektu, najczęściej we własnym zakresie, możliwe śniadania lub śniadania i obiadokolacje plus lunch nad wodą
Łowiska:rzeki i jeziora Czarnogóry w zależności od aktualnego stanu wód
Przewodnik:1-2 na grupę (w zależności od liczebności grupki)
Z uwagi na całą mnogość możliwych do zaoferowania opcji (długość pobytu, miejsce zakwaterowania, cena licencji na konkretną wodę etc.) ceny wyjazdów podamy Państwu na konkretne zapytanie. Prosimy o kontakt w tej sprawie z naszym biurem.
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Justyna: justyna@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce