W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko jeziorowe w południowo-wschodniej Norwegii, oddalone:
✓ ok. 100 km od Olso,
✓ ok. 490 km od Nynäshamn,
✓ ok. 760 km od Karlskrony,
✓ ok. 715 km od Ystad.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do października oraz zimą spod lodu), okonia (od maja do października oraz zimą spod lodu), pstrąga (lato i wczesna jesień), białej ryby (od maja do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
jezioro wielkich szczupaków
piękna okolica
niedaleko z Polski (w porównaniu do wielu innych norweskich miejsc)
Galerie zdjęć
Opinia eksperta
Ja również miałem przyjemność uczestniczyć w opisywanym wyjeździe. I była to dla mnie niezapomniana przygoda. Powiem tylko, że nigdy nie zdarzyło mi się wędkować na lepszym szczupakowym łowisku niż Krøderen, a przecież do Skandynawii jeżdżę już od dobrych kilkunastu lat. Seryjnie, w niemal każdym rzucie brały nam wielkie szczupaki. Oczywiście nie przez cały czas - zdarzały się przerwy w żerowaniu, ale nie trwały one dłużej, niż kilkanaście minut. Wydaje mi się, że opisywana wyżej łąka była prawdziwą szczupakową stołówką, na którą wściekle głodne ryby wypływały z głębszej wody, zza krawędzi podwodnego urwiska. Zaskoczyła mnie też ich siła i doskonała kondycja. Myślę, że to łowisko, oczywiście pod warunkiem, że będzie odpowiednio chronione, może przez wiele lat był celem numer jeden polskich wędkarzy podążający na szczupaki za Bałtyk.
Darek Małysz
Jezioro Krøderen, południowa Norwegia Flaga Norwegia
Jezioro Krøderen leży w południowej Norwegii, niedaleko Oslo, około sześciu-siedmiu godzin jazdy samochodem od portu promowego w szwedzkim Ystad. Jest podłużnym (41 km długości) i dość głębokim zbiornikiem, wciśniętym pomiędzy malownicze góry. Pod względem powierzchni jest jednym z najrozleglejszych norweskich jezior. Woda w akwenie jest zimna i kryształowo czysta, a strome brzegi porośnięte zielonymi łąkami i lasem. Te wszystkie cechy sprawiają, że Krøderen, pomimo swej słodkiej wody, często nazywane jest fiordem.
Górka marzeń
W lipcu 2009 roku ekipa naszego biura, w której znalazł się również znakomity wędkarz i producent woblerów Dariusz Małysz, przybyła nad jezioro Krøderen na krótki, zaledwie trzydniowy test połowu szczupaków. Zachęciło nas do tego opowiadanie niemieckich kolegów, którzy w maju złowili tu niewiarygodną liczbę zębatych drapieżników, w tym kilka okazów przekraczających 10 kg masy! Fascynujący reportaż z ich wyprawy ukazał się w magazynie wędkarskim "Rute und Rolle". Również nam, pomimo dość ciepłego i "mało wędkarskiego" lipca, udało się doskonale połowić. Dość szybko znaleźliśmy wskazaną nam przez gospodarza na mapie górkę wychodzącą z dużej głębiny na zaledwie dwa metry. Na jej szczycie, który stanowił rozległy płaski blat, rosły gęste podwodne trawy. Już w pierwszym rzucie, po wykonaniu przeze jednego z nas zaledwie dwóch obrotów korbką kołowrotka, wielkiego tonącego dżerka agresywnie zaatakował spory szczupak. Po wyholowaniu oraz podebraniu piekielnie silnej i cudownie ubarwionej ryby zważyliśmy ją. Miała 4 kg i 90 cm długości. Jak się później okazało, było to tylko preludium.
Jeden z ładnych okazów złowionych w trakcie wyprawy Eventuru na słynnym blacie.
Jezioro starego typu
Przez kolejnych kilka godzin wyholowaliśmy co najmniej 30 szczupaków, a każdy z nich miał ponad 3 kg masy! To wprost niewiarygodne, ale tego dnia średnia waga drapieżników oscylowała pomiędzy 4 a 5 kg, a największe dochodziły do siedmiu. Szczupaki, które stadami wpływały na szczyt górki na żer, atakowały każdą wrzuconą do wody przynętę, niezależnie od jej koloru czy sposobu prowadzenia. Można wręcz powiedzieć, że udziwnianie pracy, jak podszarpywanie czy opad, owocowało zmniejszeniem liczby brań i skutecznych zacięć. Najlepsze było zwykłe, szybkie prowadzenie po linii prostej. Jak u nas na Mazurach trzydzieści lat temu. Dlatego szybko nazwaliśmy Krøderen "jeziorem starego typu", czyli takim, gdzie duże szczupaki biorą przy każdej pogodzie, o każdej porze roku i na każdą niemal przynętę. Następny dzień przyniósł bardzo podobne wyniki, choć na naszej górce z powodu silnego wiatru połowiliśmy jedynie trzy godziny - i to też z przerwami. Ostatniego dnia rano w łowieniu przeszkodziła nam nadciągająca burza, a po południu na podwodnej łące pojawiły się młodsze roczniki szczupaków - tym razem brały ryby w przedziale 2-3 kg. No cóż te duże, po najedzeniu się do syta, musiały w końcu odpocząć. Wyjeżdżaliśmy z żalem, który trudno opisać. Wniosek nasuwał się sam: woda należy do najlepszych szczupakowych łowisk, jakie w życiu widzieliśmy.
Ryby lubią tu brać do późnych godzin wieczornych.
Dostępność łowiska
Łowienie ryb w jeziorze Krøderen jest możliwe przede wszystkim z łodzi wyposażonej w silnik spalinowy. Łowienie z brzegu w niektórych miejscach jest wprawdzie możliwe, jednak wędkując w ten sposób, można mieć problem z dotarciem do najlepszych stanowisk ryb. Ponadto łowienie takie może być niebezpieczne z uwagi na to, że w wielu rejonach jeziora zaraz przy brzegu dno ostro schodzi w dół na głębokość nawet kilkunastu metrów!
Rekomendowane metody połowu
Na płytszych miejscach (do 10 m) spinning lub sztuczna mucha. Na głębszych partiach jeziora - trolling. Na ryby spokojnego żeru: spławik lub gruntowa przystawka.
Limity i ograniczenia
Dziennie z łowiska można zabrać 2 szczupaki na domek w rozmiarze 50-80 cm. Wszystkie szczupaki większe niż 80 cm należy w sposób bardzo ostrożny wypuścić z powrotem do wody. Z norweskich jezior zabieramy ryby tylko do bieżącego spożycia. Mrożenie filetów z ryb słodkowodnych i wywożenie ich za granicę (np. okoni) jest bardzo niemile widziane przez gospodarzy Państwa domku i lokalną społeczność. Dziennie z łowiska można zabrać 2 szczupaki na domek w rozmiarze 50-80 cm. Wszystkie szczupaki większe niż 80 cm należy w sposób bardzo ostrożny wypuścić z powrotem do wody. Z norweskich jezior zabieramy ryby tylko do bieżącego spożycia. Mrożenie filetów z ryb słodkowodnych i wywożenie ich za granicę (np. okoni) jest bardzo niemile widziane przez gospodarzy domku i lokalną społeczność.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Wszystkim zainteresowanym oferujemy wędkarski urlop nad tym niezwykłym jeziorem. Zapewniamy zakwaterowanie w jednym z dwóch ośrodków: jeden z nich znajduje się w północnej, drugi w południowej części jeziora. Nasi klienci mogą mieszkać w wolno stojącym domku z kominkiem, aneksem kuchennym, salonem, łazienką i oddzielnymi sypialniami i małym ogródkiem (część północna) lub większym domu będącym częścią gospodarstwa rolnego, w którym mają do dyspozycji pokoje z łóżkami piętrowymi, wspólny salon, kuchnię i łazienkę (część południowa).
Domek dla wędkarzy
Wnętrze domku
Łódź wędkarska
Do wędkowania przygotowane będą wygodne łodzie z silnikami spalinowymi (największy o mocy 50 KM).
Oferta wędkowania - Jezioro Krøderen (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce