about us about us poniedziałek, 12 kwietnia 2021
Wyprawy wędkarskie


Kapeenkoski - jedno z najpiękniejszych łowisk w Europie

Oferowane łowiska na bystrzach

1. Kuusaankoski
2. Kapeenkoski
3. Keskisenkoski
4. Heijostenkoski
5. Karajoki


Gatunki ryb w bystrzach
pstrąg pot. szczupak
lipień sandacz
jaź okoń
łosoś jeziorowy (landlocked s.)


Koski - pstrągowe bystrza Finlandii

wędkarstwo w finlandii
Finlandia

Fińskie słowo "koski" (po angielsku "rapid") nie posiada idealnego polskiego odpowiednika. Określa ono co najmniej kilkusetmetrowy odcinek wody, przepływającej bardzo wartkim nurtem z jeziora do jeziora, charakteryzujący się kamienisto-żwirowatym dnem i zalegającymi w nurcie potężnymi głazami. Z reguły te niezwykle rybodajne cieki łączą dwa akweny, pomiędzy którymi występuje znaczna różnica poziomów. "Koski", będące tworem naturalnym i typowym właśnie dla Finlandii, mogą mieć różną długość (od wspomnianych kilkuset metrów do kilku kilometrów) i szerokość (od kilkunastu do ponad stu metrów), ale zawsze charakteryzują się dość dużym spadkiem, wartkim prądem, doskonale natlenioną wodą oraz oczywiście dużym naturalnym pogłowiem cudownie ubarwionych pstrągów potokowych, zwanych po fińsku taimen. Wiele z tych cieków, szczególnie tam, gdzie powstała bogata infrastruktura dla wędkarzy, jest dodatkowo zarybianych tym szlachetnym gatunkiem. Fińskie "koski", są więc nie tylko interesującym ewenementem przyrodniczym, ale należą również do absolutnie "topowych" łowisk pstrąga potokowego na świecie. Żyjące w nich ryby mają do dyspozycji dwa środowiska: rzeczne i jeziorowe, co powoduje, że w określonych porach roku dobierają sobie najbardziej sprzyjające miejsca pobytu i żeru. Dla wypasionych i niewiarygodnie silnych kropkowanych wojowników przyjeżdżają tutaj wędkarze z najodleglejszych zakątków naszego kontynentu.

Na większości fińskich bystrzy można łowić zarówno na spinning, jak i na sztuczną muchę, ale są też miejsca zarezerwowane wyłącznie dla wędkarskiej arystokracji (czytaj muszkarzy). Oprócz pstrągów potokowych w tych wodach można oczywiście łowić też inne ryby - często trafiają się jeziorowe łososie (landlocked salmon), jest bardzo dużo lipieni, dorastających nawet do 60 cm, a w spokojniejszych i głębszych odcinkach regularnym "przyłowem" są szczupaki, sandacze oraz przepiękne, złociste jazie. To wszystko sprawia, że na najlepsze tego typu łowiska nieraz trzeba wykupywać licencję z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem! Obowiązują tu odrębne przepisy wędkowania niż na pozostałych akwenach - inne są wymiary ochronne i limity ilościowe. Ponadto na jednym Koski, w tym samym czasie może przebywać maksymalnie 10 - 15 wędkarzy. Urozmaiceniem łowieniach w bystrzach może być wypad na okoliczne jeziora z bogatym pogłowiem szczupaka, okonia, sandacza, a także jazia i innej białej ryby.

Nasze biuro zaprasza Państwa nad te wspaniałe wody, gdzie wędkarskie marzenia o wielkiej, pięknej i walecznej rybie złowionej w otoczeniu cudownej, malowniczej przyrody, stają się rzeczywistością.

- Rejon Laukaa-Kuusaa (Kuusaankoski, Kapeenkoski, Keskisenkoski)
- Rejon Karstula-Pylkonmäki-Saarijärvi (Heijostenkoski i Karajoki)

Krótka impresja znad fińskiego "koski"

Niewielka, szeroka na zaledwie 2 rzuty spinningiem rzeka. Prąd dość szybki, ale miejscami głębsze, powolne płanie. Z wody wystają olbrzymie głazy porośnięte zielonym mchem. Na najbliższym zakręcie wielka zwalona do wody sosna, której rozłożyste konary tworzą niezwykle malowniczy most nad przepływającą rzeką. W kryształowo czystej wodzie o lekko brunatnym odcieniu, zaledwie kilka metrów od mojego stanowiska, na spokojniejszym fragmencie wody za olbrzymim głazem, widać rybę. W promieniach nieśmiało jeszcze wyglądającego zza drzew słońca można dostrzec jej złocisto-brunatne boki pokryte kropkami. Potokowiec! I to jaki, musi mieć co najmniej pół metra! Pilnuje swego rewiru i wyłapuje przepływające z prądem pożywienie. Jest uważny, szybki i silny - walczy przecież z potężnym nurtem.

Z wypiekami na twarzy i "miękkimi nogami" wracam po sprzęt do stojącego na leśnym parkingu samochodu. Po drodze mijam miejsce biwakowe z koszami na śmiecie, drewniane zadaszenia chroniące przed deszczem, specjalne miejsce na ognisko oraz kilka doskonale wkomponowanych w leśny krajobraz drewnianych stołów z ławami, gdzie wśród sosen można zjeść wędkarski prowiant. Pod nogami setki grzybów - w większości dorodnych prawdziwków i czerwonych kozaków. Ale teraz nie pora na ich zbieranie. Prawie biegiem, już ze spinningiem w ręku podążam z powrotem. Ostatnie metry dzielące nas od rzeki trzeba jednak pokonać ostrożnie i najciszej jak to możliwe. Wszak pstrągi to płochliwe ryby. Spokojnie, bez zbędnych ruchów, kryjąc się za pniem rosnącego nad brzegiem drzewa posyłam do wody kilkucentymetrowego, srebrzystego woblerka. Widzę jak szybko spływa z prądem rzeki - jeszcze 2 metry i minie wielki głaz, za którym widziałem kropkowańce! Zamykam kabłąk kołowrotka. Wobler zaczyna zagłębiać się pod powierzchnię a na szczytówce czuję pierwsze, rytmiczne drgania. W momencie, kiedy chciałem rozpocząć skręcanie, potężne uderzenie prawie wyrywa mi delikatny kijek z ręki. Hamulec gra najpiękniejszą melodię a kilka metrów poniżej pewnie zacięta, 60 centymetrowa ryba, kręci efektowne młynki...


Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon