about us about us niedziela, 07 marca 2021
Wyprawy wędkarskiePstrągi Świętego Mikołaja
(reportaż autorstwa Jacka Kolendowicza ukazał się w "Wędkarskim Świecie" Nr 12/2003)

Oto jego fragment:

Najlepsze w środkowej Finlandii

Taką opinię ma Kuusaankoski. Bystrze jest ogromne: ma długość 500 metrów i szerokość do 100 metrów. Rzeka niesie średnio 85 m3 wody na sekundę i ma spadek 4,3 metra. Wędkuje tu naraz nie więcej niż 12 osób - z brzegu lub, na bardziej spokojnych odcinkach rzeki, z łodzi. To wspaniałe górskie łowisko z głazami wielkości przyczepy kempingowej. Prawie za każdym głazem kryje się pstrąg. Duży pstrąg. To nie przesada. Przeciętnie biorą tu pięknie wybarwione potokowce o długości 45-55 centymetrów, ale farciarzom trafiają się sztuki nawet kilkukilogramowe.
Gdy ryby nie żerują, trzeba się trochę napracować dżigiem lub płytkochodzącym, 4- 6-cm woblerem, aby wywabić pstrąga z raftingowej kipieli (rafting - spływanie górską rzeką w wielkim pontonie). Natomiast żerujące potokowce raczej nie pozwolą utknąć przynęcie między głazami. Jeśli się celnie rzuca i umiejętnie wprowadza przynętę w warkocze za przeszkodami w nurcie, można co parę minut mieć branie sporej ryby. Na maleńkie kleniowe woblery lub na sztuczną muchę, oprócz potokowców, biorą tu jazie i grube lipienie. Bardzo grube lipienie. Przekonał się o tym Karol, jedyny wśród nas muszkarz, spinając przy samej burcie wielkiego kardynała - sześćdziesiątaka. W głębokich, bardziej spokojnych miejscach biorą także sandacze, okonie i szczupaki. Rzadkim rarytasem są w Kuusaan i w innych podobnych łowiskach "landlocked salmon", czyli prawdziwe łososie (Salmo salar!), które żyją w jeziorach, a tylko okresowo wchodzą do rzek. Na wędkę trafiają jednak niezbyt często. Ciekawostką jest fakt, że fińskich rzekach pstrągowych można łowić przez całą dobę, nawet w nocy. Po ciemku pstrągi biorą równie dobrze, a czasem nawet lepiej niż w dzień.


Aby przeczytać cały artykuł zaloguj się w klubie Eventur Fishing lub zamów w redakcji archiwalny egzemplarz Wędkarskiego Świata.Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon