W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Jezioro położone w regionie Ostfold w południowej Norwegii, na samej granicy ze Szwecją i z regionem wędkarskim Dalsland, oddalone:
✓ ok. 195 km od Olso,
✓ ok. 520 km od Nynäshamn,
✓ ok. 550 km od Karlskrony,
✓ ok. 500 km od Ystad.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), pstrąg (od maja do września), biała ryba (lato, jesień).
ZOBACZ FILM
Więcej o Norwegii tutaj
Galerie zdjęć
Jezioro Kornsjø, południowa Norwegia Flaga Norwegia
Jezioro Kornsjø jest jednym z najciekawszych łowisk w naszej ofercie, z wodą wprost idealną dla miłośników spinningu. Wystarczy spojrzeć na mapę jeziora, aby już ostrzyć sobie apetyt na efektowne brania okazałych szczupaków i okoni stanowiących główne gatunki wśród tutejszych drapieżników.
Drapieżników pod dostatkiem
Mnóstwo tu rozległych podłużnych zatok, których brzegi porośnięte są trzcinowiskami, sporo kamiennych raf i wypłyceń, a nawet śródjeziornych łąk z trzcinami wystającymi lekko ponad lustro wody. Znajdziemy też rozległe płycizny, na których wiosną możemy przeżyć wędkarskie emocje, o jakich trudno nawet marzyć w Polsce. Brania walecznych esoksów na powierzchniowe poppery i płytko pracujące dżerki, kiedy woda otwiera się nagle, a wielka zębata paszcza zasysa łapczywie naszą przynętę, wzbudzając po chwili prawdziwą eksplozję gejzerów wody, pozostaną na długo w pamięci każdego wędkarza. Na jeziorze są też miejsca głębsze, sąsiadujące z pionowymi skalnymi ścianami, gdzie buszują wielkie stada dorodnych okoni. Nie są one wybredne i nie potrzebują wymyślnych technik w postaci bocznego troka, mini-paprocha czy innych wynalazków ze znanych nam bezrybnych polskich wód. Normalne siedmiocentymetrowe kopyto jest błyskawicznie w całości zasysane przez pasiaste drapieżniki - oczywiście wówczas, gdy ryby żerują i są skore do polowania. A wiosną, latem i jesienią jest tych momentów bardzo wiele, z wyjątkiem może tych okresów, gdy gwałtownie zmienia się ciśnienie, czego nie lubią bez wyjątku wszystkie gatunki ryb. Duże okonie są wymagającymi przeciwnikami - po kilku braniach i wyholowaniu 2-3 pięknych sztuk ryby stają się ostrożniejsze i schodzą często na głębszą wodę bądź odpływają. Należy wówczas znowu odszukać ich stado, względnie cicho i cierpliwie poczekać na powrót ryb. Można też poszukać ich na głębszej wodzie za pomocą nieco innych przynęt (częste zmiany koloru gumowych dżigów są szczególnie skuteczne w okoniowych łowach).
.....................................
Granica na środku jeziora
Jeśli chodzi o szczupaki miejsc typowych dla występowania tego drapieżnika jest tu wprost bez liku. I o ile wiosną najlepsze są płytkie szybko nagrzewające się zatoki, rozległe trzcinowiska i podwodne łąki, to już wczesnym latem ryb należy szukać znacznie niżej, nawet wodzie przekraczającej 10 metrów głębokości. Podobnie jest jesienią. Szczególnie ciekawe są miejsca, gdzie płycizny sąsiadują z ostrym uskokiem i zejściem na kilkumetrową głębię. W trzcinach zawsze połowimy kilowe "pistolety", ale jak ktoś będzie pragnął zasadzić się na grubego zwierza, radzimy spenetrować głębszą wodę przy użyciu cięższych gum lub popływać w trollingu po różnych partiach jeziora. Jezioro Kornsjø jest wyjątkowo piękne, szczególnie wieczorem i w nocy, gdy specyficzne skandynawskie słońce oświetla swymi promieniami zielone łany trzcin, przybrzeżne, porośnięte mchem skałki i spokojną taflę lazurowej wody. Ilość wysp, zatok i spora rozległość południkowa jeziora (można je podzielić na część północną i oddzieloną wąskim przesmykiem część południową) pozwalają na bezustanne przemieszczanie się w poszukiwaniu coraz piękniejszych krajobrazów i coraz lepszych wędkarskich trofeów. Ciekawostką jest fakt, że środkiem jeziora przebiega granica państwowa - część zachodnia jeziora należy do Norwegii, a część wschodnia do Szwecji. Zabawne są sytuacje gdy walczący wielki szczupak przeciąga naszą łódź z jednego kraju do drugiego lub płynąc wąskim 3-metrowym przewężeniem wykonujemy rzuty pod trzciny raz na szwedzką, raz na norweską stronę. W jeziorze Kornsjø żyje bogata populacja białej ryby, co daje jej wielbicielom szansę na niejeden emocjonujący hol pięknego leszcza czy wzdręgi. Uwaga! W okresie wiosennym i letnim, szczególnie wieczorami, nad jeziorem latają roje uciążliwych meszek. Dlatego zalecamy Państwu zabranie na to łowisko kapeluszy ze specjalną moskitierą zakrywającą twarz. Kapelusze takie są dostępne w sklepach wędkarskich. Meszki uaktywniają się tylko w niektórych okresach dnia, ale nie warto ryzykować sytuacji, aby wszechobecne owady zepsuły nam wspaniałą wędkarską sesję.
Są też pstrągi
Dla osób pragnących urozmaicenia gospodarze przygotowali jeszcze jedną niespodziankę. Jest nią możliwość wędkowania z łodzi na jeziorze Boksjo - pięknym owalnym zbiorniku z bardzo czystą i przejrzystą wodą oraz kamienistym dnem, które zasiedla bogata naturalna populacja pstrąga potokowego, a okoni jest ponoć jeszcze więcej niż na jeziorze Kornsjø. Zapraszamy zatem na wędkarskie emocje do granicznego rejonu Ostfold! Spokój, położenie na uboczu uczęszczanych szlaków, piękno przyrody (jeziora, rzeki i rozległe lasy z masą zwierzyny, grzybów i jagód!) oraz bogactwo ryb pozwalają zaliczyć ten zakątek Norwegii do jej prawdziwych turystycznych skarbów.
Dostępność łowiska
W niektórych miejscach istnieje możliwość wędkowania z brzegu (przydatne wodery) czy portowych pomostów, ale dostęp do zdecydowanie najlepszych stanowisk ryb daje wędkarska łódź z silnikiem spalinowym.
Rekomendowane metody połowu
Na szczupaka rekomendujemy spinning przy użyciu dość lekkich przynęt (płycizny) lub cięższych (kanty z ostrymi spadkami dna). Latem i jesienią dobre efekty powinien przynieść trolling, nawet z użyciem downriggera, gdyż przynętę trzeba niekiedy opuścić na dość znaczną głębokość. Na płyciznach warto też spróbować połowu szczupaka na sztuczną muchę, jak również poppery i dżerki. Brania są fenomenalnie efektowne - często widać, jak ryba startuje z trzcin i zapamiętale goni uciekającą przynętę, po czym następuje ostre uderzenie. Okonie najlepiej biorą na spinning (gumy, obrotówki) lub spławik (czerwony robak). Przy połowie troci jeziorowych metodą przynoszącą najwięcej brań jest zdecydownie głęboki trolling (wąskie wahadłówki, średnich rozmiarów woblery). Białą rybę najlepiej łowić metodą spławikową lub na drgającą szczytówkę. Z kolei miętusa i węgorza możemy łowić rozmaitymi metodami, ale najlepsza wydaje się być martwa rybka lub filet podane na zestawie gruntowym. Połów siei jest trudny, ale warto spróbować choćby na zestaw choinkowy ze sztucznymi muchami, stosowany skutecznie w austriackich Alpach.
Limity i ograniczenia
Zakaz zabierania ryb w celach przetwarzania i wywożenia z Norwegii. W przypadku szczupaka generalnie obowiązuje zasada no kill, ale po uzgodnieniu z gospodarzem można oczywiście zabrać jedną czy dwie ryby na kolację (uzgodnić należy zawsze przed wypłynięciem, a zabrane ryby zgłosić). Nie wolno zabierać szczupaków większych niż 80 cm. Jeśli chodzi o okonie - wolno zabrać 5 sztuk dziennie na osobę (są to regulacje biura i gospodarza ośrodka). Szczegółowe informacje na życzenie lub u gospodarza.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy naszym klientom możliwość zakwaterowania w pięknie położonym gospodarstwie agroturystycznym. Prowadzi je małżeństwo Szwajcarów, którzy zakupili tu spory majątek ziemski i spędzają znaczną część roku. Zakwaterowanie w starym norweskim wiejskim domu o wysokim standardzie, z łazienką, WC, w pełni wyposażoną kuchnią, jadalnią, obszernym salonem (nie ma telewizji, gospodarze promują odcięcie się od świata na tych kilka urlopowych dni), trzema sypialniami (łącznie możliwość noclegu dla 4-5 osób, a na zapytanie również większej liczby osób). Dom piętrowy, wystrój stylowy. Przed domem duży, piękny ogród. Wokół łąki i lasy. Odległość od jeziora - 2 km. Dojazd do łodzi własnym samochodem. Najbliższy sklep spożywczy znajduje się kilka kilometrów od domku, w miejscowości Kornsjø.
Do dyspozycji wędkarzy dwie plastikowe łodzie wędkarskie z czterokonnymi silnikami. Najwygodniej wędkować w nich maksymalnie dwóm osobom. Łodzie mogą być przetransportowane na jezioro Boksjo (należy uzgodnić z gospodarzem). Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz mapy wędkarskie dostępne w naszym biurze. Licencje wędkarskie u gospodarza ośrodka.
...........
...........
...........
Atrakcje w okolicy
✓ spacery i wycieczki piesze po lasach,
✓ grzybobranie (w sezonie),
✓ kąpiel w jeziorze (latem),
✓ wycieczka do Halden, zwiedzanie słynnej twierdzy,
✓ wycieczka do Oslo.
Więcej informacji o Norwegii oraz reportaż z wędkarskiej wyprawy znajda państwo tutaj
Oferta wędkowania w Czarnogórze (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny ( w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolna ilość dni (optymalne pobyty 7-dniowe)
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Podgoricy/Dubrownika i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:grupki 1-6 osobowe, organizowane we własnym zakresie
Zakwaterowanie:w zależności od życzenia – domki, apartamenty lub hotele, standard dowolny
Wyżywienie:w zależności od obiektu, najczęściej we własnym zakresie, możliwe śniadania lub śniadania i obiadokolacje plus lunch nad wodą
Łowiska:rzeki i jeziora Czarnogóry w zależności od aktualnego stanu wód
Przewodnik:1-2 na grupę (w zależności od liczebności grupki)
Z uwagi na całą mnogość możliwych do zaoferowania opcji (długość pobytu, miejsce zakwaterowania, cena licencji na konkretną wodę etc.) ceny wyjazdów podamy Państwu na konkretne zapytanie. Prosimy o kontakt w tej sprawie z naszym biurem.
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Justyna: justyna@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce