Wyprawy wędkarskie
Rejon Lyngenfjord, północna Norwegia
Szwecja
Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii
Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii
Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii
Ostatnie cztery sezony udowodniły, że Lyngenfjord to łowisko ze wszech miar godne polecenia. Padały piękne ryby, a turyści nie mogli wyjść z podziwu nad otaczającymi ośrodek górskimi krajobrazami. To wymarzone miejsce na wędkarski urlop na łonie dzikiej przyrody.
Dorsz, czarniak i szansa na halibuta
Powracające grupy Klientów meldowały o 20-kilogramowych dorszach, rekordowych zębaczach, a nawet kilku wyjętych halibutach. Sporo było także ładnych karmazynów i średniej wielkości czarniaków. Wędkarze chwalili przepiękne krajobrazy (rejon fiordu otaczają strzeliste, ośnieżone szczyty gór zwanych Alpami Lyngen) i dobrą infrastrukturę turystyczną tej części Finnmarku. Dlatego w nadchodzącym sezonie postanowiliśmy poszerzyć możliwości zakwa- terowania w tym rejonie. Polscy wędkarze będą mogli teraz wybierać spośród trzech profesjonalnych ośrodków ulokowanych w pobliżu wiosek Lyngseidet oraz Olderdalen. Lyngenfjord znajduje się zaledwie 80 km na północ od Tromsø. Jeśli zdecydujemy się na transport lotniczy i wynajem samochodu na lotnisku, podróż np. z Warszawy zajmie niespełna jeden dzień. Lyngen to duży i bardzo głęboki fiord. Jeden z niewielu w Norwegii, w którym można połowić równie dobrze jak na otwartym morzu. Trudno o lepsze miejsce na potężne dorsze (ryby 15-kilogramowe nie robią tu na nikim wrażenia), zębacze czy czarniaki. Te ostatnie pojawiają się tu masowo pod koniec czerwca (mowa oczywiście o dużych osobnikach, małe czarniaki są powszechne w całej Norwegii przez okrągły rok) i stają się dość łatwym łupem wędkarzy. Ryby w granicach 8-10 kg są w tym okresie częstą zdobyczą, choć zawsze trzeba najpierw popływać łodzią i znaleźć ich stanowiska. Lyngenfjord to także jedno z lepszych łowisk północy, jeśli chodzi o halibuta. Miejscowi wędkarze łapią w sezonie kilkadziesiąt sztuk ryb średnich rozmiarów (z reguły 20-50 kg), ale raz na jakiś czas na haku melduje się okaz, którego rozmiary znacznie przewyższają możliwości używanego sprzętu. Zachęcamy Państwa, aby poświęcić dzień czy dwa wyłącznie tej rybie. Okazuje się, że nastawiając się tylko na halibuty (czyli rezygnując tym samym z połowów dorszy i czarniaków na pilkery), mamy większe szanse na złowienie tego wspaniałego drapieżnika. Z niecierpliwością czekamy na sukcesy i relacje szczęśliwych łowców!
Inne atrakcje dla aktywnych
Do Lyngenfiord zapraszamy oczywiście nie tylko miłośników wędkowania. Wszystkie osoby, które cenią sobie aktywny wypoczynek w przepięknej scenerii, znajdą tu wiele ciekawych zajęć, jak np. nurkowanie, jazda na rowerze czy bardzo ciekawe fotosafari (orły morskie, morświny, a nawet niektóre gatunki wielorybów).
Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Piękny dorsz z Lyngen
Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Zatoka otoczona górami
Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Są też grube czarniaki
Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Dorszowy dublet

Dostępność łowiska
Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, ale wówczas jest szansa jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Prawdziwą wędkarską przygodę można przeżyć, jedynie używając bezpiecznej łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. rapala magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity i ograniczenia

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Dojazd na norweskie łowiska

Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Do Państwa dyspozycji oddajemy 3 luksusowe domki wędkarskie położone nad samym brzegiem morza w niewielkiej wiosce Lyngseidet. Do bardzo dobrych łowisk morskich (duży dorsz i czarniak) płynie się z domku nie więcej niż 10-15 minut. Powierz- chnia każdego domku to 96 mkw. Na wyposażeniu znajdziemy pokój dzie-
Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii
nny z TV sat., 3 oddzielne sypialnie 2-osobowe, kompletną kuchnię, 2 łazienki oraz saunę. Wspaniały widok na morze i góry. Duża weranda z meblami ogrodowymi i grillem. Ponadto osobne stanowisko do sprawiania i mrożenia ryb. Wszystkie domki zostały wybudowane w 2007 roku. Ośrodek polecamy wszystkim wędkarzom, którzy poza świetnym wędkowaniem oczekują także komfortowego lokum. Najbliższy sklep spożywczy oraz stacja benzynowa znajdują się około 150 m od domków.
Na miejscu zapewniamy profesjonalne i bezpieczne łodzie wędkarskie Kvaerno (5,6 m) z silnikami 50-60 KM oraz echosondą, GPS-em i ploterem. Łódź przewidziana jest na maksymalnie 5 osób, choć rekomendujemy na łódce 3-4 osoby. Łodzie zacumowane są kilka metrów od domków. Wszystkim Klientom oferujemy także bezpłatnie dokładne mapy batymetryczne łowiska oraz konkretne namiary GPS na atrakcyjne łowiska w Lyngenfjord.

Atrakcje w okolicy

 • miasto Tromsø,
 • niezwykle malownicze szlaki do wędrówek pieszych bądź rowerowych,
 • możliwość nurkowania, pływania na widsurfingu oraz wypraw fotograficznych (wieloryby, foki, ptaki),
 • wyprawy na lodowiec.
  Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii
  Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii Lyngenfiord - Wędkarstwo w Norwegii
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
  Obejrzyj reportaż z Norwegii na stronie
  www.fishingexplorers.com
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych