about us about us piątek, 26 lutego 2021
Wyprawy wędkarskie


Pstrąg potokowy 55 cm z napływu Kapeenkoski


GALERIA - LAUKAA
Złocisty jaź z Kuusaankoski

Atrakcje w pobliżu:
 • miasto Jyväskylä (Muzeum Alvara Aalto, Muzeum Środkowej Finlandii, Muzem Sztuki, Muzeum Rzemiosła Fińskiego, Centrum Strojów Narodowych, XIX-wieczny kościół Kaupungin)
 • kajaki i rafting (jeziora i progi wodne)

  Pięciokilogramowy szczupak złowiony na gumę z opadu


  Rejon Laukaa-Suolahti

  wędkarstwo w finlandii
  Finlandia

    więcej info o pstrągowych bystrzach Finlandii
    przeczytaj reportaż z wyprawy

  To jeden z najatrakcyjniejszych w Finlandii - a chyba i w Europie - regionów wędkarskich. A to głównie ze względu na niezwykle malownicze i rybne progi wodne (koski), ulokowane pomiędzy licznymi tutaj jeziorami. Nad największymi i najciekawszymi z nich: Kuusaankoski i Kapeenkoski przygotowano specjalną infrastrukturę dla turystów i znakomite warunki do wędkowania. W tych specyficznych, krótkich i bystrych rzekach żyją przede wszystkim dorodne okazy pstrąga potokowego i lipienia. Wydawanie pozwoleń jest ściśle limitowane a przepisy nieco inne niż na ogólnodostępnych łowiskach Finlandii. To wszystko sprawia, że wspomniane "koski" są prawdziwie elitarnymi miejscami, stworzonymi specjalnie z myślą o koneserach połowu ryb szlachetnych. Tutaj nie istnieje pojęcie "niezadowolony klient". Poza wodami o charakterze górskim w rejonie tym można z powodzeniem i wielką przyjemnością powędkować na jeziorach - czy to korzystając ze specjalnych łodzi trollingowych czy w samotności z małej łódki wiosłowej. Dookoła liczne bezkresne lasy, z mnóstwem grzybów, jagód i innych skarbów przyrody.

  Kuusaankoski

  Absolutnie "topowe" łowisko pstrąga potokowego, jedno z najlepszych w Europie, a nawet na świecie. Bystrze, łączące jeziora Vatia i Saraavesi, ma ok. 600 metrów długości, od czterdziestu do stu szerokości oraz 4 metry spadku. Woda, której przepływa tutaj 85 metrów sześciennych na sekundę, jest czysta, przejrzysta, o lekko brunatnym zabarwieniu. Na bardzo szerokim napływie woda jest spokojna, ale uciąg już dość silny. Głębokość dochodzi miejscami do kilku metrów. Na życzenie można tutaj łowić z łodzi, ale tylko z przewodnikiem. Woblery spuszczane z prądem pod sam próg atakują dorodne potokowce. Miejscami występuje również sandacz, zdarzają się szczupakowe "obcinki". Okresowo na wędkę trafiają jeziorowe łososie (land-locked salmon). Na samym progu leżą olbrzymie głazy, pomiędzy którymi szaleje wodna kipiel. Rzeka rozdwaja się, pędząc dwoma korytami wokół niewielkiej wyspy. Za większymi kamieniami występują spowolnienia nurtu. To dobre miejsca na silne, okazałe potokowe. Ich masa dochodzi tutaj do 4-5 kilogramów. Złowienie 60 centymetrowego pstrąga nie jest wydarzeniem, a pięćdziesiątaki to zdobycz standardowa. Są przepięknie ubarwione - ciemnozłociste z wyrazistym rysunkiem czarnych i czerwonych kropek. Poniżej kamienistych szypotów woda znowu się uspokaja i rozlewa na szerokość ponad stu metrów. Na tym odcinku ponownie można spróbować z łódki, jednak również wyłącznie z przewodnikiem. Tutaj, oprócz wszechobecnego pstrąga (w największych dołkach czają się kilkukilogramowe "lorbasy"), można trafić pięknego lipienia, a także jazia, okonia, okazałego sandacza i szczupaka. Lipienie biorą nie tylko na muchę, ale również na spinning, na niewielkie woblery. Brzegi są znakomicie utrzymane i przystosowane do obecności wędkarzy (ścieżki, ławeczki, stoliki, małe pomosty). Niedaleko łowiska kameralna restauracja, bar i toalety, a także spory parking.

  Kapeenkoski

  Nieco bardziej dzikie bystrze, może mniej sławne, ale niemniej rybne. Leży pomiędzy jeziorami Kuhnamojärvi i Vatia. Długośc rzeki wynosi 1400 metrów, jej szerokość 20 do 70 metrów, różnica poziomów 3 metry. Otoczone jest pięknym, dzikim lasem. W wodach Kapeenkoski żyje duże naturalne stado pstrąga potokowego i lipienia. Na potrzeby wędkarzy woda jest też dodatkowo zarybiana pstrągiem potokowym. Okolica jest tak urokliwa, że aż zatyka dech w piersiach - znaleźć się nad taką wodą to marzenie każdego wędkarza. Na prawie półtorakilometrowym odcinku występują naprzemiennie bystre szypoty i przelewy oraz powolniejsze, głębsze płanie. Dno zalegają liczne kamienie i głazy. Przy ujściu do jeziora Vatia znajduje się największa kaskada, gdzie w spienionej wodzie żyją prawdziwe okazy potokowców. Pędząca woda wymywa w jeziorze głębokie beło, gdzie można z kolei trafić wspaniałego szczupaka, okonia czy sandacza. Na Kapeenkoski można łowić zarówno z brzegu (oraz brodząc), jak i z łodzi (z przewodnikiem). Najskuteczniejszymi metodami są spinning i sztuczna mucha. Nad wodą przygotowano kilka miejsc biwakowych, gdzie można zjeść lunch i napić się zaparzonej nad ogniskiem kawy.

  Jeziora Vatia i Peurunka

  Jezioro Vatia rozciąga się pomiędzy Kuusankoski i Kapeenkoski, będąc znakomitym wędkarskim uzupełnieniem obydwu słynnych bystrzy. Po pstrągowych łowach można bowiem dla urozmaicenia spędzić 2-3 dni spinningując bądź trollingując na tym malowniczym oraz bogatym w ryby akwenie. Mające podłużny kształt Vatia (Vatianjärvi) zajmuje powierzchnię 550 ha, średnia głębokość akwenu wynosi 4 m, a maksymalna dochodzi do 26 metrów. Interesuje nas jednak głównie 3-kilometrowy, dość wąski fragment jeziora w okolicach obydwu wspomnianych "koski".W wodach Vatianjärvi połowimy przede wszystkim szczupaki, okonie i sandacze, lecz przy odrobienie szczęścia można trafić również łososia jeziorowego (landlocked salmon) bądź dorodnego potokowca. Atrakcją będzie także jeziorowy jaź. Choć na Vatii najczęściej biorą szczupaki w granicach 1-2 kg, złowienie 4-5 kg sztuki jest kwestią czasu i rozpoznania łowiska.

  Jezioro Peurunka jest oddalone o kilka kilometrów od jeziora Vatia i obydwu bystrzy. Oferuje szerokie możliwości wędkowania na typowo jeziorowe ryby - przede wszystkim szczupaka, okonia i sandacza

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>





  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Laukaa - assumed 'Laukaa' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_laukaa.php on line 14
  1039,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  pstrąg potokowy, lipień, szczupak, sandacz

  Gatunki ryb i wymiary ochronne*
  Kuusaankoski i Kapeenkoski
  pstrąg pot. 40 cm
  łosoś jez. 40 cm
  lipień 30 cm
  szczupak -
  okoń -
  sandacz 37 cm
  jaź -
  Jeziora Vatia i Peurunka
  szczupak -
  okoń -
  sandacz 37 cm
  łosoś jeziorowy 40 cm
  jaź -

  Okresy ochronne i sezon wędkarski
  Pstrąg potokowy i łosoś jeziorowy - zakaz łowienia 11.09-15.11.
  Sezon wędkarski trwa na bystrzach od 1 maja do 10 września, a na jeziorach od maja do października.

  Wielkość ryb i znane rekordy
  Pstrągi potokowe i łososie jeziorowe dorastają do 6 kg,
  lipienie do 2 kg,
  okonie do 2 kg,
  jazie do 2-3 kg,
  sandacze do 6 kg.
  Szczupaki dorastają do metra długości i 8-10 kg.

  Preferowane metody
  Na rzekach:
  spinning i sztuczna mucha.

  Na jeziorach:
  spinning, trolling, grunt.

  Dostępność łowiska
  Zarówno łowienie z brzegu, jak i z łodzi (na rzekach tylko z przewodnikiem).
  Możliwość wynajęcia łodzi trollingowej dla kilku osób z przewodnikiem.

  Limity i ograniczenia
  Pstrągi i łososie - 3 sztuki dziennie. Brak limitów ilościowych na pozostałe gatunki, Ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb - czyli bierzemy tyle, ile nam potrzeba do spożycia w dniu połowu. Na Kuusankoski tylko 12 zezwoleń dziennie, a na Kapeenkoski 20.

  * wszystkie informacje na temat regulacji prawnych na podstawie danych otrzymanych od fińskich partnerów


  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon