W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie, położone w północnej części Norwegii nad Morzem Norweskim, oddalone:
✓ ok. 1510km od Olso,
✓ ok. 100 km od lotniska w Narwiku,
✓ ok. 1580 km od Nynäshamn
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od maja do września, dorsz najlepiej żeruje w maju i czerwcu, czarniak - od czerwca do wczesnej jesieni).
ZOBACZ FILM
Więcej o Norwegii tutaj
Galerie zdjęć
Rejon Lavangen, północna Norwegia Flaga Norwegia
Nasza kolejna propozycja w północnej Norwegii. Niedawno otwarty ośrodek turystyczno-wędkarski znajduje się ok. 100 km na północ od Narwiku. Cechują go bardzo dobre warunki do wędkowania, infrastruktura turystyczna na wysokim poziomie oraz przepiękne, zachęcające do wypoczynku krajobrazy.
Grube ryby wewnątrz fiordu
Ośrodek Lavangen położony jest wewnątrz spokojnego fiordu, dość daleko od otwartego morza. Wędkować więc można tu bez względu na warunki pogodowe. Ryb w fiordzie jest bardzo dużo i możliwe jest spotkanie z okazałymi sztukami. Na pewno możemy liczyć na dwucyfrowe dorsze, rekordowe rdzawce oraz karmazyny. Przy odrobinie szczęścia spotkamy się z mocarnym halibutem oraz bardzo dużym czarniakiem. Ten ostatni jest zazwyczaj trudny do zlokalizowania, gdyż często przemieszcza się za ławicami śledzi i makreli. Zachęcamy jednak do poszukiwań ponieważ w ubiegłym sezonie łowiono ryby blisko 20-kilogramowe! To jedyne znane nam łowisko położone wewnątrz fiordu, gdzie występują tak duże okazy tego gatunku. Wielką atrakcją łowiska jest liczna populacja zębacza. Typując dobre miejsce, bez trudu można złowić kilkanaście ryb dziennie. Sztuki o masie 7-10 kg trafiają się często, a największy złowiony przez Klientów zębacz ważył prawie 15 kg! Na wędkarską wyprawę do Lavangen polecamy przede wszystkim okres białych nocy (czerwiec-lipiec) oraz schyłek lata i wczesną jesień, kiedy ryby gwałtownie żerują przed pierwszym poważnym ochłodzeniem.
.....................................
Dla aktywnych turystów
Jednak nie tylko entuzjaści wędkowania mają powody by odwiedzić te okolice. Znajdziemy tu bowiem niezwykle malownicze szlaki turystyczne, a także bogatą faunę, która zachęca do fotografowania. Poza tym można nurkować w turkusowych wodach fiordu, pływać na desce czy penetrować liczne jaskinie z miejscowym przewodnikiem. Bardziej aktywnym turystom proponujemy całodzienną wycieczkę na odległe o 130 km wyspy archipelagu Lofotów, które należą bez wątpienia do najpiękniejszych krajobrazowo miejsc na świecie.
Dostępność łowiska
Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.
Rekomendowane metody połowu
Pilkery, spinning, łowienie na przynęty naturalne (np. martwa rybka czy filet, małże czy krewetki), a także trolling z użyciem bardzo dużych, specjalnych ripperów z ciężkimi główkami. Więcej informacji w biurze Eventur Fishing.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Dojazd na norweskie łowiska
Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Na potrzeby wędkarzy przygotowano 4 komfortowe domki (4- i 6-osobowe o powierzchni od 52 do 56 m kw.) z pełnym wyposażaniem. Położone 30-100 m od brzegu morza. W środku znajdziemy salon z TV sat, 2 lub 3 oddzielne sypialnie, kuchnię oraz ła- zienkę z prysznicem i WC. Osobne po- mieszczenie z bieżącą wodą do sprawiania i mrożenia ryb. Najbliższy sklep gdzie można dokonać spożywczych zakupów znajduje się ok. 4 km od domków. Sprzęt pływający to morskie łodzie (4.8-5.6 m) z silnikami spalinowymi 25-50 KM, wyposażone w echosondę oraz GPS. Biuro Eventur Fishing zapewnia dokładne mapy batymetryczne oraz pełną informację wędkarską o łowisku. Na miejscu istnieje możliwość wykupienia usług doświadczonego przewodnika wędkarskiego.
...........
...........
...........
Atrakcje w okolicy
✓ wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie) z Andenes,
✓ szlaki turystyki pieszej i rowerowej,
✓ miasto Narwik,
✓ archipelag Lofotów (około 130 km).
Więcej informacji o Norwegii oraz reportaż z wędkarskiej wyprawy znajda państwo tutaj
Oferta wędkowania w Czarnogórze (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny ( w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolna ilość dni (optymalne pobyty 7-dniowe)
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Podgoricy/Dubrownika i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:grupki 1-6 osobowe, organizowane we własnym zakresie
Zakwaterowanie:w zależności od życzenia – domki, apartamenty lub hotele, standard dowolny
Wyżywienie:w zależności od obiektu, najczęściej we własnym zakresie, możliwe śniadania lub śniadania i obiadokolacje plus lunch nad wodą
Łowiska:rzeki i jeziora Czarnogóry w zależności od aktualnego stanu wód
Przewodnik:1-2 na grupę (w zależności od liczebności grupki)
Z uwagi na całą mnogość możliwych do zaoferowania opcji (długość pobytu, miejsce zakwaterowania, cena licencji na konkretną wodę etc.) ceny wyjazdów podamy Państwu na konkretne zapytanie. Prosimy o kontakt w tej sprawie z naszym biurem.
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Justyna: justyna@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce