W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w północnej części Norwegii nad Lyngenfjordem - rozległą zatoką Morza Norweskiego, oddalone:
✓ ok. 1700 km od Oslo,
✓ ok. 80 km od lotniska w Tromsø,
✓ ok. 1720 km od Nynäshamn
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od maja do września, dorsz najlepiej żeruje w maju i czerwcu, czarniak - od czerwca do wczesnej jesieni).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
miejsce sprawdzone, od wielu lat chwalone przez naszych klientów
idealna oferta dla ludzi kochających wędkowanie wśród dzikich, zapierających dech w piersiach krajobrazów Dalekiej Północy
dla wymagających - bardzo dobry standard zakwaterowania i łodzi w specjalistycznym ośrodku wędkarskim
szansa na połów okazowych ryb wielu gatunków, w tym dorszy, halibutów i czarniaków
Galerie zdjęć
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Rejon Lyngenfjord, północna Norwegia Flaga Norwegia
Ostatnie sezony udowodniły, że Lyngenfjord to łowisko ze wszech miar godne polecenia. Padały piękne ryby, a turyści nie mogli wyjść z podziwu nad otaczającymi ośrodek górskimi krajobrazami. To wymarzone miejsce na wędkarski urlop na łonie dzikiej przyrody.
Dorsz, czarniak i szansa na halibuta
Powracające grupy klientów meldowały o 20-kilogramowych dorszach, rekordowych zębaczach, a nawet kilku wyjętych halibutach. Sporo było także ładnych karmazynów i średniej wielkości czarniaków. Wędkarze chwalili przepiękne krajobrazy (rejon fiordu otaczają strzeliste, ośnieżone szczyty gór zwanych Alpami Lyngen) i dobrą infrastrukturę turystyczną tej części Finnmarku. Dlatego w nadchodzącym sezonie postanowiliśmy poszerzyć możliwości zakwaterowania w tym rejonie. Polscy wędkarze będą mogli teraz wybierać spośród trzech profesjonalnych ośrodków ulokowanych w pobliżu wiosek Lyngseidet oraz Olderdalen. Lyngenfjord znajduje się zaledwie 80 km na północ od Tromsø. Jeśli zdecydujemy się na transport lotniczy i wynajem samochodu na lotnisku, podróż np. z Warszawy zajmie niespełna jeden dzień. Lyngen to duży i bardzo głęboki fiord. Jeden z niewielu w Norwegii, w którym można połowić równie dobrze jak na otwartym morzu. Trudno o lepsze miejsce na potężne dorsze (ryby 15-kilogramowe nie robią tu na nikim wrażenia), zębacze czy czarniaki. Te ostatnie pojawiają się tu masowo pod koniec czerwca (mowa oczywiście o dużych osobnikach, małe czarniaki są powszechne w całej Norwegii przez okrągły rok) i stają się dość łatwym łupem wędkarzy. Ryby w granicach 8-10 kg są w tym okresie częstą zdobyczą, choć zawsze trzeba najpierw popływać łodzią i znaleźć ich stanowiska. Lyngenfjord to także jedno z lepszych łowisk północy, jeśli chodzi o halibuta. Miejscowi wędkarze łowią w sezonie kilkadziesiąt sztuk ryb średnich rozmiarów (z reguły 20-50 kg), ale raz na jakiś czas na haku melduje się okaz, którego rozmiary znacznie przewyższają możliwości używanego sprzętu. Zachęcamy Państwa, aby poświęcić dzień czy dwa wyłącznie tej rybie. Okazuje się, że nastawiając się tylko na halibuty (czyli np. rezygnując z połowów dorszy przy dnie, a penetrując raczej toń wody - dużą gumą, martwa rybą, a nawet pilkerem w wolnym trollingu), mamy większe szanse na złowienie tego wspaniałego drapieżnika. Z niecierpliwością czekamy na sukcesy i relacje szczęśliwych łowców!
Łowiska Lyngenfjordu otaczają pasma wysokich gór, nazywanych przez miejscowych "Lyngsalpen".
Inne atrakcje dla aktywnych
Do Lyngenfjordu zapraszamy oczywiście nie tylko miłośników wędkowania. Wszystkie osoby, które cenią sobie aktywny wypoczynek w przepięknej scenerii, znajdą tu wiele ciekawych zajęć, jak np. nurkowanie, jazda na rowerze czy bardzo ciekawe fotosafari (orły morskie, morświny, a nawet niektóre gatunki wielorybów).
Dostępność łowiska
Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, ale wówczas jest szansa jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Prawdziwą wędkarską przygodę można przeżyć jedynie używając bezpiecznej łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. rapala magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Dojazd na norweskie łowiska
Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
OŚRODEK NR 1 - REGION LYNGENFJORD
3 domki 6-osobowe o wysokim standardzie: 96 m kw., prywatna sauna, 3 oddzielne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”. 2 apartamenty 6-osobowe o wysokim standardzie: 116 m kw., 3 oddzielne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”. Wspólna sauna. 2 apartamenty 3-osobowe o wysokim standardzie: 50 m kw., 1 sypialnia, łazienka z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”. Wspólna sauna. Na miejscu zapewniamy profesjonalne i bezpieczne łodzie „Kvaerno” 19’ z silnikami 50 KM, echosondą, GPS i ploterem. Dla klientów są również dostępne dwie nowe, bardzo nowoczesne łodzie „Kaasboll” 27’ (8,1 metra!) z silnikami spalinowymi 200 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem. Zakwaterowanie nad samą wodą.
Na łowiska można pływać wygodnymi i bezpiecznymi łodziami Kvaerno.
OŚRODEK NR 2 - REGION LYNGENFJORD
Proponujemy Państwu zakwaterowanie w dwóch komfortowych piętrowych domkach - każdy dla 4-6 osób. W domkach 3 oddzielne sypialnie, przestronny salon z kominkiem i TV sat., w pełni wyposażona kuchnia (lodówka, kuchenka elektryczna/mikrofalowa i zmywarka do naczyń), a także łazienka z WC i prysznicem. Do dyspozycji gości specjalne pomieszczenie do sprawiania ryb oraz obszerne zamrażarki. Najbliższa stacja benzynowa, sklep spożywczy, kantor i poczta - 17 km. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg potokowy, łosoś) - 60 km. Na życzenie transfer z lotniska w Tromsoe. Zakwaterowanie nad samą wodą. Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne łodzie wędkarskie o długości 5,1-5,4 m, wyposażone w silniki spalinowe o mocy 20-130 KM, kolorowe echosondy i GPS. Jest również jedna łódka „Arvor” (7,2 metra) z silnikiem 150 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem. Przystań łodziowa umiejscowiona jest około 60 m od domku. Na życzenie organizujemy dalekomorskie rejsy ze skiperem. Pełna informacja wędkarska o łowisku oraz plany batymetryczne dostępne w biurze Eventur Fishing.
Ośrodek nr 2
Ośrodek nr 2 - widok na morze
Łódź wędkarska - przykład
OŚRODEK NR 3 - REGION LYNGENFJORD
2 domki 6-osobowe (wysoki standard), 100 m kw., prywatna sauna, 3 oddzielne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”. Domki nad brzegiem fiordu. Odległość do przystani - 50 metrów. Ośrodek oferuje profesjonalne łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami 50 KM, echosondą, GPS i ploterem.
OŚRODEK NR 4 - REGION LYNGENFJORD
Ośrodek oferuje w pełni wyposażone, wolnostojące domy i apartamenty dla 4-6 wędkarzy. Powierzchnia od 60 do 180 m kw. Odległość od przystani od 100 do 250 metrów. Do dyspozycji klientów profesjonalne łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami 50 KM, echosondą, GPS i ploterem. Można też wynająć łódź o długości 20’ z silnikiem 115 KM, echosondą, GPS i ploterem.
Atrakcje w okolicy
✓ miasto Tromsø,
✓ niezwykle malownicze szlaki do wędrówek pieszych bądź rowerowych,
✓ możliwość nurkowania, pływania na widsurfingu oraz wypraw fotograficznych (wieloryby, foki, ptaki),
✓ wyprawy na lodowiec.
Oferta wędkowania - Rejon Lyngenfjord (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Tromsø i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, dostępne apartamenty od 4- do 6-osobowych, możliwe dostawki
Zakwaterowanie:apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 990,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 960,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 4-osobowy z pościelą, ręcznikami
  • łódź wędkarska 4-osobowa 5,6 metra z silnikiem spalinowym 50 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce