Wyprawy wędkarskie
Jezioro Mjörn, południowa Szwecja
Szwecja
Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji
Mjörn to dość rozległe jezioro, położone 50 km na północny-wschód od Göteborga. Presja wędkarska na Mjörn jest nikła - w okresie wiosny i jesieni na jeziorze trudno natknąć się na wędkarską łódź. Jedynie w lecie spotkamy tu nieco niedzielnych bądź urlopowych wędkarzy.
Doskonałe łowisko szczupaka
Akwen ma powierzchnię 55 km kw. i urozmaiconą linię brzegową, która stwarza drapieżnikom sporo potencjalnych kryjówek. Znajdziemy tu wiele trzcinowych, płytszych zatok, kilka kamiennych półwyspów oraz wielką ilość skalistych wysp i wysepek. Nie brakuje także głębszych obszarów. Główne ploso jeziora to, 40-metrowa woda. Otoczenie akwenu stanowią sosnowo-brzozowe lasy i nieliczne wiejskie zabudowania. Mjörn słynie z bardzo dużych szczupaków. Żerują one na obficie występującej w jeziorze stynce i sielawie, dzięki czemu szybko rosną. Szczupak jest liczny, a szansa na spotkanie z okazem ponadmetrowym jest na Mjörn duża. Wiosną (kwiecień-maj) nawet największe osobniki wygrzewają się w płytkich zatokach o głębokości nieprzekraczającej 5 m. Latem i jesienią schodzą na głębszą wodę, podążając za stadami leszcza i sielawy.
Jest też ładny sandacz i okoń
W jeziorze powszechnie występuje także sandacz i to niemałych rozmiarów. Przy odrobinie szczęścia i wędkarskich umiejętności dość łatwo go tutaj namierzyć (kamieniste stoki górek podwodnych) i złowić. Miejscowi wędkarze regularnie łowią ryby ponad pięciokilogramowe. Niemal nikt ze Szwedów nie łowi oczywiście na gumki - jako jedynej przynęty używają żywca. Wielka szkoda, ponieważ guma na Mjörn sprawdza się rewelacyjnie. Polscy wędkarze mają tu wielkie pole do popisu. Najlepszy okres połowu sandacza to czerwiec oraz wrzesień. Okrasą szczupakowych i sandaczowych łowów będą na Mjörn okonie. Jest ich w jeziorze na tyle dużo, iż warto poświęcić dzień czy dwa tylko i wyłącznie tym rybom. Jeśli znajdziemy w jeziorze zgrupowanie okoni (o co, dysponując echosondą, nie jest tak trudno), będziemy łowić jednego za drugim. W dużych polujących stadach ryby te biorą praktycznie bez opamiętania. Dominują sztuki w granicach 0,3-0,7 kg, ale tylko kwestią czasu jest złowienie kilku ryb ponad kilogramowych.
Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Dobrze dobrana gumka!
Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Latem łowi się też nocą
Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Kolejny okazały szczupak

Dostępność łowiska
Zarówno z brzegu (przydatne wodery!), jak i łodzi, która umożliwia dostęp do najlepszych łowisk, szczególnie stanowisk sandacza i grubego szczupaka.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - spinning, metoda trollingowa (największe szczupaki oraz sandacze), a także żywiec i martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru, np. feeder czy spławik.

Limity i ograniczenia

Szczegółowe informacje otrzymają Państwo na zapytanie w biurze Eventur Fishing. Generalnie, jak wszędzie w Skandynawii, wskazany jest umiar i zdrowy rozsądek. Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebnych do bieżącego spożycia w danym dniu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Proponujemy Państwu pobyt w gos- podarstwie agroturystycznym, położo- nym nad samym brzegiem jeziora Mjörn. Oferu- jemy zakwaterowanie w dwóch domkach (4- i 6-osobowym), w tradycyjnej, szwedzkiej zabudowie. Każdy domek ma w pełni wypo- sażoną kuchnię (lodówka, zamrażarka, kuchenka mikrofalowa), prysznic, WC,
Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji
pokój wypoczynkowy z TV sat. i kominkiem, grill oraz meble ogrodowe. Przy domkach znajduje się weranda, z której (podobnie jak z okien) rozciąga się widok na jezioro. Wschód słońca można obserwować prosto z werandy! Domek Sjöstugan (55 mkw, 4-osobowy, 1 oddzielna sypialnia) oddalony jest zaledwie 2 m od brzegu jeziora, natomiast Tomtstugan (55 mkw, 6-osobowy, 2 oddzielne sypialnie) znajduje się 120 m od brzegu Mjörn.
Do Państwa dyspozycji obszerne łodzie wędkarskie (3-osobowe) z silnikami spalinowymi o mocy 10 lub 15 KM (2 lub 4 suwy). Na wyposażeniu łodzi znajdują się kamizelki ratunkowe oraz kotwice. W cenę wynajęcia łodzi wliczone jest 10 litrów paliwa. Na życzenie dostępny profesjonalny przewodnik wędkarski. Służymy Państwu kompleksową informacją wędkarską na temat jeziora Mjörn oraz zapewniamy dokładne mapy batymetryczne akwenu.
Atrakcje w okolicy
 • zwiedzanie Göteborga - drugiego co do wielkości miasta Szwecji.
  Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Mjörn - Wędkarstwo w Szwecji
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych